Magyar Lovas Kör - Alapítva 1988. február 20.

Főmenü

A Magyar Lovas Kör alapszabálya

A Magyar Lovas Kör a Magyar Lovas Szövetség tagszervezeteként 1989-ben alakult, önálló jogi személyiségű társadalmi szervezet, amely az 1988-ban nem önálló jogi személyiségként tevékenykedő, a Magyar Lovas Szövetség pártoló tagjaiból létrehozott szervezet örökébe egyesületként lépett.

1. Az egyesület elnevezése: Magyar Lovas Kör

2. Az egyesület székhelye: 2442 Százhalombatta, Tóth tanya

3. Az egyesület célja: a) A magán-lovasok és lótartók, a ló- és lovassport iránt érdeklődő személyek összefogása, együttműködésben a Magyar Lovas Szövetséggel, vagy annak esetleges jogutódjával. b) A magánszemélyek és helyi klubok kezdeményezéseinek felkarolása és támogatása a lovas kultúra fejlesztése. e) A versenyszerű sport mögötti, társadalmi háttér önszerveződéssel való fejlesztése. d) A lovas társadalom magyarországi és külföldi elismertetése. e) A lovas hagyományok ápolása. f) A lótenyésztési, lovaglási, hajtási ismeretek terjesztése, a lótenyésztés, a lovaglás, a fogathajtás feltételeinek javítása. g) A tagok számára a versenysportba való bekapcsolódás előfeltételeinek megteremtése. Az egyesület célja tehát a lovaglás, lótenyésztés, fogathajtás társadalmi szervezetként történő népszerűsítése, támogatása és gyakorlása, továbbá ezen területeken a hagyományok ápolása. A Magyar Lovas Kör céljai eléréséhez, valamint ezen tevékenységének gyakorlása és elősegítése céljából gazdasági vállalkozási tevékenységet is folytathat.

4. Az egyesület jelképe, logója: A Magyar Lovas Kör jelképe kör alakú, amelynek külső szegélyét piros színű szélesebb körív alkotja, ezen belül zöld színű keskenyebb körív helyezkedik el. A körív közepén, fehér alapon, hókás, felszerszámozott, fehér sörényű és üstökű lófej található, fölötte "MAGYAR", alatta "LOVAS KÖR" felirattal. A lófej két oldalán az egyesület fő tevékenységi formáit - tenyésztés, lovaglás, fogathajtás, hagyományápolás - négy, szabálytalan alakú csillag szimbolizálja. Az ábrák színe fekete.

5. Az egyesület bélyegzője: A Magyar Lovas Kör körbélyegzőt használ, amelynek rajzolata megegyezik a 3. pontban leírt emblémával. Valamint a bélyegzőn fel van tüntetve a logó alatt az egyesület székhelyének a címe és az adóigazgatási száma.

6. Az egyesület vagyona: Az egyesület vagyona elsősorban a tagok által fizetett díjakból, továbbá jogi személyek és magánszemélyek felajánlásaiból és hozzájárulásaiból képződik. Az egyesület vagyona továbbá gazdasági vállalkozási tevékenysége eredményeképp képződő vagyon. A Magyar Lovas Kör bevételeit és kiadásait maga tartja nyilván, pénzforgalmát elkülönített bankszámlán vezeti, a gazdálkodására vonatkozó jogszabályok előírásainak megfelelően.

7. A tagsági viszony keletkezése és megszűnése: a) A Magyar Lovas Kör tagja lehet kortól és nemtől függetlenül minden magyar és külföldi magánszemély, aki vállalja a Magyar Lovas Kör erkölcsi, valamint anyagi támogatását, és magára nézve kötelezőnek ismeri el az alapszabályt, és kész annak szellemében tevékenykedni. b) Az egyesületi tagsági viszony létesítése és megszüntetése önkéntes. c) Tagsági viszony akkor jön létre, ha a 7.a, pont szerinti személy a belépési nyilatkozatot aláírja, valamint a belépés időpontjában érvényes tárgyévi tagsági díjat először megfizeti. A tagsági viszony létesítéséhez szükséges belépési nyilatkozat benyújtása nem helyettesíti a tagsági díj befizetését, ennek megfelelően a tagsági viszony létesítésének időpontja a tagdíj befizetésének időpontja. A tagsági viszony létrejöttéről a tag tagsági igazolványt kap. d) A tagsági viszony megszűnése: - A tagsági viszony egyoldalúan megszüntethető a vezetőség felé benyújtott írásbeli nyilatkozattal, mely esetben a tagsági viszony az egyesület által történő kézhezvétel napjával szűnik meg. - Megszűnik a tagsági viszony továbbá, amennyiben a tag a tagsági díjat annak esedékességétől számított egy éven belül, külön felszólítás nélkül nem fizeti meg. A tárgyévi tagsági díj a tárgyév március 31-ig esedékes. Ebben az esetben az esedékességet követően egy évvel a vezetőség a mulasztó tagot törli, és a törlésről a tagot írásban értesíti. - Automatikusan szűnik meg a tagsági viszonya tag elhalálozása esetén. - A vezetőség a tagsági viszonyt megszüntetheti, amennyiben az egyesület tagja az egyesület alapszabályában foglaltakat nem tar~a be, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, mely az egyesület többi tagját sérti, az egyesület társadalmi megbecsülését veszélyezteti, vagy amennyiben a tag az egyesületnek, illetve tagjainak szándékosan vagy súlyos gondatlansággal kárt okoz. A tagsági viszony megszüntetését bármelyik tag, illetve bármelyik vezetőségi tag írásban kezdeményezheti, az egyesület elnökénél vagy bármelyik alelnöknél akik kötelesek a következő vezetőségi ülésen a napirendbe felvenni és letárgyalni. A tagsági viszony megszüntetéséhez a vezetőségi tagok 75%-os szótöbbséggel hozott határozata szükséges. Az e tárgykörben hozott határozatot haladéktalanul el kell juttatni az indoklással együtt a tagnak illetve békéltető bizottságnak.

8. A tagok kötelességei: a) A Magyar Lovas Kör alapszabályának és a közgyűlés határozatainak betartása. b) A Magyar Lovas Kör munkájának elősegítése, támogatása. c) A tagsági díj megfizetése. d) A közgyűléseken való részvétel.

9. A tagok jogai: a) Véleményt nyilváníthat, javaslatot és indítványt tehet a Magyar Lovas Kört érintő, illetve a kör tevékenységévei kapcsolatos bármely kérdésben. b) Részt vehet a Magyar Lovas Kör közgyűlésén tanácskozási és szavazati joggal. c) A Magyar Lovas Kör szerveibe tisztségviselőt választhat és tisztségviselőnek választható. A vezetőség, a számvizsgáló, a békéltető, a jelölőbizottság tagjai azonban nem lehetnek egymás hozzátartozói (Ptk. 685. §), továbbá nem választhatók tisztségre a 16 év alatti személyek. d) A jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli tagok képviseletükre egy fő természetes személyt jogosultak kijelölni. e) Részt vehet a Magyar Lovas Kör rendezvényein. f) A Magyar Lovas Kör valamely szervének, illetőleg tisztségviselőjének alapszabály-, vagy jogszabálysértő határozatát bármely tag - a tudomására jutástól számított harminc napon belül - bíróság előtt megtámadhatja. A határozat megtámadása azonban annak végrehajtását nem gátolja, kivéve, ha annak végrehajtását a bíróság függeszti fel. g) Az egyesület valamely szervének, vagy tisztségviselőjének vitatható intézkedését bármely tag - a tudomására jutástól számított harminc napon belül- kifogásolhatja. A kifogást a békéltető bizottság elnökéhez kell írásban benyújtani. A békéltető bizottság elnöke a vitatott intézkedéssel kapcsolatban vizsgálatot kezdeményezhet. Az ilyen eljárás elsődleges célja a kifogást benyújtó személy és a vitatott intézkedést hozó szerv, illetve tisztségviselő közötti vita közös megegyezéssel történő lezárása. Közös megegyezés hiányában a felek bármelyike kérheti az ügyben közgyűlés összehívását az egyesület elnökétől. A vita eldöntése céljából összehívott közgyűlésnek azonban először arról kell szavaznia, hogy kívánja-e az ügyet egyáltalán tárgyalni, vagy sem. Amennyiben a közgyűlés az ügyet napirendre tűzi, úgy lehetőséget kell adni mindkét fél számára, hogy érveit és bizonyítékait a közgyűlés elé tárja. A közgyűlés határozatát bármelyik fél az egyéb határozatokra vonatkozó rend szerint bíróság előtt megtámadhatja.

10. A Magyar Lovas Kör szervezete: A) A közgyűlés: a) A Magyar Lovas Kör legfelsőbb szerve a közgyűlés, amely a tagok összességéből áll. b) A rendes közgyűlést évente egyszer össze kell hívni. Rendkívüli közgyűlést kell összehívni, ha azt a bíróság elrendeli, illetőleg ha azt a tagok egyharmada - az ok és a cél írott formában való megjelölésével, aláírásával hitelesítve - kéri. Rendkívüli közgyűlést kell továbbá összehívni a vezetőségi tagok a teljes vezetőségi létszámra vetített 75%-os szótöbbséggel hozott határozata esetén is. Tisztújító közgyűlést kell tartani minden harmadik évben, illetve a közgyűlés erre vonatkozóan hozott határozata alapján. A közgyűlések összehívásról a vezetőség határozatára az elnök gondoskodik. c) A közgyűlés határozatképes, ha azon a tagok több mint ötven százaléka jelenik meg. A határozatképességet a jelenléti ív adatai alapján kell meghatározni. A közgyűlésen valamennyi tagnak egy szavazata van. Amennyiben a közgyűlés határozatképtelen, a közgyűlést meg kell ismételni. Ezt a körülményt a közgyűlés jegyzőkönyvében rögzíteni kell, a megismételt közgyűlés időpontjának megjelölésével együtt. A két közgyűlés között minimum harminc percenek kell eltelnie. A megismételt közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a tagok legalább 25 % -os arányában vesznek részt. d) A közgyűlés határozatait - beleértve a tisztségviselők megválasztását is nyl1t szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Ha a közgyűlésen a tagok bármelyike a közgyűlés illetékességébe tartozó kérdésekben titkos szavazásra tesz indítványt, akkor először az adott kérdésben a szavazás módjáról kell nyílt szavazással dönteni. e) A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik: - az alapszabály megállapítása és módosítása, - az elnök, az alelnökök, a vezetőség és a bizottságok tagjainak megválasztása három év időtartamra a tisztújító közgyűlésen, - a vezetőség, és a bizottságok egyes tagjainak három éven belüli esetleges visszahívása, ha ezt a tagság tíz százaléka írásban kezdeményezi, vagy a vezetőség a teljes vezetőségi létszámra vetített 75%-os határozatával erre tesz javaslatot, - a jelölőbizottság elnökének, tagjainak megválasztása a tisztújító közgyűlést megelőző közgyűlésen, - a vezetőség, a számvizsgáló és a békéltető bizottsági évi beszámolójának elfogadása, vagy elutasítása, - a tagsági díj összegének megállapítása, - az évi költségvetés meghatározása, az éves mérleg és beszámoló elfogadása - a Magyar Lovas Kör más társadalmi szervezettel való egyesülésének, úgyszintén feloszlásának kimondása. f) A közgyűlésre a Magyar Lovas Szövetségnek, vagy jogutódjának képviselőjét meg kell hívni, aki az ülésen tanácskozási joggal vehet részt. g) A közgyűlésen az elnök, vagy az általa kijelölt tisztségviselő elnököl. A közgyűlésen jegyzőkönyvet kell vezetni. A jegyzőkönyv melléklete a közgyűlés jelenléti íve. A jegyzőkönyvet a közgyűlésen a hitelesítésre megválasztott két tag, az elnök és bármelyik alelnök aláírásával hitelesíti. h) Két közgyűlés között a Magyar Lovas Kör legfelsőbb döntéshozó és operatív testülete a vezetőség, amely a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozó kérdések kivételével a Magyar Lovas Kört érintő valamennyi ügyben dönthet. Kivételt jelentenek ez alól a békéltető bizottsághoz benyújtott, a vezetőséget érintő panaszok, amelyekben megegyezés híján a közgyűlésnek van döntési joga. B) Vezetőség: a) A vezetőségnek automatikusan tagjává válik megválasztásával egyidejűleg a Magyar Lovas Kör elnöke, alelnöke és azok a további személyek, akiket a közgyűlés a vezetőség soraiba megválasztott. A vezetőség 5-11 tagból áll. Amennyiben a vezetőség létszáma 5 fő alá csökken, a vezetőség tagjai kötelesek rendkívüli közgyűlést kezdeményezni. b) A vezetőségen belüli munkamegosztásról- az elnök javaslatára - a vezetőség saját hatáskörében dönt. A vezetőség határozatait jegyzőkönyvben kell rögzíteni. c) Az elnököt akadályoztatása esetén az alelnök helyettesíti. d) A vezetőség szükség szerint, de legalább évente tizenkétszer tanácskozik. Összehívásáról az elnök gondoskodik, az ülésekre meg kell hívni - tanácskozási joggal- a számvizsgáló és a békéltető bizottság elnökét is. e) A vezetőség határozatképes, ha ülésén tagjainak több mint 50 százaléka jelen van. A vezetőség nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel határoz, kivéve ha az alapszabálya teljes vezetőségi létszámra vetített 75%-os szótöbbséget ír elő. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. f) Megszűnik a vezetőségi tagság lemondással, visszahívással, illetve automatikusan abban az esetben, ha a vezetőségi tag a vezetőségi ülésekről megbízatásának időtartama alatt három alkalommal igazolatlanul távol marad. Helyére vezetőségi tagot, a vezetőség teljes vezetőségi létszámra vetített 75%-os szótöbbséggel hozott javaslata alapján a következő közgyűlés választ, aki ezen tisztségét a soron következő tisztújító közgyűlésig tölti be. c) Elnök: A vezetőség élén az elnök áll, aki irányítja, koordinálja és összefogja a vezetőség munkáját. Vezetőségi, illetőleg közgyűlési határozathozatalkor szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Az elnök gondoskodik a közgyűlések összehívásáról, az ott felvett jegyzőkönyvet aláírásával hitelesíti. Az elnök képviseli és jegyzi a Magyar Lovas Kör egyesületet, az alapszabályban rögzített módon. Az elnököt akadályoztatása esetén az alelnök helyettesíti. D) Számvizsgáló bizottság: A tisztújító közgyűlés a Magyar Lovas Kör gazdálkodásának ellenőrzésére három tagú (elnökből és két tagból álló) számvizsgáló bizottságot választ, amely az évi rendes közgyűlésen beszámol az előző évi gazdálkodással kapcsolatos ellenőrzésének tapasztalatairól. A bizottság évente kétszer (február 15-ig és szeptember 29-ig) köteles teljes körű vizsgálatot lefolytatni az egyesület gazdálkodását érintő valamennyi lényeges kérdésben és erről jelentést készíteni. A vezetőség köteles a vizsgálathoz minden segítséget megadni. A bizottság többségi határozatával bármikor kérheti, hogy valamely tárgykörben a vezetőség bocsájtson rendelkezésére minden információt vizsgálat céljából. E) Békéltető bizottság: A tisztújító közgyűlés a tagok közötti, illetve a tagok és a Magyar Lovas Kör szervei (kivéve a békéltető bizottság tagjait), egyes tisztségviselői közötti viták kivizsgálására öt tagú (elnökből és négy tagból álló) békéltető bizottságot választ. A panaszt a vitában érintett felek bármelyikének írásban kell benyújtania a bizottság elnökéhez, aki gondoskodik arról, hogy a vitát lehetőleg harminc napon belül közös megegyezéssel az alapszabállyal összhangban lezárják. Megegyezés hiányában a 9.g, pont szerint kell eljárni. Ha a vezetőség valamelyik tag tagsági viszonyának megszűnését határozza el a 7.d.4. bekezdés szerint, akkor a tag a határozat kézhez vételétől számítva 15 napon belül a békéltető bizottsághoz fordulhat írásbeli panasszal melyben e határozatot vitatja és indokait előadja. A bizottság döntéséig a határozat végrehajtása fel van függesztve. A bizottság ebben az esetben szóbeli meghallgatást rendel el, amelyen köteles az adott tag illetve a vezetőségből az elnök és két alelnök közül minimum két fő megjelenni. A bizottság köteles teljes létszámban jelen lenni, az ülést a bizottság elnöke vezeti. A meghallgatást a bizottsághoz érkeztetett írásbeli panaszt követő 15 napon belül meg kell tartani. A bizottságnak lehetősége van - ha feltétlenül szükségét látja - az ülést, meghallgatást egyszer elnapolni maximum 8 napra. A meghallgatást a bizottság határozata zárja, melyben vagy helyt ad vagy elutasítja a tag kérelmét. A bizottság minden közbülső döntését illetve záró határozatát egyszerű szótöbbséggel hozza. A bizottság határozata kötelező mind a tagra mind a vezetőségre nézve, de a határozatot bármelyik fél megtámadhatja bíróság előtt. A megtámadásnak a határozat végrehajtását tekintve nincs halasztó hatálya. F) Jelölő bizottság: A három évenként sorra kerülő tisztújító közgyűlésnek a megelőző közgyűlésen választott elnökből és négy tagból álló jelölő bizottság tesz javaslatot a vezetőség tagjaira.

11. Az egyesület jegyzése: Az egyesület jegyzése akként történik, hogy az egyesület kézzel vagy géppel előírt, előnyomott, vagy nyomtatott neve alá, illetve az egyesület körbélyegzője mellé az elnök és bármely vezetőségi tag együttesen, vagy az elnök kifejezett akadályoztatása esetén az alelnök és bármely két vezetőségi tag együttesen saját névaláírását illeszti.

12. Helyi klubok, tagozat létrehozása: A Magyar Lovas Kör bármely - legalább három - tagja kezdeményezésére és közreműködésével helyi klub, tagozat hozható létre, amelynek fő célja, hogy az alapszabályban megfogalmazott feladatok helyi megvalósítását elősegítse. A helyi klub, tagozat megalakításáról, egyszerű szótöbbséggel megválasztott vezetőjének nevéről, Magyar Lovas Kör vezetőségét tíz napon belül írásban kell értesíteni amely ezt határoztával jóváhagyja vagy elutasítja. A helyi klub, tagozat jogosult nevében a Magyar Lovas Kör nevét használnia, úgy hogy a névben köteles utalni a klub helyi jellegére, továbbá hasonló megkötöttséggel használhatja logót.

13.Vegyes rendelkezések: a) A Magyar Lovas Kör tagjai és tisztségviselői - az alkalmazottak kivételével- ezen minőségükből adódó munkájukat anyagi ellenszolgáltatás nélkül végzik. A munkavégzés során felmerülő költségeik megtérítését a vezetőség engedélyezheti. b) A Magyar Lovas Kör közgyűlése tiszteletbeli elnököt választhat, a vezetőség javaslata alapján. c) A Magyar Lovas Kör tagjai jelen alapító okirat elfogadásával kimondják az egyesület pártsemlegességét. d)A Magyar Lovas Kör alkalmi kiadványa az "MLK A MAGYAR LOVAS KÖR ÉRTESÍTŐJE", amit a tagok a tárgyévre befizetett tagsági díj ellenében kapnak meg. A kiadványhoz a külföldön élő tagok csak magyarországi megbízottjukon keresztül juthatnak hozzá.