My Writings. My Thoughts.

DiscoLitez 32 Deluxe

// január 20th, 2012 // No Comments » // Cikkek

Az áramkör lényegében a számítógép párhuzamos portján (LPT – nyomtatóportján) keresztül összesen 32db vezérelhető kimenetet hoz létre! Ezt a 32db vezérelhető kimenetet bármilyen formában fel lehet használni! Az általam elkészített áramkörrel 32db LED-et vezérlek egy a Winamp-hoz írt DiscoLitez plugin segítségével!


 

A kapcsolást az interneten találtam, pontosabban a http://www.discolitez.com oldalon!
 
 
 
 
 
 
A számítógép párhuzamos portját (LPT – nyomtatóportját) ha megfigyeljük látható, hogy csak 8db kimenete van, de emellett található 4db órajel kimenet is! Az áramkör lelke a 74 HC 574-es IC, amely nem más, mint egy 8-bites D – Tároló! Az IC-nek csak 8db bemeneti jelre, 1db órajelre és tápfeszültségre van szüksége! Mivel a számítógép párhuzamos portján csak 4db órajel kimenet van ezért logikus hogy csak 4X8db vezérelhető kimenet hozható létre! Az hogy mit vezérlünk, a kimenetekkel az már a képzeletünkre van bízva! Az én konstrukciómnak az alapját egy az interneten talált leleményes LED világítás adta.
(http://www.instructables.com/id/Fast-Quick-Cheap-Good-looking-LED-room-lighting/)
 
Lássuk az áramkör kapcsolási rajzát:

A kapcsolásban eredetileg 74 HC 374-es IC található, de ez ne tévesszen meg minket! Én azért ezt az IC-t választottam, mert a 74 HC 374-es bemenetei és kimenetei össze vannak keverve, mármint nem úgy helyezkednek el, mint a kapcsoláson, így nehézkesebb lenne a bekötésük! Az egész elektronikának külső +5V-os tápfeszültségre van szüksége! Én ezt a tápfeszültséget a számítógép egyik csatlakozójáról oldottam meg. A piros színű vezeték a +5V-os feszültség a fekete színű pedig a GND.

Itt egy kép, hogy értsük, miről van szó:

A kapcsoláson az is jól látszik, hogy minden egyes LED-nek a kimeneten előtét ellenállásra van szüksége! Mivel én 100X-os fényerejű LED-et használtam úgy is méreteztem őket, de ezt mindenkinek magának kell eldöntenie!
Az általam megépített konstrukció lényege, hogy a 32db LED-et 4db lécen szétszórtam, majd a léceket különböző helyeken elhelyeztem a szobában úgy, hogy a LED-ek feje felfekszik a falra, így világítás közben egy fénycsóvát húznak!
Mivel minden egyes IC-től 8db vezetéket kell elvinni a lécekig plusz még a GND-t is, így elég nagy lenne a vezeték „káosz”, ezért azt találtam ki, hogy a számítógép hálózati kábét (UTP kábelt) használom fel erre a célra! Az UTP kábel pont 8 eres így tökéletesen megfelel erre a célra! Az UTP kábeleknek az aljzatot régi hálózati kártyákról forrasztottam le! (ezek mennek a panelra). FIGYELEM! Van olyan kártya is ahol nincs mind a 8 érintkező bekötve gyárilag, így erre a célra sajnos nem jó! Mivel nem találtam elég aljzatot így egy olcsóbb módszerhez folyamodtam, vettem 2db UTP toldót! (A toldó segítségével két UTP kábelt lehet összetoldani egy kábellé!) A toldó jól szerelhetőnek bizonyult, így ennél maradtam! Most lássuk a nyáktervet!

Az általam készített nyákterv és a hozzá tartozó beültetési rajz PDF formátumban:
Nyákterv PDF formátumban
Beültetési rajz PDF formátumban

Ahogy a nyákon is látszik én több panelból építettem fel az áramkört, nem véletlenül! Mivel mind a négy IC-nek ugyanaz a bemenete, GND-je és tápfeszültsége így egyszerűbb volt egymás fölé építeni az áramkör többi részét… (Így spóroltam a panellal, hellyel és a sok átkötéssel). Az órajeleket úgy oldottam meg, hogy mindegyik IC 11-es lábát összekötöttem egy PAD-al aminek a párja az első panelon található így azt is csak egyszerűen egy vezetékkel összekötöttem, ahogy az IC bemeneteit is! Persze minden egyes órajelnek külön pad… (Ebből adódóan a panelok sorrendje kötött!). A panelokat házilag készített távtartók segítségével rögzítettem. A panelok közötti távolság 2,5cm lett így az egész elektronika még a számítógépbe is elhelyezhető! Még pluszba én elláttam az egész elektronikát egy kapcsolóval melynek segítségével megszakítom a GND-ét. A nyákon a +5V-os PAD fölött van kettő PAD a kapcsoló bekötéséhez. (Természetesen, ha nincs rá szükség, akkor oda is egy átkötés kerül!)

Miután kész van, az elektronika jöhet a vezérlés számítógépről. Több program is van az áramkörhöz.
 
Ezek a következők:

- DiagLitez:
A DiagLitez nem más, mint egy tesztelő program, amelynek segítségével, egyesével adhatunk ki vezérlőjelet a megfelelő kimenetekre! A port address-nél a 378h-t válasszuk általában ezen keresztül éri el! A megfelelő Data bits kockák lenyomása után a Control bits résznél adhatjuk ki a vezérlőjelet a négy órajelnek!

- Pattern Controller:
A Pattern Controller segítségével megtervezhetjük, hogy a kimenetek milyen sorrendben aktiválódjanak, majd ezt elmentve bármikor lejátszhatjuk, mint egy zeneszámot. A használatához szükséges a DLO_Deluxe32.dll, amit a Hardware Output / Load DLOP… menüfülnél tölthetünk be! Természetesen itt is a port address-nél a 378h-t válasszuk!

- DiscoLitez Winamp Plugin:
Ez a plugin a legfontosabb mindhárom közül! A Winamp lejátszó program és a plugin segítségével az éppen hallgatott szám ütemére kapcsolgatja a kimeneteket! A beállításokról készítettem egy PDF-es leírást. DiscoLitez beállításai

A programok és a hozzájuk tartozó fájlok mind letölthetők ITT!

Még külön melléklem a Tangoban készült fájlaimat is: Tango fájlok

A végére pedig pár kép az általam elkészített DiscoLitez-ről: