[kezdőlap] [erdőtípusok] [erdők felosztása] [folytatás] [felhasznált irodalom]

 

A harmadig jellemző erdőtípus, mely megtalálható hazánkban az ártéri erdő, mely folyók alacsony árterén, ritkábban domb- és síkvidéki patakok mellett kialakult, többnyire jelenleg is rendszeres elöntést kapó hidrofil erdők. Fái a nyár, fűz, tölgy, kőris, stb. Megemlíteném hazánk a nyárfaerdejét, vagyis azt az erdő, ahol a domináns fa a nyár, mely a Dunamelléken található. A nyárfának több elnevezése is van. Ilyen a topola és a kanada név. Egész magasra is megnőhet, akár 50 méteresre is. Kérgük síma és zöldes, fehéres, vagy szürkés színű. Közvetlenül a folyó partján van nagy számban a nyár mellett még fűz is, mivel a fűz is olyan jellegű fa, melyre érvényes, hogy szeret víz közelében lenni. Az erdő belseje felé haladva található még tölgy, gyertyánfa, akác, kőris, stb. is nagyobb számban. Látni lehet, hogy ezek a fák a fent említett ártéri erdőkre  jellemzőek.

 

 

3. kép: fűzfa

 

 

A dunamelléki erdőket közösen Gornje Podunavlje- nek hívjuk. A vonala Kolut – Bezdán – Monošor és Apatin között húzódik, mely összesen 19.648 hektárt tesz ki. Persze itt közreesik még pár falvacska is, mint pl. Kupuszina. Ezek az erdők védett területek, tehát az embernek tilos károsítania a környezetét. Ezt a rendeletet 2001- ben hozta meg a szerb kormány. Ennek a védettségnek három fokozata van:

1.      tilos az itt található kincsek felhasználása, kivéve, ha oktatásról, vagy tudományos kutatásról van szó.

2.      tilos az ipari és más objektumok építése, védett állatok és növények gyűjtése és fölhasználása, szemetelés, nádégetés, stb.

3.      tilos a fafajták megváltoztatása, azon fák kivágása, amelyeken a réti sas és a fekete gólya fészkel, nem őshonos növény és állatfajták betelepítése, csónakázás a Duna holt ága folyamán a halívás idején, migrációs utak elzárása.

Sok állat él ezen a térségen, épp ezért is fontos a védettség. Ezek közé tartozik a vaddisznó, őz, szarvas, fácán, réti sas, vadmacska, stb. A terület halakban is gazdag, mely pozitívum a halászat tekintetében. A növények is jellegzetesek ezen a környéken. 55 gyógynövényfaj található itt, ezenkívül a vízen tündérrózsa – kertek, vízitök és liliomok pompáznak.

 

Itt látható a Dunamellék térképe

4. kép: Gornje Podunavlje

[fel]