Főoldal
 Történetünk
 Alapszabály
 Tisztségviselők
 Tevékenységi   körök
 Közhasznúsági  Jelentések
 Hírlevél
 Társszervezetek
 Elérhetőség
 Segítségkérés
 Támogatók
 
Eddigi látogatók száma
5006

I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK ÉS AZ EGYESÜLET CÉLJA

  1. § AZ EGYESÜLET NEVE
  2. § AZ EGYESÜLET CÉLJA ÉS TEVÉKENYSÉGE
  3. § KAPCSOLATOK

II. AZ EGYESÜLET MŰKÖDÉSE

  4. § AZ EGYESÜLET TAGJAI
  5. § AZ EGYESÜLETI TAGSÁGI VISZONY

III. AZ EGYESÜLET SZERVEI ÉS TISZTSÉGVISELŐI

  6. § AZ EGYESÜLET SZERVEI
  7. § KÖZGYŰLÉS
  8. § A VÁLASZTMÁNY
  9. § A VÁLASZTMÁNY TAGJAI
  10. § AZ ELLENŐRZŐ BIZOTTSÁG

IV. A KÖZCÉLÚ ADOMÁNYGYŰJTÉS SZABÁLYAI

V. AZ EGYESÜLET GAZDÁLKODÁSA

  12 § A GAZDÁLKODÁS ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI
  13 § A NYILVÁNTARTÁS SZABÁLYAI
  14. § A BESZÁMOLÁSI SZABÁLYOK

VI. ZÁRÓ RENDELKEZÉS

I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK ÉS AZ EGYESÜLET CÉLJA

1. § AZ EGYESÜLET NEVE: ZALAI MENTÁLHIGIÉNÉS EGYESÜLET

SZÉKHELYE: 8900 ZALAEGERSZEG
Kossuth L. u. 46-48
Tel: 92-311-433 Fax.: 92-314-826

MŰKÖDÉSI TERÜLETE: Zala megye

BÉLYEGZŐJE: Kör alakú, körben az elnevezés és embléma Hosszúbélyegző: elnevezés, cím, adószám, számlaszám (cégbélyegző)

ALAPÍTÁS ÉVE: 1990

A lelki kultúra fejlesztése, védelme iránt megnövekedett társadalmi és egyéni szükségletek indokolttá teszik a lelki egészségvédelem teljességének szolgálatában álló mentálhigiénés tevékenység összetett elméleti-gyakorlati-személyi és intézményi feltételrendszerének átgondolását és ezen szükségleteknek az eddigieknél jobban megfelelő támogató rendszerek, hatékonyabb segítő stratégiák kidolgozását.

2. § AZ EGYESÜLET CÉLJA ÉS TEVÉKENYSÉGE:

1. A Zalai Mentálhigiénés Egyesület közhasznú tevékenysége: egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító és rehabilitációs tevékenység. (Lelki egészségpromóció és prevenció különös tekintettel a családok, gyermekek és fiatalok lelki egészségének megőrzésére.)

2. A közhasznú tevékenységét közvetlenül szolgáló cél szerinti tevékenység:

  • A szakmai tisztaság, az etikai stabilitás őrzése, a fogalmi és gyakorlati parttalanság felszámolása, a mentálhigiénés tevékenység fejlesztése.
  • A különböző tipusú intézményekben dolgozó mentálhigiénés szakemberek érdekeinek képviselete és védelme, egy jelentkező új értelmiségi réteg (mentálhigiénés szociális szervező, mentálhigiénés konzultáns, szociális munkás) önmeghatározásának, társadalmi és szakmai integrációjának támogatása.
  • A segítő tevékenységet nem főhivatásként végző, karitatív feladatokat vállaló személyek és intézmények elméleti-módszertani bázisának megteremtése, sokoldalú képzési és szuperviziós lehetőségek biztosítása.
  • Az interperszonális és intézmények közti együttműködés szervezése.
  • Jegyzeteket, információs - és tanulmányfüzeteket adhat ki.
  • Pályázatokat hirdethet, jutalmakat tűzhet ki.
  • A lélekvédelem területén egészségpromóciós és prevenciós tevékenységet végez, programokat tervez és szervez, szolgáltatásokat nyújt, különös tekintettel a hátrányos helyzetű családokra, gyermekekre és fiatalokra.
  • A Zalai Mentálhigiénés Egyesület felsorolt szolgáltatásait tagjain kívül mások is igénybe vehetik, de a tagság a Választmány által megállapított kedvezményekre jogosít.
  • Szolgáltatásainak hozzáférhetőségét köteles széles körben nyilvánosságra hozni.
  • Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Országgyűlési és önkormányzati választásban jelöltet nem állít és nem támogat.

3. § KAPCSOLATOK

Az Egyesület informális, független szervezet. Önállóságának hangsúlyozásával, a képviselt tevékenység interdiszciplináris jellegének figyelembevételével széleskörű kapcsolatokat alakít ki a helyi önkormányzati szervekkel, pártokkal, egyházi-állami és társadalmi intézményekkel, a helyi, országos és nemzetközi szakmai fórumokkal, segítő mozgalmakkal és más civil szervezetekkel. Kapcsolódik a Zalai Egyesületek Szövetségéhez, annak átalakulása esetén jogutódjához.
Az önkormányzatok bizottságain keresztül véleményezi az önkormányzatok képviselő testülete elé terjesztendő, a tevékenységi körébe tartozó beszámolókat, tervezeteket és határozatokat.
Megkülönböztetett figyelemmel épít kapcsolatokat az ország határain kívül élő magyar szakemberekkel.

II. AZ EGYESÜLET MŰKÖDÉSE

4. § AZ EGYESÜLET TAGJAI

1. Az Egyesületnek rendes és pártoló tagjai vannak, az önálló csoportok tagjai egyúttal a Zalai Mentálhigiénés Egyesület tagjai.

2. Az Egyesület rendes tagja lehet minden 18 éven felüli természetes személy: professzionális, képzett szakemberek, a mentálhigiénés alap- és társintézmények munkatársai. Továbbá mindazok, akik hosszabb ideje segítő tevékenységet végeznek, bármely intézményi keretben, foglalkozástól függetlenül.

3. Pártoló tag lehet minden természetes és jogi személy, aki elfogadja a mentálhigiénét, mint szemléletet és a jövőben tudatosan alkalmazni is kívánja tevékenysége során, ehhez alapképzettséget és gyakorlati jártasságot szeretne szerezni. Továbbá mindazok, akik egyetértenek az egyesület céljaival, anyagilag és erkölcsileg támogatják működését.

5. § AZ EGYESÜLETI TAGSÁGI VISZONY

1. A tagfelvételi kérelmet az Egyesület Választmányához, az e célra rendszeresített formanyomtatványon, írásban kell benyújtani.
A felvételről az Egyesület Választmánya dönt, erről a jelöltet a döntéstől számított 30 napon belül értesíti.

2. Elutasítás esetén a fellebbezést 30 napon belül írásban az Egyesület Választmányához kell benyújtani, amelyről a Közgyűlés dönt, a Választmány a döntéstől számított 30 napon belül értesíti a fellebbezőt.

3. A tagokat egyenlő jogok és kötelességek illetik meg.

4. A tagok jogai:

  • Felszólalási, javaslati és tanácskozási jog.
  • A rendes tagok szavazati joggal is rendelkeznek.
  • Részvétel a határozatok, ajánlások, döntések meghozatalában.
  • Az egyesület hatáskörébe tartozó ügyek előterjesztése, közgyűlés összehívásának kezdeményezése.
  • Minden rendes tag választó és tisztségre választható.
  • A tagok ad hoc munkacsoportokat alakíthatnak, amelyeket a Választmány legitimál.
  • A pártoló tag résztvehet az Egyesület minden rendezvényén, a Választmány által szabályozott módon igénybe veheti a szolgáltatásokat, észrevételeket, javaslatokat tehet.
  • A rendes tagok jogosultak az Egyesület minden rendezvényén a szolgáltatásokat a Választmány által szabályozott módon igénybe venni.
  • Az Egyesület tagjainak joga van az Egyesület által finanszírozott, bárki által igénybe vehető programok vezetésére, ezek végrehajtása céljából munkacsoportok alakítására. A programok támogatásáról az Egyesület elnöke által felkért szakértő testület dönt, amelynek az egyesület tisztégviselői nem lehetnek tagjai.

5. A tagok kötelességei:

  • A közgyűlésen való részvétel.
  • Részvállalás a feladatokból.
  • A tagdíjak fizetése.

6. Az éves tagdíjak összege: Az éves tagdíjak összegét a Közgyűlés határozza meg, amelyet egy összegben kell befizetni az egyesület számlájára. A pártoló tagok - természetes és jogi személyek - tagsági díjait külön megállapodás szabályozza.

7. A tagsági viszony megszűnése:

  • Kizárás útján szűnik meg a tagsági viszony, a Választmány határozata alapján, ha a tag az alapszabályt sértő magatartást tanúsít.
  • Törlés alapján szűnik meg a tagsági viszony, a Választmány határozata alapján, ha azt a tag írásban kéri, vagy aki meghalt. A rendes és pártoló tagság megszűnik az Egyesület jogutód nélküli megszűnésével.
  • Kizárás és törlés ellen fellebbezést a Választmányhoz 30 napon belül írásban kell benyújtani.
    A fellebbezésről a Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) dönt és a választmány a döntéstől számított 30 napon belül köteles a fellebbezőt értesíteni.

III. AZ EGYESÜLET SZERVEI ÉS TISZTSÉGVISELŐI

6. § AZ EGYESÜLET SZERVEI

  • Közgyűlés, Küldöttközgyűlés.
  • Választmány, Nagyválasztmány.
  • Ellenőrző Bizottság.
  • Rugalmasan változó összetételű munkacsoportok (ad hoc csoportok) célfeladatok elvégzésére.
  • Önálló helyi csoportok, amelyek az alapszabály szerint önálló jogi személyek, képviseleti joggal. (100 fős tagság felett a helyi tagság működése az Alapszabályban rögzített módon formalizált.) / Bírósági bejegyzés nélkül, saját csoportjukat képviselhetik, a csoport nevével ellátott bélyegzővel rendelkezhetnek. /

7.§ KÖZGYŰLÉS

Ha az egyesületi tagság létszáma meghaladja a 100 főt, az Egyesület legfőbb szerve a Küldöttközgyűlés, 100 fő alatt a Közgyűlés.
100 fő felett a Zalai Mentálhigiénés Egyesület egészére vonatkozóan a Közgyűlés tevékenységi körét a Küldöttközgyűlés veszi át és Közgyűlés hatóköre a helyi önálló csoportok tevékenységére vonatkozik.

A helyi Közgyűlések hatáskörébe tartozik:

  • A Küldöttközgyűlésre küldöttek választása / Minden 5 fő után 1 fő. /
  • Helyi ügyekben vélemény nyilvánítás, határozatok hozatala.
  • Az önálló csoport ügyeinek intézése, gazdasági, szakmai tervezés, beszámoltatás.
  • A helyi irányító szerv / Választmány / megválasztása, visszahívása.
  • A helyi ügyek intézésére jogosult Közgyűlés tagokat nem zárhat ki. Évente legalább 1 Küldöttközgyűlést, és önálló csoportonként 2-2 Közgyűlést szervez az Egyesület.
    Ha a tagság nem éri el a 100 főt, akkor évente legalább 1 Közgyűlést és önálló csoportonként 1-1 csoportgyűlést köteles szervezni.
A Közgyűlés / Küldöttközgyűlés / feladatai a Zalai Mentálhigiénés Egyesület egészére vonatkozóan:
A Közgyűlésen a rendes tagok szavazati, a pártoló tagok tanácskozási joggal vehetnek részt.

3. A Közgyűlésnek a Választmány, az Ellenőrző Bizottság is felelősséggel tartozik.

4. A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik / 100 fő felett Küldöttközgyűlés /

  • Az Alapszabály elfogadása, módosítása.
  • Az Egyesület Választmányának, az Ellenőrző Bizottságnak és tisztségviselőinek három évre való megválasztása, esetleges visszahívásuk kezdeményezése.
  • Ellenőrzi a Választmány, az Ellenőrző Bizottság és a tisztségviselők tevékenységét, beszámoltatja őket.
  • Megtárgyalja és elfogadja az Egyesületnek a Választmány által előterjesztett éves munkatervét és beszámolóját.
  • Megállapítja az éves költségvetést, az éves tagsági díjakat, egyéb hozzájárulásokat, dönt ezek felhasználásáról.
  • Elfogadja az éves vagyonmérleget és zárszámadást.
  • Megsemmisíti a Választmány jogszabályokba, vagy az Alapszabályba ütköző határozatait.
  • Dönt a fellebbezésekről.

5. A Közgyűlés / Küldöttközgyűlés/ határozatképes, ha a rendes tagság többsége jelen van. Szavazás esetén minősített többséghez a rendes tagok kétharmadának szavazatára van szükség.
Egyéb szavazás érvényes, ha a jelenlévő rendes tagok fele + 1 fő szavaz mellette.
Minősített többségre van szükség az Egyesület feloszlatásához.

- A Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) határozatainak nyilvánosságra hozása nem kötelező. Azonban nyilvánosságra hozhatja azokat abban az esetben, ha olyan programról, szolgáltatás bevezetéséről, illetve pályázati lehetőségről dönt, amely széles rétegeket érint, sokak érdeklődésére tarthat igényt. Ez esetben a Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) az Alapszabályban rögzített módon szavazással dönt arról, hogy a határozat nyilvánosságra hozható-e, és ez milyen formában történjen. (Sajtó, szórólap stb.)

6. A Közgyűlést / Küldöttközgyűlést / évente egyszer össze kell hívni. Össze kell hívni továbbá a Választmány határozatára és a tagok egyharmadának írásbeli indítványára, a napirendi pontok megjelölésével.
- A Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) ülései nyilvánosak, összehívója a helyi médiumokban közzéteszi az érdeklődőknek szóló meghívást. A Közgyűlésnek azonban jogában áll bizonyos napirendi pontok zárt tárgyalása mellett dönteni, a határozathozatal Alapszabályban rögzített módja szerint.

7. Határozatképesség hiánya miatt elhalasztott Közgyűlés /Küldöttközgyűlés / a következő ülésen, azonos napirend mellett a megjelent tagok számától függetlenül határozatképes.

8. A Közgyűlésről /Küldöttközgyűlésről/ jegyzőkönyvet kell vezetni, amelyet az Egyesület 2 tagja hitelesít.
A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:

  • a napirendi pontok, a felelősök megnevezését,
  • a felszólalók nevét és javaslataikat, véleményüket,
  • a szavazásra feltett javaslatot és a javaslattevő megnevezését,
  • a határozat végleges szövegét,
  • a szavazás számbeli megoszlását és eredményét.
  • Vezetni kell továbbá a Határozatok könyvét, amelynek az alábbiakat kell tartalmaznia:
    • a Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) és Választmány (Nagyválasztmány) határozatainak tartalmat, ezek meghozatalának időpontját és hatályát,
    • a határozatot támogatók és ellenzők számát,
    • az ellenzők nevét. (A támogatók személye, a jelenléti ív alapján megállapítható.)
A Határozatok könyvét a titkár vezeti, melyhez csatolni kell a Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) hiteles jegyzőkönyvét, a jelenlévők névsorát, illetve a Választmányi (Nagyválasztmányi) ülésről szóló hiteles feljegyzést, a jelenlévők névsorát.

9. A Közgyűlést / Küldöttközgyűlést / az elnök vezeti, jegyzőkönyvvezetésről a titkár gondoskodik.

10. A Közgyűlés / Küldöttközgyűlés / összehívásának módja: az Egyesület elnöke/Választmánya, Nagyválasztmánya/ a kitűzött időpont, hely napirendi pontok és felelősök megnevezésével az ülés előtt legalább 10 nappal írásban értesíti tagságát.
A meghívó levél tartalmazza a határozatképtelenség hiánya esetén alkalmazandó eljárást.

11. Az Egyesület Alapszabályát és más fontos, szakmai tevékenységet és gazdálkodást érintő kérdésekről tagjainak emlékeztetőt küld félévente legalább egyszer.

12. Az éves szakmai és pénzügyi beszámolók és tervek elfogadásának módja:

  • az elnök előterjeszti a Választmány / Nagyválasztmány / számára,
  • a Választmány / Nagyválasztmány / megszerzi az Ellenőrző Bizottság jóváhagyását,
  • az elnök a Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ elé terjeszti a beszámolót,
  • a Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ jóváhagyása után a beszámolót írásban eljuttatja minden tagjához. Az éves beszámoló tervezetet előzetesen is eljuttathatja tagjai számára.
  • A beszámoló jóváhagyásáról a Közgyűlés (Küldöttközgyűlés) az Alapszabályban foglalt általános határozathozatali szabályok szerint dönt.

13. Az Egyesület tisztségviselőinek és az Ellenőrző Bizottság megválasztásának módja:

  • A Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ 3 éves időszakra az Egyesület tagjai közül elnököt választ.
  • A Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ 3 éves időszakra az elnök előterjesztése alapján az Egyesület tagjai közül titkárt választ.
  • A Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ az Egyesület tagjai közül 3 éves időszakra legalább 7 tagú Választmányt /Nagyválasztmányt/ választ. A Nagyválasztmányban helyet kapnak a helyi csoportok választmányi tagjai is.
  • A Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ tagjai közül az Egyesület 3 fős Ellenőrző Bizottságot választ, a Bizottság maga választ tagjai közül elnököt.

14. Az Ellenőrző Bizottság tagja nem lehet:

  • az Egyesület elnöke, titkára, Választmányi ( Nagyválasztmányi ) tagja vagy hozzátartozója,
  • az Egyesülettel megbízásos munkaviszonyban vagy más jogviszonyban lévő tagja vagy hozzátartozója,
  • aki az Egyesület cél szerinti juttatásából részesül, kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeni szolgáltatásokat és a szervezet által tagjának a tagsági viszony alapján nyújtott, az Alapszabálynak megfelelő cél szerinti juttatást, illetve a személyek hozzátartozóit.

8 § A VÁLASZTMÁNY

1. Az Egyesület általános hatáskörű végrehajtó szerve, gondoskodik annak folyamatos működéséről, végrehajtja a Közgyűlés / Küldöttközgyűlés / határozatait.
Az önálló csoportok taglétszámtól függően Választmányt működtetnek, amely a csoport helyi ügyeit intézi.
Az önálló csoportok és a Zalai Mentálhigiénés Egyesület Választmánya együtt alkotják a Nagyválasztmányt, amelynek évente legalább 2 alkalommal kell üléseznie, a helyi Választmányok évente 2-3 alkalommal kötelesek ülésezni. Főbb feladataik megegyeznek, csak a Nagyválasztmány hatóköre az egész Egyesületre, a Választmányoké pedig a helyi önálló csoportok tevékenységére terjed ki. A helyi önálló csoportok saját koncepciójuk alapján dolgoznak, az egyeztetés a Nagyválasztmányi ülés keretében történik.

2. A Választmány hatásköre:

  • Az Egyesület működésének irányítása.
  • A Közgyűlés összehívása, napirendi pontok kitűzése.
  • A munkaterv, beszámoló, költségvetés és zárszámadás Közgyűlés elé terjesztése.
  • Célfeladatok elvégzésére alkalmankénti munkacsoportok létrehozása és irányítóik megbízása.
  • Elismerések adása.
  • A kapcsolatok szervezése, összehangolása.

3. - A Választmányt össze kell hívni, ha ezt az egyesület elnöke szükségesnek tartja, vagy a választmányi tagok egyharmada az ülés napirendjének megjelölésével írásban kéri.
- A Választmány (Nagyválasztmány) ülései nyilvánosak, amelyre az Egyesület minden tagja személyre szóló meghívót kap.
A választmányi ülést egyesületi tagsággal nem bíró személyek is látogathatják.
A választmányi ülésnek azonban jogában áll bizonyos napirendi pontok zárt tárgyalása mellett dönteni a határozathozatal Alapszabályban rögzített módja szerint.

4. A Választmány határozatképes, ha a tagok fele jelen van. A határozatokat egyszerű szótöbbséggel hozza, üléseire írásos emlékeztetőt készít, amelynek tartalmaznia kell:

  • az ülés napirendi pontjait, a felelősök nevét,
  • a felszólalók nevét és javaslataikat,
  • a szavazásra feltett javaslatot és javaslattevő megnevezését,
  • a határozat végleges szövegét,
  • a szavazás számbeli megoszlását és eredményét.

5. A Választmány (Nagyválasztmány) határozatainak nyilvánosságra hozása nem kötelező.
Tartozik azonban legalább félévente Körlevélben tájékoztatni a tagságot.

6. A Választmány határozat hozatalában nem vehet részt az a személy:

  • aki, vagy akinek a hozzátartozója a megkötendő jogügyletben érdekelt, kivéve a bárki által igénybe vehető, nem pénzbeni szolgáltatás, illetve az Egyesület által a tagsági jogviszony alapján nyújtott, az Alapszabályban megfelelő cél szerinti juttatás.
  • A közhasznú szervezetre vonatkozó 156. sz. tv. 9 § (1) bekezdésében foglalt összeférhetetlenségi okon kívül a választmányi tagokra egyéb kizáró szabály nem vonatkozik.

7. Ellenőrzi a tisztségviselők munkáját és az Alapszabály rendelkezéseinek betartását.

8. Az Egyesület működésével kapcsolatosan keletkezett iratokban való betekintés rendje:
Az Egyesület tartalmi tevékenységével, gazdálkodásával kapcsolatos iratokat a titkár az Alapszabályban megjelölt székhelyen őrzi, megőrzéséért felelős.
Az ügyiratokba való betekintés módja:

  • Az Egyesület rendes és pártoló tagjai, valamint a szervezetnek pénzbeni vagy természetbeni támogatást adó magánszemélyek, illetve közületek képviselői az elnöknél vagy titkárnál való 2bejelentkezés alapján.
  • Más érdeklődők a Választmány (Nagyválasztmány) tagjainak jóváhagyásával. Ez esetben az elnöknél vagy a titkárnál kell jelezni betekintési szándékukat, a legközelebbi választmányi ülés az Alapszabályban meghatározott módon hozza meg döntését, amelyről az érdeklődőt 15 napon belül írásban értesíti.
  • A megtekintett iratokról az érdeklődő saját költségén másolatot készíthet a helyszínen.
  • A szerzői jog által védett tevékenységekkel kapcsolatos iratok védettséget élveznek, ezek megtekinthetők, de másolat nem készíthető róluk.

9. A fentebb felsoroltak a Nagyválasztmányra is érvényesek.

9. § A VÁLASZTMÁNY TAGJAI

  • elnök,
  • titkár,
  • továbbá 5 fő, választmányi tagok.
Az önálló csoportok Választmányának az összetétele is hasonló:
  • elnök,
  • titkár,
  • választmányi tagok.
Az önálló csoportok elnöke és titkára feladataikat a helyi csoportok keretén belül végzik, együttműködnek a Zalai Mentálhigiénés Egyesület elnökével és titkárával, elfogadják azok elsődleges döntési jogkörét.
A tisztségviselők főbb feladatait az alábbi szabályok határozzák meg. E szabályok érvényesek az önálló csoportok tisztségviselőire is saját hatáskörükön belül.

1. AZ ELNÖK HATÁSKÖRE

  • Képviseli az Egyesületet.
  • Összehívja a Közgyűlést és a Választmányi ülést, azokon elnököl. Ugyanaz vonatkozik a Küldöttközgyűlés és Nagyválasztmány működtetésére.
  • Ellenőrzi a Választmány határozatainak végrehajtását.
  • A titkárral együtt irányítja az Egyesület és az Egyesületen belüli csoportok tevékenységét.
  • Utalványoz, a titkárral együtt kötelességet vállal szerződések megkötésekor.

2. AZ EGYESÜLET TITKÁRA

  • Segíti az elnököt tevékenysége végzésében, eljár az Egyesület ügyeiben.
  • Végzi az Egyesület szervezési teendőit.
  • Sürgős bejelentések esetében intézkedik.
  • Gondoskodik a Közgyűlés és Választmány összehívásáról, az ülés jegyzőkönyvének vezetéséről. Ugyanaz vonatkozik a Küldöttközgyűlés és Nagyválasztmány működtetésére.
  • Végzi az Egyesület levelezését és iratkezelését.
  • Az elnökkel szerződések megkötésekor kötelezettséget vállal.

3. GAZDASÁGI ÜGYINTÉZŐ
A gazdasági ügyintéző nem tagja a Választmánynak /Nagyválasztmánynak/, tevékenységét azok javaslata alapján az Egyesület elnöke által hitelesített megbízás szerint végzi és tevékenységével közvetlenül a Választmánynak / Nagyválasztmánynak / és az Egyesület elnökének tartozik felelősséggel. A Zalai Mentálhigiénés Egyesület e tevékenységére tiszteletdíjas szakembert kér fel, rajta kívül más gazdasági ügyintézőt a csoportok sem foglalkoztathatnak.
Feladatai:

  • Intézi az Egyesület pénz és hitelügyeit.
  • Tájékoztatja az anyagi helyzetről az elnököt, a Választmányt / Nagyválsztmányt / és a tagságot.
  • Beszedi a tagdíjakat és pénztárkönyvet vezet, felel a bizonylati fegyelemért, vagyoni felelősséget vállal.
  • Elkészíti az éves költségvetést és zárszámadást, ezeket a Közgyűlésre / Küldöttközgyűlésre / előkészíti és ismerteti.

4. A tisztségviselők helyettesítéséről a Választmány / Nagyválasztmány / gondoskodik.

10. § AZ ELLENŐRZŐ BIZOTTSÁG

Az önálló csoportok nem működtethetnek Ellenőrző Bizottságot, az Egyesületen belül csak egy Ellenőrző Bizottság működhet, amelynek hatásköre az Egyesület egészére / önálló csoportokra is / kiterjed.

1. A Közgyűlés / Küldöttközgyűlés/ által három évre választott 3 tagú / elnök két fő bizottsági tag /Ellenőrző Bizottság feladata az Egyesület működésének ellenőrzése.

A Bizottság köteles ellenőrizni:

  • Az Egyesület szerveinek törvényes és alapszabályszerű működését.
  • A Közgyűlés/ Küldöttközgyűlés / határozatainak végrehajtását.
  • A költségvetésnek megfelelő költségfelhasználást, a bizonylati fegyelmet, valamint pénztárellenőrzést is végezhet.

2. Az Ellenőrző Bizottság elnöke tanácskozási joggal résztvesz a Választmány / Nagyválasztmány / ülésein.

3. Az Ellenőrző Bizottság kizárólag a Közgyűlésnek / Küldöttközgyűlésnek / van alárendelve, csak ennek tartozik felelősséggel.

4. Az Ellenőrző Bizottság tagjai közül maga választ elnököt, munkarendjét és működési szabályzatát maga állítja össze.

5. Az Ellenőrző Bizottság tagjai megbízatásuk időtartama alatt az Egyesületben más tisztséget nem vállalhatnak.

6. Az Ellenőrző Bizottság üléseit szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal tartja, amelyről feljegyzést készít, az alábbiak megjelölésével.

  • az ülés napirendi pontjai, felelősök megnevezése,
  • a felszólalók nevét és javaslataikat,
  • a szavazásra feltett javaslatot és a javaslattevő megnevezését,
  • a határozat végleges szövegét,
  • a szavazás számbeli megoszlását és eredményét.

7. Az Ellenőrző Bizottság jogosult a vezető tisztségviselőktől jelentést, az Egyesület munkavállalóitól pedig tájékoztatást kérni, továbbá betekinthet az Egyesület irataiba, könyveibe, azokat megvizsgálhatja.

8. Az Ellenőrző Bizottság köteles a Választmány /Nagyválasztmány/ tagjait tájékoztatni és összehívni, ha arról szerez tudomást, hogy:

  • az Egyesület működése során olyan jogszabálysértés vagy az Egyesület érdekeit súlyosan sértő mulasztás történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, ill. enyhítése a Választmány / Nagyválasztmány / döntését teszi szükségessé,
  • a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merül fel.

9. A Választmányt / Nagyválasztmányt / az Ellenőrző Bizottság indítványára - annak megtételétől számított 30 napon belül össze kell hívni.
E határidő eredménytelen eltelte után a Választmány / Nagyválasztmány / összehívására az Ellenőrző Bizottság is jogosult.

10. Ha a Választmány / Nagyválasztmány / a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, az Ellenőrző Bizottság köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi felügyeletet ellátó szervet.

IV. A KÖZCÉLÚ ADOMÁNYGYŰJTÉS SZABÁLYAI

11. §

1. A Zalai Mentálhigiénés Egyesület nevében vagy javára történő adomány, ill. pénzbeni támogatás gyűjtés nem járhat az adományozók, ill. más személyek zaklatásával, a személyhez fűződő jogok és emberi méltóság sérelmével.

2. Az Egyesület nevében vagy javára történő adománygyűjtés csak a szervezet írásbeli meghatalmazása alapján végezhető.

3. Az Egyesület javára juttatott adományokat a könyv szerinti, ennek hiányában a szokásos piaci áron kell nyilvántartásba venni, a pénzbeni támogatások részét képezik az Egyesület költségvetésének.

V. AZ EGYESÜLET GAZDÁLKODÁSA

12 § A GAZDÁLKODÁS ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI

1. Az Egyesület jogi személy, amelynek gazdálkodását a mindenkori érvényes törvények, rendeletek és határozatok szabályozzák, a rendelkezésre álló anyagi eszközökkel éves terv szerint a társadalmi és közhasznú szervezetekre vonatkozó gazdálkodási, számviteli és pénzügyi előírások alapján gazdálkodik.

2. Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A szabályszerű vagyonkezelésért az Egyesület elnöke a felelős.

3. Az Egyesület pénzforgalmát pénzintézeteknél vezetett folyószámlán bonyolítja.

4. Utalványozási joga az elnöknek, a titkárnak és a gazdasági ügyintézőnek van. Az utalványozáshoz az utalványozási joggal rendelkezők egyikének aláírása szükséges.

5. A házipénztárban a jogszabály által megállapított készpénz őrizhető.

6. Az önálló csoportok gazdálkodása az általuk benyújtott és a gazdasági ügyintéző által véleményezett terv szerint, elkülönített összegből folyik, de saját számlát nem nyithatnak.

7. Az éves költségvetést és elszámolást a Választmány /Nagyválasztmány/ beterjesztése alapján a Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ fogadja el.

8. Az Egyesület vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végezhet.

9. Gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapszabályban meghatározott tevékenységre fordítja.

10. Az Egyesület az Államháztartás alrendszereitől - a normatív kivételével - csak írásbeli szerződés alapján részesülhet támogatásban. A szerződésben meg kell határozni a támogatással való elszámolás feltételeit és módját.

11. Az igénybe vehető támogatási lehetőségeket, azok mértékét és feltételeit a sajtó útján nyilvánosságra kell hozni, ezek bárki által megismerhetők legyenek.

12. Az Egyesület az elnököt, a támogatót, valamint e személyek hozzátartozóit- a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető szolgáltatások, illetve a szervezet által a tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, Alapszabályának megfelelő juttatások kivételével - cél szerinti juttatásban nem részesítheti.

13. Az Egyesület bármilyen cél szerinti juttatását pályázathoz kötheti:
A pályázatnak tartalmaznia kell:

  • a pályázat célját, futamidejét,
  • a pályázók körét,
  • a tartalmi és pénzügyi feltételeket,
  • az értékelés, ellenőrzés és elszámolás módját.
A pályázatot nyilvánosan hirdeti meg - nem tartalmazhat olyan feltételeket, amelyekből megállapítható, hogy a pályázatnak előre meghatározott nyertese van. Színlelt pályázat a cél szerinti juttatások alapját nem képezheti.

14. Az Egyesület váltót, ill. más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki.

15. Vállalkozásának fejlesztéséhez közhasznú tevékenységét veszélyeztető mértékű hitelt nem vehet fel.

16. Az államháztartás alrendszereitől kapott támogatást hitel fedezetéül, ill. hitel törlesztésére nem használhatja fel.

17. Befektetési tevékenység folytatása esetén befektetési szabályzatot kell készítenie, amelyet a Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ fogad el.

18. Az Egyesület vagyona lehet:

  • készpénz (folyószámlán kezelt összeg),
  • követelés és tartozás egyenleg,
  • ingó és ingatlan vagyon.

13 § A NYILVÁNTARTÁS SZABÁLYAI

1. A Zalai Mentálhigiénés Egyesületnek a cél szerinti tevékenységéről, illetve vállalkozási tevékenységéből származó bevételeit és ráfordításait elkülönítetten kell nyilvántartania.

2. Az Egyesület bevételei:

  • az alapítótól, az államháztartás alrendszereitől vagy más adományozótól közhasznú céljára vagy működési költségei fedezésére kapott támogatás, ill. adomány,
  • a közhasznú tevékenység folytatásából származó ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevétel,
  • az egyéb cél szerinti tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevétel,
  • az Egyesület eszközeinek befektetéséből származó bevétel,
  • a tagdíj,
  • egyéb, más jogszabályokban meghatározott bevétel,
  • a vállalkozási tevékenységből származó bevétel.

3. Az Egyesület költségei:

  • a közhasznú tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások),
  • az egyéb cél szerinti tevékenységek érdekében felmerülő közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások),
  • a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások),
  • a közhasznú és egyéb vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetett költségek (ráfordítások, kiadások), amelyeket bevételarányosan kell megosztani.

4. Az Egyesület nyilvántartásaira egyebekben a reá iránytadó könyvvezetési szabályokat kell alkalmazni.

14. § A BESZÁMOLÁSI SZABÁLYOK

1. Az Egyesület köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejüleg közhasznossági jelentést készíteni.

2. A közhasznossági jelentést a Választmány /Nagyválasztmány/ terjeszti elő és a Közgyűlés /Küldöttközgyűlés/ fogadja el.

3. A közhasznossági jelentésnek tartalmaznia kell:

  • a számviteli beszámolót,
  • a költségvetési támogatás felhasználását,
  • a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást,
  • a cél szerinti juttatások kimutatását,
  • a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalaptól, a helyi önkormányzattól, a kisebbségi települési önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától, az egészségbiztosítási önkormányzattól és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét,
  • az Egyesület vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, ill. összegét,
  • a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámolót.

4. A közhasznú jelentésbe bárki betekinthet, saját költségre másolat is készíthető.

5. A 3. bekezdés a. pontjában foglalt rendelkezés az éves beszámoló készítésének kötelezettségére, letétbe helyezésére és közzétételére vonatkozó számviteli szabályok alkalmazását nem érinti.

6. A Zalai Mentálhigiénés Egyesület a közhasznú jogállásának megszünésekor köteles esedékes köztartozásait rendezni, ill. közszolgáltatás ellátására irányuló szerződéséből eredő kötelezettséget időarányosan teljesíteni.

7. Ha az Egyesület megszűnik, vagyonát más közhasznú szervezetre köteles átruházni.

VI. ZÁRÓ RENDELKEZÉS

15. § 1. Az Egyesület működésére a társadalmi és közhasznú szervezetekre vonatkozó törvények vonatkoznak. Más, ill. nem szabályozott kérdésekben a PTK rendelkezései a mérvadók.

2. A Zalai Mentálhigiénés Egyesület megszűnését minősített többség mondhatja ki.

3. Az Egyesület törvényességi felügyeletét az e feladattal megbízott hatóság látja el.

Zalaegerszeg, 1998. október 13.

Zalai Mentálhigénés Egyesület 2010