Iskolánk története

Régi épületA református egyházközség irattárában fellelhető adat szerint Tuzséron 1823-ban építettek "Oskola Házat". Innen számíthatjuk az oktatás megindulását a községben. A szalmatetős "Alma máter" egészen az 1850-es évek közepéig szolgálta a nevelés ügyét. 1856-ban - iskolánk névadójának, Lónyay Menyhértnek a kezdeményezésére - új épületet építettek. A következő évtizedekben egy második iskola kialakítását sürgetik a körülmények, ennek felépítése azonban 1925-ig várat magára.

A Kálonga tanyán 1927-ben katolikus iskola kezdi meg a működését, 1937-ben pedig az Újtelepen egy református.
A háború után a népoktatás kiszélesítése érdekében nyolc osztályos lesz az alapfokú képzés.

Tuzséron az 1946/47-es tanévben indul a 7. osztály. Négy tanítóra 259 tanköteles jut.

Az Újfaluból az 1946/47 -es tanévtől, a Kálonga tanyáról a következő évtől járnak be a felsős tanulók a már államosított intézménybe. Elhelyezésükre a templom melletti két református iskolát, a kiskastélyban kialakított katolikus iskolát, később a kastély termeit használták.

1958-ban megszűnik a szétszórtság (339-re nőtt a tanulók száma).

A 60-as évek közepén ismét sürgető a bővítés. Bár az  1968/69-es tanévre felépül az 5 tantermes iskola, az 529 gyereket még így sem tudják a faluban elhelyezni: a Kálongán egy, az Újfaluban 2 alsós tanulócsoport marad.

1965-ben indul a napközis oktatás. 1971-ben már 5 csoport működik a kastély szárnyépületében kialakított két foglalkoztató teremben, ugyanitt önálló konyha üzemel.

A tárgyi és személyi feltételek egyaránt javulnak. Az 50-es években még nem volt szakos nevelője a tantestületnek, 1961-ben is csupán 18 % - os az arányuk. 1966-ra ez az arány 77 %-ra nő, a 70-es évektől pedig szinte teljes a szakos ellátottság.

Az iskola történetében rövid intermezzo, hogy az 50-es évek elején a tiszabezdédi, a 70-es évek végén és a 80-as évek elején pedig a komorói iskola volt  tagiskolája a tuzsérinak.
1985-ben új 8 tantermes iskolát adnak át, 10 év múlva pedig négy tantermes iskolaépület épül korszerű konyhával.

Szűknek bizonyult az 1971-ben épült napközis és konyhaépület, a megnövekedett létszám miatt tanterem hiány is mutatkozott, így 1995-ben újabb 4 tantermes iskolaépületet adtak át korszerű konyhával és gyönyörű ebédlővel. Új Éőületebédlő

2000-re ismét tovább bővült az iskola. A tantermek száma kevésnek bizonyul, ezért a központi épület tetőtere került beépítésre. Csodálatost környezetben 4 újabb tanterem és 2 szaktanterem kapott helyet.

Évszámok, és adatok halmaza nem tükrözheti azt a fejlődést, amelyet az oktatásban, nevelésben, a közösségi élet terén és az oktatásügy tartalmi kérdéseiben az intézmény elért a 175 év alatt.