United States Of Mind Minimal Project Archív sajtó #2
Aaron Biggs a detroiti United States of Mind elnevezésű hip hop csoportosulás és kiadó egyik alapítója válaszolt kérdéseinkre...
Hazai hip hop kategóriában az első interjúnk az éppen friss hanganyaggal jelentkező Minimál Project tagjaival készült....
Grandmaster Flash & The Furious Five "The Message" című számának fordítása...

MP. Szabad asszociációban az "M" lehetne mélyenszántó, magasröptű, minőségi..., a "P" lehetne pesti, poetikus,  patetikus..., mégis most maradjunk annyiban, hogy Minimál Projekt...
A 2000-es években már bizonyítottak a tartalommal (is) bíró szövegeikkel, a trendek helyett a tradíciókat követő zenéikkel és most itt a várva várt új hanganyag, az MP3 című album.
Hogy rendbe tegyük a múltat, jelent, jövőt - Csabi és Peti válaszolt kérdéseinkre...



Mikor találkoztatok először a hip hoppal, mik voltak az első benyomások ami alapján elköteleztétek magatokat a stílus iránt?
Csabi:
Nálam a Coolio Ganstas paradise-nál tört valami meg. Addig hallgattam mindent. Mindenből kiszedtem azt, ami nekem jó volt. Mondjuk ezt
a tulajdonaságomat tartom még a mai napig is. Szerintem a jó zene független a stílustól plusz nekem nagyon fontos a szöveg. Persze a fő vezérfonál a hip hop, de a minőség mindenben megtalál.
Peti:
Nálam általános suliba történt meg a fertőzésJ mind zeneileg mind öltözködésilegJ Coolio nekem is meg hát persze a klasszikus Naughty by Nature Hip Hop Hurá című számaJ akkor szövegileg kevésbé érdekelt inkább a nagybetűs életérzés kapott el de teljesen…


Hogyan kezdődött a rappelés, mikor és mi alapján éreztétek úgy, hogy nektek ezt az utat kell járni?
Csabi:
Nekem párhuzamosan jött a dolog a versírással. De először csak poén volt. Két csaj osztálytársunkat figuráztuk ki. Hát,hogy úgy mondjam, a kornak megfelelő volt a minőség. Aztán kiderült a szomszéd srác zenélget.. Na onnantól kezdve elkezdtünk számokat írni.
Peti:
Zolival kezdtünk el szövegeket írni miután hamar rájöttünk hogy a graffiti nem nekünk való (tehetség hiányában). Kazettás magnóra valami ósdi mikrofonnal fel is vettük őketJ mondanom sem kell a minőséget.. de csak kizárólag a saját szórakoztatásunkraJ Gimnáziumban pedig kitűnő irodalomtanárom volt aki nem hogy csak inspirált de támogatott is szinte, ami nagyban hozzájárult ahhoz hogy ne csak hallgató maradjak hanem valósítsam meg önmagam, egyszóval írjak…

 
Hogyan állt össze az MP - a rappelés hozta össze a tagokat vagy pedig ezt már megelőzte  a barátság?
Csabi:
Engem úgy hívtak el a srácok a titokzatos osztálytársukhoz Gödre, aki megremixelte a Boy is mine-t.. Egyedül Vörit ismertem a suliból. Ő az első demo után kiszállt a minimálból. De addigra már erős barátság szövődött a srácokkal.
Peti:
Nekem a suli illetve a foci hozta a barátságot illetve vicces de a Csabit meg a graffitiJ Ez egy jó sztori de ezt majd esetleg egy másik interjúban árulnám csak elJ



Kik voltak azok a külföldi esetleg magyar előadók akiket inspirációként feltétlen megemlítenétek?

Csabi:
Akhenaton, Azad, Curse, Ntm, az egész Iam és mindenki aki hasonló szellemiségben írta a szövegeit. Nem hatott rám inspirációként, de én óriási Ganxta Zoli és a Kartel-es voltam.
Peti:
Nekem egyértelműen az Európai hip hop volt az inspiráció! Főleg ugye a német és a francia! Utánajárás koncertek bulik szövegek fordítása feat-ek megkeresése…huuu imádtam… és akkoriban a youtube még nem is voltJ persze magyar bulik: NKS, Trogaz, Firma Árral Szemben…


Egyértelmű volt az irányvonal amit az MP-vel követni szerettetek volna, vagy kellettek kompromisszumok? (az esetleges ízlésbeli különbségek miatt)
Csabi:
Szerintem egyértelmű volt. Mindig megcsináltunk mindent. Ha egyszer valaha hallani fogjátok a Boogie-t az első demót,akkor azon hallani lehet majd. Volt olyan szám, amit nem csináltunk meg. Később hatalmas underground sláger lett abból a mintából... (Nie nett-Absolut beginner) Hát ezért nem kell semmit kidobni..
Peti:

Alapvetően hasonló családi háttér hasonló iskoláztatottság hasonló gondolkodásmód…sztem nagyon nagy kompromisszumot nem kellett kötni…zeneileg néha nem csináltunk meg valamitJ de ezt a tanult kollégám az imént már megjegyezteJ


Hogyan látjátok a mai magyar felhozatalt? Milyen lehetőségeket láttok ma a hip hopban és ezek közül mi az amit még ki akartok/tudtok használni? Mik a különbségek a tizenakárhány évvel ezelőtti lehetőségekkel szemben amikor kezdtétek a zenélést?
Csabi:
Úgy látom,hogy most jobban oda lehet férni a popularitáshoz. Pörögnek a videóklippek, mindenkiről hallani valamit, valamilyen formában. Régebben bejutni a tévébe sokkal nehezebb volt. Szponzor vagy menedzser kellett hozzá. Persze ennek a helyzetnek a hátulütője az, hogy a korán lehetőséget, fórumot kapó srácok nem járják végig a rutinlétrát. Szerintem ez nagy hiányosságokat okoz bennük. Meglátjuk majd, hogy mi mit hozunk ki a helyzetből.
Peti:
Részben örömteli hogy nagyobb közeghez el lehet jutni vele…viszont a lényegét lassan kezdi elveszíteni a hazai dolog.. illetve egy fajta zenei irányzat pörög…a régi idők hangulatát stilusát jobban szerettem, sokkal jobban…nincs alázat nincs érlelődés sorra jönnek a trekkek a szövegek amiket lehet hogy holnap már el is felejtünk..bezzeg anno egy ,mija fontoss-t?, vagy egy neked a ,divat mondja meg hogy kivagy, dolgot még a mai napig a szívemben őrzök..



Mik a további tervek az MP-vel? Lesz-e a közeljövőben hallható tőletek valami?
Csabi:
Most, hogy megvan az új album,ezután azon leszünk, hogy ne legyen annyi tűzszünet két megjelenés között. Sokminden szóbajött. Külföldi feat, Tettamanti téma. Még meglátjuk mi lesz.
Peti:

Gondolkozunk érlelődünk mint a legnemesebb rozéJ De csak is olyat fogunk csinálni amivel mi azonosulni tudunk..ÁmenJ

Ha rajongóként tekintitek a hip hop-ot mik azok a zenék amik ma mozgatnak benneteket?

Csabi:
Gyakorlatilag ugyanazok a zenék, előadók akik annak idején is megszerettették velünk ezt a műfajt.
Peti:

Én maradtam a franciánál.. Imádok utánajárni érdeklődni csemegézni…persze akár csak a magyar az is jobb volt régen…de egy két parádés alkotást a mai napig lehet hallani


Nyilván felnőttként egy csomó mindennel kell foglalkozni amivel még a fiatalabb generációnak nem. Mennyi idő marad a hip hopra, mennyire tölti ki ez a napjaitokat? (zenehallgatás, zenekészítés, szövegírás)
Csabi:
Nekem személy szerint eléggé nehéz úgy érzem. Napi 9 órát nyomom egy bankban és olyan beosztásban, hogy legalább fejben hazaviszem a melót. Minden viszi az időt, de az utóbbi fél év megmutatta azt, hogy össze tudjuk kapni magunkat. Nem lesz gond, csináljuk ahogy csak tudjuk és sokat fogtok hallani rólunk!
Peti:
Hasonló a szitu. Talán én egy kicsit rugalmasabb vagyok, de a hétköznapokban igen nehéz…De van egy mondás ha valamit igazán szeretnénk arra mindig szakítunk időtJ Tehát mindig meg van az ideje és a helye a Rap-nek az életünkben!


Köszönjük az interjút!

2012. november






hiphopaddicts 2012