RÓLUNK

SZEGLEMEZES RÁCSOSTARTÓK GYÁRTÁSA ÉS SZERELÉSE



Szeglemezes rácsostartók statikai tervezése

A szeglemezes tetők gyártásának, és építsének alapja a pontos tervezés. A szeglemez kötésű tartó-, és tetőszerkezetek tervezése, statikai számítása számítógépes tervező programmal készül. A megtervezett szeglemezes tartók optimalizáltak, rácsos kialakításuknak köszönhetően tetszőleges tetőforma tervezhető velük. A tervező szoftver modellezi a teljes tető kialakítását, elvégzi a statikai számításokat, majd elkészíti a gyártmánytervket.



Rácsos tartó szoftveres tervezése





Faanyag méretre szabása ácsipari CNC gépsoron


Faanyag méretre szabása

A szeglemez kötésű rácsos tartók alapanyaga többségében az 5 cm vastagságú fűrészelt palló, amit manuálisan, vagy CNC ácsipari gépsorral szabnak le a tető szabástervének megfelelően. A manuális szabás korlátai a méretpontatlanság, alacsony termelékenység. A CNC ácsipari gépsorral történő méretre szabás előnye a gyors, minőségi és pontos megmunkálás, nagyfokú termelékenységgel. Cégünk a szeglemezes tartószerkezetek fa rácsrúdjait a méretpontosság és a nagyszámú megrendelések miatt, CNC ácsipari szabászgéppel szabja le.
Faanyag védelem, impregnálás áztatókádban

A szeglemez kötésű tető-, és födémszerkezeti elemek statikai tervezésénél fokozott figyelmet kell fordítani a beépítésre kerülő faszerkezetek faanyag védelmére. A szeglemezes tetők döntően csapadéktól, nedvességtől védett faszerkezetek, ahol rovarkár és gombafertőzés veszálye áll fenn. Az ilyen környezeti hatásoknak kitett faanyagokat általában fixálódó védőszerrel kezelik. A szeglemezes tartók előre gyártásának fontos mozzanata az áztató kádban történő faanyagvédelem. Faanyag védőszerrel csak a már leszabott fazerkezeti elemeket szabad kezelni, hogy a vágott keresztmetszetek is védelemmel legyenk ellátva, így a fa szerkezeti elemek külső felületén a faanyag védőszerből beszívódás érhető el.



Faanyag impregnálása áztatással





Szeglemezek elhelyezése préselés előtt


Szeglemezek

A szeglemez a korszerű tetőszerkezetek fakapcsolati kötőeleme, ami két oldalról préselve roncsolás mentes kapcolatot biztosít a tetőszerkezeti elemek rúdjai között. A szeglemez egy vékony 0,8-2 mm vastagságú horganyzott acéllemez, amiből a gyártás folyamán stancolással szegeket szúrnak, hajlítanak ki.
Szeglemezek bepréselése a csomópontokba

A szeglemezek bepréselése a fába egy 50 tonnás hidraulikus présgéppel történik. A szeglemezek karmainak geometriája megkönnyíti a fába való bepréselésüket, ugyanakkor szeglemez tüskék helyzete megakadályozza a szeglemezek kihúzódását a fából. A csomópontok csatlakozásánál a szeglemezeket a gyártmánytervben előírt módon helyezik rá a faszerkezetekre. A préselés során a csomópontokba egyidőben préselik be a kétoldali lemezt, így a szeglemezes szerkezet végig vízszintes marad, az egymáshoz rögzítésre kerülő faelemek nem tudnak elmozdulni, eltekeredni. A szeglemezeket a fába csak préseléssel lehet belenyomni, belekalapálni tilos!



Csomópontok összepréselése





Szeglemezes rácsos tartó gyártása


Rácsos tartó gyártása

A rácsostartó egy teljesen egyedi kialakítású szeglemez kötésű, fa alapanyagú tetőszerkezeti elem, amit speciális gépekkel, műhelykörülmények között állítanak elő. Az itt gyártott szeglemez kapcsolatú csomópontok optimalizáltak, az előre gyártott szeglemezes tetőszerkezeti elemek tömege csekély, szállításkor könnyen mozgatható.
Kész rácsos tartók

Az előre szabott szeglemezes tartók leggyakrabban fűrészelt lucfenyő pallóból készülnek. A felhasználásra kerülő faanyagoknak meg kell felelni az F-56 (MSZ szerint kereskedelmi I. osztály) vagy C24 szilárdsági normatíváknak. A szeglemezes tetők esetében a felhasználásra kerülő faanyagok nedvességtartalma nem lehet nagyobb 20 %-nál.



Kész szerkezetek tárolása





Tetőszerkezet szállítása


Szeglemezes tetőszerkezet szállítása

A szeglemezes tartók szállíthatóságánál, már a tervezési folyamatban figyelembe kell venni a közúti szállítás korlátait. A rácsos tartók szállítása történhet álló, fekvő, vagy döntött helyzetben is. A szállításnál kiemelt figyelmet kell fordítani a rakomány megfelelő rögzítésére.
Szeglemezes tetőszerkezet állítása

A kisebb szeglemezes tartókat tartónként egy vagy két kötési ponton függesztve emeljük be az alaprajz szerinti végső helyzetébe. A nagy fesztávú tartók beemeléséhez kötélhimba szükséges. A beemelt főtartókat egyesével egymáshoz, illetve a talpszelemenhez rögzítjük. A szeglemezes tartók megfelelő lekötését, a rögzítéshez szükséges speciális acél rögzítőelemek kiírását, a kiviteli tervdokumentáció tartalmazza.



Szeglemezes tartók daruzása





Elkészült tetőszerkezet


Összeszerelt szeglemezes szerkezet

A szeglemez kötésű előre gyártott tetőszerkezetek alkalmazásával, az építés helyszíni szerelés ideje jelentősen lerövidül. Mivel a tetőszerkezet staikai tervek alapján készül, a kivitelezés közben a hibázás lehetősége kizárható.
Szeglemezes szerkezet lécezése és fóliázása

A felállított tetőszerkezet átadása után folytatódnak a tetőfedési munkálatok. Lécezésre szárított 3/5-ös és 5/5-ös lécet használunk. Fóliázásra 3 rétegű pára átaeresztő tetőfóliát használunk.



Tető fóliázása és lécezése





Lambériázott és bádogozott szerkezet


Tetőszerkezet bádogozása és lambériázása

Az ereszburkolatok elkészítésére I. osztályú lucfenyő lambériát használunk. A bádogozási munkáknál a bádoglemezek kiválasztása a sokszínűség miatt a Megrendelővel egyeztetést igényel.
Tető cserepezése

A Megrendelői igények mindteljesebb kiszolgálása érdekében vállaljuk az Ön által kiválasztott tetőcserepek és tető kiegészítők megrendelését, építési helyszínre szállítását, tetőn történő elhelyezését.



Cserepezés


SZEGLEMEZES TETŐK
TÖRTÉNETE

SZEGLEMEZES TETŐK
ELŐNYEI

SZEGLEMEZES TETŐK
GYÁRTÁSA ÉS SZERELÉSE

SZEGLEMEZES TETŐK
KÉPGALÉRIA

ÁCSOLT TETŐK TÖRTÉNETE

ELŐRE SZABOTT ÁCSOLT
TETŐK ELŐNYEI

ELŐRE SZABOTT TETŐK
GYÁRTÁSA ÉS SZERELÉSE

ELŐRE SZABOTT TETŐK
KÉPGALÉRIA

ELÉRHETŐSÉG