merevlemez
A merevlemezek
(Hard disks)
 
Általánosságban
Telepítés

Külsõ merevlemezek

    A merevlemez-terület növelésének legegyszerûbb módja a külsõ merevlemezek csatlakoztatása. A külsõ merevlemez nem használható elsõdleges meghajtóként, tehát a Windows rendszer nem telepíthetõ rá, viszont használható másodlagos meghajtóként, programok és egyéb fájlok tárolására. A külsõ merevlemezek csatlakoztatása kiváló módszer a tárolóhely jelentõs mértékû növelésére – például digitális fényképek, videók, zenefájlok és egyéb, nagy helyet foglaló fájlok számára.
Felépítés
Partíciók és fájlrendszerek
A merevlemez telepítése
Terminológia
SCSI
RAID
Hasznos linkek

K
ülsõ merevlemez telepítéséhez mindössze annak a számítógéphez és az elektromos hálózathoz történõ csatlakoztatását kell elvégezni. Az ilyen merevlemezek többnyire USB portra csatlakoznak. Léteznek azonban Firewire (más néven IEEE 1394) portra csatlakozó külsõ merevlemezek is. További útmutatásért tanulmányozza a külsõ merevlemez dokumentációját. Elképzelhetõ, hogy a merevlemezhez kapott egyes programokat telepíteni kell.

Belsõ merevlemezek

    A belsõ merevlemezek telepítése némileg több munkával jár, fõleg akkor, ha az új meghajtót kívánja elsõdleges meghajtóként használni, amelyre a Windows rendszert telepíti. Belsõ merevlemezek telepítéséhez tisztában kell lennie a számítógép kinyitásának és a kábelek csatlakoztatásának módjával.

    Az asztali számítógépekben általában legalább kettõ belsõ merevlemez számára van hely. A hordozható számítógépekben csak egy merevlemez helyezhetõ el. Ha nem egy másodlagos meghajtót ad hozzá a rendszerhez, hanem az elsõdleges meghajtót cseréli ki, akkor a meghajtó beépítése után telepítenie kell a Windows rendszert.Megjegyzés:A belsõ merevlemez-meghajtókon általában található egy érintkezõ tüskesor, amellyel beállítható, hogy a meghajtó elsõdleges legyen-e (amire a Windows rendszer telepítése történik), vagy másodlagos, amely a programok és egyéb fájlok tárolására szolgál. A beállításhoz az érintkezõsor fém tüskéire apró mûanyag alkatrészek (úgynevezett jumperek) dugaszolhatók. További útmutatásért tanulmányozza a belsõ merevlemez dokumentációját.

Belsõ merevlemez-meghajtók eltávolítása és cseréje

    1.    
    Kapcsolja ki a számítógépet, majd húzza ki a hálózati kábelét. Távolítsa el a számítógép burkolatát. Mobilszámítógép esetén állapítsa meg a számítógép dokumentációjából, hogy hozzá lehet-e férni a meghajtóhoz egy takarólemez eltávolításával.

    2.    
    Húzza le a kábeleket a meghajtóról, majd távolítsa el a merevlemezt. Figyelje meg, hogy mely kábeleket húzta le, mert ugyanazokat kell majd az új meghajtóhoz csatlakoztatnia. Ha a meghajtót csavarok rögzítik, akkor egy kisméretû csavarhúzóra is szüksége lesz azok eltávolításához. A merevlemez-meghajtók általában síneken csúsztathatók ki a házból. Ha kérdése merülne fel a fentiekkel kapcsolatban, tanulmányozza a számítógép dokumentációját.

    3.    
    Helyezze be az új merevlemez-meghajtót. Csatlakoztassa hozzá ugyanazokat a kábeleket, amelyeket az eltávolított meghajtóról húzott le. Az egyik kábel a számítógép tápegységéhez, a másik az alaplaphoz csatlakoztatja a merevlemezt.



Új belsõ merevlemez-meghajtó beépítése (meglévõ meghajtók eltávolítása nélkül)
    1.    
    Kapcsolja ki a számítógépet, majd húzza ki a hálózati kábelét. Távolítsa el a számítógép burkolatát. Mobilszámítógép esetén állapítsa meg a számítógép dokumentációjából, hogy hozzá lehet-e férni a meghajtóhoz egy takarólemez eltávolításával.

    2.    
    Helyezze be az új merevlemezt a számítógép házának egyik szabad meghajtórekeszébe. Szüksége lehet egy kisméretû csavarhúzóra a meghajtó csavarokkal történõ rögzítéséhez. A különféle számítógépházak különbözõ módon fogadják be a merevlemez-meghajtókat, de többnyire síneken csúsztathatók a helyükre a meghajtók.

    3.    
    Csatlakoztassa a számítógép tápegységének egy vezetékét a merevlemez-meghajtó hátulján található tápfeszültség-csatlakozóhoz.

    4.    
    A széles és lapos, úgynevezett IDE kábelt (amelyet általában mellékelnek az új meghajtókhoz) pedig csatlakoztassa a meghajtó hátulján található megfelelõ csatlakozóhoz és a számítógép alaplapján lévõ IDE csatlakozóhoz.

Elõkészületek az új merevlemez-meghajtó használatához

    Ha megfelelõen építette be az új meghajtót, akkor a számítógép felismeri az új merevlemezt. A számítógép bekapcsolásakor a bemeneti/kimeneti alaprendszer (a BIOS) automatikusan észleli az új merevlemez-meghajtót.

    Ha az új merevlemezt a Windows rendszert tartalmazó elsõdleges partícióként kívánja használni, akkor elõször telepítenie kell a Windows rendszert. Ehhez szüksége lesz a Windows Vista telepítõlemezére. További információkért keressen rá a Súgó és támogatás szolgáltatásban a „Windows telepítése és újratelepítése” kifejezésre.

    Ha az új merevlemezt másodlagosként (ami nem tartalmazza a Windows rendszert) kívánja használni, akkor a számítógép következõ indításakor, a Windows rendszerbe bejelentkezés után érheti el a meghajtót. A Windows elindítása után kattintson a Start gombra , majd a Számítógép elemre, és keresse meg az új meghajtót a Számítógép mappában. A meghajtóhoz hozzárendelt betûjel a számítógép konfigurációjától függ. Ha a mappában nem találja az új merevlemez-meghajtót, akkor próbálja megkeresni a Számítógép-kezelés eszközzel.
   
    1.    
    A Számítógép-kezelés megnyitásához kattintson a Start gombra , kattintson a Vezérlõpult parancsra, kattintson a Rendszer és karbantartás segédeszközre, kattintson a Felügyeleti eszközök fülre, majd ezután kattintson duplán a Számítógép-kezelés elemre.‌  Amennyiben a rendszer rendszergazda jelszót vagy megerõsítést kér, írja be a jelszót vagy hagyja jóvá a mûveletet.

    2.    
    A navigációs ablak Tárolás területén kattintson a Lemezkezelés gombra, és keresse meg az új meghajtót.

    Az új merevlemezek általában csak formázás után lesznek használhatók. A formázás lépéseirõl a Lemezek és meghajtók formázása címû témakörben tájékozódhat. Az ott leírtak végrehajtásával végezhetõ el az olyan régi merevlemezek formázása is, amelyekrõl minden adatot törölni szeretne.

   Ha a számítógép nem ismeri fel az új merevlemez-meghajtót, akkor tanulmányozza újra figyelmesen a meghajtó dokumentációjában található beépítési utasításokat. Ha további kérdése merül fel, látogasson el a merevlemez gyártójának honlapjára.Megjegyzés:A merevlemezek egynél több partícióra is feloszthatók. Minden partíció külön-külön formázható meg, és saját meghajtóbetûjelet kaphat. Errõl további információt a Merevlemezek kezelése: ajánlott hivatkozások címû témakörben talál.