Inverteres hegesztõ -Fõtranszformátor
-
-
Ferrit: 3C90 U59.
Primer kör. ~3méter 40 szál 0.3mm átmérõjû (csupaszon) zománcozott rézhuzal:
Kissé meg kell tekerni az egészet, hogy feltekeréskor egyben maradjon:
Teflonszalaggal érdemes menetiránnyal ellentétesen körbetekrni, vastagabb szalag nem olyan jó, ha kicsi a csévetest:
A csévetesbe érdemes tartót tenni, hogy két kézzel lehessen dolgozni.
Feltekeréskor nem nagyon lehet egymás mellé tekerni, ezért érdeme csinálni egy "összepréselõ szerkezetet" (fenyõlécbõl ki kell vágni egy csévetestre illeszkedõ darabot - enélkül kb 9-10 menetet lehetne feltekerni, de ezzel összenyomva a meneteket, akár 14-et is lehet):
A 16. menet után szét kell szedni a szálakat és a maradék 4 menetet az egész csévetestre szét kell "húzni" az összes menetet:
Érdemes a menetek közé minél vékonyabb szigetelést tenni - szerintem.
Amint kész a primer jó betenni egy vastagabb prespán vagy hasonló jó szigetelési tulajdonsággal rendelkezõ anyagot berakni a biztonságos szigetelés miatt.
Fontos megjegyzés: a széleknél itt is érdemes ráhagyni 0,5-1mm-t a szigetelésbõl (mint a meghajtó trafónál), mert az elsõ 2500V tesztnél 1600-1700V körül már átütött egymáshoz képest a primer és a szekunder tekercs.
A szekunder rész 1 méter hosszú, 39mm széles és 0.5mm vastag vörösrézlemezbõl készült (6 menetre pont elég (kb.: 4 centi maradt belõle)) - a kivezetésnek két-három vékonyabb csíkot érdemes ráforrasztani (minimum a szalag keresztmetszetével legyen egyenlõ (egyes bádogos boltokban jópénzért levágják a kívánt mennyiséget (az így keletkezett sorját tekercselés elõtt feltétlenül távolítsuk el!))):
Feltekeréskor természtesen egy szigetelõ réteget is kell egyszerre tekerni vele - a szalag viszonylag könnyen feltkerhetõ: kétkézzel :-) Fontos, hogy minél szorosabb legyen, mert a ferrit magot nem lehet "tágítani".
A rögzítés történhet erõsebb/vastagabb cérnával az erre alkalmas helyeken átfûzve, vagy a csévetestbe apró lyukakat fúrva).
--