Rólunk

Csapatunk

Bunya Beatrix Otilia
tagintézmény-vezető, pedagógiai szakpszichológus 
 
Andráskáné Kozma Ágnes
pedagógiai szakpszichológus 
 
Nyíri Andrea
pszichológus
 
Orosz Edit
tanulásban akadályozottak pedagógiája szakos tanár, óvodapedagógus, közoktatás vezetői pedagógus szakvizsga
 
Rabóczki Miklósné
pszichopedagógiai szakirányú gyógypedagógus
 
Szalainé Nagy Mónika
tanulásban akadályozottak pedagógiája szakos tanár, pedagógia szakos tanár, közoktatási vezető pedagógus szakvizsga
  
Kiss Zsófia
szakszolgálati titkár
 
Szalonna Bence 
 szakszolgálati titkár
 
Dr. Komáromi Margit
gyermekgyógyász szakorvos
 
Dr. Varga Tamás
ifjúság és gyermekpszichiáter szakorvos
 
Óraadó
Borbásné Szabó Erika logopédus
 
 

Bemutatkozás

Szabolcs-Szatmár Bereg Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat a 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 84. § (7) alapján jött létre a tankerület által felterjesztett átszervezést követően. Székhelye: 4400 Nyíregyháza, Vécsey köz 27. Egy székhelyintézményt, egy megyei tagintézményt és 13 járási tagintézményt, valamint 3 telephelyet foglal magában. mb Főigazgató Rádai Éva, aki a 13 tagintézmény vezetőiből álló igazgatótanáccsal megerősítve látja el vezetői feladatait. A szakszolgálati ellátási rendszer struktúráját és munkájának tartalmi szabályozását a 15/2013. ( II. 26. ) EMMI rendelet a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről határozza meg.

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény szerint a szülő és a pedagógus nevelő munkáját, valamint a nevelési-oktatási intézmény feladatainak ellátását pedagógiai szakszolgálat segíti. Tagintézményünk alapfeladata: megyei szakértői bizottsági diagnosztikus feladatok ellátása a Szatmár-Beregi térség mátészalkai, csengeri, fehérgyarmati, vásárosnaményi és nyírbátori járások 108 településén.

Feladatunk elsősorban a sajátos nevelési igény megállapítása vagy kizárása. Bizottságunk javaslatot tesz a gyermek, tanuló különleges gondozás keretében történő ellátására, az ellátás módjára, formájára és helyére, az ellátáshoz kapcsolódó pedagógiai szakszolgálatra; és vizsgálja a különleges gondozás ellátásához szükséges feltételek meglétét. 

Fenntartónk:

Nyíregyházi Tankerületi Központ

4400 Nyíregyháza, Sóstói u. 31/b

: Gaszperné Román Margit
: tankerületi igazgató
OM azonosító: 202803

 

Intézményi feladatok

A megyei szakértői bizottság diagnosztikai feladatai:

  • kiegészítő vizsgálat végzése, a sajátos nevelési igény megállapítása vagy kizárása, a beilleszkedési, a tanulási, a magatartási nehézség megállapítása vagy kizárása, a szakértői vélemény elkészítése és kiadása,
  • a sajátos nevelési igényű gyermekek/tanulók esetében a felülvizsgálatok elvégzése,
  • jogszabályban meghatározott esetben a sajátos nevelési igényű gyermek/tanuló családja részére a juttatások és kedvezmények igénybevételéhez szükséges igazolások kiadása,
  • jogszabályban meghatározott esetben javaslattétel a súlyosan-halmozottan fogyatékos gyermekek ápoló-gondozó otthoni ellátására, a 3 évnél idősebb gyermekek bölcsődei ellátására, fogyatékos fiatalok lakóotthoni ellátásra.

Akiket ellátunk:

  • A tankerületi szakértői bizottság a gyermek vizsgálata alapján valószínűsíti a sajátos nevelési igényt, továbbítja a vizsgálati kérést bizottságunkhoz (megyei szakértői bizottság)
  • a már gondozásunkban álló, különleges gondozásra jogosult gyermekek/tanulók, akiknek felülvizsgálatát az intézmény vagy pedig a szülő kéri

A szakértői vizsgálatot kérheti:

  • hivatal
  • hatóság
  • szülő/gondviselő
  • a szülő/gondviselő egyetértésével:
    • a nevelési-oktatási intézmény
    • a gyámhatóság, gyermekjóléti szolgálat, bölcsőde, gyermekotthon, területi gyermekvédelmi szakszolgálat
    • a fogyatékosok ápoló, gondozó otthona, fogyatékosok rehabilitációs intézménye, fogyatékosok nappali intézménye

A vizsgálat elindítása és menete:

Ha a fent megjelölt intézmények megítélése szerint a gyermek/tanuló szakértői vizsgálata szükséges, az indok közlésével javasolja a szülőnek a szakértői vizsgálaton való megjelenést és részvételt a járási szakszolgálatnál. A szülő egyetértése esetén óvodai/iskolai nevelésben, oktatásban részesülő gyermek esetén a nevelési-oktatási intézmény gondoskodik arról, hogy a vizsgálati kérelem 10 napon belül kiállításra kerüljön.

A szülő egyetértése esetén a szakértői vélemény készítésére irányuló, szülő által aláírt kérelmet az óvoda/iskola megküldi az illetékes jáerási szakértői bizottságnak. A járási szakértői bizottság küldheti részünkre csak a kérelmet, amennyiben felmerül a sajátos nevelési igény gyanúja.

A szakértői vizsgálat időpontját a bizottság határozza meg, és erről, valamint a szakértői vizsgálat helyéről a szülőt postai  úton értesíti. 

A szakértői vizsgálat megkezdéséhez a szülői felügyeletet gyakorló mindkét szülő együttes jelenléte szükséges. A vizsgálaton megjelent szülő a távollévő szülő képviseletére jogosult, erről a jelenlévő szülőnek nyilatkoznia kell. A szakértői vizsgálat során a szülő köteles közreműködni a vizsgálaton - annak zavarása nélkül - jogosult mindvégig jelen lenni.

A szakértői bizottság a lefolytatott vizsgálatok alapján készíti el a szakértői véleményét. A szakértői bizottság tagjai a gyermek, tanuló különleges gondozásba vételére, fogyatékosságára, a fejlesztést igénylő területekre vonatkozó megállapításokat közösen alakítják ki.

A szakértői bizottság tájékoztatja a szülőt azokról a lehetőségekről, amelyek alapján sajátos nevelési igényű gyermeke a korai fejlesztésben és gondozásban, az óvodai nevelésben, a fejlesztő nevelés-oktatásban részt vehet, tankötelezettségének eleget tehet. A köznevelési intézményt a szülő választja ki a szakértői bizottság által javasolt intézmények közül. Ha a szülő által választott óvoda/iskola nem azonos a kötelező felvételt biztosító óvodával, iskolával, és az óvoda/iskola a gyermeket/tanulót nem veszi fel, a szakértői bizottság a szakértői véleményében a gyermek/tanuló lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerinti, kötelező felvételt biztosító óvodát/iskolát határozza meg az óvodai/iskolai nevelés, oktatás ellátására.

A sajátos nevelési igényű gyermekek/tanulók részére a korai fejlesztés és gondozás, a fejlesztő nevelés-oktatás igénybevételével összefüggő utazási költség megtérítéséhez szükséges igazolást az Intézmény szakértői bizottságként eljáró, sajátos nevelési igény megállapítására jogosult székhelyintézménye vagy tagintézménye központilag kiadott nyomtatványon állítja ki. Az igénybevételt az ellátást nyújtó köznevelési intézmény vezetője vagy írásbeli meghatalmazással rendelkező megbízottja igazolja.

A szakértői bizottság a szakértői véleményében tesz javaslatot a különleges bánásmódot igénylő gyermek/tanuló ellátására, az ellátás módjára, formájára és helyére, az ellátáshoz kapcsolódó pedagógiai szakszolgálatok típusaira, a szükséges szakemberre és annak feladataira.

A szakértői véleményt a bizottság kézbesíti a szülőnek. A szülőnek - a kézhezvételétől számítva - 15 nap áll rendelkezésre a szakértői vélemény felülvizsgálatának kezdeményezésére.

A gyermek/tanuló ellátására a szakértői véleményben foglaltak szerint akkor kerülhet sor, ha az abban foglaltakkal a kiskorú tanuló esetén a szülő, nagykorú tanuló esetén a tanuló egyetért. Amennyiben a szakértői véleményben foglaltakkal a szülő, a tanuló nem ért egyet, a szakértői bizottság köteles erről a tényről a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes tankerületi központot tájékoztatni.

Ha a szülő nem élt a felülvizsgálat kezdeményezésének jogával, a szakértői véleményt a szakértői bizottság a sajátos nevelési igény megállapítása esetén a kijelölt nevelési-oktatási intézménynek megküldi.

Ha a sajátos nevelési igényű tanuló iskolát kíván változtatni, szándékáról a tanuló szülőjének írásban tájékoztatnia kell a szakértői bizottságot. A szakértői bizottság, amennyiben az az iskola, amelybe a tanuló az átvételét, felvételét kéri, az adott sajátos nevelési igényre tekintettel szerepel az intézményi jegyzékben, a bejelentést tizenöt napon belül írásban tudomásul veszi, és szakértői véleményének az iskola kijelölésére és az iskolába történő beiratkozásra vonatkozó rendelkezéseit módosítja.

A szülő a felülvizsgálati eljárást bármikor kezdeményezheti. A szakértői bizottság a szülő kérelmére akkor köteles lefolytatni a felülvizsgálati eljárást, ha a hivatalból történő felülvizsgálat óta több mint 6 hónap telt el, és a soron következő, hivatalból történő felülvizsgálat időpontjáig több mint hat hónap van hátra.

 

Az intézmény az alaptevékenységét és működését a nemzeti köznevelésről szóló 2011. CXC törvény  és a 15/2013 (II.26.) EMMI rendelet szerint folytatja.

Ellátási körünkbe tartozó járások

CSENGER: Csenger, Csengersima, Csengerújfalu, Komlódtótfalu, Szamosangyalos, Szamosbecs, Pátyod, Porcsalma, Szamostatárfalva, Tyukod, Ura

FEHÉRGYARMAT: Botpalád, Cégénydányád, Csaholc, Császló, Csegöld, Darnó, Fehérgyarmat, Fülesd, Gacsály, Garbolc, Gyügye, Hermánszeg, Jánkmajtis, Kérsemjén, Kisar, Kishódos, Kisnamény, Kispalád, Kisszekeres, Kölcse, Kömörő, Magosliget, Mánd, Rozsály, Sonkád, Méhtelek, Milota, Nábrád, Nagyar, Nagyhódos, Nagyszekeres, Nemesborzova, Olcsvaapáti, Panyola, Penyige, Tisztaberek, Tivadar, Tunyogmatolcs, Túristvándi, Túrricse, Szamossályi, Szamosújlak, Szatmárcseke, Tiszabecs, Tiszacsécse, Tiszakóród, Uszka, Vámosoroszi, Zajta, Zsarolyán

MÁTÉSZALKA: Fábiánháza, Fülpösdaróc, Géberjén, Győrtelek, Hodász, Jármi, Kántorjánosi, Kocsord, Rápolt, Mátészalka, Mérk, Nagydobos, Nagyecsed, Nyírcsaholy, Nyírkáta, Nyírmeggyes, Nyírparasznya, Ópályi, Ököritófülpös, Őr, Papos, Szamoskér, Szamosszeg, Tiborszállás, Vaja, Vállaj

NYÍRBÁTOR: Bátorliget, Encsencs, Kisléta, Máriapócs, Nyírbátor, Nyírbéltek, Nyírbogát, Nyírcsászári, Nyírderzs, Nyírgelse, Nyírgyulaj, Nyírlugos, Nyírmihálydi, Nyírpilis, Nyírvasvári, Ömböly, Penészlek, Piricse, Pócspetri, Terem

VÁSÁROSNAMÉNY: Vásárosnamény, Vásárosnamény-Vitka