BARANYA
FEJÉR
GYMS
HEVES
KOMÁROM-E.
NÓGRÁD
VESZPRÉM

Veszprém megye

 

A Közép-Dunántúl szénbányászat a Dunántúli Középhegység területén, D-i illetve az É-i Bakonyban, nagyobb részt Veszprém megyében, egy kisebb része Fejér megyében helyezkedett el. Veszprém város volt a Közép-Dunántúli szénbányászat központja.

A szénbányászat három medencében folyt:

  • az ajkai felsőkréta barnakőszén,
  • a Balinka-dudari  eocén barnakőszén,
  • a várpalotai-herendi miocén lignit
    medencében.

A nagy múltú Közép-Dunántúli szénbányászatot (Veszprémi Szénbányák) – akár csak a hazai szénbányászat többi vállalatát is – elérte a fizetésképtelenség és a vállalat sorsát is csődeljárás során kívánta a kormányzat megoldani.  Az akkori elképzelés az volt, hogy a felszámolás során a vonatkozó jogszabályok betartása mellett megoldják a felgyülemlett adóságokat, a gazdaságtalanul működő bányák bezárják és a hitelezői követeléseket kiegyenlítik. A Veszprémi Szénbányák felszámolását a bíróság 1991. december 28-án hagyta jóvá.

A felszámolási eljárás két évig tartott, ennek során az ajkai és balinkai bánya beintegrálódott az akkori Bakonyi Hőerőmű Rt-be és megalakult később a Bakonyi Erőmű Rt. Több korábban a vállalat által működtetett bánya nem került be az integrációba, az azonnali bezárást kizárólag a Bányaipari Dolgozók Szakszervezetének harcos kiállása mentette meg, azonban sajnos azok (nemcsak a két megyét érintő) bányák már pár éve bezártak.

Talán a jövő szempontjából érdekes lehet, hogy – amikor az energiaellátás biztonság nagyon is aktualitássá vált – röviden szóljunk a korábbi várpalotai bányaüzem jogelődjeihez tartozó négy szénmedence (várpalotai, hidasi, herendi, toronyi) közül – ezek közös jellemzője volt, hogy mindegyikük a Dunántúlon helyezkedett el és a szénvagyonuk lágy barnakőszén (lignit) volt – a toronyi medencéről. A jövő energiaimport függőség csökkentésének egyik lehetséges változata erre a lignitbázisra épülő új erőmű.

A toronyi medencében már 1919-ben termeltek lignitet, azonban a gazdaságtalan termelés miatt megszűnt.
A Torony környéki kutatást 1962-ben kezdték meg újra, amikor 40 km2 nagyságú területen több mint 400 fúrólyukat mélyítettek közel 50000 folyóméter hosszban. A terület zárójelentése 1980-ban készült el, az akkor érvényes gazdasági értékelés szerint a 738 Mt földtani szénvagyonból 530 Mt minősült kitermelhetőnek. A több telepből álló szénvagyon átlagos fűtőértéke kb. 7200 kJ/kg, hamutartalma 20-23%, kéntartalma 0,8-1,0%, nedvességtartalma 41-44%.

 

Veszprém megye