Bemutatkozás
  Túranaptár
    Aktuális
  negyedév
    Következő
  negyedév
  Túramozgalmak
    Pálos kolostorok
  Magyarországon
    Szentkutak
  Magyarországon
    Templomromok
  Dunán innen
    Templomromok
  Dunán túl
    Zsidó
  Emlékhelyek
  Magyarországon
    Protestáns
  Gályarab
  Prédikátorok
  Emlékezete
  Magyarországon
    További
  templomromok
  Magyarországon
    Nemzeti
  Kincseink
  Kupa Mozgalom
  Kapcsolat

 

 

Pálos kolostorok Magyarországon túramozgalom ismertetője

Letölthető igazolófüzet: doc  pdf

A túramozgalom célja felhívni a figyelmet a Pálos szerzetesrendre mint a legmagyarabb szerzetesekre. Egyrészt, mert az egyetlen magyar alapítású rend, másrészt jelentős részt vállaltak a magyar szellemiség fejlesztésében. Tevékenységük magyar nemzeti kultúránk jelentős része. A pálosok hazaszeretete közismert. Ma is minden este imádkoznak  Magyarország jövőjéért. Egy középkori jövendölés szerint: "Te is Magyarország, a pálosokkal fogsz növekedni és velük együtt fogsz elmúlni."

A turamozgalmat mindenki és bárhogy teljesítheti, aki  meglátogatja a kiírt látnivalókat és ezt pecséttel vagy fényképpel igazolja.

A látnivalók 3 csoportba vannak beosztva. Ezek:

I. élő pálos helyek, ahol működő pálos szerzetesek szolgálnak (4 db)

Bp. Sziklatemplom, Márianosztra, Pécs: Pálos templom, Petőfiszállás-Szentkút

II. olyan pálos templomok és kolostorok, amelyek ma plébánia-vagy egyéb templomként működnek (7 db)

Bp. Egyetemi templom, Sajólád: plébánia-templom, Porva: plébánia-templom, Csatka: plébánia-templom, Pápa: pálos templom, Sopronbánfalva: Hegyi templom, Sátoraljaújhely: piarista templom

III. Csak romjaikban létező kolostorok vagy templomok (14 db)

Klastrompuszta (Pilis), Budaszentlőrinc (Budai hegyek), Jakab-hegy (Mecsek), Gönc (Zemplén), Kurityán (Bükk, Kazincbarcika közelében), Martonyi (Cserehát), Bükkszentlélek (Bükk), Pilisszentlélek (Pilis), Zsámbék (Zsámbéki medence), Nagyvázsony (Balaton felvidék), Tálod (Balaton felvidék), Salföld (Balaton felvidék), Bakonyszentjakab: (Bakony, Sáska közelében), Toronyalja (Börzsöny)

A túrázás célja szerintem az "ép testben ép lélek" fenntartása. A középkori pálos kolostorok többsége erdő mélyén, forrás közelében létesült, és többségüknél halastavat is kialakítottak a szerzetesek étrendjének biztosítására. Tehát nagyon szép, kirándulásra alkalmas helyen vannak. Ugyanakkor jelentős a kódex-írási, fafaragási és az építészeti tevékenységük. Guzsik Tamás szerint a középkorban a ferencesek mellett a pálosoké voltak a legjelentősebb építészeti műhelyek Magyarországon. A válogatást dr. Guzsik Tamás és Fehérváry Rudolf "A Pálosrend építészeti emlékei a középkori Magyarországon" összefoglaló és katalógus alapján végeztem. Fontos szempont  volt, hogy az adott helyen legyen valami látnivaló, fényképezni való. Így estek ki a zárt területen lévő vagy betemetett, esetleg visszatemetett objektumok.

A teljesítés két fokozatú. Az első fokozathoz tetszés szerinti 2 élő pálos helyet, 4 működő templomot és 7 romot kell megtekinteni, a második fokozathoz pedig a maradék helyeket. A teljesítés igazolásakor megkapja a "Pálos kolostorok Magyar-országon"  kitűzőt és sorszámozott emléklapot.

A mozgalom önköltséges. Az emléklapok és a kitűzők költségét a teljesítő fedezi azok átvételekor. Jelenleg ez 400 Ft/kitűző+emléklap, az ár az inflációval nő.

A mozgalom szervezője a Vasas Sc Természetbarát szakosztálya. Címe: 1139 Budapest XIII. Fáy u. 58. Fogadási idő: minden hétfőn 16-17.30 között a futballstadion VIP helyiségében (a stadion büféjének helyén). Az igazolólap (fényképek) és a pénz postán is elküldhetők a következő címre: dr. Fabók Julianna, 1041 Budapest IV. Deák Ferenc u. 65 V. 15. Ez esetben felcímzett és bélyegzett  borítékot kérünk, és abban  elküldjük az emléklapot és kitűzőt valamint visszaküldjük a fényképeket. Telefon 1/3693 185 főleg este.

A túramozgalmat a Magyarországi Pálos rend támogatja.