Kulcs Budapesttől 60 km-re délre, a Mezőföld keleti szélén, a Duna partján található, a Dunával párhuzamos, elnyúló löszdombok között.
A község területe ősidők óta lakott, Kulcs neve fogalom a régészeti kutatásban. A víz és a kedvező közlekedési feltételek jó lehetőségeket adtak a letelepedésre és a megélhetésre. Az újkőkorből kerámiák, a bronzkorból jelentős sírleletek, a római-kori limes maradványai – jelzőkövek, szobrok – mind bizonyítékai az egykori katonai-kereskedelmi-társadalmi életnek. Később, az avarkori és honfoglaláskori temetkezési leletek is népes, virágzó települést jeleznek.
1352-ben, ill. 1497-ben kelt oklevelek „Possessio Kulceghaz” néven említik, mai olvasatban „Kulcsegyház” nevű birtokként, halászok, szántóvetők, vizimolnárok településeként A mohácsi vész idején még virágzó falu a török hódoltság korában, majd a törökellenes felszabadító háborúk folytán teljesen elnéptelenedett. 1688-ban már elhagyott faluként lajstromozzák.
Az 1700-as évek elején kezd újra betelepülni a térség: a mai Rácalmáshoz kötődő Kulcs-puszta többször kap említést birtokperek, hadmérnöki felmérések, adójegyzékek szövegében. 1848. és 1860. között már mintegy 30 családról tudnak, akik Kulcs-pusztán laknak. A XIX. század vége felé a rácalmási elöljáróságban kulcsi illetőségű képviselők is vannak.
A filoxéravész kipusztította a Duna túlpartján fekvő Makád szőlősgazdáinak ültetvényeit, mégis ez indítja meg Kulcs felemelkedését: jómódú pesti iparosok, kereskedők olcsón vásárolják meg a kipusztult ültetvényeket és a kertészeti és szántóföldi gazdálkodás mellett a középpolgárság idényhez kötődő vidéki életét élik, vagyis itt nyaralnak. A mezőgazdaság mellett változatlanul a számos úszó-vizimalom és a halászat is segítette az emberek megélhetését.
Döntő a falu fejlődése szempontjából, hogy az 1920-as években megindult az üdülők, villák építése, kifejezetten üdülőövezetté alakul a vadregényes, csendes Duna-part. Pihenő-üdülőhelyet ad ez egyetemi tanároknak, művészeknek, politikusoknak, irodalmároknak, műkedvelő régésznek, gyárosnak és tisztviselőnek egyaránt.
Ebben az időben a magyar állatorvosi kar vezető egyéniségei nyaranta Kulcson találkoztak - mert itt üdültek: Hutyra Ferenc, Jármaí Károly, Kotlán Sándor (aki mellesleg jelentős régészeti feltárásokat is végzett), Marcis Árpád, Guoth Gy. Endre, Manninger Rezső, Szepeshelyi Andor rendelkezett is nyaralóval. A "villasor" legnagyobb részét ők építtették, de sokat áldoztak a falu és lakosai érdekében.
Ebben az időben létesült a vasúti megállóhely, a hajóállomás és a postahivatal, 1928-ban a falu neve – Rácalmás részeként – „Kulcs-fürdőtelep” lett. Az üdülőtulajdonosok jelentős anyagi támogatásával és a helybenlakók áldozatos kétkezi munkájával épült meg, az 1930. óta Csöngedy Gyula adonyi esperes által kezdeményezett és 1935-ben elkészült katolikus kápolna, melyet azon év augusztus 15-én szentelt fel, Jézus Szentséges Szívének tiszteletére, Kéri Ferenc prépost. A református gyülekezet 1953-ra építi meg kis templomát, imaházát. A II. világháboru és azt követő évtizedek agglomerációs politikájának majdnem áldozatává válik a település.
Az önállósodási törekvések azonban töretlenek, Kulcs 1945. óta többször kérelmezte önálló községgé alakulását, sikertelenül, sőt a 80-as években még a felső tagozatot is megszüntették az általános iskolában.
Ugyanakkor ezekben az évtizedekben erősödött Kulcs üdülőfalu jellege. Neves művészek, irodalmárok, politikusok üdültek itt - részben saját nyaralójukban, részben vendégként. Rengeteg egyszerű, dolgozó ember szerzett itt kiskertet, üdülőtelket Dunaújvárosból, ezek közül sokan végleg kiköltöztek a panelrengetegből.
Érthető, hogy a rendszerváltoztatás Kulcson az önállóságra törekvést jelentette. Ennek motorja, bevallva-bevallatlanul, a község elsőként megalakult "civil"-szervezete, a Kulcsi Baráti Kör és ennek tagsága volt.
1994. augusztus 14-én népszavazás döntött a különválásról, decemberben megalakult az önkormányzat. 2004-re, tíz év alatt megkétszereződött a község lélekszáma, amely ma (2010-ben) több, mint 2500. Jelentős közintézmények, középületek (községháza, óvoda, klinika, kistérségi egészségügyi központ, idősek otthona, szélerőmű, faluház, az általános iskola számára "zeneterem") létesültek, több, nagyobb vállakozás is telephelyet épített. Jelentős eredmény, hogy hosszú évek után a kulcsi általános iskolában ismét teljes felsőtagozatos oktatás folyik.
Napjainkban Kulcs az adonyi kistérség dinamikusan fejlődő, meghatározó települése. Több, természeti és földrajzi adottságából származó - egyelőre kihasználatlan - fejlődési, kitörési lehetősége van. Remélhetőleg, a közeljövő ebben is kedvező változást fog hozni! Ebben bízunk, ezért dolgozunk, mi, Kulcs lakói.