Gyakran ismételt kérdések

           

Mit ajánlasz, hol vegyek nyuszit?

A Leguán Díszállat Kereskedést tudom leginkább ajánlani (1125 Budapest Alkotás utca 25. ( a Délinél): www.leguan.hu ), bár ők elsősorban hüllőkre specializálódtak, mégis mindig vannak nyuszijaik is, és értenek is hozzájuk. Nekem minden kérdésemre tudtak válaszolni. Úgy tudom, hogy a tulajdonos is nyúltartó, de ebben nem vagyok biztos.

A Visegrádi utca körúthoz közel eső részén (Balzac u. környékén) an egy állatkereskedés, náluk szinte mindig vannak törpenyulak, és amikor legutóbb ott jártam, ők is elég felkészültnek tűntek.

Az Árkádban és a Westendben is mindig jó sok nyuszi van, illetve a többi bevásárló központban. Ezekhez inkább nem fűznék semmit....

A http://torpenyul.atw.hu oldalon található Csillagvirág Törpenyúl Tenyészet is megbízhatónak tűnik, bár velük nincsenek személyes tapasztalataim.

Több tenyészetet sajnos nem nagyon ismerek, de biztos van még egy csomó.

Szerintem az a leges-legjobb, ha olyan helyről hozol nyuszit, mint amilyenek mi voltunk, nálunk ugyanis az első pillanattól kezdve kézben voltak a kicsik, ezáltal kezesek és bújósak lettek. Mindig kioktattak, hogy ne fogdossuk, mert az anyja nem fogja őket szoptatni, de az anyuka ismeri az illatunkat, megbízott bennünk, soha nem volt probléma azzal, hogy fogdostuk a kicsinyeit. Na mindegy, a lényeg az, hogy ha olyan helyről hozod, ahol nem bizniszből tenyésztik, csak hobbyból, foglalkoznak velük, babusgatják őket, végig emberek között vannak, akkor sokkal kezesebb és barátságosabb nyuszit kapsz.

 

Muszáj beoltani őket?

Igen, minden tavasszal (áprilisban) be kell őket oltatni Myxomatosis és RHD ellen. Ezek nem kötelező oltások, de ha van egy kis felelősségtudatod, akkor beadatod.

Ezek halálos nyúlbetegségek, de a védőoltással megelőzhetőek - ezekről részletesebben itt olvashatsz:

 

Mennyibe kerül az oltás?

Orvosa válogatja, csoportos oltással sokkal olcsóbb, de láttam már olyan helyet is, ahol 20.000 Ft volt...

Átlagosan 2.500-3.000 Ft-ba kerül daradja. A kombi pedig kb. 6.000 Ft.

 

Melyik állatorvost ajánlod?

Az Andrássy út 18. sz. alatti Körönd Állatorvosi Rendelőt nagyon tudom ajánlani!

 

Meddig és mekkorára nőnek a törpenyuszik?

3 hónapos korukra már majdnem elérik felnőttkori méretüket, ami kb. 2,5-3 kg, kb. 35-50 cm hosszú, 25-35 cm széles és 25-35 cm magas, de ez életmódtól is függ.

 

Miben lehet tartani őket?

Nálunk általában szabadon vannak a lakásban, csak akkor zárjuk be őket, amikor nem vagyunk itthon.

De legtöbben nagy alapterületű ketrecben tartják őket. Ez esetben biztosítani kell nekik a napi min. 2 óra futkározást szabadon.

Akváriumban nem lehet tartani! Egyébként, amiben nincs víz, azt terráriumnak hívják, de ez most mellékes. Ezekkel az a baj, hogy ugyan nagy a térfogatuk, de a nyulaknál az alapterület számít, nem a magasság. Olyan ketrecet kell választani, aminek a hosszabbik oldala legalább 100-120 cm.

Vannak kifejezetten nyúlketrecek, amik nagy alapterületűek, oldaluk plexi, a tetején pedig rács van. Ez azért praktikus, mert nem kaparják ki az almot.

De ettől függetlenül én még mindig a nyitott ketrecet javaslom.

Alomnak pedig a préselt fát (Cat's best) és a szénát ajánlom.

 

Mennyibe kerül a felszerelés?

Ez attól függ, hol veszed meg... A ketrec mérettől és felszereltségtől függően 12.000-30.000 Ft ,  1 kg nyúltáp 300-1500 Ft, az itató 500-3000 Ft, a széna 200-1500 Ft, az alom 200-6000 Ft között mozog.

Kisebb állatkerekedéseket vagy a www.anivet.hu-t tudom ajánlani. Használt ketrecet pedig az Expressz.hu-n, Teszveszen, Vaterán szoktak árulni 7-8 ezer Ft-ért (csak ezeket alaposan át kell fertőtleníteni, ugyanis a nyúlbetegségeket okozó vírusok megtapadnak a tárgyakon is).

 

Rá lehet szoktatni a szobatisztaságra?

Igen, leghatásosabban úgy, hogy ahová először elvégzi a dolgát, oda teszed az almot. Utána csak oda fog járni. Ha nem pont oda tervezted  a "székhelyét", akkor itasd fel a pisit egy zsepivel, és tedd bele az alomba. A bogyókat is érdemes oda lapátolni. A pisi eredeti helyét pedig alaposan mosd fel! A szaga alapján meg fogja találni az Általad kijelölt új WC-jét, és utána oda fog járni.

 

Meddig él egy nyúl?

Az ivaros nyuszik átlag életkora 3-6 év között mozog, az ivartalanítottaké 8 év. De előfordul, hogy akár 12 évig is elél. Ez életmódtól is függ.

 

 

 

A www.törpenyul.hu oldalon szereplő kérdések és válaszok:

 

"Kaphat-e valamilyen betegséget tõlünk?
- igen, elméletileg. De ez nem jellemzo. Mindenesetre, ha betegek vagyunk, lehetõleg ne köhögjünk, tüsszögjünk rá (ez amúgy sem túl illedelmes viselkedés). :o))

 

Kaphat chipset, egyéb nyalánkságot, csokit?
- határozottan NEM! Minden ilyesmi káros a számára. Lehet, hogy nem azonnal pusztul el ezektol, de az élettartamát igencsak megrövidíti a nyúlnak. Ugyanígy káros, ha kutya, ill. macskatápot eszik (hiszen ezek hústartalmúak, a nyúl pedig növényevo!). A krokett állaga miatt elropogtathatja ezeket, de teljesen más összetételuek, mint ami a nyúl igénye.

 

Veszélyesek a nyúlra nézve a szobanövények?
- szobanövénye válogatja. A legtöbb sajnos mérgezo, így veszélyes, mások, (pl.kaktusz), szúrósak, vágnak, ezért veszélyesek. Legjobb, ha a nyúl nem fér hozzájuk, és ha ellenorizzük, mérgezo növényeket tartunk-e.


Mennyi ideig vedlik a nyúl?
- ez sok mindentol függ. Általában pár hét alatt bundát vált, de el is húzódhat a dolog, sot akár kisebb mértékben állandóan hullhat a szore. Ami viszont biztosan nem normális: nagymértéku, hosszan elnyúló vedlés, netán olyan mértéku szorhullás, hogy kopasz foltok legyenek a nyúlon. Ennek hátterében rendszerint valamilyen betegség vagy hiánybetegség van, így mindenképp érdemes állatorvoshoz vinni a problémával. Ha csak egy kis testfelületen hullik a szor, ez esetben szintén.

 

Veszélyes-e terhességre, a terhes nőre a nyúl?
Az alapvető higiénia betartása mellett semmi károsat nem okoz sem a terhesnek, sem a babának.

 

Szükséges-e legalább egyszer fedezni/elleni a nyúlnak?
Ez tévhit. A nyúl pároztatására SEMMI szüksége az állatnak.

 

Miért szaladgál a nőstény nyulam szénával a szájában?
Fészket készít. Ha fedeztetve volt, akkor elleni fog hamarosan. Ha nem volt fedeztetve, akkor álvemhességi tüneteket produkál.

 

Szabad-e tejes, joghurtos, stb.... kaját adni a nyúlnak?
Állati eredetű kaják: szigorúan tilos! A nyúl növényevő, semmi szüksége tejre, húsra, egyéb "finomságokra"! Arról nem is szólva, hogy emésztőrendszerük nem alkalmas ezek emésztésére! Így előbb-utóbb komoly baj származhat ezek etetéséből!

 

Mennyi ideig hagyhatom egyedül a nyuszit?
- Lehetőleg hosszabb időre ne hagyjuk egyedül. Nem azért, mert éhen hal (bekészített szénán, több napra elég vízen elvan), sokkal inkább azért, mert ha valami váratlan dolog (baleset, betegség) lép föl, nem tudunk időben segíteni!
Ha mindenképp szükséges, vagy kérjünk meg valakit, hogy távollétünkben gondozza, naponta nézzen rá, vagy keressünk panziót, ahol el tudjuk helyezni.
Nem utolsósorban a nyúl is utálni fogja, hogy "elhagytuk", és a rendszeres napi séta is elmarad."

 

Extrém & szolid afro hajfonások (afrofonás, gaufree, twist, parkettafonás),raszta készítés-javítás-karban tartás, műraszta / fake dreads készítés-javítás, synth lox (plastic, tubing, foam, crin, cyberlox), wools (wool, wraps, threadlox, shoelaces), hajhosszabbítás-dúsítás (mikrogyűrűzés, hőillesztés, mikrocsomózás, hajbevarrás), hajkereskedés (humán és szitetikus hajak, műraszta tincsek, hajhosszabbító eszközök, kellékek, extrém hajszínezők, hajápolók, kiegészítők, ruhák, piercingek stb.), oktatás... www.haircoholix.hu

http://haircoholix.atw.hu  http://ildizajn.atw.hu http://afro.atw.hu http://afro.tuti.hu