Linux

Írogatom a gondolataimat és tapasztalataimat a Linux operációs rendszert illetően. Igyekszem a nagy guruk által annyira szeretett szakmai zsargont a végsőkig elkerülni, de néha szükség lehet rá, persze, akkor is megpróbálom a mindenki számára való érthetőséget elérni.

163132_tuxdistro

9 hozzászólás a(z) “Linux” bejegyzéshez

  1. Kezdeném az operációs rendszerekkel. Sokan csak a Windows-t ismerik, sajnálatos módon az iskolai oktatás is erre van kihegyezve. Lehet, hogy esetemben genetikai hiba a világ iránti túlzott érdeklődés, ebből kifolyólag a Linux rendszereket is tanulmányozgattam felhasználói szempontból.

    A Windows-ról tudni kell, hogy kőkemény üzleti termék, tehát igazából akkor jogszerű a használata, ha az meg lett vásárolva. Ezzel szemben a Linux ingyenes. Hosszabb ismeretség után azt kell megállapítanom, hogy az átlagos felhasználó számára ugyanazt tudja nyújtani, mint a Windows. (A játékokat illetően nem tudok véleményt formálni, viszont bizonyos 3D tervező szoftverek nem találhatók meg Linux alá, de ez elég extrém felhasználási terület.)

    Aki ragaszkodik a Windows programjaihoz, annak lehetősége van a Wine, illetve a Virtualbox használatára is. Ezekre majd egyszer még visszatérek.

  2. Változatok és telepítés.

    A Linux változatokba nem akarok belemerülni, egy laikus felhasználó számára nem túlzottan nélkülözhetetlen ez a tudás. Részemről a Debian alapúakat favorizálom (ebből is több változat van, de használat szempontjából nagy a hasonlóság és átfedés)

    A régi időkben meglehetősen fapados volt a Linux telepítése, az első Linuxomat (Debian) hosszú idő alatt, jóformán szöveges módban telepítettem fel. Manapság változott a helyzet, az úgynevezett Live lemezekről telepítés nélkül el lehet indítani a rendszert, próbálgatni, ismerkedni vele. S ha megtetszik, indítható a telepítés innen is, telepítés közben akár internetezni is lehet már.

    Egyetlen lépés, ami nem ajánlott kezdőknek, az a partíciók kezelése, ezzel, aki bizonytalan, mindenképpen kérje hozzáértő segítségét. Utána már minden automatikus, idő beállítás, felhasználónév és jelszó beírása.

    Meg kell jegyezni, hogy egy adott gépen semmi akadálya nincs két operációs rendszer futtatásának, induláskor lehet eldönteni, Linux, vagy Windows menjen.

  3. A felhasználóbarátságról

    Mondjuk, ez a kérdés is megérdemel egy bekezdést. Mindegyik rendszernek megvannak a maga ökörségei. A Windows mindenesetre felhasználóbarátabbnak tűnik, bár valószínű, hogy aránylag hosszadalmas szakmai múltam miatt tűnik úgy. Ha jól belegondolok, egy igazán kezdő itt is ütközhet falakba, igaz, ez még gyakorlottabbakkal is előfordul. Persze, ott van a híres Windows súgó, bár kevés olyan problémával találkoztam, amit meg tudtam volna vele oldani. Ezzel szemben viszont a Linux a rendszer finomhangolása során kissé macerásabb tud lenni, gyakorta előkerül a parancssor alkalmazásának szükségessége. Igaz, a felmerülő problémákra némi kutatás után lehet megoldást találni a neten. Sajnálatos módon nem az illetékes témával foglalkozó fórumokon, ott inkább szakzsargont ömlesztenek a szerencsétlen kezdő nyakába, rosszabb esetben szinte lehülyézik.

    A felhasználóbarátság része a hardverek felismerése, amiben a Linux határozottan jó. Laptopon telepítve nem kellett az eszközmeghajtó programok után bogarászni, alapból minden simán működött. Asztali géphez van egy wifi antennám, amit Windows alatt egyszerűen nem tudtam működésbe hozni több órás próbálgatás után sem, viszont még a CD-ről futó Linuxok is simán kezelték, használatba vették. Meg merem kockáztatni, hogy egy átlagos gépet szinte azonnal használatba lehet venni minden funkciójával együtt.

  4. Azok a fránya vírusok

    Tanulmányozgatva a témakört, a hagyományos vírusok nem igazán jelentenek problémát a Linux rendszerekben. Vannak ugyan Linuxra készült kártevők is, jobbára biztonsági réseket használnak ki. Részemről nem használok víruskeresőt, s ahogy észrevettem, a többi Linux használónál sem gyakori eme dolog, illetve ha mégis, akkor jobbára a számítógép esetleges Windows részének ellenőrzésére.

  5. Pihentetőképpen két képet a rendszeremről ide rakok. A kép kattintásra – jobb egérgomb, kép megnyitása új lapon – teljes méretben jelenik meg.

  6. Mindent összegezve, nem rossz a Zorin, de van egy olyan megérzésem, hogy váltok az Ubuntura, valahogy linuxosabb. Nekem leginkább a KDE kezelőfelület jön be továbbra is, hozzá vagyok szokva a használhatósághoz. :)

  7. KDE asztalkezelő
    Nekem számít a kinézet is, a tetszőleges számú virtuális asztal is jól tud jönni. Az alábbi képeken a négy virtuális asztalomat mentettem ki. A negyedik inkább csak kísérletből van, a minialkalmazások tesztelésére, próbálgattam a billentyűkiosztást is, azért nem semmi például kínai vagy laoszi karakterekkel írni, igaz, nem tudom elolvasni, és persze, azt sem tudom, mit írtam le, de mindenesetre tetszetősek. A virtuális asztalok közötti váltás is effektezhető, nekem a kocka jött be, talán látható valamennyire az utolsó képernyőmentéseken.

  8. Volt olyan érdekes történés Linuxilag, amit majd kifejtek alkalomadtán. Mindenesetre pihentetőnek ide teszek egy 3D grafikai gyorstalpaló oktatást, hiába, áldott jó szívem van.

  9. Elkövettem azt az ökörséget, hogy sikerült leomlasztanom a Linuxomat egy megszakított rendszerfrissítéssel. Windows esetében ez egy teljes újratelepítést vonna maga után, nem túl profiknak nem kevés adatvesztést is okozva. A Linuxban van lehetőség a rendszerbetöltés előtt a javításra, felmegy a netre, és szinte önállóan helyreállítja magát. Mostanában ennyivel is okosabb lettem.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!

Email cím (nem tesszük közzé) A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>