Névnap és dátum script


 

GY.I.K.

Fórum

Árak

Linkek

Kezdőlap

Törpehörcsögök
tartása

Törpehörcsögök
fajtái

Saját
 hörcsögeim

Jelenlegi
almok

Elérhetőségek

Höris Képek

Gyakran ismétlődő kérdések avagy Gy.I.K. :)

  1. Miért ajánlatosabb tenyésztőtől vásárolni, mint kereskedésből?

  2. Fiút vagy lányt?

  3. Egyedül vagy csoportosan/párban?

  4. Hangosak?

  5. Van szaguk?

  6. Mennyi idő alatt szokják meg az új helyüket?

  7. Mit tegyek, ha tüsszög a hörcsögöm?

  8. Mitől lehet kopasz folt a hörcsögömön és mit tegyek vele?

  9. A hörcsögök isznak?

  10. Mire jó a homok?

  11. Miért nem csinál semmit a hörcsögöm egész nap?


1. Miért ajánlatosabb tenyésztőtől vásárolni, mint kereskedésből?
A kereskedésben vásárolt hörcsögök nagy része sajnos nem ellenőrizhető helyről származik és sajnos a
90%-uknak a szüleik rokonok voltak, testvérek. Sajnos az ilyen pároztatásból származó picik hajlamosabbak betegségekre, rövidebb ideig élnek (jó tartási körülmények ellenére is) és nem ritkán daganatos betegségeknek esnek áldozatul még egész fiatalon. Továbbá előfordulhat, hogy a hörike egész életében harapni fog és félni az emberektől. Egy lelkiismeretes tenyésztő ezzel szemben odafigyel a tiszta vérvonal fenntartására, csak olyan höriket pároztat, melyek nem rokonaik egymásnak, biztosítja a szülőknek és a kicsiknek is a legjobb étrendet. A születésük után foglalkozunk a kicsikkel, így sokkal kezesebbek lesznek, tűrik a babusgatást, nem félnek az emberektől és nem harapnak :)

2. Fiút vagy lányt?
Kezdő hörcsög tartónak igazából teljesen mindegy, hogy milyen nemű hörikét visz haza. A hörcsög temperamentumát leginkább az határozza meg, hogy mennyit foglalkoztak vele kiskorában és persze később is. Ha esetleg később szeretnénk kis höriket, akkor esetleg érdemesebb fiút venni, mert a fiúk tovább képesek szaporodni, a lányok inkább csak egy éves korukig.

3. Egyedül vagy csoportosan/párban?
A Dzsungáriai törpehörcsögök esetében ajánlottabb egyedül tartani őket, nem lesz tőle semmi bajuk, a természetben is így élnek és védik is a területüket a betolakodó hörcsögöktől. Tehát ha két azonos nemű hörit tartunk együtt, akkor azok verekedni fognak "hegylakó stílusban", tehát a végén csak egy maradhat életben sajnos, még ha testvérek is. Ellenkező nemű hörcsögök megférnek egymás mellett (bár előfordulhat, hogy ők is elkezdenek verekedni, aminek az eredménye ugyanaz lesz mint az előző esetben), de ilyenkor számítani kell rá, hogy folyamatosan lesznek kölykeik, ami egyrészt eléggé megviseli az anya állatot és nem valószínű, hogy egy évnél sokkal tovább fog élni, másrészről a kicsik sem biztos, hogy megfelelően egészségesek lesznek, mivel mire felnő egy alom, addigra születik meg a következő.
FONTOS!!! Nem tudom ki volt az a marha, aki elterjesztette, hogy csak akkor tartható Dzsungáriai törpehörcsög párban, ha egy alomból veszünk ellenkező neműeket, de ez egy ordenáré nagy marhaság!!! Ez az amit nem lenne szabad, az ilyen esetek miatt vannak tele a kereskedések beteges hörikkel.
A roborovszki törpehörcsögök tarthatóak csoportosan, ők általában jól megvannak (persze kivételek mindig vannak). Én párban tartom őket, kisebb pofozkodások előfordulnak, de ezek nem komolyak, felállnak egymással szemben, manccsal lekevernek egymásnak párat, aztán mindenki sérülés mentesen megy tovább a dolgára. Tapasztalataim szerint nem is túl szaporák, tehát a nőstény addig nem hajlandó újra párosodni, amíg a kölykök velük vannak, és nincs megfelelő kondícióban egy újabb alomhoz. Ha kettőnél több hörcsögöt tartunk, akkor elvileg nem szaporodnak, párban is csak akkor, ha nagyon jól érzik magukat, de a fehérje hiányra nagyon érzékenyek.

4. Hangosak?
Ez sok mindennek a függvénye. Alapjáraton a hörcsögök csendes állatok, adhatnak ki hangot, de ezt inkább csak akkor teszik, ha megijednek, verekszenek vagy valami nagyon nem tetszik nekik, ilyenkor "recsegnek", rekedt visító hangot adnak ki. Zavaró hangzavart inkább csak akkor csinálnak, ha nem vagyunk elég alaposak a felszerelés vásárlásánál, ugyanis egyes mókuskerekek olyan hangosak (főleg a beépítettek), hogy vallatni lehetne velük, valamint a ketrecek rácsait előszeretettel rágják, ami szintén nagyon hangos tud lenni.

5. Van szaguk?
Normál esetben nem sok. Megfelelő takarítás mellett abszolúte nem büdösek, általában egy helyre járnak pisilni, ha ezt sikerül megtalálnunk, akkor az adott sarokban érdemes 1-2 naponta cserélni a forgácsot. Az egész almot legalább hetente egyszer érdemes cserélni, a ketrecet/terráriumot pedig legalább szappanos vízzel, vagy fertőtlenítő szerrel átmosni, ebben az esetben nincs szaguk.

6. Mennyi idő alatt szokják meg az új helyüket?
Ez attól is függ, hogy mennyire szocializált a hörike. Az teljesen normális, hogy az első pár napban kicsit depis lesz, bizonytalan, hiszen teljesen új neki a környezet. Tapasztalataim szerint ilyenkor hajlamosak a mókuskerék alá bevackolni és ott szunyókálni, vagy éppen a mókuskeréken belülre. Egy szelíd hörike 3-4 nap alatt megnyugszik, de legfeljebb 3 hét alatt minden hörcsög megszokja az új helyet. Ez idő alatt legyünk vele türelmesek, ne akarjuk a szeretetünket a nyakába zúdítani, mert ezzel lehet az ellenkezőjét érjük csak el. Kedveskedjünk neki finom falatokkal inkább :)

7. Mit tegyek, ha tüsszög a hörcsögöm?
Először ellenőrizzük, hogy nem-e túl poros a forgács vagy a széna, amit használunk (jobb esetben csak ez ment bele az orrába), ha porosnak találjuk, akkor cseréljük le és váltsunk más fajtára. Az illatosított forgácsoknál nem ritka, hogy az illat anyagoktól allergiásak lesznek és állandóan tüsszögnek, ezeket inkább nem használjuk. Előfordulhat, hogy forgácstól tüsszög, ebben az esetben megpróbálhatunk más almot használni pl.: kukorica háncsot.
Ha a hörcsög sokat vakarja az orrát a tüsszögés mellé, esetleg folyik is, sebesedik, akkor mindenképpen vigyük el állatorvoshoz, ott kaphat antibiotikumot és lehet kérni fecskendőben is (kb 300 Ft egy adag, ami sokáig kitart), amit utána a hörike szájába csepegtethetünk. A sebes nózit borogassuk kamilla teával, mert ha nagyon kisebesedik, akkor romolhat a szaglása. Tehát nem kell kétségbe esni, ha idejében elkapjuk a náthát, akkor minden további nélkül meg lehet gyógyítani :)

8. Mitől lehet kopasz folt a hörcsögömön és mit tegyek vele?
Jobbik esetben csak kidörzsölte. Ellenőrizzük a helyét, hogy hol szokott mászkálni, ahol ez előfordulhat (pl.: mókuskerék alatt átbújik, vagy Gus szokott olyat is csinálni, hogy hanyatt vágja magát a csőben és úgy mászik végig) és ha tudunk akkor esetleg változtassunk rajta.
Rosszabbik esetben lehet gombás fertőzés. Ezt elkaphatják rossz minőségű forgácstól, vagy esetleg akkor, ha kivisszük őket az utcára a fűbe, ahol más állatok is mászkálhatnak (ilyenkor más betegségeket, élősködőket is elkaphatnak sajnos). A kopasz foltot kenjük be oldott Betadinnal vagy Canestennel, ez el is pusztítja a gombát.

9. A hörcsögök isznak?
Igen. A hörcsögök előszeretettel isznak vizet, ha van rá lehetőségük. Érdemes biztosítani számukra önitatót, amit hamar megtanulnak használni (vagy már tudnak is, az anyjuktól is megtanulhatják).

10. Mire jó a homok?
A homokban szeretnek porfürdőzni, belefetrengenek, kaparják. Segít tisztán tartani a bundájukat, nagyon szépek lesznek tőle, elég heti 2-3szor biztosítani nekik. A roborovszkijaim például oda szoktak pisilni.

11. Miért nem csinál semmit a hörcsögöm egész nap?
A hörcsögök éjszakai állatok, így nappal alszanak. Ha éjszaka sem csinál semmit, akkor érdemes kicsit feldobni a helyét pl.: mókuskerékkel, csövekkel, mászókákkal.