Az egyesület

Irotai Faluszépítők és Hagyományőrzők Egyesülete



Irota község közössége hagyományosan aktív és próbál maga is tenni valamit saját maga érdekében. Talán épp ezen mentalitásnak is tulajdonítható, hogy a családok gyermekeiket taníttatták, ők pedig helyben munkát nem találva, elköltöztek a faluból. Néhányukat a szülők is követték és sajnálatos módon a falu népessége a valahai 430 főről mára alig száz főre csökkent. Az üres házak egy részét városiak vették meg, újították fel és hétvégi lakosként vagy turisztikai vendégfogadóként beilleszkedtek a faluba. A turisztikai jellegű fejlesztések 1994-ben indultak. Azóta létrejött 4 szálláshelyen 60 szállásférőhely, egy kézműves ház, egy herba park és füves pálya, felújítottuk a templomot, az önkormányzat rendezte és gondozza a közterületeket, létrehozott egy bitumenes pályát és 5 éve rendszeresen sor kerül a tavaszi Nyitnikék program megrendezésére. Az elmúlt években több ezren fordultak meg Irotán, visszajelzéseik is arra bátorítanak bennünket, hogy folytassuk a turisztikai kínálat bővítését, a fogadókapacitások fejlesztését.


A falu értékeinek feltárását, megőrzését és turisztikai hasznosítását tűzte zászlajára a 2004 decemberében megalakult, 2005 elején bejegyzett Faluszépítők és Hagyományőrzők Egyesülete. Összesen 21 tagot számlálunk. Tagjaink között gyakorlatilag minden helyi család képviselteti magát, tag a polgármester, a kisebbségi önkormányzat vezetője és tagok az Irotán házzal rendelkező városi emberek is. Sikerült tehát egy széles körű összefogást létrehoznunk, melynek igazi vizsgája a közös projektek megvalósítása lehet. 2006 előtt tevékenységünkhöz külső forrásokhoz jutni még nem tudtunk. A tervezgetés, a közösen elérendő célok és lehetséges projektek érlelése mellett a falu virágosításába kapcsolódtunk be és részt vettünk a Nyitnikék szervezésében. Az Egyesület munkáját 5 fős elnökség szervezi.


A 2006-2007-ben a Cserehát Programból kapott támogatással turista és séta utakat jelöltünk ki a falu körül, az útvonalakat turistatérképen ábrázoltuk, virágosítottuk a falut, minden ház egyedi házszámtáblát kapott és több rendezvényt is megvalósítottunk. A jövőben a falu virágosítása, információs táblák kihelyezése mellett a hangsúlyt 5-6 bemutató porta megvalósítására, a faluban lévő szálláshelyek „Faluhotel”-ként való működésének megszervezésére, a kézműves ház folyamatos működtetésére, a nyári zenei esték rendezésére, más helyi közösségi rendezvények szervezésére, az elszármazottakkal való kapcsolatok felújítására, a falu értékeit, hagyományait bemutató kiadványok megjelentetésére, és vágyaink szerint a gyógynövényes gyógyturizmusba való bekapcsolódásra helyezzük.


Irota

"Ahol a csend még hallható..."

Az oldal az alábbi böngészőkkel lett tesztelve
800X600 és 1024x768 felbontással:
Mozilla Firefox 1.5,Internet Explorer 6,Opera 8 és Netscape 7.2, .
Designed by In Obscuro