SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


Eredeti megjelent

Modell-Mix 2000. július-augusztusi szám 14.-16. old.

Írta: Schmidt Lajos

Közreműködött: Kovács Sándor

 

Modell gőzhajó építés 

IV. Rész

 

A gőztermelés a kis kazán felfűtésével történik. A modelleknél használt fűtőanyag többféle lehet: szilárd, folyékony, gáznemű.

 

1. Szilárd tüzelőanyag: spirituszkocka, melyet egy megfelelő méretű kis „tepsiben" égetünk el, mely befér a kazán tűzterébe.

2. Folyékony tüzelőanyag: denaturált szesz (spiritusz), melyet erre a célra készített égőben égetünk el. Benzin vagy petróleum stb. használatát a fokozott robbanásveszély miatt nem ajánlom.

3. Gáznemű tüzelőanyag: propán-bután gáz, (vagy tiszta butángáz). Magas fűtőértéke, és a tüzelés automatikus szabályo­zásának lehetősége miatt a legtöbb modellkazán fűtése ezzel történik. Persze bizonyos elővigyázatosság itt is szükséges. Miért említem többször is a butángázt? Az alábbi diagrammból kiderül:

 

 

Erről leolvasható, hogy szoba vagy kissé magasabb hőmérsékleten a butángáz nyomása jóval kevésbé növekszik, mint a PB-gázé, nem is beszélve a tiszta propánról. A butángázt ez a jó tulajdonsága teszi zárt üzemnél biztonságosabbá a többinél. Nagyon fontos a gáz fajsúlya ( PB, B, P ) mely nagyobb mint a levegőé, így a hajóban lévő tartályból szivárgó gáz mint egy teknőben a testben megülepszik és az égő begyújtásakor berobbanhat.(Itt utalok a nyitott gőzbárka előnyére. - szellőzés -) Azért, hogy ez ne következhessen be minden töltés után győződjünk meg a tömítőgyűrűk hibátlan voltáról, valamint a csatlakozó hollandikat gondosan húzzuk meg.

 

A modellhajóban a gázégő táplálása egy külön tartályból történik. (Terv mellékelve) Fontos, hogy a tartály keményforrasztással legyen elkészítve. A próbanyomás 5-6 bar legyen. A fúvóka pontosan és „gázbiztosan” illeszkedjék a helyére, ellenkező esetben a csatlakozó égő nem dolgozik rendesen. A fúvóka 0,3 mm átm. furattal készüljön.

 

 

 

 

 

A tartály töltése turista palackból történik megfelelő töltőcső és szelep közbeiktatásával.A folyékony gázt it lehet önteni a nagyobb tartályból a kicsibe feltéve, hogy a kisebb tartály hőmérséklete alacsonyabb. A fokozott tűzveszély miatt még a szabadban se legyen a töltés közelében nyílt láng.

A tartályt rajt a megfelelő gomba vagy csőégővel egy alaplapra szereljük fel. (Álló kazán esetén gombaégőt használunk.) Ez lehet alulemez megfelelően merevítve. Ugyanerre a lapra kerül az esetlegesen felszerelésre kerülő gázszabályzó reduktor. Ezt a berendezést is magunk készíthetjük el. Elkészítését és működését később külön leírásban a tervrajzokkal együtt közlöm.

Fontos hogy a modell használata után a gáztartályban gáz ne maradjon.

 

Előző rész

Következő rész

Vissza a tartalomjegyzékhez

 

♣ Archiválta SRY 2009 július 23. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2009