Brick Records Kidd Called Quest a.k.a. Jay Quest Volt egyszer egy hip hop találkozó...
Interjú Papa D-vel a Brick Records alapítójával és mozgatórugójával. Az utóbbi idők egyik legígéretesebb ütemgyárosával olvashattok egy rövid interjút. Szarvas - 1995 Egy kis visszaemlékezés a legelső országos hip hop találkozóra.

Volt egyszer egy hip hop találkozó... Szarvas 1995



Ha a magyarországi hip hop közösség fejlődését vizsgáljuk mindenféleképpen mérföldkőként kell említeni az 1995-ös szarvasi hip hop találkozót. Ez volt az első országosra meghirdetett, a hip hop minden szegmensét reprezentálni próbáló rendezvény. Innen tizenakárhány éves távlatból is le a kalappal az esemény szervezői előtt a hihetetlen eredményért - akiknek az akkor adatott lehetőségekkel élve sikerült összehozni egy olyan fesztivált amihez hasonló a mai rendezvényszervezők legmerészebb álmaiban sem szerepel. A lehetőségek korlátozottságáról is csak annyit, hogy a mobiltelefonok se voltak még elterjedve, az internetről meg még csak hallani se lehetett akkortájt. Egy rendezvényszervezés kőkemény szórólapozást és plakátolást igényelt abban az időben (mi a nyugati téri metróperonon kaptuk kézbe a szórólapot először az egyik szervezőtől), na meg szerencsésebb esetben egy-két helyi rádiót is rá lehetett venni, hogy adjon hírt az eseményről - ez persze legtöbbször egy-két mondatra korlátozódott. De még ha ilyen mostohák voltak is a körülmények valahogy csak összejött.
Soha nem születnének nagy dolgok az életben, ha nem lennének emberek akik mernek nagyot gondolni - ebben az esetben az a pár szarvasi fiatal (szerintem egyikük se volt túl még a húszon se) aki úgy döntött, hogy egyből egy kétnapos rendezvény szervezésébe fog bele.
A sok változatos program mellett azért mégiscsak az esti koncertek voltak a motiváló tényezők az ország minden részéről érkezett hip hop-ra kiéhezett közönség számára. Az addig egymástól elszeparáltan létező közösségeknek itt volt az első nagy egymásratalálása - az addig a különbőző kisvárosokban fehér hollóként fellelhető rap arcokban itt tudasult, hogy ez a hip hop-nak nevezett valami mekkora mozgalommá nőtte ki magát már Magyarországon is. Valahol itt kezdődött az a hátizsákos-vonatozós korszak ami annyira összehozta az akkori hip hop közösségeket és ami azóta már a nosztalgia homályába veszett, de még mindenkinek aki a részese volt a legkedvesebb emlékei között szerepel.

Pár szó a fellépőkről (akire még emlékszem):
Mega Sound System - Pécsi banda, akiknek a demói az elsők között terjedtek el Magyarországon, itt azt hiszem a kiírással ellentétben nem léptek fel...
Animal Cannibals - Úgy gondolom őket tényleg nem kell bemutatni senkinek. Az első lemezük megjelenése még pár hónappal később volt, de itt már elnyomták a Takarítónőt.
Woo Doo - Budapest - a tagok közül ma már azt hiszem csak Faktor aktív...
Homie Crew - Budapest - pár bulin még láttam őket...
Warninshotz - Győr - ekkor már túl voltak ők is pár demófelvétel elterjesztésén. Kiemelkedően jó szövegeik voltak már ekkor és a fellépésük is vitt mindent...
P.M. One - Pécel - Györemix! és egy haverja, nem emlékszem, hogy felléptek volna...
Rebel Etnik - A szegedi Crazy X csapata. A témái a Public Enemy szövegeire emlékeztettek. Pár évig aktívak voltak még...
M.H. Posse - Szeged - DJ Kwikka (nyugodjék békében), Crazy X, Gang T...
P.A.M - Paranoiás Alkotó Művészek - szintén Szeged
J.F.K. - Jó Faszik Klubja - nekik is terjengtek demóik, azt hiszem ők sem léptek fel itt...
Crazy Noize - ez voltam én...


A folytatás egy évvel később...





hiphopaddicts 2012