SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


Eredeti megjelent

Modell-Mix 2000. júniusi szám 5.-6. old.

Írta: Schmidt Lajos

Közreműködött: Kovács Sándor

 

Modell gőzhajó építés 

III. Rész, a kazán

 

A hőszigetelésről:

 

Igen dekoratív képet mutat a kazán és persze kb. 10%-al nő a teljesítménye, ha egy mahagóni utánzatú faburkolattal látjuk el az üveg- vagy salakgyapot (3 mm vastag) hőszigetelést.

 

 

Elkészítése 3 x 8 mm modell léceket egy papírra ragasztjuk szorosan egymás mellé. Miután ez megszáradt, szeszes fapáccal bekenjük a léceket. Száradás után az egészet megfordítjuk és a papíroldalra kb. 3-4 mm vastag azbesztzsinórt ragasztunk, a kazán palásttól való távolságtartás miatt. Ezzel a lappal borítjuk a kazán palástját, előzőleg a csonkok helyének kivágásával, valamint az üveggyapot (kb. 4 mm vastag) aláhelyezésével. Az egész szigetelést, illetve „mahagóni” borítást 10 mm széles és 1 mm vastag felpolírozott sárgaréz lemezből készített abronccsal rögzítjük a kazánra. A kazán tetejének lezárása rétegelt lemezzel történik kb. 120 mm átmérőjű, természetesen ez alá is üveggyapot kerül.

 

 

Miután készen vagyunk a gőzgéppel és a kazánnal, mindkét szerkezet egy 100 x 300 mm 5-6 mm vastag textilbakelit, vagy keményfa lapra szereljük fel. A kazán égőterébe szereljünk be egy 95 mm átmérőjű alumínium, vagy vaslemezből készült tárcsát 3 füllel, az alaptól kb. 5 mm magasságra.  Ennek a tárcsának a feladata, hogy az égőnél keletkez6 sugárzó hőt az alaplap felé mérsékelje. A tárcsa füleit a kazánt tartó csavarok alá szorítjuk.

 

A kazántól a gőzgépig a csöveket közönséges 2 mm átmérőjű kenderspárgával tekerjük be. Ez emeli az egész szerkezet megjelenését.

 

 

 

Néhány megjegyzés:

 

A kazán átmérőjét lehet csökkenteni, ha a magasságát is csökkentjük. Ez azonban az üzemidő kárára megy. Alapvetően a kazán teljesítménye nem változik, ha a kazánátmérő 110 mm helyett 90-80 mm.

 

Az elkészült kazánunk teljes űrtartalma 1 liter, hasznos víztartalom 0,8-0,85 liter. Összes fűtőfelület 332,6 cm2, teljesítménye: kb. 0,3 kggő/óra.

 

A hollandit, a csapot, sípot, biztonsági szelepet, vízállásmutatót magam állítottam elő, mivel ezek itthon nem kaphatók, külföldön pedig igen drágák.

Legközelebb ezen szerelvényekről, a tüzelésről, az automatikáról, üzemeltetésről lesz szó.

 

Előző rész

Következő rész

Vissza a tartalomjegyzékhez

 

♣ Archiválta SRY 2009 július 23. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2009