Kecskeméti Arborétum Gyógynövényei
 
Virtuális tanösvény
A Kecskeméti Arborétumról

Kocsánytalan tölgy - Quercus petraea

Származás: 

Európa 

Habitus: 

40 méter magasra megnövő lombhullató fa.  

Kéreg: 

Szürke, hosszában repedezett. 

Levél: 

12 cm hosszúak, 7,5 cm szélesek, elliptikusak, lekerekített karéjokkal tagoltak. A levél válla ék alakban elkeskenyedik, a levél nyele 1 cm körüli. A levelek felszíne kissé fényes, a fonák világosabb, az érzugok szőrösek. 

Virág: 

A porzós barkák sárgászöldek, lecsüngenek. A termős virágok nem feltűnőek. 

Virágzási idő: 

A tavasz végén virágzik. 

Termés: 

3 cm-es makk. Az apró pikkelyes kupacs a makkot a harmadáig borítja. 

A fa fiatal ágainak kérgét használják gyógyászati célokra. A kéreg gyűjtése a tavaszi, kora nyári hónapokra esik.

Tölgyfa hatóanyagai:

A fiatal ágak kérge katechin és galluszsav típusú cserzőanyag keveréket tartalmaz, de megtalálható benne még triterpén és szitoszterol származék is.

Tölgyfa felhasználása:

A drogot elsősorban a cseranyagok összehúzó, szárító, sebgyógyulást elősegítő, vérzéscsillapító és viszketés csökkentő hatása miatt alkalmazzák. A kéreg főzetét főleg külsőleg használják fürdők és borogatások formájában nedvedző bőrbetegségek, lábizzadás, fagyási sérülések, aranyér és végbélrepedések kezelésére, továbbá száj- és torokgyulladás esetén öblögetésre.

Belső alkalmazásra csak elvétve kerül sor súlyos hasmenés és gyomor-bél hurut esetén. A belső vérzések ellen már hatásosabb készítmények állnak rendelkezésre. Pirított makkterméseit régen kávépótlóként fogyasztották, de a gyermekgyógyászatban hasmenés, görvélykór és angolkór kezelésére is alkalmazták. Homeopátiás hatásossága még nem megfelelően igazolt.

Öblögető oldat, borogatás: Fél liter vízhez hozzáadunk 2 evőkanál aprított tölgyfakérget, majd negyed óráig főzzük, és ezután leszűrjük. Fogínygyulladás, száj- és toroknyálkahártya gyulladás esetén alkalmazzuk. Tea: 2,5 dl vízben felforralunk 1 teáskanálnyi kérget vagy egy marék levelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Alkalmazzuk hasmenés és gyomorbántalmak esetén. Ülőfürdő: 1-1,5 liter vízbe forraljon fel 2 maréknyi tölgyfakérget. Felforrást követően hagyjuk áztatni 15 percig, majd szűrjük le és öntsük a fürdővízhez.

A tölgyfakéreg cserzőanyag tartalmának köszönhetően kiválóan használható a gyógyászatban. A fa levelét is hasonló célokra használják, csak a levél valamivel kevesebb hatóanyag-tartalommal rendelkezik.

Jó tudni a tölgyfáról!

Az öreg ágak kérgét és a nem egészséges leveleket ne gyűjtsük! A főzetet 12 óránál tovább ne tároljuk. Nagy kiterjedésű sérülésekre ne alkalmazzuk!

  
Tanösvények gyógynövényei
Gyógynövény alapismeretek
Források
Impresszum
Galéria

Támogatóink:

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

Szegedi Tudományegyetem

Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

Európa Jövője Egyesület