Névnap és dátum script


 

GY.I.K.

Fórum

Árak

Linkek

Kezdőlap

Törpehörcsögök
tartása

Törpehörcsögök
fajtái

Saját
 hörcsögeim

Jelenlegi
almok

Elérhetőségek

Höris Képek

Forrás: Wikipedia

Campbell-törpehörcsög

A Campbell hörcsög vagy más néven Campbell törpehörcsög (Phodopus campbelli) az emlősök(Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj. 1-3 évig él.
Testmérete 6-11 cm, súlya legfeljebb 50 gramm. Harmad akkora, mint európai rokonai, és mérete fele az ismertebb szíriai aranyhörcsögének. Bundája sűrű, háta szürke, közepén fekete csíkkal. Hasa fehér, farka rövid. Télen kivilágosodik, néha egészen fehérré válik. Fekete szeme aránylag nagy.
Eredeti élőhelye Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék.
Vadon nagyrészt Szibériában él,megtalálható Dzsungáriában, Mandzsúriában, Kazahsztánban és Mongóliában is. Népszerű házi kedvenc.
Szereti a magányos életmódot. Barlangját 1 méterre a föld alá ássa. Kedvenc talajtípusa az agyagos löszös; ezek a legjobb gabonaföldek. Otthona több kamrából áll, amiket számos kijárat köt össze a külvilággal. Van köztük hálókamra és illemhely is, de a legtöbb tápanyagraktárként szolgál.
A legtöbb rágcsálóhoz hasonlóan éjszakai állatok. Szállásukat szürkületkor hagyják el. Főként növényi táplálékkal él; egyaránt fogyaszt gyökereket,leveleket és és magvakat. Ezen kívül rovarokkal is táplálkoznak. Táplálékukat mellső lábaikat kézként használva tömik rugalmas pofazacskójukba. A szűkösebb időkre felhalmozzák az eleséget; ezen élik túl a telet.
Télen melegen és puhán bélelt vackukban, készleteik mellett pihennek, alusszák téli álmukat. Ezalatt testhőmérsékletük kevéssel fagypont fölé süllyed. Mihelyt megérzik a tavaszt, felébrednek.
Ragadozói a vörös róka, a menyétfélék, a baglyok, és a nagyobb ragadozó madarak. Fő ellenségei a hermelin és a molnárgörény, mert ezek követik föld alatti otthonába, és ott végeznek vele.
Rövid, 2-3 éves élettartamukat szaporasággal ellensúlyozzák. Így sikerül fenntartaniuk egy igencsak nagy állományt a sztyeppén.
Ezt a hörcsögöt régóta ismerték, de csak a XX. század vége felé kezdték háziállatként tartani.
Tartható terráriumban is és ketrecben is; ennek mérete legalább 35-40 cm legyen. Számukra a 20-25°C ideális. Télen se legyen hidegebb 15°C-nál. Ne érje őket huzat, vagy közvetlenül tűző napfény. Éjszakai életmódja miatt ne tegyük hálószobába!
A terráriumot rendezzük be úgy, hogy a hörcsög ne unatkozzon. Kell tehát házikó, mókuskerék, WC-papír guriga (alagútként), itató (golyós önitató), fogkoptató. Alomként megfelel a faforgács, de örül a szénának is. Azzal béleli ki a házát. Ne adjunk neki se papír zsebkendőt, se más puha papírt, mert beragad a pofazacskójába. Naponta tisztítsuk ki a terráriumot; vegyük ki a nedves forgácsot, és cseréljük a romlandó ételt. A teljes almot hetente cseréljük.
A hörcsögnek készített magkeverék megfelel igényeinek. Emellett adjunk neki zöldséget és gyümölcsöt. Kedvencei a sárgarépa, kígyóuborka, saláta,paradicsom, és a paprika. Ne adjunk déligyümölcsöket, erős paprikát, hagymát, és ne adjunk krumplit keményítőtartalma miatt. Fogkoptatásra legjobb a száraz kenyér, ami akár egy hónapig is kitart. Ivóvizét naponta cseréljük. Használhatunk golyós önitatót. Csak tiszta kézzel nyúljunk hozzá. Ha ugyanis megérzi rajta az élelmiszert, akkor harap.
Hat hetesen már ivarérettek, de a hörcsögök csak három hónaposan válnak tenyésztésre alkalmassá. Nem társas állatok; ha nem ismerik
egymást kiskoruktól fogva, akkor lehet, hogy még a különböző nemű törpehörcsögök sem férnek meg egymással.
A nőstény termékeny időszaka (tüzelés) kb. 4 napig tart. A vemhességi idő 17-19 nap. Többnyire 4-6 kölyök születik. Szőrtelenül és vakon jönnek világra. Az anya nem tud nyolc kicsinél többet szoptatni. A kölykök szőre öt napos korukban kezd nőni; szemüket két hetes koruk előtt nyitják ki. Születésükről a kis házikóból kiszűrődő vékonyka hangok adnak jelet. Az anya félti, védi kicsinyeit; ne zavarjuk a kölyköket.
Négy hetesen a kölykök már elég nagyok ahhoz, hogy elválasszák őket az anyjuktól. Ha nem veszik el idejében őket, akkor az anya csúnyán megharaphatja a fiatalokat. Hat hetesen nemek szerint is külön kell választani őket
.

Dzsungáriai törpehörcsög

Valamikor sokat vitatkoztak arról, hogy a Campbell-hörcsög (Phodopus campbelli) alfaja-e. A vita lezárásaként külön fajként ismerték el a Phodopus sungorust. A két faj nem válik el egészen egymástól. Hasonlóságuk miatt könnyen összetéveszthetők, ezért gyakori a véletlen fajkeveredés. Ez kihalással fenyegeti mindkét fajtát.
Testmérete 6-11 cm, súlya legfeljebb 50 gramm. Harmad akkorra, mint európai rokonai, és mérete fele az ismertebb szíriai aranyhörcsögének. Bundájuk sűrű, hátuk szürke, közepén fekete csíkkal. Hasuk fehér, farkuk rövid. Télen kivilágosodnak, néha egészen fehérré válnak. Fekete szemük aránylag nagy.
Eredeti élőhelye Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék. Vadon nagyrészt Szibériában élnek, megtalálhatóak Dzsungáriában, Mandzsúriában,Kazahsztánban és Mongóliában. Népszerű házi kedvenc.
Szeretik a magányos életmódot. Barlangjukat 1 méterre a föld alá ássák. Kedvenc talajtípusuk az agyagos löszös; ezek a legjobb gabonaföldek. Otthonuk több kamrából áll, amiket számos kijárat köt össze a külvilággal. Van köztük hálókamra és illemhely is, de a legtöbb tápanyagraktárként szolgál.
A legtöbb rágcsálóhoz hasonlóan éjszakai állatok. Szállásukat szürkületkor hagyják el. Főként növényi táplálékkal él; egyaránt fogyaszt gyökereket, leveleket és és magvakat. Ezen kívül rovarokkal is táplálkoznak. Táplálékukat mellső lábaikat kézként használva tömik rugalmas pofazacskójukba. A szűkösebb időkre felhalmozzák az eleséget; ezen élik túl a telet. Télen melegen és puhán bélelt vackukban, készleteik mellett pihennek, alusszák téli álmukat. Ezalatt testhőmérsékletük kevéssel fagypont fölé süllyed. Mihelyt megérzik a tavaszt, felébrednek. Ragadozói a róka, a menyétfélék, a baglyok, és a nagyobb ragadozó madarak. Fő ellenségei a hermelin és a görény, mert ezek követik föld alatti otthonába, és ott végeznek vele. Rövid, 2-3 éves élettartamukat szaporasággal ellensúlyozzák. Így sikerül fenntartaniuk egy igencsak nagy állományt a sztyeppén. Ezt a hörcsögöt régóta ismerték, de csak a XX. század vége felé kezdték háziállatként tartani.
Tartható terráriumban is és ketrecben is; ennek mérete legalább 35-40 cm legyen. Számukra a 20-25 °C ideális. Télen se legyen hidegebb 15 °C-nál. Ne érje őket huzat, vagy közvetlenül tűző napfény. Éjszakai életmódja miatt ne tegyük hálószobába! A terráriumot rendezzük be úgy, hogy a hörcsög ne unatkozzon. Kell tehát házikó, mókuskerék, wc-papír guriga (alagútként), itató (golyós önitató), fogkoptató. Alomként megfelel a faforgács, de örül a szénának is. Azzal béleli ki a házát. Ne adjunk neki se papírzsebkendőt, se más puha papírt, mert beragad a pofazacskójába. Naponta tisztítsuk ki a terráriumot; vegyük ki a nedves forgácsot, és cseréljük a romlandó ételt. A teljes almot hetente cseréljük. Nem érzékeli a veszélyt jelentő magasságot; erre vigyázni kell. Ezért és mozgékony természete miatt könnyen leesik az asztalról vagy a székről. Mindezek miatt csak talajon, vagy ahhoz közel játsszunk vele. Időnként veszélyt érezve megáll, és akár három percig is mozdulatlanul maradhat. Ilyen esetben ne háborgassuk. A szakirodalom szerint az egészséges hörcsögök 3 évig is élhetnek. Ha nem tudjuk, hogy kedvencünk honnan származik, akkor csak másfél-két évre számíthatunk.
A hörcsögnek készített magkeverék megfelel igényeinek. Emellett adjunk neki zöldséget és gyümölcsöt. Kedvencei a sárgarépa, kígyóuborka, saláta,paradicsom, és a paprika. Ne adjunk déligyümölcsöket, erős paprikát, hagymát, és ne adjunk krumplit keményítőtartalma miatt. Fogkoptatásra legjobb a száraz kenyér, ami akár egy hónapig is kitart. Ivóvizét naponta cseréljük. Használhatunk golyós önitatót. Csak tiszta kézzel nyúljunk hozzá. Ha ugyanis megérzi rajta az élelmiszert, akkor harap.
Hat hetesen már ivarérettek, de a hörcsögök csak három hónaposan válnak tenyésztésre alkalmassá. Nem társas állatok; ha nem ismerik egymást kiskoruktól fogva, akkor lehet, hogy még a különböző nemű törpehörcsögök sem férnek meg egymással. A nőstény termékeny időszaka (tüzelés) kb. 4 napig tart. A vemhességi idő 17-19 nap. Többnyire 4-6 kölyök születik. Szőrtelenül és vakon jönnek világra. Az anya nem tud nyolc kicsinél többet szoptatni. A kölykök szőre öt napos korukban kezd nőni; szemüket két hetes koruk előtt nyitják ki. Születésükről a kis házikóból kiszűrődő vékonyka hangok adnak jelet. Az anya félti, védi kicsinyeit; ne zavarjuk a kölyköket. Négy hetesen a kölykök már elég nagyok ahhoz, hogy elválasszák őket az anyjuktól. Ha nem veszik el idejében őket, akkor az anya csúnyán megharaphatja a fiatalokat. Hat hetesen nemek szerint is külön kell választani őket.
A dzsungáriai törpehörcsögnek többféle színárnyalata van, bár nem annyi, mint a Campbell-hörcsögnek. A legelterjedtebb a vadas (sötétbarna/szürke) illetve a pearl (fehér/szürke) szín, de létezik az ún. kék (valójában halványszürke) és a winter-white színárnyalat is. Ezeken kívül Campbell-hörcsögök kereszteződéséből különleges színű hörcsögöket tenyésztettek ki. Legismertebb Magyarországon megtalálható Campbell-dzsungáriai hibridek: mandarin, narancs (piros szemű), pearl-mandarin, barna, bézs.
Vadas: A vadon élő példányok színéhez hasonló. A hát szürke, a közepén fekete csíkkal, amit barna csíkok kísérnek, és ezeket újra fekete csík kíséri. A has fehér.

  • Kék: A hát alapszíne bézs, csíkozása hamuszürke, és kevésbé kivehető, mint a vadasé. A has fehér.

  • Pearl (gyöngyház): A hát fehér szürke csíkokkal. Erősségük egyénenként más és más. Általában kölyökkorban erősebbek; felnőttkorra elhalványodnak, akár el is tűnnek.

  • Winter white: Színei nyáron a vadaséval egyeznek, télre elhalványodnak. Ekkor a csíkok is kevéssé, vagy semennyire sem láthatók. Ennek oka a Wh domináns módosító gén.

  • Zafír winter white: Színei nyáron a kékével egyeznek. Télre ez is kivilágosodik.

  • Mandarin: A hát alapszíne bézs, csíkozása világosbarna.

  • Pearl-mandarin: Alapszíne fehér, csíkozása halványnarancs. Van piros szemű változata is.

  • Narancs: Hasonló a mandarin színű hörcsöghöz, de a szem színe piros. (gyöngyház)

  • Vadas: Ez az alapszín, barnás hát, sötét hátcsík, szürkés fehér has, fekete szem

  • Fekete: kizárólag recesszíven öröklődik, az egész hörcsög fekete, állon, mancson megengedett a fehér szín

  • Tarka: bármely színnel kombinálható, a hörcsög foltos

  • Bézs:

  • Camel: a mandarin egy fakóbb változata, krém színű

Roborovszki-törpehörcsög

Meglehetősen távolról, Oroszország Kínával és Mongóliával határos területéről került Európába, majd Magyarországra is. Eredeti élőhelyén főleg a sztyeppés, félsivatagos területeken él.
Népszerűsége annak tudható be, hogy még a hörcsögök közt is ez a faj fejlődik a legkisebbre, testhosszúsága maximum 7,5-9,2 cm, a farok hossza csupán 0,8-1,1 cm. Szemei és fülei a testéhez viszonyítva nagyok és feltűnőek. Hátát zsemlebarna és fekete, torkát és hasát fehér, nagyon finom tapintású szőrzet borítja, ezzel még a -15 °C-ot is túléli. Lábai nagyon kicsik. Származási helyén föld alatti kotorékban él, amely 30-50 cm-re van a földfelszíntől, és két kijárattal rendelkezik.
Májustól szeptember végéig szaporodik. A nőstény 20-22 napig vemhes. Egy-egy fialáskor 3-9 utódot hoz a világra. Az átlagos alom öt-hat egyedből áll.
Mérete miatt terráriumi elhelyezésének szerény a helyigénye. Egy párnak elég 6-8 dm2-nyi alapterület. A terrárium talaja lehet finom faforgács, fűrészpor. Odút is célszerű elhelyezni, gondolván az esetleges szaporodásra. Ennek akkorának kell lennie, hogy a nőstény és kicsinyei mind elférjenek benne. Az állat nehezen szelídül meg, még a fiatal példányok is gyanakvók, félénkek. Nem szereti, ha meg akarjuk simogatni és azt sem nagyon kedveli, ha kézbe veszik, olyankor nyugtalanná válik, és minden áron szökni próbál. Annak ellenére, hogy ilyen tartózkodó, nem harapós.
Kölest, búzát, napraforgómagot, diót, mogyorót, zöld növényeket (zöldségeket, gyümölcsöket), aszalt gyümölcsöket, szöcskéket, tücsköket fogyaszt.

Kínai csíkos törpehörcsög

Ez a hörcsögfaj Ázsia középső és keleti részén él. Nevével ellentétben nemcsak Kínában, hanem Kazahsztánban és Mongóliában is honos.
Kedvelt élőhelye a sztyepp, tajga, fával gyéren benőtt területek.
A kifejlett hörcsög testhossza mindössze 8-12 centiméter, rövid farka 2-3 milliméter. Testsúlya 40-50 gramm. A hím kicsivel nagyobb, mint a nőstény. Fejének és testének felső része szürkésbarna, hasi oldala fehér. A háta közepén, a gerinc mentén fekete csík fut végig.
A nappalt átalussza és alkonyatkor kezd mozgolódni. Egész éjjel táplálékszerző úton van. Téli álmot nem alszik. Földben ásott kotorékban lakik, 50-60 centiméteres mélységben. A közönséges hörcsögnél jobban szocializált. Elsősorban füvekkel és magvakkal táplálkozik, de nem veti meg a rovarokat sem.
A kínai csíkos hörcsög szaporodási időszaka márciustól októberig tart. A nőstény 21 napos vemhesség után 5-6 utódot hoz a világra. A kicsik csupaszon és vakon születnek, súlyuk 2-3 gramm. 6-8 naposan testüket selymes szőrpihe borítja. Szemüket 9 napos korukban nyitják ki. 2 hetesen már kezdenek szilárd táplálékot fogyasztani. A nőstény 3 hetes korukban választja el a kölyköket, amelyek 6-8 hetes korukban válnak ivaréretté.
Ha a kínai csíkos hörcsög elszaporodik, nagy károkat okozhat a mezőgazdasági kultúrákban, főként a gabonafélékben.