Főoldal     Hírek     Múltunk     Intézmények     Hírmondó     Album     Testvérfalu     Büszkeségeink     Hasznos

   
   

| Vissza | Frissítés | Nyomtatás |

 
 

Általános Iskola

Beás Cigány Egyesület

A falu cigánytelepének születése és rombolása

A telep lakosságának történetéről írott feljegyzések nincsenek, csak a lakosság elbeszélése és édesapám Bogdán Mátyás emlékezetére tudtam támaszkodni.

A tele kunyhók egymás melletti rendezetlen formában épültek fel, a falutól néhány km távolságban az Erdészeti út mellett. A telep villannyal nem rendelkezett, vizet is csak a teleptől száz méterre lévő "hideg forrástól" nyertek.

A legtöbb putriban szegényes berendezések voltak, egy szekrény, egy dobkályha és a család nagyságától függő ágyak "priccsek". A legtöbb férfi az erdőgazdaságnál dolgozott, mint favágó vagy fogatos. Az asszonyok a faluba jártak napszámba, vagy az erdőben gombát, erdeigyümölcsöt szedtek. Jellemző volt a természetismeretük, hogy a mérgező gombát ismerték, így megbízhatóak voltak az értékesítésben.

A cigány párok nagy része korán "állt" össze, nem volt jellemző a házasság hivatalos formája.

A családok létszáma bizonytalan volt, bármikor kiegészülhetett távollévő családtaggal, rokonnal, szomszéddal. A tűzhelyen lévő fazék ételből szívesen kínáltak mindenkit, aki betévedt a putriba. Jellemző volt a jó szándék. Az összetartozás melege soha nem hult ki a családban.

Hetvehelyen az 1960-as években szórványosan ugyan, de elindult a községbe való költözés, amely folyamat 1970-es években meggyorsult és az 1980-as évekre be is fejeződött. Ahogy a putrikat elhagyták, azonnal lebontásra kerültek, hogy ne tudják újra birtokba venni. A fejlődés nem volt kedvére az idősebb nemzedéknek. Ők még ma is visszasírják a múltat. Ha lehetne, visszamennének a múltba, és abban élnének. A fiatalok már másként élnek, más az értékrendjük. Édesapám halála előtt sokat mesélt a múltról, Gábor Antal Erdészeti igazgatóról, aki sokat segített a cigányoknak.

Emlékezett a telepen lakókra:

Az első kunyhóban lakott Bogdán Katalin, majd sorban Orsós János, Orsós György, Bogdán Ferenc, László Ferencné, Kalányos Lajos, Orsós József, id. Orsós József, László Mária, Bogdán Mátyás, Orsós Sándor, id. Bogdán Lajos, Bogdán János, Bogdán Sándor, Orsós Sándor, ifj. Bogdán Ferencné, Bogdán Sándor. Remélem senkit sem hagytam ki.

A felsoroltakból sajnos nem mindenki él, ezért az Ő tiszteletükre írtam a cigányság múltjáról, mert így talán nem felejtődnek el és nem fedi teljes homály a múltunkat.

Tisztelettel:

Bogdán János

Beás Cigány Egyesület elnöke

Hetvehelyi Hírmondó 2005. március

 
 

Civilszervezetek

 
 

- Beás Cigány Egyesület

 
 

- Faluszépítő Egyesület

 
 

- Hetvehely Gyermekinek Jövőjéért Alapítvány

 
 

- Horgász Egyesület

 
 

- Polgárőr Egyesület

 
 

- Sport Egyesület

 
 

Falugondnok

 
 

Gyógyszertár

 
 

Orvosi rendelő

 
 

Óvoda

 
 

Önkormányzat

 
 

Római Katolikus templom

 
 

Sportcsarnok

 
 

Szolgáltatóház

 
 

 

 
 

 

 
   

| Vissza | Frissítés | Nyomtatás |