Barkácsműhely

Tartalomjegyzék:

Notepad++ – szöveg- és forráskódszerkesztő
1. old. – „bemutatása”
A program – képi infók
2. old.szöveg- és forráskódszerkesztés

„Barkácsműhely” – nem pejoratív!
Előszó:
Meggyőződésem, hogy minden autodidakta (önképző) módon fejlesztett feladat első lépéseit egy valós vagy virtuális „barkácsműhelyben” szerzett ismeret teremtette meg – „megihletett, megálmodtam, kitaláltam, láttam, hallottam, valaki mesélte, valahol olvastam róla, stb.”.

E gondolatsor adja az alapot az alábbi első témakörnek, mely nem is lehetne más, mint egy fájlszerkesztő (forráskód-szerkesztő) program, amely egyben a barkácsolást kedvelőknek adhat könnyebb megoldást a fájlszerkesztések terén. Természetesen olyanoknak is segítségére lehet, kik csak most ismerkednek az informatika, ezen belül a fájlszerkesztés bonyolult világával.

A Notepad++ (képi infó segédlettel)

„A Notepad++ egy szöveg- és forráskódszerkesztő Microsoft Windows platformra. Akár Linux vagy Mac OS X alatt is futtatható, a Wine segítségével.[1] A Notepad++ egyik fő előnye a Windows beépített szerkesztőjével szemben a fülekkel ellátott felület, amely több fájl párhuzamos szerkesztését engedi meg, támogatja a UNIX/LINUX sorvégeket.” (forrás: Wikipédia)

„A Notepad++ egy ingyenes forráskód-szerkesztő (és a hagyományos Jegyzettömb leváltására hivatott program), amely számos programozási nyelvet támogat a MS Windows környezetben. Jellemzői: kódkiemelés és kódblokkok egységbe zárása, felhasználó által állítható kódkiemelés, WYSIWYG felület, több dokumentum megnyitása, szabályos kifejezés keresése/cseréje, változtatható nézetek, macro-k felvétele és lejátszása, könyvjelzők használata. Használható text, C C++ Java C# XML HTML, PHP CSS makefile ASCII art (.nfo) doxygen ini file, batch file Javascript ASP VB/VBS SQL Objective-C, RC resource file Pascal Perl Python Lua TeX , TCL Assembler Ruby Lisp Scheme Properties, Diff Smalltalk Postscript VHDL Ada Caml, AutoIt KiXtart Matlab Verilog Haskell InnoSetup, CMake adatokhoz. Magyarítás: Lőcsei Tamás, Bata György.” (forrás: szoftverbazis.hu)

Első lépésként töltsük le biztonságos helyről, pl.: notepad-plus-plus – installáljuk fel a gépre és már kezdődhet a „munka”…

Most nem a magától értetődővel kezdeném (ezt már „mindenki” tudja), hanem a szerveren való szerkesztés lehetőségével (mert, hogy a notepad++ ezt is tudja). A program lehetőséget biztosít ahhoz, hogy felmenjünk a szerverünkön tárolt weblapunkhoz és ott szerkesszünk meg fájlokat kívánságunk szerint. Ez azt is jelenti egyidejűleg, hogy nem kell fel-le töltögetnünk fájlokat (ezt a műveletet a program automatikusan elvégzi helyettünk) ahhoz, hogy fájlt szerkesszük – a szerkesztésre kijelölt fájlt letölti, szerkesztéshez megnyitja, mentés után azonnal fel is tölti, így van lehetőség az azonnali a tesztelésre.
Tesztelésről jut eszembe, hogy ez a művelet igencsak igénybe veszi a szerveri erőforrásokat, úgyhogy módjával tesztelgessünk – jogos a kérdés – akkor meg miért a szerveren szerkesztgessünk?
Nos a válasz igen egyszerű: ez a leírás nem ahhoz ad lehetőséget, hogy közvetlen szervereléréssel programot írjunk rá, hanem egy-két javítási metódus – adatmezőkhöz kiegészítések fűzése – függvények, objektumok definiálása formájában alkossuk újjá, biztonságosabbá a meguntat, illetve a nem tetszően, hibásan működőket kiiktassuk, helyére új bejegyzést szerkeszthessünk.
Különben is az igazán jó és gyors kódszerkesztéshez, azok teszteléséhez már meglehetősen régen kifejlesztésre került a WAMP – csak javasolni tudom mindenkinek…


Folyt. a köv. old.