MTDSZ


Go to content

Munkaügyi ismeretek

Érdekességek


Munkaügyi ismeretek


Lehet, hogyha kezedbe veszed a Munka Törvénykönyvét, elborzadsz a sok §, bekezdés, az ide-oda utalgatás láttán - és úgy véled, jobb, ha a jogászokra hagyod az értelmezést!

Pedig - hidd el - a Munka Törvénykönyve nagyon egyszerű jogszabály, csak azért látszik bonyolultnak, mert maga a munkavégzés, amelynek viszonyait szabályozza, olyan sokféle, hogy a jogalkotók a főszabályok mellé sok esetben beiktatták a lehetséges eltéréseket, kivételeket is.

Ebben a KIS KÉZIKÖNYVBEN megpróbáltuk csokorba szedni azokat a szabályokat és módszereket, amelyek segítenek Neked a Munka Törvénykönyve legfontosabb részének - a munkaviszonyra vonatkozó szabályoknak - megismerésében!

Azt reméljük, hogy így megtakaríthatjuk számodra azt az időt, amit a Munka Törvénykönyve teljes szövegének elolvasásával töltenél akkor, ha meg akarnál keresni egy számodra fontos szabályt.

Felhívjuk figyelmedet arra, ha a munkáltató és a szakszervezet a munkahelyen kollektív szerződést kötött, a kollektív szerződés több helyen módosíthatja a Munka Törvénykönyvnek szabályait, ezért Neked is ismerned kell a munkáltatónál hatályos kollektív szerződést - főleg akkor, ha ott találod a számodra kedvezőbb szabályokat!

Fontos tudnivaló, hogy a Munka Törvénykönyve azokat a szabályokat rögzíti, amelyek minden munkavállalóra vonatkoznak (kivéve a közalkalmazottakat és köztisztviselőket, mert rájuk külön törvények érvényesek), ettől a munkaszerződésed csak akkor térhet el, ha az Számodra előnyt jelent!

Ne sajnáld hát az időt, vedd kezedbe és nézd át ezt a kis kézikönyvet, nézz utána, hogy a munkaszerződésed, a munkáltató utasításai megfelelnek-e a Munka Törvénykönyve szabályainak! (Könyves boltokban nyugodtan kérheted így: Munka Törvénykönyve, és ugyancsak ilyen néven keresheted a magyar interneten is. A Munka Törvénykönyve az 1992. évi XXII. törvény, rövidítése: Mt.)





NÉZZÜK A RÉSZLETES SZABÁLYOKAT!

Jótanácsok



-- Ragaszkodj hozzá, hogy a MUNKÁLTATÓ MUNKASZERZŐDÉST KÖSSÖN VELED - méghozzá írásban ! Ugyanis a munkaviszony a munkaszerződés megkötésével jön létre, amit írásban kell megkötni!

-- Ragaszkodj ahhoz, hogy az alább felsoroltak MINDENKÉPPEN LEGYENEK BENNE a munkaszerződésben (az aláhúzások azt jelentik, hogy az így megjelölt adatok nélkül a munkaszerződés érvénytelen):

- cég neve, címe (cégnél: székhely) és természetesen a Te neved, címed
- személyi alapbéred, emellett, ha van: jutalékot, rendszeresen járó bérjellegű kifizetéseket, pótlékokat, prémiumokat,...
- Munkabéred (személyi alapbéred) időbérként vagy teljesítménybérként, illetve a kettő összekapcsolásával állapítható meg. A személyi alapbéredet időbérben kell meghatározni. Személyi alapbérként, illetve teljesítménybérként a - meghatározott feltételeknek megfelelően - legalább a kötelező legkisebb munkabért (minimálbér) kötelező megkapnod! Ha a teljesítménykövetelmény teljesítése jelentős részben nemcsak Rajtad múlik, garantált bért kell megállapítani Részedre!
- munkaköröd
- munkavégzés helye (vagy: változó munkahely)
- Változó munkahely esetén szokásos munkahelynek a munkáltató azon telephelye minősül, ahol munkádat a beosztásod szerint végzed.
- munkaviszony kezdete = munkába lépés napja
- Ha nem rögzítitek a munkába lépés napját, a munkaszerződés megkötését követő napon kell munkába állnod.
- a munkaviszony időtartama (határozott vagy határozatlan)
- az esetleges próbaidő (30 nap, legfeljebb 3 hónap = 90 nap)

-- A próbaidő alatt Te is, munkáltatód is - azonnali hatállyal, minden különösebb INDOKLÁS NÉLKÜL MEGSZÜNTETHETITEK a munkaviszonyt, de a próbaidőt meghosszabbítani - tilos!

-- JÓL GONDOLD MEG, hogy "változó munkahelyre" akarsz-e szerződni, hiszen ha aláírtad a munkaszerződést gyakorlatilag úgy helyezhetnek át cégen belül másik munkahelyre, hogy nem kell a hozzájárulásod!

-- ha nem állapodtatok meg a munkaviszony időtartamában - a munkaviszony határozatlan időre szól
-- ha a határozott idejű munkaviszony határideje lejárt és közvetlen vezetőd (aki nem biztos, hogy a cég első számú vezetője!) tudtával - egy napot is tovább dolgozol - a határozott idejű munkaviszony határozatlan idejűvé alakul át.

-- NE ÍRJ alá olyan munkaszerződéseket, amelyek egymás után pár hónapos időszakra szólnak, mivel elveszted mindazokat a kedvező joghatásokat, amelyek a folyamatos, határozatlan időre szóló munkaszerződéshez kapcsolódnak (pl. a bankok csak a "biztos" munkaviszonnyal rendelkezőkkel állnak szóba, bár ez jogellenes, sajnos, mégis ez a gyakorlat. De eleshetsz prémiumoktól is, amelyeket csak azok kapnak, akik egy évet végig munkaviszonyban voltak, stb.) Ezen kívül a határozott időre szóló munkaszerződés - megfelelő indoklás nélküli - meghosszabbítgatása - TILOS!

Figyelem!

A munkáltató a munkaszerződés megkötésekor szóban, és legkésőbb 30 napon belül írásban is köteles Téged tájékoztatni:

- az irányadó munkarendről *
- a munkabér egyéb elemeiről,
- a bérfizetés napjáról,
- a munkába lépés napjáról,
- a rendes szabadság mértékének számítási módjáról és kiadásának szabályairól,
- a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól,
- arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e.
- a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezet megnevezéséről, illetőleg arról, hogy
a munkáltatónál működik-e üzemi tanács (központi üzemi tanács, üzemi megbízott).

-- NE LEPŐDJ MEG, ha a fentiekről csak annyit közöl Veled a munkáltató, hogy azok a kollektív szerződés melyik pontjában találhatók! Ebben az esetben azonban RAGASZKODJ AHHOZ, HOGY - még a munkaszerződés megkötése előtt - MEGISMERHESD A KOLLEKTÍV SZERZŐDÉST, különösen azokat a pontokat, amelyekre a munkáltató csak utal a munkaszerződésben.
Ha már munkaviszonyban állsz - kérésedre - munkáltatód köteles ezekről az adatokról - 2 hónapon belül, írásban - tájékoztatni Téged!

-- Ragaszkodj ahhoz, hogy a MUNKÁLTATÓ ADJON MUNKAKÖRI LEÍRÁST és adja meg a szükséges felvilágosításokat a betöltendő munkakörrel kapcsolatosan.
Ezért ajánlatos legkésőbb a munkába lépés napján tisztázni, hogy a munkaköröd milyen munkavégzési folyamatokat takar - azaz mi lesz a dolgod.


-- Tisztázni kell azt is, hogy munkakörödben milyen ÜZLETI TITKOKAT KELL MEGTARTANOD, az üzleti titokká minősítésről hol értesülsz, és ha a munkaviszonyod megszűnik, mennyi ideig - legfeljebb csak három évig - és csak megfelelő ellenérték fejében kell tekintettel lenned a munkáltatód gazdasági érdekeire. ( A feltételekről külön megállapodás keretében a munkaviszony megszűnésekor kell megállapodni, itt csak arról érdemes tudakozódni, hogy erre szükség van-e munkaköröd miatt. Ha igen, akkor ajánlott a munkaszerződésben rögzíteni, hogy amennyiben Te kezdeményezed a munkaviszony megszüntetését,a vállalat üzleti titkait, vagy meghatározott adatait külön megállapodás alapján vagy köteles megtartani a munkaviszony megszűnése után is - a konkrétumokat az említett külön megállapodásban kell majd rögzíteni a munkaviszony megszüntetésekor)

VÉGÜL EGY NAGYON BETARTANDÓ INTELEM:

OLVASD EL FIGYELMESEN A MUNKASZERZŐDÉST, MIELŐTT ALÁÍROD!!

MUNKAVÁLLALÓK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI :


Az Mt. előírja a kötelességeidet:

- mindig munkaképes állapodban kell megjelenned a munkahelyen
- elvárható szakértelmed, tudásod legjavát nyújtsd
- ne veszélyeztesd az együttműködést
- őrizd meg az üzleti titkokat
- tartsd be a munkáltató utasításait és csak akkor tagadd meg, ha a végrehajtással magad vagy mások életét, testi épségét veszélyeztetnéd
- végezd el a munkakörödhöz kapcsolódó előkészítő és befejező munkálatokat
- munkával töltsd a munkanapot! " jogod van bérfizetési napon a munkabéredre

és jogaidat:

- jogod van véleményt nyilvánítani és tájékoztatást kérni
- jogod van minden jognyilatkozatot írásban kérni
- a munkáltató köteles megőrizni személyes adataidat, csak törvény által előírt hatóságoknak adhatja ki
- kártérítési és leltárfelelősségi eljárásban jogod van ragaszkodni ahhoz, hogy előadhasd érveidet
- ha a munkáltató elektronikai megfigyelést vezet be (pl. kamerát szerel be), hozzájárulásod nélkül nem figyeltethet meg"!

- Az írásbeli nyilatkozat - akár Tőled származik, akár a munkáltatótól - akkor is közöltnek számít, ha az érdekelt (Te vagy a munkáltató) nem veszi át, erről azonban jegyzőkönyvet kell felvenni (a közlés időpontja több alkalommal rendkívül fontos lehet, pl. a felmondásnál!)
Amennyiben nem veszed át a tértivevényes levelet, (amelyről sejted, hogy a felmondásodat tartalmazza - és ez bizony nem egy kedvező hír..); vagy éppen a munkáltatód nem veszi át leveledet (amelyben pl. Te szólítod fel, hogy fizesse meg béredet,..) - az Mt. szerint Neked is, munkáltatódnak is 10 munkanap áll még rendelkezésetekre arra, hogy átvegyétek a nektek szóló küldeményeket. Ez azt is jelenti, hogy a munkaviszony megszüntetéséről szóló nyilatkozat csak a 10. napon válik közöltté - akkor is, ha az értesített fél megtagadja az átvételt (de akkor - a törvény szerint - a közléssel a jognyilatkozat hatályossá válik!)

A bíróság előtti eljárásban (peres eljárásban) legfontosabb határidőket maga a bíróság közli (pl. felszólítja hiánypótlásra valamelyik vagy mindkét felet), de fontos tudni, hogy a pl. munkaviszony megszüntetéséről szóló jognyilatkozatot a közléstől számított 30 napon belül lehet megtámadni,(azaz keresetet benyújtani. (A határidők számításánál azt kell figyelembe venni, hogy az iratot mikor adták postára,illetve mikor nyújtották be a bírósághoz.)

- A munkaviszonnyal kapcsolatos igény 3 év alatt évül el, azaz: az esedékességtől számított 3 éven belül van jogod a munkáltatótól, vagy a bíróságtól követelni elmaradt túlóráidat, ki nem fizetett béredet!
- A Munka Törvénykönyvében a napok naptári napokat jelentenek, a határidők számítására a törvény részletes szabályokat ad, ha utána akarsz nézni, megtalálod a Munka Törvénykönyvében "Határidők számítása" alcím alatt, illetve az alább közölt táblázatban:

Mt. §-a TÉMA HATÁRIDŐ

7. § A megállapodás megtámadása: a felismeréstől kezdve 30 nap
nem gyakorolható: 6 hónapon túl


11. § Elévülési idő: a munkaviszonnyal kapcsolatos igény elévülése 3 év
A bűncselekménnyel okozott kárért való felelősség 5 év
- elévülése 6 hónap
- akadályoztatás esetén az akadály elhárulásától


21.§ A szakszervezethez észrevétel illetve álláspont eljuttatása a
munkáltató illetve a törvény által megnevezett állami szervek
részéről 30 nap


23. § Szakszervezeti kifogás benyújtása
- a tudomásszerzéstől számítva 5 munkanap
- az intézkedés megtételét?l kezdődően maximum 1 hónap

A kifogással kapcsolatos egyeztető tárgyalás megkezdése 3 munkanap
Egyeztető tárgyalás lefolytatása 7 napon belül
Ha az egyeztetés eredménytelen, bírósághoz lehet fordulni 5 napon belül
A bíróság nemperes eljárásban dönt 15 napon belül
(A kifogásától benyújtásától a bíróság jogerős döntéséig a
kifogásolt intézkedés végrehajtását fel kell függeszteni!)


28. § A szakszervezeti tisztségviselő munkajogi védelmével kapcsolatos
felsőbb szakszervezeti szerv véleményének közlése írásban:
- a munkáltatótól kapott tájékoztatatás átvételétől 8 nap
-a rendkívüli felmondásra vonatkozóan 3 nap




51. § Eredménytelen választás új választást kell tartani 30 napon belül
Az új választáson új jelöltek is állíthatók 15 napon belül


51/A.§ Érvénytelen választás esetén a választást meg kell ismételni.
(Új választást 30 napon belül tartani nem lehet) 90 napon belül


54. § Ha az üzemi tanács választás alkalmával jelöléssel, a választás
lebonyolításával vagy eredményével kapcsolatban vita merül fel,
egyeztetést lehet kezdeményezni. 5 napon belül

Az egyeztetés során a választási bizottság és a munkáltatónál
képviselettel rendelkező szakszervezetek közösen határoznak. 5 napon belül

Eredménytelen egyeztetés esetén bírósághoz lehet fordulni
A bíróság nemperes eljárásban határoz. 15 napon belül


59. § Az üzemi tanács első ülése és elnökének megválasztása 15 napon belül


62/A.§ Az üzemi megbízott munkajogi védelmével kapcsolatos
joggyakorlásra jogosult munkavállalók közössége szavazással
dönt a munkáltató tájékoztatását követő 15 napon belül


66. § Üzemi tanácsnak a munkáltató tervezett intézkedésével kapcsolatos
álláspontjának közlése: a tervezetnek az üzemi tanácshoz való
érkezésétől számítva
(Ennek elmulasztása az intézkedéssel való egyetértést jelenti) 15 nap


67. § A munkáltató üzemi tanácsi jogkört sértő intézkedése ellen az
üzemi tanács bírósághoz fordulhat. A bíróság nemperes eljárásban
dönt, a benyújtástól számítva 15 nap alatt


76. § Munkaszerződés írásba foglalásának elmaradása miatt
érvénytelenségre a munkavállaló hivatkozhat, munkába állását követően 30 napon belül

A munkáltató a törvény által meghatározott témákról köteles a
munkavállalót írásban is tájékoztatni, legkésőbb a munkaszerződés
megkötésétől számított 30 napon belül



59. § Az üzemi tanács első ülése és elnökének megválasztása 15 napon belül

62/A. § Az üzemi megbízott munkajogi védelmével kapcsolatos
joggyakorlásra jogosult munkavállalók közössége szavazással
dönt a munkáltató tájékoztatását követő 15 napon belül


66. § Üzemi tanácsnak a munkáltató tervezett intézkedésével kapcsolatos
álláspontjának közlése:
a tervezetnek az üzemi tanácshoz való érkezésétől számítva
(Ennek elmulasztása az intézkedéssel való egyetértést jelenti) 15 nap


67. § A munkáltató üzemi tanácsi jogkört sértő intézkedése ellen az üzemi
tanács bírósághoz fordulhat. A bíróság nemperes eljárásban dönt,
a benyújtástól számítva 15 nap alatt

76. § Munkaszerződés írásba foglalásának elmaradása miatt érvénytelenségre
a munkavállaló hivatkozhat, munkába állását követően 30 napon belül

A munkáltató a törvény által meghatározott témákról köteles a
munkavállalót írásban is tájékoztatni, legkésőbb a munkaszerződés
megkötésétől számított 30 napon belül


59. § Az üzemi tanács első ülése és elnökének megválasztása 15 napon belül

62/A.§ Az üzemi megbízott munkajogi védelmével kapcsolatos
joggyakorlásra jogosult munkavállalók közössége szavazással dönt
a munkáltató tájékoztatását követő 15 napon belül


66. § Üzemi tanácsnak a munkáltató tervezett intézkedésével kapcsolatos
álláspontjának közlése:
a tervezetnek az üzemi tanácshoz való érkezésétől számítva
(Ennek elmulasztása az intézkedéssel való egyetértést jelenti) 15 nap


67. § A munkáltató üzemi tanácsi jogkört sértő intézkedése ellen az üzemi
tanács bírósághoz fordulhat. A bíróság nemperes eljárásban dönt,
a benyújtástól számítva 15 nap alatt


76. § Munkaszerződés írásba foglalásának elmaradása miatt
érvénytelenségre a munkavállaló hivatkozhat, munkába állását követően 30 napon belül

A munkáltató a törvény által meghatározott témákról köteles a
munkavállalót írásban is tájékoztatni, legkésőbb a munkaszerződés
megkötésétől számított 30 napon belül


94/A § A csoportos létszámleépítés eljárási rendje:
- a munkáltató - döntése előtt - köteles konzultációt kezdeményezni 15 napon belül
(a munkavállalók képviselőivel)
- a konzultációt megelőzően el kell juttatni a törvény által felsorolt
témákban írásbeli tájékoztatót, 7 nappal előbb
- a létszámcsökkentés ütemezése 30 napos időszakokban;
- a munkáltató köteles tájékoztatni
- az érintett telephely szerinti munkaügyi központot
- a munkavállalót a felmondás közlése előtt legalább 30 nappal


96. § A rendkívüli felmondás közlése
- az okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül
- legfeljebb az ok bekövetkeztétől számított 6 hónapon belül
- a kollektív szerződés rendelkezése szerint 1 éven belül
- bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig


119. § A munkaidő-beosztás közlése legalább 7 nappal korábban,
legalább egy hétre


134. § A szabadság kiadása:
az alapszabadság 1/4-ével a munkavállaló rendelkezik, erre való
igényét köteles bejelenteni 15 nappal előbb
Ebből indokolt rendkívül esetben 3 nap azonnal igényelnető
a munkáltatónál fennálló munkaviszony időtartama alatt a szabadság
nem évül el


94/A § A csoportos létszámleépítés eljárási rendje:
-a munkáltató - döntése előtt - köteles konzultációt kezdeményezni
(a munkavállalók képviselőivel) 15 napon belül
- a konzultációt megelőzően el kell juttatni a törvény által felsorolt
témákban írásbeli tájékoztatót, 7 nappal előbb
- létszámcsökkentés ütemezése 30 napos időszakokban;
- a munkáltató köteles tájékoztatni a felmondás közlése
- az érintett telephely szerinti munkaügyi központot előtt legalább 30 nappal
- a munkavállalót


96. § A rendkívüli felmondás közlése
- az okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül
- legfeljebb az ok bekövetkeztétől számított 6 hónapon belül - a kollektív szerződés rendelkezése szerint 1 éven belül - bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig


119. § A munkaidő-beosztás közlése legalább 7 nappal korábban,
legalább egy hétre


185. § Károkozás a munkáltató részéről.
- a munkáltató köteles a károsultat felhívni kárigénye
előterjesztésére a károkozásról való tudomásszerzéstől számította 15 napon belül
- a munkáltató a kárigény bejelentésére írásbeli, indokolt választ ad 15 napon belül

l

195. § Kollektív munkaügyi vita:
- egyeztetés: a tárgyalást kezdeményező fél írásba fogalt
álláspontjának másik fél számára történő átadásával indul, tartama 7 nap
- közvetítés: a felek közösen kérik fel a közvetítőt, a határidő
meghosszabbítható 5 nappal


201. § A munkaügyi jogvita:
- a sérelmezett munkáltatói intézkedés ellen kereset benyújtása általában
elévülési időn belül

202 .§ Kivétel:
a) a munkáltató egyoldalú intézkedésével végrehajtott
munkaszerződés-módosítás
b) a munkaviszony megszüntetése, ideértve a közös megegyezésen
alapuló megszüntetést is
c) a rendkívüli felmondás
d) a munkavállaló kötelezettségszegése miatt alkalmazott
jogkövetkezmény
e) a fizetési felszólítással, illetve a kártérítésre - ideértve a
leltárhiány megtérítésére - kötelező határozat közléstől számított
30 napon belül



Figyelem!

" NEM ÁRT HA TUDOD: munkáltatód köteles az egyenlő bánásmód követelményeinek megfelelően eljárni, nem tehet különbséget közted és munkatársaid között! Senki sem különböztethet meg hátrányosan másoktól nemed, korod, családi vagy fogyatékos állapotod, nemzetiséged, fajod, származásod, vallásod, politikai meggyőződésed, munkavállalói érdekképviselethez való tartozásod, vagy ezzel összefüggő tevékenységed, és minden egyéb, a munkaviszonnyal össze nem függő körülményed miatt (erről bővebb információkat az új egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvényben illetve az MSZOSZ erről szóló kis füzetében találsz)

NE ÍRJ ALÁ ÚJABB HATÁROZOTT idejű munkaszerződést, ha annak határideje lejárt, főleg akkor nem, ha abban újabb próbaidő van kikötve!

Újabb határozott idejű munkaszerződést csak akkor szabad aláírni, ha az a munka, amire a munkáltató alkalmaz, valamilyen okból meghosszabbodik, és ezért indokolt újabb határozott idejű munkaviszony létesítése.

Ha azonban a munkáltató ok nélkül hosszabbítja meg (ráadásul egymás után többször is) munkaviszonyodat, ezzel megakadályozza, hogy megszerezd azokat a jogokat, amelyeket akkor szerezhettél volna, ha határozatlan idejű munkaviszonyt létesítesz! (pl. rendes felmondás joga; 3 éves munkaviszony után végkielégítésre való jog, ha a munkáltató mond fel, stb.)

A munkaviszonyod lehet
-- határozatlan
-- határozott - legfeljebb 5 évre szóló.

Főszabályként a munkaviszony határozatlan időre jön létre, de szólhat határozott időre (maximum 5 évre!) is.

Számodra az előnyös, ha munkaviszonyod határozatlan időre szól, mert a munkaviszony megszűnésekor jogot szerzel:

-- felmondási időre
-- ha több, mint 3 éve dolgozol munkáltatódnál - végkielégítésre.

Határozott időre szóló munkaviszony esetén viszont nem szüntetheted meg munkaviszonyodat rendes felmondással, csak rendkívüli felmondással, illetve a próbaidő alatt (de próbaidő alatt a munkaviszony minden következmény nélkül megszüntethető!)

Ha munkáltatód kívánja felmondani határozott idejű munkaviszonyodat, meg kell fizetnie legfeljebb 1 éves átlagkeresetedet, illetve ha a hátralévő idő 1 évnél rövidebb, a hátralévő időre jutó átlagkeresetet.

EGYÉBKÉNT: a munkaviszonyt a munkáltató és a munkavállaló is felmondhatja rendes, illetve rendkívüli felmondással.

-- Ha a munkáltatód mond fel rendes felmondással:

- a felmondást csak írásban közölheti
- meg kell indokolnia és az indoknak valósnak kell lennie (kivéve, ha nyugdíjban részesülsz)
de: a Rád irányadó nyugdíjkorhatár elérése előtti öt évben munkaviszonyod rendes felmondással csak különösen indokolt esetekben szüntethető meg!

- a felmondás indoka csak a munkavégzéseddel (munkavállalói képességeiddel, munkahelyi
magatartásoddal) illetve munkáltatód működésével összefüggő ok lehet

- törvény adta jogod, hogy a Veled szemben felhozott kifogásokra védekezhess, a munkáltató köteles Téged döntése előtt meghallgatni!

- továbbá nem szüntethető meg a munkaviszony
- a betegség, táppénzes állomány, szülési szabadság ideje alatt
- gyermek vagy közeli hozzátartozó ápolása miatti fizetés nélküli szabadság, táppénzes idő ideje alatt

- Az előbb felsorolt időtartamok alatt a felmondó levelet nem lehet átadni, sőt még azt sem lehet közölni, hogy ha lejár a "tilalmi idő" (pl. meggyógyulsz) munkaviszonyod meg fog szűnni!
- A munkáltató csak a felmondási tilalmi idő lejárta után közölheti a felmondás kezdetének idejét, a felmondási idő végét, azaz: a munkaviszony megszűnésének napját.

de: ha már közölték Veled a felmondást, hiába kerülsz "felmondási tilalom alá" (pl. betegállományba), a felmondási idő végén munkaviszonyod meg fog szűnni.

-- Ha szakszervezeti tisztségviselő vagy, munkajogi védelem alatt állsz!
-- Ha a munkáltatód mond fel, a felmondási idő feléről fel kell mentenie a munkavégzés alól - hogy megfelelő állást kereshess magadnak! A felmentési időt magad osztod be: kiveheted egészben, de részletekben is! A felmentési időre átlagkereset jár.

Mi a különbség az átlagkereset és a távolléti díj között?

átlagkereset = az utolsó négy naptári negyedévre kifizetett munkabér átlaga
távolléti díj = a személyi alapbér, rendszeres bérpótlék, valamint a túlórapótlék együttes összegének a távollét idejére számított időarányos átlaga.

-- Ha TE mondasz fel rendes felmondással:

- a felmondást Neked is írásban kell benyújtanod, de
- Számodra nem kötelező az indoklás!

de: ha munkaviszonyodat jogellenesen szünteted meg (pl. nem töltöd le a felmondási időt, nem számolsz el a munkáltatóval, nem adod át munkakörödet, stb.) - a munkáltató követelheti Tőled a felmondási idődre járó átlagkeresetednek megfelelő összeg megfizetését!! Továbbá, ha ezzel kimutatható kára van, kártérítést is követelhet!

-Viszont: akárki kezdeményezi a felmondást, az utolsó munkában töltött napon meg kell kapnod munkabéredet és minden járandóságodat, és a jogszabályokban előírt igazolásokat!

-- Felmondási idő

legalább 30 nap, de az egy évet azonban nem haladhatja meg.
Ha a munkáltatónál

3 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 35 nap
5 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 45 nap
8 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 50 nap
10 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 55 nap
15 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 60 nap
18 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 70 nap
20 évnél több ideje dolgozol, akkor a felmondási időd 90 nap.


-- Ha a munkáltatód mond fel, és legalább 3 éve állsz vele munkaviszonyban,

-- Végkielégítés jár:

legalább 3 éves munkaviszony esetén: egyhavi;
legalább 5 éves munkaviszony esetén: kéthavi;
legalább 10 éves munkaviszony esetén: háromhavi;
legalább 15 éves munkaviszony esetén: négyhavi;
legalább 20 éves munkaviszony esetén: öthavi;
legalább 25 éves munkaviszony esetén: hathavi
átlagkereset összege.

-- Ha 5 éved van a nyugdíjig (azaz 5 év múlva megszerzed a törvényben előírt szolgálati időt és eléred az előírt nyugdíjkorhatárt) - a végkielégítés megemelkedik még 3 hónap átlagkeresetével
9 Viszont: ha már nyugdíjra vagy jogosult, munkáltatói felmondás esetén nem jár végkielégítés!


--
Figyelem! Érdemes utána nézni!

Ha a munkáltató nem egy új cég, előfordulhatott, hogy a privatizáció során többször "cserélt gazdát" - ebben az esetben a jogelődöknél eltöltött munkaviszonyodat úgy kell tekinteni, mintha azt jelenlegi munkáltatódnál töltötted volna el. A jogelőd cégeket és az ott eltöltött munkaviszony elismerését többnyire a kollektív szerződés tartalmazza.
-- Sőt: az 1992. előtt keletkezett munkaviszonyt is el kell ismerni a felmondási idő kiszámításakor, ha az "áthelyezés"-sel szűnt meg (egészen addig, míg a munkaviszony nem áthelyezéssel szűnt meg, hanem felmondással).
Sajnos, ez a szabály nem követhető végkielégítés kiszámításakor.

Mikor mondhatsz fel azonnal ?

- Ha a munkáltatód - szándékosan vagy súlyos gondatlanságból - nem teljesíti a munkaviszonyból fakadó lényeges kötelezettségeit (pl. nem fizeti ki a béredet a bérfizetési napon, vagy nem biztosítja az előírt védőeszközöket..)
- akkor is felmondhatod rendkívüli módon (azonnal) a munkaviszonyodat, ha a munkáltatód lehetetlenné teszi a további ottani munkádat (pl. szembetűnő módon, lépten-nyomon zaklat, megaláz, "kitol" Veled...)

Ilyen esetben mindenre (végkielégítésre és felmondási időre is) jogosult vagy - mintha a munkáltatód mondott volna fel rendes felmondással!


És mikor bocsáthat el azonnal a munkáltatód?

- ugyancsak - ha Te szeged meg - szándékosan vagy súlyos gondatlanságból - a munkaviszonyból fakadó lényeges kötelezettségeidet (pl. nem jelensz meg munkára képes állapotban, vagy nem teljesíted a munkáltatói utasításokat, nem használod a védőeszközöket, stb.)
- vagy - ha olyan magatartást tanúsítasz - amely lehetetlenné teszi a további munkát.

Ilyen esetben csak a felmondás időpontjáig járó munkabér jár!

--
Figyelem! Érdemes utána nézni!

Ha a munkáltatónál van kollektív szerződés, abban további esetek lehetnek felsorolva, amikor Te vagy a munkáltatód rendkívüli módon (azonnal) felmondhatja a munkaviszonyt! (pl. meghatározhatják, hogy hány nap igazolatlan hiányzás után lehet azonnal elküldeni a munkavállalót)

-- Mikor tagadhatod meg a munkáltató utasításait?

- Főszabály, hogy a munkát a munkaviszonyodra vonatkozó szabályok a munkáltató utasításai szerint kell elvégezned
- Saját belátásod szerint csak külön, a munkaszerződésben erre vonatkozó megállapodásotok szerint cselekedhetsz
- A munkáltató utasításait csak akkor tagadhatod meg, ha annak végrehajtása
- jogszabályba
- kollektív szerződésbe ütközik.

-- Köteles vagy megtagadni a munkáltató utasításait, ha annak végrehajtása más személy
- életét
- testi épségét
- egészségét
közvetlenül vagy súlyosan veszélyeztetné.

-- Viszont: ha az utasítás végrehajtása "csak" a munkáltatónak okoz kárt, erre fel kell hívnod a figyelmét, és ha továbbra is ragaszkodik hozzá, nem tagadhatod meg az utasítás végrehajtását!

-- Mi a teendő, ha jogszerűen megtagadod a munkáltató utasításait?
- ne hagyd el a munkavégzés helyét!
- továbbra is munkavégzésre készen várd a munkáltató egyéb rendelkezéseit
- erre az időre jogosan követelhetsz távolléti díjat

-- Milyen "büntetést szabhat ki" a munkáltatód, ha indokolatlanul megtagadod a munkáltató utasításának végrehajtását, ha - súlyosan vagy gondatlanul - megszeged lényeges, munkaviszonyból fakadó kötelezettségeidet?

A "büntetés" végső esetben:
munkaviszonyod rendkívüli felmondással való megszüntetése.

De a kollektív szerződés - és csakis a kollektív szerződés! - előírhatja, hogy mely esetekben lehet egy enyhébb "büntetést" kiszabni, ezt a Munka Törvénykönyve hátrányos jogkövetkezménynek nevezi (1992. előtt fegyelmi büntetés volt az elnevezés).
Tehát a kollektív szerződés tartalmazhatja, hogy pl. hanyag munkavégzés, a munkáltató utasításainak részbeni végrehajtása; vagy keresőképtelen betegség be nem jelentése az előírt időn belül - hátrányos jogkövetkezményként megvonják a munkavállaló prémiumának 20 %-át, vagy nem veheti igénybe a jóléti juttatásokat fél évig, stb.

! Jótanács!

Ha nincs a munkáltatónál hatályos kollektív szerződés, a munkáltató nem szabhat ki a rendkívüli felmondáson kívül egyéb "büntetést"! (De a rendkívüli felmondás alkalmazásának lehetőségét maga a Munka Törvénykönyve is nagyon szűkre szabta, tehát nem lehet megfelelő indok nélkül alkalmazni!)

-- Vannak-e olyan esetek, amikor a munkaszerződésed módosítása nélkül - nem vagy köteles munkát végezni, vagy más munkakört kell ellátni, illetve más munkahelyen, más munkáltatónál kell dolgozni?

Igen - a Munka Törvénykönyve felsorolja azokat az eseteket, amikor nem kell munkát végezned és meghatározza azt is, hogy milyen esetekben, mennyi ideig lehet elrendelni, hogy más munkakörben, más munkahelyen és más munkáltatónál kell munkát végezned úgy, hogy ehhez nem kell a munkaszerződést módosítani!

-- Mikor nem kell munkát végezned?

- ha állampolgári kötelezettségeidet teljesíted (bíróság előtt tanúként kell megjelenned, önkormányzati választáson veszel részt...)
- közeli hozzátartozó halála esetén (legfeljebb 2 napig)
- ha kötelező orvosi vizsgálaton veszel részt
- ha keresőképtelen beteg vagy
- ha mentési munkálatokban (pl. tűzoltóként) veszel részt
- vért adsz
- ha valamilyen külső, nem Tőled függő ok miatt nem tudsz megjelenni a munkahelyen (pl. árvíz, vihar, sztrájk, stb. )
- ha szabadságodat töltöd (rendes- és pótszabadság, betegszabadság ideje alatt)

A felsorolt esetekben távolléti díjat kapsz.

Ezen kívül a kollektív szerződés tartalmazhat olyan eseteket, amikor nem kell munkát végezned, de megállapodhatsz a munkáltatóddal is arról, hogy mikor nem kell munkát végezned.

Azonban ezen távollétek esetén csak akkor tarthatsz igényt valamilyen díjazásra, ha erről a kollektív szerződés, vagy a megállapodás rendelkezett.



--
Figyelem! Fontos tudni, hogy

a munkaszerződést mindig módosítani kell, - közös megegyezéssel - ha annak tartalmában változás következik be - tehát pl. megváltozik a munkakör, a munkahely, a munkáltató, stb.!
Kivételt csak az jelent, ha a munkaszerződésed a munkahelyedet változóként jelöli meg, illetve a következő esetekben, amikor a Munka Törvénykönyve nem írja elő a munkaszerződés módosítását.

Évente egyenként 44 munkanapot - de összesen is csak 110 munkanapot (munkaszerződés módosítás nélkül !) köteles vagy

- más munkakörbe tartozó feladatokat ellátni, vagy a saját munkaköröd ellátása mellett, vagy helyette, ezt a Munka Törvénykönyve átirányításnak nevezi (ez volt 2001. július 1. előtt a helyettesítés)
- a munkáltató más munkahelyén - kiküldetésben (itthon vagy külföldön), vagy más munkáltatónál - kirendelésben vagy ideiglenesen (mert a munkáltató nem tud Számodra munkát biztosítani!) munkát végezni!

Mint látod, a kiküldetést a kirendeléstől az különbözteti meg, hogy

- kiküldetésben munkáltatód továbbra is gyakorolja a munkáltatói jogokat, utasítási joggal rendelkezik,
- míg kirendelés esetén az a munkáltató gyakorolja a munkáltatói jogokat, ahova kirendeltek, kivéve a
munkaviszony felmondását!

Az említett más munkáltatónál való ideiglenes munkavégzés pedig azt jelenti, hogy - ha a munkáltatód nem tud munkával ellátni (legfeljebb 44 munkanapra) elrendelheti, hogy más munkáltatónál végezz munkát!
A kirendeléstől abban különbözik, hogy kirendelni csak "azonos tulajdonosi körbe" tartozó munkáltatóhoz lehet, míg a más munkáltatónál való ideiglenes munkavégzés esetén nincs ilyen megkötés!!

Mindkét foglalkoztatási viszony lényeges feltétele a munkáltatók közötti ingyenesség!

--
Tehát: 44 munkanapra kirendelhet a munkáltató (pl. az általa alapított kft.-hez), és elrendelheti, hogy 44 munkanapra menj át dolgozni egy idegen cég boltjába! (Ez 2x44=88 óra)

--
Viszont: más munkakör ellátására és kiküldetésben való munkavégzésre így már csak 22 munkanap maradt! (az évi 110 munkanapból)

! Fontos tudnivalók

-- A munkaszerződés módosítása - azaz beleegyezésed - nélküli munkavégzés (más munkakör ellátása, vagy más munkáltatónál való munkavégzés) Rád nézve - különösen beosztásodra, képzettségedre, korodra, egészségi állapotodra, egyéb körülményeidre tekintettel - aránytalan sérelemmel nem járhat! Erre hivatkozva az ilyen munka megtagadható!

-- Belföldi kiküldetés esetén utazási időnek számít:
- autóval történő utazás esetén az indulástól a megérkezésig tartó idő
- tömegközlekedési eszközzel való utazás esetén annak indulásától a megérkezéséig tartó idő (beleértve az átszállás idejét is), és a megérkezéstől a munkavégzés helyéig, illetve a munka befejezésekor a munkavégzés helyétől a tömegközlekedési eszköz indulásáig eltelt idő
- ha a munka-időbeosztás szerint az utazási idő a munkaidőn kívül esik, és eléri a 2 órát - az ezen felüli időre a személyi alapbér 40 %-a jár


-- A Munka Törvénykönyve azokat az eseteket sorolta fel, amikor a munkáltató munkaszerződés módosítása nélkül rendelhet el átirányítást, kiküldetést, kirendelést, más munkáltatónál történő ideiglenes munkavégzést egyenként 44 munkanapra, összesen 110 munkanapra, az ezen felüli átirányítást, kiküldetést, kirendelést, más munkáltatónál történő ideiglenes munkavégzést csak belegyezéseddel, azaz írásos megállapodásban lehet rendezni.

Mindezért milyen juttatást igényelhetsz?

-- Az átirányítás esetében a ténylegesen elvégzett munka ellenértékét (azaz: a kollégádtól átvett munkakör teljes vagy részbeni ellátásáért járó munkabér, minimum az átirányítás idejére járó távolléti díj!) Ha az "átvett" munkakör feladatai nem teljesíthetők a rendes munkaidő alatt, rendkívüli munkavégzésért járó díjazásban kell részesülnöd.

-- Kiküldetés esetén a munkáltató viseli a kiküldetéssel járó költségeket : utazási díj, 2 órát meghaladó utazási idő esetén a készenlét díjazásának szabályai szerinti díjazás, a szállás költsége, napidíj, valamint a szükséges és igazolt minden egyéb költség. Természetesen jár a munkaszerződés szerinti munkabér! Ha a kiküldetés ideje alatt más munkakörbe tartozó feladatokat is el kell látod, az átirányítás szabályait kell alkalmazni.

-- Ha a kirendelnek más munkáltatóhoz (akár munkáltatóddal azonos tulajdonosi körbe tartozik, akár nem) - mivel munkaszerződésed nem módosul - mindkét esetben a munkaszerződés szerinti béred, és az átirányításnál, kiküldetésnél részletezett költségek és juttatások járnak!

Figyelem

-- Más helyiségben, más munkáltatónál végzendő munkára (kiküldetés, kirendelés, más munkáltatónál átmenetileg történő munkavégzés) nem kötelezhető beleegyezése nélkül a nő terhessége megállapításától és a gyermekét egyedül nevelő férfi is a gyermek 3 éves koráig

-- A kollektív szerződésben lehetnek eltérések, melyeket tudni kell ahhoz, hogy kiszámíthasd: milyen juttatásra vagy jogosult. Pl. a kollektív szerződés rögzíti: a teljes utazási időre a készenléti díjazás szabályait alkalmazza (tehát nemcsak a két órán felüli időre); vagy: ha a másik munkáltató, ahova a kirendelés szól, alacsonyabb értékű napi étkezési hozzájárulást biztosít, a munkavállaló a magasabb összegre jogosult (Erről elsősorban a két munkáltatónak kell megállapodnia) ....

-- A munkavállalókat tájékoztatni kell:
- az átirányítás, kiküldetés, kirendelés és a más munkáltatónál átmenetileg történő munkavégzés várható időtartamáról
- kirendelés és más munkáltatónál átmenetileg történő munkavégzés esetén a munkáltató jogok gyakorlójának személyéről.


Tovább akarsz tanulni? Vagy a munkáltatód javasolja - de nem előírja - hogy gyarapítsd szakmai tudásodat?

Válasz: tanulmányi szerződést kell kötni!

-- A munkáltatód nem kötelezhető tanulmányi szerződés megkötésére, de szakemberszükségletének biztosítása érdekében ilyen szerződés megkötése hasznos számára is.
-- A szerződésben munkáltatód vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, Te pedig arra kötelezed magad, hogy tanulmányaidat befejezed, a képzettség megszerzése után a szerződésben rögzített ideig fenntartod - legfeljebb öt évig - munkaviszonyodat.
-- A szerződésben meg kell határozni a munkáltatót terhelő támogatás formáját és összegét, pl.: a munkaidő-kedvezményt, szabadidőt a felkészülésre és ezen időkre járó díjazást (ezt az Mt. is előírja), a tandíj, a vizsgadíj, a tankönyvek árának átvállalását, az utazási, étkezési és szállásköltségek megtérítését (ezekről munkáltató és munkavállaló szabadon dönthetnek)
-- Munkáltatód arra is kötelezettséget vállalhat, hogy ha eléred a képzettséget, ennek megfelelő munkakörbe helyez.
-- Te magad köteles vagy megfelelő eredménnyel folytatni tanulmányaidat (a megfelelő eredményről megállapodtok, vagy az eredmény elégtelen; illetve az igazolatlan hiányzás vagy a tanulmányok indokolatlan abbahagyása)
-- Ha a munkáltatód szegi meg a tanulmányi szerződésben vállaltakat (pl. nem nyújtja azokat a támogatásokat, amelyekről a szerződésben megállapodtatok) - Te sem vagy köteles betartani azt.
-- Ha Te szeged meg a szerződésben foglaltakat (pl. idő előtt felmondod munkaviszonyodat) - munkáltatód visszakövetelheti a már megtérített támogatások összegét.

Figyelem!

Nem köthető tanulmányi szerződés a munkáltató által előírt és a munkakörhöz szükséges képzésre, mivel ennek költségeit a munkavállalóval sem megfizettetni, sem visszatéríttetni nem lehet.

Valamilyen iskolarendszerű oktatásban veszel részt? Mire vagy jogosult?

Válasz: erről az Mt. pontosan rendelkezik!

- Munkáltatód köteles támogatni (nem tanfolyamszerű) képzésedet, azaz köteles szabadidőt biztosítani arra, hogy részt vehess az iskolai órákon
- A szabadidő mértékét az iskola igazolása alapján kell meghatározni úgy, hogy az elegendő legyen az iskolai foglalkozások elérésére és az azokon való rendszeres részvételére
- Ezen túl jogosult vagy a vizsgákon való részvételre (beleértve a vizsga napját is) 4 munkanap szabadidőre. Vizsgának kell tekinteni minden számonkérési formát, amelyet az iskola megkövetel ahhoz, hogy végbizonyítványt kaphass.
- Szakdolgozatod elkészítésére 10 munkanap igénybevételére vagy jogosult
- Erre az ún. tanulmányi szabadidőre akkor jár díjazás (távolléti díj) - ha az általános iskolát végzed!
- De természetesen, ha a munkáltatód hasznosnak találja, hogy több tudást szerezz, tanulmányi szerződés nélkül is biztosítja, hogy a tanulmányi szabadidő miatt ne csökkenjen béred - erről a kollektív szerződésben is meg lehet állapodni!

Figyelem! Érdemes utána nézni

- A kollektív szerződésben, hogy milyen szabályokat tartalmaz a munkavállalók továbbtanulására vonatkozóan.
- Előfordulhat, hogy a munkáltató hasznosnak ítéli nemcsak az iskolarendszerű, de az azon kívüli (tanfolyami) képzést is, ezért az azokon való részvételt is támogatja, sőt a tanulmányi szabadidőkre egységesen távolléti díj megfizetését is vállalja.

MUNKAIDŐ - PIHENŐIDŐ

A gyakorlatban is a legtöbbet vitatott munkaidő-pihenőidő szabályait kívánjuk bemutatni a következőkben.

Ezek a főszabályok, de természetesen a munkavégzés természetétől a munkáltató egyéb jellemzőitől függően a munkarendben, a Te munkaidő-beosztásodban lehetnek eltérések, de az Mt. most felsorolandó szabályaitól eltérni csak úgy lehet, ha kollektív szerződésben, vagy munkaszerződésben megállapodás született!

Fontos tudnod, hogy ha nincs kollektív szerződés a munkáltatónál, a munkáltató határozza meg a munkarendet. De mit értünk munkarend alatt?



A munkarend határozza meg a munkaidő-keretet és a munkaidő-beosztást, a munkaidő teljesítését, a munkaidő kezdetét és végét, a pihenőidő tartalmát és hosszát. A munkarendet a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, ennek hiányában a munkáltató határozza meg.

A munkarend meghatározható egy munkáltatóra (ha mindenki ugyanabban a munkarendben dolgozik), vagy munkavállalói csoportokra, illetve egyes munkakörökben dolgozókra is. Fő szabályként: meghatározott ütemben váltják egymást munkaidők és pihenőidők, tehát a munkarend a munkáltató működéséhez igazodik.

A MUNKAIDŐ-PIHENŐIDŐ SZABÁLYAINAK ISMERTETÉSE ELŐTT TOVÁBBI FOGALMAKAT KELL MEGISMERNED:

Több műszakos munkarend: ha a munkáltató napi üzemelési ideje meghaladja a munka vállaló napi teljes munkaidejét, és a munkavállalók

- időszakonként rendszeresen,
- egy napon belül
- egymást váltva végzik
- azonos tevékenységüket

-- Lépcsőzetes munkakezdés - ölelkező idő: ha a munkavállalók két vagy több műszakban dolgoznak, de munkájukat nem egy-egy azonos időben kezdődő műszakban végzik, hanem - a munkavégzés ritmusához, a munkáltatói igényekhez igazítva egymás után következő időben kezdik meg. Így vannak olyan időszakok, amikor az első és második műszakban dolgozók egyszerre, egyidőben vannak jelen akkor, amikor a két műszak ölelkezik. (A munkavállalók - függetlenül attól, hogy nem egyidőben kezdték meg műszakidejüket - jár a két- illetve több műszakra járó délutáni illetve éjszakai műszakpótlék)

-- Délutáni műszak = többműszakos munkarend alapján a 14 és 22 óra közötti időszakban teljesített legalább két óra időtartamú munkavégzés

-- Éjszakai műszak = többműszakos munkarend alapján végzett éjszakai munka, a 22 és 06 óra közötti időszakban teljesített legalább két óra időtartamú munkavégzés.

-- Megszakítás nélküli munkarend

A Munka Törvénykönyve külön kiemeli a megszakítás nélküli munkarendet, és meghatározza azokat a feltételeket, amelyek megléte esetén a munkáltató megszakítás nélküli munkarendet alkalmazhat.

Egy munkáltatóról akkor mondható el, hogy munkavállalóit megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatja, ha a törvény által megadott feltételek fennállnak.

Ha a munkáltató működése naponta 6 óránál kevesebb ideig szünetel, illetve az évenkénti szünetelés oka kizárólag a technológiai előírások betartása; továbbá ha a munkáltató társadalmi közszükségletet kielégítő alapvető szolgáltatást biztosít folyamatosan, vagy a gazdaságos, illetve rendeltetésszerű működtetés - a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt - más munkarend alkalmazásával nem biztosítható; illetve a munkaköri feladatok jellege ezt indokolja - megszakítás nélküli munkarend állapítható meg.

MUNKAIDŐ

A munkavégzésre előírt idő, annak kezdetétől befejezéséig tartó időtartam, amibe be kell számítani a munkavégzéshez kapcsolódó előkésztő és befejező tevékenység időtartamát is!!

A gyárakban, laboratóriumokban, a kórházban például fel kell venni a védőruhát, munkaruhát; bizonyos ellenőrzési feladatokat kell ellátni, vagy leszállni a bányába; a kereskedelemben a konzolok feltöltése, az áru kirakása, a pénztárkezdéshez és záráshoz szükséges idő a munkaidő része, a nyitva tartási időn belül és kívül is!




A TELJES MUNKAIDŐ = NAPI 8 ÓRA, HETI 40 ÓRA!

Ennél hosszabb vagy rövidebb munkaidőt a MUNKASZERZŐDÉS, illetve a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS tartalmazhat.

A teljes munkaidő legfeljebb 12 órára emelhető:
-- ha a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lát el,
-- ha a munkavállaló a munkáltató vagy tulajdonos közeli hozzátartozója (!)

MUNKAIDŐ-KERET

A munkaidő a napi munkaidő tartamának alapul vételével legfeljebb 3 havi (12 heti) munkaidő-keretben is meghatározható.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a munkaidő-kereten belül - 12 héten át - a napi munkaidő egyenlőtlenül (minimum 4 óra, maximum 12 óra) oszlik meg, de a munkaidő-keretben teljesített munkaórák száma nem lehet több, mint a napi 8 órás munkaidő és a törvényes munkanapok szorzata: 12 hét x 5 nap x 8 óra = 480 óra.

! Például:
Heti ledolgozott munkaórák száma 8 heti munkaidő-keretben:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9 10 11 12 496
óra
48 42 44 34 48 40 40 32 40 48 40 40

Tehát a + 16 óra többletidő munkaidő-kereten felüli munkaórának, azaz rendkívüli munkavégzésnek számít és ennek megfelelően kell díjazni.
Ennél hosszabb - 4 havi (legfeljebb 18 heti) munkaidő-keretet idénymunkában lehet meghatározni. A KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS 6 havi (legfeljebb 26 heti) munkaidő-keretet írhat elő.


Figyelem!

Éves (52 heti) munkaidő-keret csak KOLLEKTÍV SZERZŐDÉSBEN és kizárólag az alábbi munkakörökben illetve munkarendben foglalkoztatott munkavállalók esetében írható elő:

- a készenléti jellegű munkakörök
- a megszakítás nélküli, illetve
- a többműszakos munkarendben foglalkoztatottak,
- vagy az idénymunkát végző munkavállalók.

Idénymunka = az olyan munkavégzés, amely az előállított áru vagy a nyújtott szolgáltatás természete miatt - a munkaszervezés körülményeitől függetlenül - évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.

MUNKAIDŐ-BEOSZTÁS

Munkádat naponta a munkaidő-beosztás alapján kell elvégezned, amelyet munkáltatód (illetve a munkáltatói jogokkal felruházott személy, vagy a közvetlen munkahelyi vezető) készít el a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS szabályai szerint, ennek hiányában a az általa meghatározott munkarend alapján.

A munkarendről legelőbb a munkaszerződés megkötésekor kell tájékoztatást kapnod. Ez a tájékoztatás történhet úgy is, hogy a munkaszerződés mellé csatolják, vagy - KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS megléte esetén - annak megfelelő pontjaira történő utalással tájékoztatnak a munkarendről.


Figyelem!

A munkaidő-beosztást legalább 7 nappal korábban és legalább egy hétre írásban vagy a munkáltatónál helyben szokásos módon közölni kell!! (pl. faliújságon)
Megemlítendő, hogy a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS ettől eltérhet és a munkavállalókra kedvezőbb módon és hosszabb időtartamban határozhatja meg a közlés időtartamát.
Ha munkáltatód nem közli az előirt időpontban a munkaidő-beosztást, az utolsó időszak munkaidő-beosztása érvényes.

A MUNKAIDŐ-BEOSZTÁSNÁL AZ ALÁBBIAKRA KELL TEKINTETTEL LENNI:

- a munkavállaló napi munkaideje a 12 órát, heti munkaideje a 48 órát nem haladhatja meg, beszámítva a rendkívüli munkavégzés idejét is!!
- Munkaidő-keret alkalmazásánál a heti munkaidő mértékét (48 óra) a munkaidő-keret átlagában kell figyelembe venni. A napi 12 óra nem léphető túl!
- egyenlőtlen munkaidő-beosztásnál (ha munkanapokon a munkaidő nem azonos mértékű) a napi munkaidő nem lehet 4 óránál kevesebb (és 12 óránál több)
- egyenlőtlen munkaidő-beosztást csak munkaidő-keret esetében lehet alkalmazni
- osztott munkaidőt csak KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS-ben, illetve a felek megállapodása alapján lehet előírni!
- készenléti jelegű munkakörben foglalkoztatott munkavállalók esetében a napi munkaidő a 24 órát, a heti munkaidő a 72 órát nem haladhatja meg
- egészségkárosító kockázatnak kitett munkavállalók napi munkaideje az éjszakai munkavégzés során nem haladhatja meg a 8 órát

a nőkre terhességük megállapításától a gyermek 1 éves koráig és a gyermeküket egyedül nevelő férfiakra a gyermek 1 éves koráig egyenlőtlen munkaidő-beosztás és osztott munkaidő csak hozzájárulásukkal, éjszakai munkára pedig egyáltalán nem oszthatók be!




Figyelem !

A rendszeresen éjszakai munkát végző munkavállaló egészségügyi alkalmasságát rendszeres orvosi vizsgálattal kell ellenőrizni, és ha kiderül, hogy az éjszakai munkavégzés veszélyezteti az egészségi állapotát vagy megbetegedése az éjszakai munkavégzéssel áll összefüggésben, nappali munkavégzésre kell beosztani.

Éjszakai munkát végző munkavállaló = az a munkavállaló, aki
- a munkarendje szerint rendszeresen éjszakai műszakban, vagy
- az éves munkaidejének legalább egynegyedében éjszakai munkát végez

PIHENŐNAP - PIHENŐIDŐ

Pihenőnap:
- a naptári nap 0-24 óráig tartó időszaka, vagy
- három- és négyműszakos munkarendben,
- továbbá a megszakítás nélkül működő munkáltató,
- illetve az ilyen munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében a következő műszak megkezdését
megelőző huszonnégy óra

- a munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg.

A két pihenőnap főszabályától a munkáltató csak az Mt. szerint meghatározott esetekben térhet el. Két pihenőnap helyett pihenőidőt az alábbiak szerint lehet kiadni:

- Munkaidő-keret alkalmazása esetén a munkavállaló a munkaidő-beosztása alapján pihenőidőt kap - két pihenőnap helyett -, amely pihenőidő
- csak megszakítás nélkül adható ki,
- időtartama: minimum 48 óra
- a vasárnapnak is bele kell esnie ebbe a pihenőidőbe!

-- Egy másik munkaidő-beosztási modell szerint, ha a munkavállaló munkaidő-keretben dolgozik, és az alábbi csoportok valamelyikébe tartozik, megszakítás nélküli, legalább 48 órás pihenőidejét úgy kell kiadni, hogy havonta egyszer egy vasárnap is beleessen ebbe a pihenőidőbe:
- rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatóknál
- készenléti jellegű munkakörben,
- a munkáltató megszakítás nélkül üzemel,
- a munkavállaló munkarendje három (!) vagy több műszakos,
- idényjellegű munkavégzés esetén.

Végül: munkaidő-keret alkalmazása esetén a heti két pihenőnap helyett adható heti 40 órás pihenőidő is, de ebben az esetben az alábbi feltételeket kell teljesíteni:
- a megszakítás nélküli, 40 órás pihenőidőbe egy teljes naptári napnak bele kell esnie
- havonta egy vasárnap biztosítása kötelező
- a munkaidőkeret átlagában legalább heti 48 óra pihenőidőnek meg kell lennie (ez azt is jelenti, hogy egy három- vagy többműszakos munkaidő-beosztás miatti "élesváltás" esetén sem vesztheti el a munkavállaló a minimum heti 48 órás pihenőidőhöz való jogát!)

Következmény: ELVESZTHETSZ HETI 2 PIHENŐNAPBÓL EGYET!!

Védekezés: ne írj alá olyan munkaszerződést, illetve munkaszerződés-módosítást, ahol ilyen szabály van rögzítve!
Továbbá: kísérd figyelemmel a munkaidő-kereten belül ledolgozott munkaóráid számát, mert a munkaidő-kereten felüli munkaidő rendkívüli munkavégzésnek számít, márpedig heti egy pihenőnap elvesztése többlet-munkaidőt jelent!!
-- Ha mégis ilyen munkarendben dolgozol, az valamilyen különleges munkavégzési, technológiai ok miatt lehetséges, a kereskedelemben nem fordulhat elő ilyen eset, mivel a munkavégzés nem követel meg az általánostól eltérő munkarendet! Ilyen munkaidő-beosztás csak ideiglenes, rövid ideig tartó lehet, és természetesen megfelelő indokoltságú!

Pihenőidő :

- ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkavégzés időtartama a hat órát meghaladja, valamint minden további három óra munkavégzés után a munkavállaló részére - a munkavégzés megszakításával - legalább húsz perc munkaközi szünetet kell biztosítani.

Következmény: a minimum 20 perc "ebédidő"-t a törvény szerint le kell dolgozni, de a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS ettől - a munkavállalókra kedvezőbb szabállyal - eltérhet.
-- a munkavállaló részére a napi munkájának befejezése és a másnapi munkakezdés között legalább 11 óra pihenőidőt kell biztosítani, KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS egészségkárosító kockázatnak kitett munkavállalók kivételével - ennél kevesebb, de legalább 8 óra pihenőidő biztosítását írhatja elő

- a készenléti jellegű munkakörben,
- a megszakítás nélküli, illetve
- a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá
- az idénymunkát végző munkavállaló esetében.

Ugyancsak KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS vagy a felek megállapodása előírhatja, hogy a munkavállalót a készenlétet követően nem illeti meg pihenőidő, ha a készenlétet nem a munkáltató telephelyén töltötte el.

A pihenőnapok összevonásának általános szabálya:

Munkaidőkeret alkalmazása esetén a pihenőnap
- kéthetente, illetve
- KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS rendelkezése vagy felek megállapodása: a MUNKASZERZŐDÉS legfeljebb
havonta - részben vagy egészben - összevontan is kiadható.

Ugyancsak - munkaidőkeret alkalmazása és KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS megléte esetén - a pihenőnap legfeljebb hat havonta - részben vagy egészben - összevontan is kiadható az alább felsorolt esetekben:

- a készenléti jellegű munkakörben,
- a megszakítás nélküli, illetve
- a három- vagy többműszakos munkarendben foglalkoztatott,
- az idénymunkát végző munkavállaló

esetében kollektív szerződés rendelkezése alapján.


Figyelem !

-- Az pihenőnapok összevonásának ideje nem lépheti túl az alkalmazott munkaidőkeret időtartamát, továbbá hat nap munkavégzést követően minden esetben egy pihenőnap kiadása kötelező!

Következmény: ha nincs kollektív szerződés, illetve munkavállaló és munkáltató nem állapodnak meg, hetente egy-egy pihenőnap kiadása kötelező, a másik két pihenőnapot a második hét végéig ki kell adni! Kollektív szerződés megléte esetén is heti egy szabadnap (hat nap munkavégzés után) kiadása kötelező, a ki nem vett pihenőnapokat pedig havonta illetve hat havonta (készenléti, többműszakos és idénymunkában, valamint megszakítás nélküli üzemelésű munkáltatónál) lehet összevonni.

Két havi/négyhavi munkaidő-keret esetén a pihenőnapok is csak kettő/négy hónapra vonhatók össze, de: hat napi munkavégzés után 1 pihenőnap kiadása kötelező!

- Egészségkárosító hatásoknak kitett munkavállaló heti pihenőnapjait nem lehet összevonni !!

- A heti pihenőnap összevonására csak hozzájárulásával kerülhet sor: nő (terhessége megállapításától a gyermeke egyéves koráig) és gyermekét egyedül nevelő férfi (a gyermeke egyéves koráig ) esetében.

VASÁRNAPI MUNKAVÉGZÉS SZABÁLYAI

Vasárnapra rendes munkaidőben történő munkavégzést bármely munkáltató elrendelhet, de havonta legalább egy pihenőnapot (pihenőidőt) vasárnap kell kiadni !!

Ha vasárnap is végzel munkát, az ezt közvetlenül megelőző szombaton rendes munkaidőben történő munkavégzést nem rendelhet el munkáltatód, kivéve, ha

- megszakítás nélkül üzemel vagy
- az alkalmazott munkarend többműszakos
- a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben
- részmunkaidő esetén

Vannak olyan munkafolyamatok, amelyeket leállítani nem lehet (sörgyártás);vannak olyan szolgáltatások, amelyeket nem lehet abbahagyni (betegellátás, közlekedés, hírszolgáltatás...), de vásárolni nemcsak vasárnap lehet. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete - más, hasonló helyzetben lévő most csatlakozó ország testvérszakszervezeteivel - harcolt indít a kereskedelmi alkalmazottak szabad vasárnapjaiért! Ők is szeretnék a vasárnapokat a családdal tölteni!


MUNKAVÉGZÉS MUNKASZÜNETI NAPON

Munkaszüneti napok január 1., március 15., húsvét-vasárnap, húsvéthétfő, május 1., pünkösdvasárnap, pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.

Munkaszüneti napon csak akkor vagy köteles munkát végezni, ha megszakítás nélküli munkarendben, vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetve ilyen munkakörben dolgozol.

Ha a munkaszüneti nap vasárnapra (ideértve a húsvét- és pünkösdvasánapot is) esik, az ezen napokon történő munkavégzés tekintetében a munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

Ha mégis akad olyan munkáltató (márpedig akad!), aki ragaszkodik ahhoz, hogy munkaszüneti napon is nyitva tartson, ezt csak akkor teheti, ha bebizonyosodik: ő egy "rendeltetése folytán" e napon is működő, vagy megszakítás nélkül üzemelő munkáltató.

Azt már tisztáztuk, hogy ki üzemel megszakítás nélkül, az Mt. meghatározza azt is, hogy ki számít "rendeltetése folytán" e napon is működő munkáltatónak.

Rendeltetésük folytán munkaszüneti napokon üzemelnek azok a munkáltatók, akik e napon (is) az élet, az egészség, a testi épség és a vagyontárgyak védelme érdekében foglalkoztatják munkavállalóikat. Azon munkáltatók is "rendeltetésük folytán" e napon üzemelő munkáltatónak számítanak, akiknek szolgáltatásai közvetlenül az ünnepnapokhoz kötődnek (pl. vendéglátás, idegenforgalom, ünnepi rendezvények, stb.).

Ebből következően ra kereskedelmi cégek nem számítanak "rendeltetésük folytán" munkaszüneti napon is működő munkáltatóknak (ahogyan megszakítás nélkülinek sem), tehát a kereskedelmi munkavállalók nem foglalkoztathatók e napokon! (Még akkor sem, ha az ellenkezőjét hirdetik!)


RENDKÍVÜLI MUNKAVÉGZÉS (TÚLMUNKA)

Ha a - hét napra előre és legalább egy hétre megállapított és közölt - munkaidő-beosztásodtól eltérő időben kell dolgoznod, ha a munkaidőkereten felüli munkaóráid "maradnak", illetve ha a készenlét ideje alatt rendelnek munkára - ezek az időtartamok mind rendkívüli munkavégzésnek számítanak!

Nem minősül túlmunkának, ha - a munkáltatóddal történő megbeszélés alapján (valamilyen, pl. családi okból) nem végzel munkát és ezt az időt később "ledolgozod"( ez az igazi "lecsúsztatás")

Rendkívüli munkavégzést csak különösen indokolt esetben rendelhet el a munkáltató!
Munkaszüneti napon rendkívüli munkavégzést csak annál a munkáltatónál lehet elrendelni, ahol egyébként ezen a napon is lehet munkát végezni, azaz a megszakítás nélkül, vagy a rendeltetése folytán e napon is üzemelő munkáltatónál, továbbá, baleset, elemi csapás vagy súlyos kár, továbbá az életet, egész-séget testi épséget fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, illetőleg elhárítása érdekében.



Következménye: munkaszüneti napon - rendes munkaidőben - csak az előzőekben ismertetett munkáltatók dolgozói végezhetnek, ők a munkaszüneti napon végzett munkájukért a következő díjazást kapják:



- havidíjasként: a havi munkabér + a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabér
- teljesítmény- illetve órabéresként: a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabér + távolléti díj

Nem a munkaidő-beosztás szerint végzett munkaszüneti napi munkáért (az előzőekben felsorolt munkáltatóknál) rendkívüli munkavégzésre járó díjazást kell fizetni!! (Munkaszüneti napon végzett rendkívüli munkavégzés díja - lásd később!)


Figyelem!

- A rendkívüli munkavégzés elrendelése nem veszélyeztetheti testi épségedet, egészségedet, illetőleg nem jelenthet Számodra - személyi, családi és egyéb körülményeidre tekintettel - aránytalan terhet!
- Kérésedre, illetve KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS rendelkezése alapján a rendkívüli munkavégzést írásban kell elrendelni.
- Naptári évenként legfeljebb kétszáz, KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS rendelkezése alapján legfeljebb háromszáz óra rendkívüli munkavégzés rendelhető el!
- Ha a napi munkaidő-beosztásodtól eltérően, vagy a munkaidő-kereten felül dolgozol, ez az idő akkor is rendkívüli munkavégzésnek számít, ha ezt a munkavégzést a munkáltató előre nem rendelte el! (mert pl. nem tudta, hogy a szállítók késnek, vagy más előre nem látható esemény következik be)

-- Nem köteles túlmunkát végezni

a) a nő (terhessége megállapításától): gyermeke 1 éves koráig,
b) a férfi, ha gyermekét egyedül neveli, gyermeke 1 éves koráig, valamint
c) aki munkáját egészségkárosító kockázatok között végzi

Csak beleegyezéseddel lehet igénybe venni rendkívüli munkavégzésre, ha gyermekedet egyedül neveled - gyermeked 4 éves koráig

-- Gondoljuk, nem számolod az órákat, ha azért kell túló-ráznod, mert arra baleset, elemi csapás vagy súlyos kár, továbbá az életet, egészséget, testi épséget fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, illetőleg elhárítása érdekében kerül sor! Természetesen az ellenérték ilyenkor is jár!
-- Ha munkaszerződésed, a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, vagy más belső szabályzat előírása szerint munkaidődet magad osztod be (ha valóban magad határozod meg a munkaidő beosztását és felhasználását) nem jár a rendkívüli munkaidőre díjazás!

Műszakpótlékok és a rendkívüli munkavégzés pótlékai

- Délutáni műszak pótléka: 15 %
- Éjszakai műszak pótléka: 30 %

-- Megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállaló a
- délutáni műszakban + 5 %,
- éjszakai műszakban + 10 %
pótlékra jogosult

-- Éjszakai munkavégzés pótléka :
-- a huszonkét és hat óra közötti időszakban - de nem több műszakban (!) - teljesített legalább 2 óra időtartamú munkavégzés: 15 % éjszakai pótlék

-- Rendkívüli munkavégzés (túlmunka) pótlékai:

A rendes munkabéren felül
- munkaidő -beosztástól eltérő
- munkaidő-kereten felüli munkavégzés munkabér + 50 %
- ügyelet és készenlét ideje alatt


-- Munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapon (pihenőidőben) végzett munka:



-- A rendes munkabéren felül
- munkabér + 100 %
- munkabér + 50 % - ha a másik pihenőnapot kapsz




Ha munkaszüneti napon végzel rendkívüli munkát: meg kell kapnod:

havi munkabéredet. illetve teljesítmény/órabéredet ,
+ a munkaszüneti napon végzett munkádért járó munkabért
+ a pihenőnapon végzett rendkívüli munkavégzés (túlmunka) pótlékait(tehát: ha nem kapsz másik
pihenőnapot, a munkabéren felül 100 %-os, ha másik pihenőnapot vehetsz igénybe: 50 %-os pótlékot kell kapnod)

-- Vasárnapi pótlék

-- Vasárnapi munkavégzés esetén
- rendes munkabéreden felül 50% bérpótlék illet meg, ha a munkavégzésre a munkaidő-beosztásod szerint, rendes munkaidőben kerül sor, és
- három vagy ennél több műszakos munkarendben dolgozol, vagy
- ha a heti pihenőnapjaidat - az előbb ismertetett szabályok szerint összevonják.

Nem vagy jogosult vasárnapi pótlékra

- a megszakítás nélküli munkarendben, illetve munkakörben,
- a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben dolgozol,
- a részmunkaidős vagy és a munkáltatóval kötött megállapodásod szerint rendes munkaidőben és
kizárólag szombaton és vasárnap foglalkoztatott, valamint
- az idénymunkát végzel


Figyelem!


-- Munkaviszonyra vonatkozó szabály - KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS vagy a felek megállapodása előírhatja, hogy a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként - a pótlék helyett - szabadidő jár, ami nem lehet kevesebb a végzett munka időtartamánál.

-- Ezt a szabadidőt, valamint a heti pihenőnapon illetve a munkaszüneti napon végzett munkáért adott pihenőnapot illetve pihenőidőt - legkésőbb a rendkívüli munkavégzést követő hónapban, munkaidő-keret alkalmazása esetén a munkaidő-keret végéig kell kiadni.

-- A munkaidő-beosztástól eltérően, a munkaidő-kereten felüli illetve a munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapon (pihenőidőben) elrendelt rendkívüli munkavégzés ellenértéke-ként - a rendes munkabéren felül - átalány is megállapítható.


RENDES SZABADSÁG, PÓTSZABADSÁG

Évente meghatározott mértékű alapszabadságot s pótszabadságot vehetsz igénybe.

Az alapszabadság mértéke 20 munkanap, amely korodnak megfelelően (és nem a munkaviszony óban eltöltött évek szerint) emelkedik:

a) huszonötödik életévedtől 21,
b) huszonnyolcadik életévedtől 22,
c) harmincegyedik életévedtől 23,
d) harmincharmadik életévedtől 24,
e) harmincötödik életévedtől 25,
f) harminchetedik életévedtől 26,
g) harminckilencedik életévedtől 27,
h) negyvenegyedik életévedtől 28,
i) negyvenharmadik életévedtől 29,
j) negyvenötödik életévedtől 30 munkanap az alapszabadság!

Pótszabadságot - a rendes szabadságon felül - törvény vagy KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, illetve a munkáltatóddal való megállapodás (munkaszerződésben) alapján igényelhetsz.

Pótszabadság jár a törvény szerint:
- ha fiatal munkavállaló (azaz 18 éven aluli) vagy - 5 munkanap,
- ha szülői (együttes) döntés alapján gyermeketek nevelésében Te vállalod a nagyobb szerepet vagy
gyermekét egyedül nevelő szülő vagy, akkor a 16 éven aluli

- egy gyermek után 2,
- két gyermek után 4,
- kettőnél több gyermek után összesen 7 munkanap,

- vak munkavállalóként évenként 5 munkanap


Figyelem!

-- Többféle címen járó pótszabadság egymás mellett is jár!
-- A magasabb mértékű szabadság abban az évben jár, amikor betöltöd a törvényben meghatározott életkort, illetve amelyik évben gyermeked eléri a 16. életévet (de természetesen KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, illetve munkaszerződés ennél magasabb korhatárt is megállapíthat!
-- Évi rendes szabadságod negyedét munkáltatód - kérésednek megfelelő időpontban köteles kiadni, ezt a szabadság kezdete előtt legkésőbb 15 nappal be kell jelentened. Rendkívüli esetben 3 napot előzetes bejelentés nélkül azonnal igénybe vehetsz.
-- De: munkáltatód határozza meg, hogy a fennmaradó háromnegyed részt mikor adja ki - természetesen a kettőtök közötti egyeztetés illetve az év elején kialakított "szabadságolási ütemterv" alapján
-- Kettőnél több részletben csak hozzájárulásoddal lehet a szabadságot kiadni!

BETEGSZABADSÁG


A betegszabadság mértéke: évente 15 munkanap.

A betegszabadság a keresőképtelenség első 15 napjára "jár", azaz: csak akkor lehet igénybe venni, ha az orvos felvesz betegállományba. Ha valaki adott évben több alkalommal is betegállományba kerül, de nem "használja fel" a 15 munkanapot, a fennmaradó rész nem vihető át a következő évre! A betegszabadság idejére a távolléti díj 80 %-a, a 15 munkanapon felüli keresőképtelenség idejére táppénz (a munkajövedelem 70 %-a, - lásd: 1997. évi LXXX. törvény 48. §-át) jár.

Most, hogy idáig eljutottál, nyugodtan felteheted kérdéseidet: hogyan is alakulnak a rám vonatkozó szabályok, hol nézzek ennek utána, kitől kaphatok a munkarendről, a munkaidő-beosztásomról információt, betartanak-e minden rám vonatkozó szabályt a beosztás elkészítésénél?

- Ezt a "receptet" már olvashattad az előző könyvecskében is: már a munkaszerződés megkötésekor tájékoztatást kell kapnod a munkáltatódnál alkalmazott munkarendről! Ha már ott dolgozol, akkor írásban is kérheted a munkáltatódat, hogy közölje Veled a munkarendet!

- Arról is meg kell győződnöd, hogy van-e KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS a munkáltatónál, mert a munkaszerződés megkötésekor erről kell tájékoztatást kapnod, és ebben kell szerepelnie annak is, hogy a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS melyik pontjai tartalmazzák a munkarendet!

- Azt, hogy melyik napon mennyit kell dolgoznod, mikor vannak a heti pihenőnapjaid: egy héttel előbb és egy hétre kell közölni (hacsak a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS másképp nem rendelkezik)

- Olyan nyilvántartást kell vezetni (ez általában a közvetlen munkahelyi vezetődnek kötelessége), amelyből világosan kitűnik, hogy melyik nap hány órát dolgoztál!!
- SOHA NE ÍRJ ALÁ SEMMILYEN, A VALÓSÁGTÓL ELTÉRŐ ADATOKAT TARTALMAZÓ NYILVÁNTARTÁST! (A "kis kockás füzetek" és a jelenléti ív adatainak mindig pontosan meg kell egyezniük! Ne fogadd el, hogy "majd figyelembe vesszük a túlóráidat"!!)

- A munkavégzés akkor is "rendkívüli"(azaz: túlmunka), ha "kicsivel" is többet dolgozol, vagy más időpontban dolgozol, mint az előre közölt munkaidő-beosztásod!

- Fizetéskor is olyan nyilvántartást kell kapnod, amelyből kitűnik, hogy hány órát/munkanapot dolgoztál abban a hónapban! Ha ismered, hogy milyen munkaidő-keretet alkalmaznak munkáltatódnál , azt is figyelemmel tudod kísérni, hogy maradnak-e munkaidő-kereten felüli munkaóráid! (Ha igen: ezt díjazni kell: vagy pótlékkal, vagy szabadidővel - lásd: munkaszerződés vagy KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS)

Néhány fontos, csak meghatározott munkavállalói csoportra vonatkozó szabályok

Kötelezhet-e munkáltatód leltárhiány megfizetésére?

Ha a kereskedelemben dolgozol, akkor tudod, hogy milyen fontos kérdés ez Számodra, mert az ügy a pénztárcádra megy!

Te és munkáltatód leltárfelelősségi megállapodást kötöttetek és munkáltatód teljesítette a törvény által előírt feltételeket: a leltári készletet szabályszerűen átadta, Te és munkatársaid azt szabályszerűen átvettétek, továbbá: a leltárhiány megállapítása is szabályszerűen történt (leltározási rend szerinti, a teljes leltári készletet érintő .leltárfelvétel alapján) - munkáltatód akkor is megállapíthatja anyagi felelősségedet, ha személy szerint nem Te okoztad a hiányt!

Ez a felelősség valójában egy "csoportos felelősség", hiszen aki legalább a leltáridőszak felében abban az üzletben(boltban) dolgozott, és aláírta a leltárfelelősségi megállapodást- egyéb feltételek megléte esetén - fizetni köteles a "reá eső" hiány részt (de nem az egészet - csak felelősségének mértékéig).

-- Milyen feltételeket kell teljesítenie munkáltatódnak, ha Téged és munkatársaidat leltárhiányért való anyagi felelősséggel kíván "megterhelni"?

1. Leltárfelelősségi megállapodást kell kötni Veled! Nem elég, hogy a leltárfelelősségről a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS tartalmaz szabályokat, vagy a munkáltató Leltározási Szabályzatot ad ki - minden munkavállalóval meg kell kötni ezt a leltárfelelősségi megállapodást!
2. A törvény csoportos leltárfelelősségi megállapodást is említ, de ebben az esetben is - Neked és munkatársaidnak egyenként kell aláírnotok a megállapodást!
3. Ha csoportos leltárfelelősségi megállapodást írtatok alá, meg kell határozni azokat a munkaköröket, amelyek betöltésének megváltozása esetén leltározást kell tartani
4. Meg kell kérni minden leltárfelelősséggel érintett munkatárs hozzájárulását ahhoz, hogy - akár csak rövid időre is - olyan munkatársat akarnak beállítani, aki nem írt alá leltárfelelősségi megállapodást, és ezért nem vonható felelősségre. (ellenkező esetben a Te és munkatársaid felelőssége nem állapítható meg!

5. A leltárfelelősségi megállapodás megkötése mellett további feltétel a
- leltári készlet szabályszerű átadása és átvétele
- a leltárhiánynak a leltározási rend szerint lebonyolított, a teljes leltári készletet érintő leltárfelvétel
alapján történő megállapítása

6. Ha a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS nincs (vagy abban nem rendezték), vagy a leltárfelelősségi megállapodás sem tartalmazza, munkáltatódnak kell meghatározni, illetve megtenni a következőkben felsorolt adatokat/feladatokat - melyek nélkül a leltárfelelősség szintén nem állapítható meg!


Munkáltatói feladatok (írásos formában rögzítve):

- a forgalmazási veszteség (káló) elszámolható mértékének illetve arányának megállapítása
- azon anyagok/áruk körének meghatározása, ahol forgalmazási veszteség nem számolható el
- a leltári készlet átadása-átvétele módjának és szabályainak kidolgozása
- leltárhiány megállapításának kimunkálása (többek között zárt, pontos, naprakész és ellenőrizhető
nyilvántartási rendszert kell kialakítani; ki kell dolgozni a leltározás és leltárelszámoltatás rendszerét, annak személyi és tárgyi feltételeit, a hiány kiszámításának módszertan és számszaki megoldásait)
- biztonságos őrzést szolgáló munkáltatói kötelezettségek megállapítása


Figyelem!

A felsorolt feltételek bármelyikének hiányában a leltárhiányért való anyagi felelősség nem állapítható meg, hiszen pl. ha nem pontos, naprakész a készletek nyilvántartási rendje; vagy ha nem tudni, milyen módon számolta el a leltárhiányt - a leltárhiány összege sem pontosítható (vagy lehet, hogy nem is hiány van, hanem éppen az ellenkezője!)

A leltárhiányért való anyagi felelősség megállapításának további feltételei:

-- a leltáridőszak megkezdése előtt tájékoztatást kell kapnod a felelősség megállapításához szükséges, az előzőekben felsorolt feltétekről - írásban
--ugyancsak előre ismerned kell a kártérítés mértékét:
- egyszemélyes boltban/üzletben a felelősség mértéke: a hiány teljes összege
- ha a készletet a leltárhiányért nem felelős munkavállaló is kezeli, a kártérítés mértéke: legfeljebb hat havi átlagkereseted lehet
- csoportos leltárfelelősségi megállapodás esetén a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a
megállapodást kötő munkavállalók átlagkeresetének hat havi együttes összegét

de: a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS (és csakis a kollektív szerződés!) ettől eltérő mértéket is meghatározhat
- biztosítani kell, hogy a leltározásnál a Te illetve képviselőd, csoportos leltárfelelősségi megállapodás esetében munkatársaiddal közösen elfogadott (megjelölt) személy jelen legyen
- közölni kell Veled a leltárelszámolást és annak eredményét, melyre bármikor észrevételt tehetsz, és Téged erről bármikor meg kell hallgatni
- a leltárfelelősség megállapítására irányuló eljárás részletes rendjét a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, ennek hiányában munkáltatód határozza meg (pl. ki jogosult határozatot hozni, ki bonyolítja a meghallgatásokat, ilyen határidőket kell betartani, hogy érvényesíti a munkáltató kártérítési igényét, stb.)

Figyelem !

-- Ha se a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, se a munkáltató nem ír elő eljárási szabályokat, akkor felelősségedet nem lehet megállapítani (bírósághoz fordulhatsz, mégpedig sikerrel!)
-- Munkáltatódnak a leltárfelvételtől számított 60 napon belül kell eldöntenie, hogy hiány esetén érvényesíti-e kártérítési igényét (azaz: felszólít-e, hogy fizess!)
-- Munkabérből leltárhiányt levonni nem lehet, csak akkor, ha:

KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS (csakis kollektív szerződés!) meghatározta azt az összeget, amelyen belüli leltárhiány összegét le lehet vonni a munkabéredből az erre (az Mt. szerint: a munkavállaló közvetlen kártérítésre kötelezésére) vonatkozó eljárási rendet is tartalmazza a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS

Ha a felelősségedet megállapító munkáltatói döntéssel nem értesz egyet és perelni kívánod a munkáltatódat - a jogerős (másodfokú) bírósági döntésig a munkáltató intézkedése fel van függesztve, tehát nem kezdheti meg a munkabéredből való levonást.


HA MÁR ITT TARTUNK: MIKOR FORDULJ BÍRÓSÁGHOZ?

Ha munkaügyi vitád van a munkáltatóval:

-- Ha munkáltatód - véleményed szerint - megsértette a Munka Törvénykönyve, a munkaszerződésed vagy a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS szabályait - a Munkaügyi Bírósághoz fordulhatsz!
-- Erre van általában az intézkedés közlésétől számítva 3 éved (utána az ügy elévül), illetve munkaszerződésed egyoldalú módosításával, munkaviszonyod megszüntetésével, rendkívüli felmondással, a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS-ben meghatározott hátrányos jogkövetkezményekkel, fizetési felszólítással, leltárhiány megfizetésére kötelező munkáltatói határozattal kapcsolatosan 30 napod (ezen időn belül kell kérelmedet, azaz keresetedet benyújtani a munkahelyed vagy lakóhelyed szerinti megyei székhelyeken és Budapesten található munkaügyi bíróságokhoz)
-- Javasoljuk, hogy kifogásaidat először munkáltatódal közöld, hátha csak félreértés van a sérelmezett intézkedés mögött, és csak ezután fordulj bírósághoz! Ám a határidőt ne mulaszd el!
-- Ha a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS, vagy munkaszerződésed szerint az ilyen ügyekben "békéltető" vehető igénybe, mindenképpen használd ki ezt a lehetőséget, sok utánjárástól mented meg Magad!l
-- De: bármit teszel, előtte tájékozódj!


NÉHÁNY "APRÓ-CSEPRŐ" SZABÁLY VAN MÉG HÁTRA, MELYEK ISMERETE ISMÉT "NEM ÁRT", CSAK SEGÍT:

A KÉPERNYŐ ELŐTTI MUNKAVÉGZÉS egyik fontos szabálya szerint 2002. január 1-től a munkáltató (szakorvosi vélemény alapján) köteles hozzájárulni a megfelelő szemüveg vásárlásához, a költségtérítés mértékéről (sajnos: eddig még meg nem jelent ) külön jogszabály rendelkezik.

A MUNKABÉR KIFIZETÉSÉNEK FŐ SZABÁLYAI

- főszabályként: a munkabéred a munkaviszony alapján jár! (Lásd: első könyvecske 3. oldalát!)
- munkabért forintban kell fizetni, de ha belegyezel, vagy a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS erre lehetősége ad - munkáltatód munkabéredet az általad megadott bankszámlára (!) utalja át (a számlanyitás és a számláról történő pénzfelvételek költségeihez a munkáltató hozzájárulhat, de erre jogszabály nem kötelezi, csak a közalkalmazottak/köztisztviselők esetében)
- munkabéredből csak jogszabály, végrehajtható határozat (pl. a leltárhiány megfizetéséről szóló - érvényes(!) - munkáltatói határozat) bruttó munkabéred 30 %-ig (kivéve a gyermektartásdíjat, itt a mérték: 40 %), illetve hozzájárulásod alapján bruttó munkabéred 50 %-ig lehet levonni. Az egyetlen kivétel: a munkabérelőleg levonható!
- munkabérelőleg nyújtása nem kötelező, a munkáltató adómentesen a minimálbér ötszörösének mértékéig nyújthat előleget, ha azt a munkáltató 6 hónap alatt visszafizeti (más feltételekkel már nem adómentes ez a "pénzkölcsönzés") Erről általában a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS rendelkezik.

KÖLTSÉGEK MEGTÉRÍTÉSE: általában a munkáltató köteles megtéríteni a munkavégzéssel kapcsolatos szüksége és indokolt költségeit, pl. jogszabály szerint a munkába járás költségeinek települések között: autóbusz, és HÉV menetjegy árának 80%-át, vonatjegy árának 86 % -át.

MUNKARUHA - VÉDŐRUHA: ha a munkavégzés a ruha nagyfokú elszennyeződésével és elhasználódásával jár, a munkáltató a munkavállalónak köteles munkaruhát biztosítani. A védőruha/védőfelszerelés is a ruházat megóvására szolgál, de védőfelszerelés biztosítását többnyire jogszabály vagy szabvány írja elő (pl. az élelmiszer-kereskedelemben dolgozó hentesek számára kötelező a lánckötény és lánckesztyű viselete)

A munkaruha kihordási idejét a KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS (ennek hiányában a munkáltató) határozza meg, ennek letelte után a munkaruha a munkavállaló tulajdona lesz. A védőruhát/védőfelszerelést a munkáltató minden esetben köteles kicserélni, ha az úgy elhasználódott, hogy már nem lehet viselni, vagy védőfunkcióját már nem tölti be (tehát: kihordási idő nincs!)

FIATAL MUNKAVÁLLALÓKRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK:

Ki számít fiatal munkavállalónak? Aki 18. életévét még nem töltötte be. (16 éven aluli munkavállaló munkaviszony létesítéséhez törvényes képviselőjének hozzájárulása is kell)


-- FIATAL MUNKAVÁLLALÓT nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, illetve fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel járhat. (ezeket a munkaköröket jogszabály határozza meg), továbbá éjszakai munkára, rendkívüli munkavégzésre, valamint készenlétre nem vehetők igénybe.

-- A fiatal munkavállaló munkaideje legfeljebb napi 8 óra (!) illetve heti 40 óra lehet, esetében egy hétnél hosszabb munkaidőkeret nem alkalmazható! A munkaidő megállapításánál a több munkáltató részére történő munkavégzés munkaidejét össze kell számítani!

-- 4 és 6 órát meghaladó munkaidő után legalább 30 perc munkaközi szünetet kell biztosítani.

-- két munkavégzési idő között a napi pihenőidő mértéke legalább 12 óra (kollektív szerződés sem csökkentheti)

-- a heti 2 pihenőnapot fiatal munkavállalók esetében nem lehet összevonni!!

-- a fiatal munkavállalónak évenként öt munkanap pótszabadság jár (18. életéve betöltéséig, utoljára abban az évben)






1991. évi IV. törvény (Flt)
a foglalkoztatásról

3/1996. (IV.5.) MüM. r.
a rendbírságról

1991. évi IV. törvény (Flt.)
Rendbírságot fizet
-- a munkaadó , munkavállaló, egyéb szerv, illetőleg személy, aki megszegi a Mt. vagy a foglalkoztatási törvény szerinti bejelentési (pl. csoportos létszámleépítés, munkaerő-kölcsönzési tevékenység,) nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettségét;
-- a felszámoló, ha megszegi a Bérgarancia alapról szóló törvény rá vonatkozó rendelkezéseit;


3/1996. (IV.5.) MüM.r.
A munkaadó köteles rendbírságot fizetni az alábbi esetekben:
-- a csoportos létszámcsökkentéssel kapcsolatos tájékoztatási kötelezettség elmulasztása, vagy késedelmes, illetve hiányos vagy valótlan adattartalommal történő teljesítése
-- külföldiek munkavállalásához elő- írt bejelentési kötelezettség elmulasztása
-- a munkaközvetítő tevékenység gyakorlására előírt bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási
kötelezettségének elmulasztása
-- foglalkoztatást elősegítő támogatás esetén előírt nyilvántartás elmulasztása: munkanélküli járadék
megállapításához szükséges nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása, vagy annak késedelmes, hiányos vagy valótlan adattartalommal történő teljesítése

A rendbírság összege:

Flt. 56/A.§ (2) bekezdés:

1.000 Ft 100.000 Ft

(a felszámoló esetében ez az összeg dolgozónként számít!)


1996. évi LXXV. törvény a munkaügyi ellenőrzésről
1996. évi LXXV. törvény

A munkaügyi ellenőrzés tárgya:

- a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozatok alakszerűségére vonatkozó rendelkezések,
- a munkaviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettség,
? a munkáltató nyilvántartási kötelessége,
- a hátrányos megkülönböztetés tilalma,
- a nők, a fiatalkorúak és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával kapcsolatos jogszabályok,
- a munkaidőre, a pihenőidőre, a rendkívüli munkavégzésre, valamint a szabadságra vonatkozó, jogszabályban vagy kollektív szerződésben előírt rendelkezések,
- jogszabályban vagy kollektív szerződésben megállapított munkabér összegére, valamint a munkabér védelmére vonatkozó rendelkezések,
- a foglalkoztatásra irányuló jogviszony megszűnésével összefüggő - a munkavállalót megillető - igazolások kiállításának és kiadásának,
- a külföldiek foglalkoztatására vonatkozó rendelkezések,
- a munkanélküli ellátások melletti foglalkoztatás feltételeire vonatkozó jogszabályok,
- a munkavállalók gazdasági és társadalmi érdekei védelme céljából szakszervezet szervezését biztosító szabályokkal összefüggő munkáltatói kötelességek,
- a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállalónak, az üzemi és a közalkalmazotti tanács tagjának és a munkavédelmi képviselőnek a munkajogi védelmére, valamint munkaidő-kedvezményére vonatkozó szabályok,
- a szakszervezet által kifogásolt intézkedésekkel összefüggő munkáltatói kötelességek végrehajtására vonatkozó szabályok

A felügyelő az ellenőrzés során tapasztalt szabálytalanságok megszüntetése érdekében:

- felhívja a foglalkoztató figyelmét a foglalkoztatásra vonatkozó szabályok megtartására,
- kötelezi a foglalkoztatót a szabálytalanság meghatározott időn belüli jövőre nézve történő
megszüntetésére,
- megtiltja a további foglalkoztatást, ha az alkalmazás vagy a foglalkoztatás esetében a jogszabálysértés súlyossága miatt nem tartható fenn, és a sérelem rövid időn belül nem orvosolható,
- a külföldiek foglalkoztatására vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kötelezi a foglalkoztatót meg nem fizetett munkabérnek az Flt.-ben (7. § (4) bek.) meghatározott mér- téke (többszöröse) megfizetésére
kezdeményezi a munkanélküli ellátás jogalap nélküli igénybevétele esetén az ellátás szüneteltetését, illetve megszüntetését,
- javaslatot tehet munkaügyi bírság kiszabására,
- szabálysértési eljárást folytathat le.

Munkaügyi bírság akkor szabható ki, ha az ellenőrzés tárgyát képező munkaügyi szabályok megsértése több munkavállalót érint.

Ha a foglalkoztató megsérti a hátrányos megkülönböztetés tilalmát, a szakszervezet szervezkedési jogára, a szakszervezeti tisztségviselők, üzemi tanács tagok, munkavédelmi képviselők munkajogi védelmére, és munkaidő-kedvezményére, továbbá a szakszervezet által kifogásolt intézkedésekre vonatkozó munkaügyi szabályokat, a felügyelő akkor is kiszabhat munkaügyi bírságot, ha az csak egy munkavállalót érint.

A munkaügyi bírság mértéke: differenciált, a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény 7. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint,

minimum összege: 30.000 Ft, legmagasabb bírság: 8.000.000 Ft

(A bírság mértékét jelentősen befolyásolja a jogsértés súlya, az elkövetés gyakorisága, az szabálysértés során érintett munkavállalók száma, stb.)

Párhuzamosan lefolytatható szabálysértési eljárás is(!)

A munkaügyi ellenőrzést az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség megyei (fővárosi) felügyelőségeinek munkaügyi felügyelői látják el?

1997. évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről

A fogyasztóvédelmi törvényben meghatározott jogkövetkezményeket alkalmazni kell, ha a gazdálkodó szervezet
- az áru előállítására, átvételére, mérlegelésére, csomagolására, címkézésére, megfelelőség értékelésére, megfelelőségi jelölésére, árának feltüntetésére, tárolására, szállítására és forgalomba hozatalára, illetve a szolgáltatás nyújtására vonatkozó jogszabályi előírásokat megsérti,
- a fogyasztókat - hamis méréssel, számolással, az áru minőségének megrontásával - megkárosítja,
- a nyitva tartásra vonatkozó szabályokat megszegi,
- üzletkörébe nem tartozó árut árusít vagy szolgáltatást nyújt,
- a fogyasztók minőségi kifogásait a jogszabályok megsértésével intézi,
- a forgalomból az árut jogosulatlanul visszatartja, illetve a szolgáltatás nyújtását jogosulatlanul megtagadja,
- a vásárlók könyvét szabálytalanul kezeli,
- nem megfelelő minőségű árut hoz forgalomba vagy ilyen szolgáltatást nyújt,
- a hatósági árnál vagy az árura vagy szolgáltatásra egyébként kötelezően megállapított árnál magasabb árat kér. Ha az fogyasztóvédelmi hatóság megállapította a fogyasztóvédelmi rendelkezések megsértését, eltérő rendelkezése hiányában
- elrendelheti a jogsértő állapot megszüntetését,
- megtilthatja a jogsértő magatartás további folytatását,
- elrendelheti a fogyasztó életére, egészségére, testi épségére veszélyes áru forgalomból való kivonását,
- elrendelheti a fogyasztó életére, egészségére, testi épségére veszélyes áru megsemmisítését a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével,
- elrendelheti a fogyasztók életét, egészségét veszélyeztető értékesítési körülmények, illetve a fogyasztók széles körét érintő vagy jelentős nagyságú hátrányt okozó és a tisztességtelen piaci magatartás tilalmába ütköző gazdasági tevékenység esetén - a szabálytalanság megszüntetéséig - az üzlet bezárását
- fogyasztóvédelmi bírságot szabhat ki ((1000-150.000 Ft)



A képernyö elötti munkavégzés védelmi szabályai

Egy-két éve kedélyeket borzoló viták alakultak ki munkatársaink és munkáltatóik között arról, hogy mennyit köteles megtéríteni a munkáltató abból az összegből, amelyet a képernyő előtt munkát végző munkavállaló szemüvegéért fizetett ki. A rendelet megjelent még 1999-ben, de elmaradt annak a külön jogszabálynak a megalkotása, amely tisztázta volna a költségtérítés mértékét. 2003. január 1-től új, módosító szabályok kerültek be a rendeletbe, és amely pontosabb meghatározást adva a legfontosabb fogalmakra, elősegítik a jogalkalmazást (Lásd: 3/2002. (VIII. 30.) ESzCsM rendelet a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet módosításáról. (A rendelet a Magyar Közlöny 113. számában jelent meg.)
A rendelet több olyan új szabályt tartalmaz, amely az előírások betartását, az egységes értelmezést segíti elő. Az 1. §-ban találhatók a meghatározások, amelyek szerint megítélhető, hogy milyen munka tekinthető képernyő előtti munkavégzésnek, ezzel együtt milyen munkára, munkahelyre és munkáltatóra terjed ki a rendelet l, mely eszköz tekinthető "képernyős eszköznek".
Új szabályként a rendelet pontosan megadja a "képernyős munkakör" és a "képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg" fogalmát, ezzel nagyban elősegíti az eddig legnagyobb vitát kavaró kérdés (milyen összeget köteles megtéríteni a munkáltató, hogy a képernyő előtt munkát végző munkavállalónak szüksége van szemüvegre?) megoldását.

Képernyő előtti munkavégzés fogalma

Változatlan maradt tehát a képernyő előtti munkavégzés meghatározása:
aki napi munkaidejéből legalább 4 órán keresztül rendszeresen képernyős eszközt használ - képernyő előtti munkát végez.

Képernyős eszköznek minősül

a számjegy-, betű-, grafikus képsorokat képernyőn megjelenítő készülék, (függetlenül az alkalmazott megjelenítési folyamattól),
a képernyős munkahely olyan munkaeszközök együttese, amelyhez a képernyős eszközön kívül csatlakozhatnak adatbeviteli eszköz (billentyűzet, scanner, kamera, egyéb adatbeviteli eszköz, mutatóeszköz, nyomtató, plotter, lemezegység, modem stb.), esetleges tartozékok,
ember-gép kapcsolatot meghatározó szoftver, irattartó, munkaszék, munkaasztal vagy munkafelület, telefon, valamint a közvetlen munkakörnyezet.


Kivéve:
a járműve, munkagépek, szállítóeszközökön lévő számítógépes rendszereket
az elsősorban közhasználatra szánt számítógépes rendszereket
hordozható rendszereket, amelyeket a munkahelyen nem tartósan használnak
számológépeket, pénztárgépeket(!) és olyan egyéb készülékeket, amelyek adatokat vagy mérési eredményeket mutató képernyővel vannak ellátva
továbbá az "ablakos írógépek" elnevezésű, hagyományos típusú elektromos, elektronikus írógépeket.


Képernyős munkakör fogalma

Az a munkakör tekinthető képernyős munkakörnek, amely a munkavállaló napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős munkahelyen képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is.

A képernyő előtt munkavégzés szabályait kell alkalmazni minden munkáltatóra, ha munkavállalóinak munkája képernyő előtti munkavégzésnek minősül, illetve olyan munkavállalókat foglalkoztat, akiknek munkakörre képernyős munkakörnek számít.

A képernyő előtti munkavégzés kockázatai

A munkáltató kötelezettsége az Mvt. 54. §-ának (2) bekezdése alapján (1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről) felmérni s megbecsülni, valamint értékelni a képernyő előtti munkavégzés kockázatait. Ugyancsak munkáltatói kötelezettség biztosítani a képernyős munkahelyen történő munkavégzés egészségi és biztonsági feltételeinek rendszeres ellenőrzését, valamint az alábbiakban felsorolt kockázatok előfordulásának rendszeres vizsgálatát:

- látásromlást előidéző tényezők,
- pszichés (mentális) megterhelés,
- fizikai állapotromlást előidéző tényezők.

A képernyő előtti munkavégzés törvényileg megengedett időtartama

Igen sokszor vita tárgyává vált az a kérdés, hogy mennyi időnként és milyen időtartamra kell megszakítani a képernyő előtti munkát - holott erről már az eredeti rendelet is tartalmazott konkrét előírást. A rendelet kettős tiltás alkalmaz, egyrészt előírja, hogy az óránkénti 10 perces szünetet biztosítani kell, és ezeket az időtartamokat összevonni nem lehet. Másrészt tiltásként fogalmazza meg, hogy a képernyő előtti munkavégzés időtartama a napi 6 órát nem haladhatja meg. Ehhez tényként rögzíti, hogy a munkáltató a munkafolyamatokat úgy szervezi meg, hogy ezek az előírások betarthatók legyenek.

A képernyő előtti munkahely kialakításának minimális követelménye

Változatlanul hatályos a képernyős munkahely kialakításának minimális követelményeiről" szóló ….. sz. Függelék, tehát a munkáltatónak változatlanul kötelezettsége gondoskodni megfelelő
képernyőről,
billentyűzetről,
munkaasztalról, munkaszékről,
képernyő előtti munkavégzésre alkalmas környezetről (térkövetelmények, megvilágítás, tükröződés és fény-visszaverődés, sugárzás-, zaj-, és klímaviszonyok)
az optimális ember-gép kapcsolat megteremtetésről (pl. megfelelő szoftver tervezésével, illetve kiválasztásával, valamint a képernyős munkafeladatok megtervezésével)

A képernyő előtti munkához minimálisan szükséges, éleslátást biztosító szemüveg fogalma, biztosítása

A képernyő előtti munka - nagyon sok esetben - folyamatos látásromláshoz vezet, és ennek következtében az ilyen munkát végzők egy-két évente kénytelenek szemorvoshoz fordulni. Változatlanul vita tárgya, hogy milyen időközönként kell biztosítania a munkavállaló látásának vizsgálatát, valamint, hogy ha a munkavállaló a képernyő előtti munkavégzés miatt kénytelen speciális (éleslátást biztosító) szemüveget viselni munka közben, ki viseli a költségeket és milyen mértékben.
Bár ez az utóbbi kérdés okozza a legtöbb vitát, a megoldáshoz a rendelet által meghatározott fogalom: a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg. A rendelet emellett anélkül, hogy újabb vitákat kavaró összeghatárokat írna elő - rögzíti a munkáltató ezzel kapcsolatos kötelezettségeit.

Képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg a szemészeti szakvizsgálat eredményeként meghatározott, a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges szemüveglencse, és ennek a lencsének a rendeltetésszerű használatához szükséges keret.
A rendelet szerint a képernyő előtti munkavégzéstől függetlenül egyébként is használt szemüveg vagy kontaktlencse nem sorolható ebbe a kategóriába. Ebből következően, akik eddig is szemüveget viseltek, és napi 4 óránál többet töltenek munkavégzéssel a képernyő előtt, nem biztos, hogy igényt tarthatnak költségeik megtérítésére, ha szemüveget kell váltaniuk. Azonban ha szakorvosi vizsgálat megállapítja, hogy látásuk romlása/változása munkavégzésük során alakult ki, és emiatt kellett cserélni eddig viselt szemüvegüket, akkor joggal várhatják el munkáltatójuktól, hogy részükre biztosítsa a rendelet által előírt minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveget.

Továbbá: ha a szakorvos megállapítja, hogy a látás megromlása/változása nem a képernyő előtti munka következménye, hanem egyéb (pl. élettani) tényezők okozták, a munkavállaló nem követelheti, hogy biztosítsa munkáltatója számára a rendelet által előírt szemüveget.

A rendelet részletezi a munkáltatói kötelezettségeket, ebből az elős ilyen feladat a munkáltatónak, hogy vonatkozóan, előírja, hogy a munkáltató köteles a munkavállaló látásának vizsgálatát (orvosi vizsgálat) biztosítani, őt szükség szerint, de legalább kétévente látásvizsgálatra elküldeni.

A munkavállaló az erről szóló jogszabály - a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről - szerinti időszakos alkalmassági vizsgálatokon túlmenően - köteles e vizsgálaton részt venni.

A vizsgálatot a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó orvos végzi el, és indokolt esetben a munkavállalót szemészeti szakvizsgálatra utalja be. Szemészeti szakvizsgálatra akkor van szükség, ha az orvos megállapítása szerint a munkavállalónak képernyő előtti éleslátást biztosító szemüvegre van szüksége.

A szakvizsgálat pontosságának elősegítése érdekében a beutalóban meg kell jelölni a munkakört és annak szükséges mértékű leírását is.

Az orvos a munkavállalót szemészeti szakvizsgálatra utalja be:

- a módosító rendelet …… számú Függelékben meghatározott, panaszokat okozó látórendszeri eltérések fennállásának valószínűsége esetén,
- ha a munkavállalót olyan munkakörben foglalkoztatják, ahol a munka végzése során váltakozva kell a különböző távolságban lévő tárgyakra fókuszálnia,
- az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatnál, panaszmentesség esetén is, ha a munkavállaló korábban képernyő előtti munkát nem végzett
- más esetekben is, különösen, ha egyéb, panaszokat okozó látórendszeri eltérések valószínűsége áll fenn.


A rendelet nem ír elő kötelező költségtérítést de előírja munkáltatónak, hogy a szükséges (a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító) szemüveget, mégpedig a minimálisan szükséges mértékben - kell biztosítania.

Ehhez - mint már az előzőekből is kitűnik, szemészeti szakvizsgálat szükséges, melynek eredményeképpen kiderül, hogy a munkavállalónak szüksége van a képernyő előtti munkavégzéshez megfelelő szemüvegre, illetve kontaktlencsére, vagy hogy az eddig használt szemüveg (vagy kontaktlencse) nem megfelelő.

A minimálisan szükséges mérték adott - hiszen az orvos (a beutalóból megismervén a képernyős munkakör tartalmát ) előírja a szemüveg pontos paramétereit; az ehhez szükséges szemüvegkeretet (szintén a minimálisan szükséges mértékben) a munkáltatónak kell biztosítania. Nem háborodhat fel a munkavállaló, ha a munkáltató a legolcsóbb árfekvésű keretet hajlandó megtéríteni.

A viták elkerülése végett célszerű a térítésről kollektív szerződésben rendelkezni, és rögzíteni például, hogy a munkavállaló meghatározott összeget kifizet a keretre, az azon felüli részt a keret árából a munkavállaló viseli. Az üveg, illetve a kontaktlencse esetében ilyen részletezést nemigen lehet tenni, mert ezeket az orvos határozza meg, legfeljebb arról lehet megállapodni, hogy a szemüveg illetve kontaktlencse extra tulajdonságait a munkavállalónak kell állnia.

Ezért rendkívül fontos, hogy az orvos pontosan előírja, milyen szemüveget/kontaktlencsét kell viselnie a munkavállalónak a képernyő előtti munkához, hiszen előfordulhat, hogy a munkavállalónak (ahhoz, hogy ne romoljon tovább a szeme) éppen egy teljes tér-, és éleslátást biztosító szemüvegre van szüksége. Ugyanakkor mindnyájan tudjuk, hogy általában a térlátást biztosító ún. multifokális szemüveg sokkal többe kerül, mint az ún. bifokális (amely írásos dokumentumok és a képernyő olvasásában, egy függőleges irányú éleslátást segíthet elő).
Azonban előfordulhat, hogy a képernyős munkakörben dolgozó munkavállaló látásának romlása éppen azon okból merül fel, hogy bifokális szemüveggel nem képes a szükséges éleslátást elérni, ezért van szüksége a multifokális szemüvegre. Ebben az esetben az orvos által előírt tulajdonságokkal rendelkező szemüveget kell megkapnia és a munkáltató ezt köteles megtéríteni (mert adott munkavállaló esetében ez a "minimálisan szükséges éleslátást biztosító szemüveg) .


A munkáltatóknak tudniuk kell, hogy a képernyő előtti munkához szükséges, éleslátást biztosító szemüveg/kontaktlencse (mivel azt nem állandóan viselik, csak a képernyő előtti munkához!) védőeszköznek számít, tehát nem kell utána megfizetni a személyi jövedelemadót! (1995. évi CXVII. törvény …….. sz. Függelék, 8.8. pont), továbbá, mint természetbeni juttatás nem képez munkáltató járulékalapot (1997. évi LXXX. törvény 4.§ k) pont)

Ahhoz, hogy a rendeletet megfelelően alkalmazza a munkáltató, mindenek előtt fel kell mérnie, hogy van-e képernyős munkakör, hány órát dolgoznak a munkavállalók naponta a képernyő előtt, milyen módon tudja ellenőrizni a képernyő előtti munka látásrongáló kockázatait. A szakszervezetnek fontos feladata -ezen kívül - megvizsgálni, hogy figyelembe veszik-e a rendelet által előírt követelményeket (képernyő, munkaasztal, munkaszék, stb.)

Javasoljuk tehát, hogy a kollektív szerződésben feltétlenül állapodjanak meg a térítés szabályaiban, és ragaszkodjanak ahhoz is, hogy a munkáltató tartsa be a meghatározott időtartamban végzendő vizsgálatokra vonatkozó szabályokat, és hogy tegye közre annak az orvosnak/intézetnek a nevét, aki/ahol végzi/végzik a vizsgálatot.

A képernyős munkahely kialakításának minimális követelményei

Általában a képernyős berendezést úgy kell kialakítani, üzembe helyezni, illetve üzemben tartani, hogy rendeltetésszerű használat esetén ne jelentsen egészségi kockázatot vagy balesetveszélyt a munkavállalók számára.


Berendezések:

Képernyő
- jelek: jól deifiniáltak,
világos formájúak,
megfelelő méretűek legyenek,
jelek és sorok között megfelelő térközzel
- kép: legyen stabil, ne villódzon, egyéb módon se mutasson instabilitást
- legyen megfelelő, könnyen állítható
- legyen kontraszt a jelek és a háttér között (megfelelő fényesség
- legyen könnyen és szabadon elfordítható, dönthető
- legyen mentes a visszatükröződéstől és fényvisszaverődéstől (ne okozzon kényelmetlenséget, látási nehézséget)

Billentyűzet
- legyen dönthető és a monitortól különálló (cél: a használó kényelmes testtartása, ne fáradjon el a keze)
- legyen elég hely a billentyűzet előtt ahhoz, hogy a használó kezét és csuklóját megtámaszthassa
- a billentyűzet felszíne legyen fénytelen ( a fényvisszaverődés elkerülése érdekében
- a billentyűkön lévő a jelek egymástól könnyen megkülönböztethetőek és a munkahelyzetből jól olvashatóak legyenek.

Munkaasztal vagy munkafelület
- legyen olyan nem fényvisszaverő felületű és nagyságú, hogy biztosítsa a monitor, a billentyűzet, az iratok és a csatlakozó eszközök rugalmas elrendezését.
- a laptartó legyen állítható, és a használó számára kényelmes olvashatóságot biztosító helyzetben rögzíthető.

Munkaszék
- legyen stabil, továbbá biztosítsa a használó könnyű, szabad mozgását és kényelmes testhelyzetét.
- a szék magassága legyen könnyen állítható.
- a szék támlája legyen magasságában állítható és dönthető.
- igény esetén lábtámaszt vagy saroktámaszt kell biztosítani.



Környezet

Térkövetelmények
- a munkahelyet úgy kell megtervezni és méretezni, hogy a használónak legyen elegendő tere testhelyzete és mozgásai változtatásához.

Megvilágítás
- az általános, illetve helyi világítás (munkalámpa) biztosítson kielégítő megvilágítást és megfelelő kontrasztot a képernyő és a háttérkörnyezet között, tekintettel a munka jellegére és a használó látási követelményeire
- a képernyőre és más munkaeszközökre vetődő, zavaró tükröződést és fényvisszaverődést oly módon kell megelőzni, hogy a képernyős munkahely telepítésekor a munkaterem és a munkahely megtervezését összehangolják a mesterséges fényforrások elhelyezésével és műszaki jellemzőivel

Tükröződés és fényvisszaverődés
- a képernyős munkahelyeket úgy kell megtervezni, hogy a fényforrások (ablakok és más nyílások, átlátszó vagy áttetsző falak), világosra festett berendezési tárgyak vagy falak ne okozzanak közvetlen fényvisszaverődést, és amennyire csak lehetséges, ne idézzenek elő tükröződést a képernyőn.
- az ablakokat igazítható takaróeszközök megfelelő rendszerével kell ellátni, hogy a képernyős munkahelyre eső nappali megvilágítást csökkenteni lehessen.

Zaj
- a munkahelyhez tartozó berendezések okozta zajt figyelembe kell venni a munkahely berendezésekor, különös tekintettel arra, hogy ne zavarja a figyelmet és a beszédmegértést

Klíma
- a munkahelyhez tartozó berendezések nem fejleszthetnek olyan mennyiségű hőt, hogy az a munkavállalónak diszkomfort-érzést okozzon
- a használó legyen védve a sugárzó és áramló hőhatásoktól és az asztal alatt hőt termelő berendezésektől.

Sugárzás
- minden sugárzást a látható fénysugárzás kivételével, a használó egészsége és biztonsága szempontjából elhanyagolható szintre kell korlátozni.


Ember és gép kapcsolata

A szoftver tervezése, kiválasztása, bevezetése és módosítása, a képernyős munkafeladatok megtervezése során a munkáltató az alábbi elveket vegye figyelembe:

- a szoftver feleljen meg a feladatnak,
- a szoftver minden betűt a magyar helyesírásnak megfelelő formában jelenítsen meg a képernyőn és a nyomtatásban,
- a szoftver legyen könnyen használható és szükség esetén a számítógép-kezelő ismeret- és tapasztalatszintjéhez igazítható, rendelkezzen magyar nyelvű súgóval,
- semmilyen, a munkavállaló teljesítményére vonatkozó mennyiségi vagy minőségi ellenőrzési lehetőséget nem szabad igénybe venni a dolgozók tudomása nélkül,
- a rendszerek a képernyő előtt dolgozóhoz alkalmazkodó formátumban és ütemben jelezzék ki az információkat,
- alkalmazni kell a szoftver-ergonómia elveit, különösen az ember által végzett adatbeviteli és adatfeldolgozási feladatokban,
- a rendszerek biztosítsanak visszajelzést a munkavállalóknak a teljesítményükről.
Érdemes megismerni ezen kívül a módosító rendelet (3/2002. (VIII. 30.) EszCsM) Függelékeként csatolt azt a két formanyomtatványt is, amelynek kitöltésével az foglalkoztatás-egészségügyi szolgálat (üzemorvos) beutalhatja a munkavállalót a képernyő előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemészeti szakvizsgálatra, illetve amelyből megtudta, hogy az orvostudomány tart a képernyő előtti munkavégzéssel kapcsolatban leggyakrabban panaszokat okozó látórendszeri eltéréseknek.

1. sz. Függelék

(A foglalkozás-egészségügyi szolgáltató megnevezése,
cégszerű bélyegzője)
.............................................................................................

Beutalás képernyő előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemészeti szakvizsgálatra
(A foglalkozás-egészségügyi orvos tölti ki.)
A munkavállaló neve: ....................................... Szül.: ...... év ...... hó ...... nap ......
Lakcíme: .............................................................................................................
Munkaköre: .............................................. TAJ száma: ........................................
Tevékenység leírása, különös tekintettel az elvégzendő látási feladatokra (milyen távol helyezkedik el a monitor, a billentyűzet, kell-e nyomtatott szöveget is olvasni munka közben, kell-e egyidejűleg vagy gyors egymásutánban távolabb elhelyezkedő személyekkel kapcsolatot tartani stb.):

A szemészeti szakvizsgálatot indokoló látórendszeri panasz:

Napi munkaidejéből legalább 4 órán keresztül rendszeresen képernyős eszközt használt:
igen nem
A vizsgálat oka: munkába lépés előtti, munkakör (hely) változás előtti, időszakos, soron kívüli
Kelt: ............., ...... év ...... hó ...... napján
...................................................................................
foglalkozás-egészségügyi szolgáltató orvosának aláírása, hiteles bélyegzője
P. H."
2. sz. Függelék
A képernyő előtti munkavégzéssel kapcsolatban leggyakrabban panaszokat okozó látórendszeri eltérések
- Presbyopia
- Akkomodációs zavarok
- Hypermetropia
- Állandó kontaktlencse viselése, 45 év felett
- Komfortos binokuláris látás hiánya
- Fiatalkori rejtett fénytörési hiba"



Hasznos tudnivalók munkahelyi szervezetek számára a bérezéssel összefüggö feladatok megoldásához

Munka Törvénykönyve 21.§ (1) bek.:
"Az állami szervek, és a munkáltatók kötelesek a szakszervezetekkel együttműködni, ennek keretében érdekképviseleti tevékenységüket az ehhez szükséges információk biztosításával elősegíteni….."

Munka Törvénykönyve 22.§ (1) bek.:
"A szakszervezet a munkáltatótól minden olyan kérdésben tájékoztatást kérhet, amely a munkavállalók munkaviszonnyal összefüggő gazdasági és szociális érdekeivel kapcsolatos. A munkáltató ezt a tájékoztatást nem tagadhatja meg."

A munkáltatók és a munkavállalói érdekképviseletek részére egyaránt fontos és rendszeresen visszatérő feladat - és ez különösen kiemelt jelentőségű az év eleji-év végi időszakban - a dolgozók anyagi, jövedelmi helyzetének áttekintése, a bérfejlesztő, bérjavító intézkedések megvalósítási lehetőségének számbavétele, a bér-és jövedelemalakulásra ható, azt befolyásoló szabályok, rendelkezések felülvizsgálatának igénye, és a szükségessé váló módosítások korszerűsítésének végrehajtása.

Az alábbiakban - témakörönkénti csoportosításban - vesszük sorra a tennivalókat.


I. Bérmegállapodás (béralku)


A munkáltatói szintű bérpolitika kialakítása körültekintő értékelést, elmélyült elemző tevékenységet, és az adott évben foganatosítandó intézkedések mellett is hosszabb távú koncepció meghatározást igényel. A bér-és kereseti arányok kialakítása, szükség szerinti módosítása, az egyes rétegek, munkaköri csoportok jövedelemhelyzetének megváltoztatása, alakítása nem valósítható meg néhány hónap alatt, hanem hosszabb távon, tudatosan előre kijelölt intézkedéssorozatot igényel. A kvalifikált és megbízható, jól alkalmazható munkavállalói szakembergárda kialakítása és megtartása a racionálisan gondolkodó és megfelelő előrelátással operáló munkahelyi vezetés részére is alapvető igény.

Nem szükségtelen tehát megfelelő időben a lehetőségekkel és a rendelkezésre álló forrásokkal történő egybevetés útján a bérfejlesztési elképzelések mértékének, irányának, körének kialakítása, s a megvalósításra szolgáló intézkedések meghatározása.

A bérfejlesztési célok és a megvalósítási módozatok kijelölését mindenképpen meg kell, hogy előzze egy részletekre kiterjedő célvizsgálat.

A tisztánlátás a dolgozói érdekeket képviselő szakszervezeti szerv esetében is alapkövetelmény, hiszen reális igényeket támasztani, vagy álláspontot kialakítani, azt megindokolni, sőt megvédeni csak megfelelő információk birtokában és kellően kidolgozott adatok ismeretében lehet.

Évek óta országosan kialakított gyakorlat szerint - makroszinttől (Országos Érdekegyeztető Tanács) egészen mikro szintig (munkáltatói szervezetek) - az érdekegyeztetés a gazdasági szervezet vezetése és a munkáltatói érdekképviselet között zajlik. Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban történő, a bérfejlesztésre irányuló megállapodások iránymutatásként szolgálnak annak érdekében, hogy azt az ágazati, illetve a munkahelyi szintű megállapodásokban töltsék meg tartalommal.

Gyakori, hogy a szakszervezetek vezető szerve (pl. Elnökség, Választmány, stb.) évről-évre határozatban rögzíti a munkavállalók jövedelmi viszonyaira ható folyamatokat és a következő évre vonatkozó szakmailag alátámasztott állásfoglalását. Ebben országos ágazati és a vállalkozások szintjén is alkalmazható érvanyagokat nyújt a szakszervezet valamennyi testülete és tisztségviselője számára. Az OÉT megállapodás, valamint a szakszervezet testületi állásfoglalásai alapján kerül sor az Ágazati Párbeszéd Bizottság (ÁPB) keretében az ágazati bérmegállapodás megkötésére. Ezek az ajánlások a felkészülés és tárgyalás során, - kiegészítve a helyi tapasztalatokkal - megalapozhatják a helyi követeléseket.

Ezért indokolt és szükséges, hogy a bértárgyalásra történő felkészülés céljából a szakszervezeti szerv a munkáltatótól kérjen tájékoztatást, számadatokkal alátámasztott helyzetértékelést a bérek, keresetek alakulására vonatkozóan, szükség esetén a Munka Törvénykönyvének 21. és 22. §-ában foglaltakra hivatkozva.

Megítélésünk szerint a munkáltatói szintű globális adatokon belül szükséges a részletező adatok ismerete is pl. az egyes munkakörökben, munkaköri csoportokban foglalkoztatottak (ügyintézők, valamint a hálózati eladók, pénztárosok, raktárosok, stb.) kereseti viszonyainak ismerete, azok egymáshoz viszonyított aránya, a béralakulás, bérfejlesztés dinamikája az egyes csoportokban, a keresetalakulást befolyásoló bérszerkezeti elemek (alapbér - mozgó bér, stb.) mértéke, egymáshoz viszonyított aránya, változásának tendenciái stb.
A munkavállalók kereseti helyzetének felmérésén túlmenően - sőt azzal összefüggésben - szükséges a gazdálkodás helyzetéről, eredményéről, a felhasználható források nagyságrendjéről való tájékozódás is, mert a reális és megalapozott álláspont csak a két oldal (igény és lehetőség) együttes ismerete alapján határozható meg.

A béralkura vonatkozó előírást a Munka Törvénykönyve külön bekezdésben (37.§. (5) bekezdés) rögzíti. "A munkáltató - a szükséges adatok rendelkezésre bocsátása mellett - évente köteles javasolni a szerződéskötésre jogosult szakszervezetnek a munka díjazásával kapcsolatos szabályok kollektív szerződésben történő rendezését.
Ennek a szabálynak részletes értelmezéséről jelen anyagunk III. fejezete foglalkozik, itt csak arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a törvény a munkáltató kötelezettségévé teszi a béralku megindítását, egyben előírja annak adatokkal történő megalapozását is.
Amennyiben a munkáltató ezeknek a kötelezettségeknek nem tesz eleget, illetve a szakszervezet felkérésére sem közli az adatokat és a bérmegállapodásra vonatkozó érdemi álláspontját, mulasztásos törvénysértést követ el.

A szakszervezet ilyen esetben - ha a helyzet úgy kívánja - megalapozottan indíthat kollektív munkaügyi vitát (Mt. 194. §.) és ennek során az egyeztetés témája az éves bérfejlesztés tartalmi kérdései lehetnek.
Ha az egyeztetés eredménytelen és a bértárgyalások megkezdésére és így bérfejlesztésre már remény sincs, a szakszervezet akár bírósági úton is folytathatja a küzdelmet. A munkáltató elzárkózó magatartásakor követhető eljárásról szóló kitérő után térjünk vissza a tárgyalásos lehetőségekhez.

A számbavehető adatok birtokában a szakszervezeti szerv alakítsa ki testületi álláspontját, hogy azt a tárgyalásokon képviselhesse.
Célszerű, ha a végleges megállapodás a bérfejlesztés mértékén túlmenően tartalmazza a fejlesztés irányát (az érintettek körét), a megvalósítás időpontját, a formáját (alapbér vagy mozgóbér) is. Indokolt továbbá, hogy a megállapodás a kollektív szerződés részévé váljon, beépülve annak szabályozási rendszerébe.

Ennek legalkalmasabb formája, hogy a kollektív szerződés adott évre szóló bérmegállapodásra vonatkozó része a KSZ külön Függelékeként jelenjen meg
Így évről-évre a bérezésre vonatkozó szabályok konkrétan meghatározhatóak ugyanakkor a KSZ általános részei változatlan formában folyamatosan fennmaradhatnak. (Ez előnyös lehet a visszamenőlegesen megállapított bérfejlesztés alkalmazásakor.)
Fontos feladat - és pontos írásos megállapodás esetén végrehajtható is - az előző évi bérezési szabályok betartásának ellenőrzése.

Ennek alkalmazására a legmegfelelőbb időszak a III. negyedév vége, amikor még mód nyílhat az elmaradások pótlására, illetve lehetőség van a következő évi bértárgyalásokkal kapcsolatos előzetes egyeztetésekre.

Az eddig leírtak tartalmi részletezése helyett mintaként alkalmazható mellékeltben foglaljuk össze egyrészt a béralku megkezdéséhez szükséges adatok (1. sz. Függelék a bértárgyalás kezdeményezéséről), másrészt a megállapodás lehetséges elemeit (2. sz. Függelék a bérmegállapodásról szóló dokumentumokról)

II. Bérbesorolás, bértarifa rendszer

A munkaügyi miniszter 6/1992. (VI.27.) MüM. rendeletében kötelezővé tette a munkavállalók meghatározott munkakörbe, munkaköri csoportokba történő besorolását. Mivel ennek a központilag kialakított besorolási rendszernek a megnevezései, kritériuma túlzottan általánosan, a rendelet felhatalmazást ad arra, hogy egyes ágazatok a középszintű megállapodásaikban az ágazati sajátosságokat jobban érvényre juttató önálló besorolási rendszert alakítsanak ki. Ilyen ágazati besorolási rendszer hatályba léptetése esetén a munkáltatóknál ennek a rendelkezéseit kell alkalmazni, míg középszintű rendszerek hiányában az említett miniszteri rendelet szabályai a kötelezők. (Ebből következik, hogy a munkavállalók besorolásának követelményét nem lehet megkerülni.)

A szakszervezet az érintett munkáltatói partner-szervezetekkel (OKSZ, ÁFEOSZ, OTSZ) egyetértésben kialakította az ágazati sajátosságokra épülő besorolási rendszert, rögzítette annak kritériumait és elrendelte annak kötelező alkalmazását.

Az említett ágazati szervek egyidejűleg kötelezettségként szabták meg, hogy a munkáltatói szervezeteknél a besorolási rendszer egyes kategóriáihoz - a közzétett iránymutatások, arányszámok figyelembevételével - saját hatáskörben kialakított kötelező bértarifa kategória alsó határokat rendeljenek.

Értelemszerűen a legalacsonyabb kategória tarifahatára nem lehet kevesebb a mindenkori minimálbér értékénél, míg a magasabban kvalifikált munkakörökben a kategória határ az említettnél magasabb értékű.

A témával kapcsolatban két alapvető követelményre kell felhívni a figyelmet:

- először is szükséges, hogy legyen érvényes besorolási rendszer a munkáltatónál, s ahhoz valamilyen tarifarendszer kapcsolódjon.
- másik követelmény, hogy az adott kategóriákba besorolt dolgozók személyi alapbére nem lehet alacsonyabb az adott bértarifa kategória értékénél.

Feladatként jelentkezik tehát a korábban meghatározott besorolási és tarifarendszer felülvizsgálata és szükség szerinti módosítása, különös tekintettel arra, hogy általában évenként emelkedik a kötelező minimálbér mértéke. Ilyenkor a korábban rögzített tarifahatárok megemelése is aktuálissá válik.

Ugyancsak soron lévő feladat a személyi alapbérek vizsgálata és emelése is, akár a jogszabály erejénél fogva, ha azok a kategória tarifaminimumok alá kerültek, akár abból eredően, hogy ha az értékhatárok felett besorolt dolgozóknál a korábbi besorolási mérték változatlanul tartása esetén fellépő bérfeszültséget el akarják kerülni.



III. Bérrendszerek, bérformák

Munka Törvénykönyve 37.§.(5) bek.:
"A munkáltató - a szükséges adatok rendelkezésre bocsátása mellett - évente köteles javasolni a szerződéskötésre jogosult szakszervezetnek a munka díjazásával kapcsolatos szabályok kollektív szerződésben történő rendezését."

A hivatkozott törvényi rendelkezésből több jelentős megállapítása szűrhető le:

" Az első - és talán a legfontosabb - mely éppen a kollektív szerződésre utalásból vezethető le az, hogy az alkalmazásra szánt, ill. alkalmazásra kerülő bérforma megállapodás kérdése, melyben az egyetértési joggal rendelkező partner a kollektív szerződés kötésre jogosult szakszervezeti szervezet,

" a másik igen lényeges követelmény a bérrendszer szabályainak kialakításával összefüggésben, hogy a megállapodás megvalósítására vonatkozó törekvés érdekében a munkáltatót kezdeményezési kötelezettség terheli,

" végül, de nem utolsó sorban a törvény szövegéből egyértelműen következik, hogy a munka díjazásával, ezen belül a bérformával, bérszerkezettel összefüggő szabályozást kollektív szerződésben történő szabályozás formájában tartja megfelelőnek. (Gyakorlatilag tehát rendelkezik a kollektív szerződés kötési kötelezettségről, legalábbis ebben a témakörben.)

Közismert, hogy szakszervezetünk a kialakult bérszerkezeti arányok megváltoztatásának befolyásolására törekszik: az alapbérek növelésével egyidejűleg a mozgó bérek mérséklésére.

Egyértelmű az indok is: a megfelelően kialakított meghatározott alapbérszint kedvezőbb a dolgozó részére, mert nagyobb kereseti biztonságot teremt és nincs kitéve a munkavállalóktól független hatások befolyásának. Ugyanakkor alkalmazása - megítélésünk szerint - több tekintetben előnyt jelent a munkáltatók számára is. Az ilyen bérezési forma mellett a kiáramló bér biztonságosabban prognosztizálható, jelentősen csökkenti az adminisztrációs nyilvántartás és elszámolás igényét. Mentesíti a munkáltató a közgazdasági környezet permanens változásaiból eredő állandó módosítás szükségességétől (pl. az üzlethálózatban lebonyolított forgalom értékére alapozott teljesítmény esetén a jutalékkulcsok rendszeres módosításáról), egyszerűbb és áttekinthetőbb rendszert képez.

Ellenérvként a mozgóbér alkalmazásának teljesítményösztönző szerepét szokták hangsúlyozni.

Úgy gondoljuk, hogy ez az érv ma már erősen megkérdőjelezhető és túl hangsúlyozott, hiszen a gazdasági környezet utóbbi évek során bekövetkezett drasztikus változása nem marad hatástalan a munkaerőhelyzetre sem.
A foglalkoztatás jelen körülményei között messze a leghatékonyabb teljesítmény ösztönző maga a foglalkoztatás ténye. A gyakorlatban a kérdés nem úgy vetődik fel, hogy a jól dolgozónak többet, a gyenge munkaerőnek kevesebbet fizet a munkáltató, hanem mindenkitől egyformán a teljesítménye maximumát igényli, s aki alacsonyabb teljesítményt nyújt, annak nem kevesebbet fog fizetni, hanem megválik tőle.

A munkahely megtartására irányuló törekvés elsődleges teljesítmény ösztönzővé vált. Nem véletlen, hogy Európában már több évtizede a piacgazdaság keretei között működő gazdálkodók körében jellemzően az egy komponensű, kizárólag az alapbérre épülő bérezés gyakorlata vált uralkodóvá éppen az előbb említett előnyök és hatások miatt.

Mindezek alapján a kollektív szerződések szabályainak meghatározásánál, a bérezési formák esetében az alapbérrendszerek erősítésére vonatkozó szabályozásra indokolt törekedni.

A Munka Törvénykönyve 2003. évi módosítása (2003. évi XX. törvény 26 és 27. §) alapjaiban változtatta meg a teljesítménybérezésre vonatkozó szemléletet és a gyakorlatot meghatározó szabályozást. A téma fontossága miatt a megváltozott szabályokat a következő fejezetben külön tárgyaljuk.



IV. A teljesítménybérezésre vonatkozó Mt. szabályok alkalmazása


A módosítás az Mt 143 és 144. §-ának néhány bekezdését érinti, ugyanakkor több nem változó szabály is új megvilágításba kerül. A téma vizsgálata során mindezeket egységes rendszerben kell kezelni és a bérrendszer átalakításakor figyelembe kell venni.

1./ Nem változott, hogy: " A munkavállalót megillető munkabér időbérként vagy teljesítménybérként, illetve a kettő összekapcsolásával állapítható meg. A személyi alapbért időbérben kell megállapítani." Ez utóbbi szabály - az Mt 142 és 144. §-ára is tekintettel - több szempontból is figyelmet érdemel:

" a személyi alapbért minden esetben meg kell állapítani és a munkaszerződésben rögzíteni kell,

" a személyi alapbért - teljesítménybér alkalmazása esetén is - időbérben kell megállapítani (személyi órabér vagy havibér)

" a munkavállalót - legalább - a munkaszerződésben megállapított személyi alapbérnek megfelelő munkabér illeti meg, (az alkalmazott bérformától függetlenül)
" személyi alapbérként (illetve teljesítménybérként) legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) jár.

" A törvény végrehajtása szempontjából teljesítménybérnek számít - elnevezésétől függetlenül - minden, a munkáltató által előre meghatározott teljesítménykövetelmény alapján megállapított munkabér, beleértve

" a teljesítménybéres bérforma részét képező prémium, (függetlenül a kifizetés gyakoriságától)

" a jutalékos bérezési forma alkalmazása esetén, pl. a kereskedelemben a forgalom nagyságától függő jutalék,

" a teljesítménybérezés speciális megoldásaként a meghatározott munka elvégzésére megállapított eltérő alapbér, stb.
" (Forrás: KSH Munkaügyi Statisztikai Fogalmak, Érvényes: 1996.január 1-től)

2./ A teljesítménybérezés alkalmazásának új feltételei:

a./ A teljesítménykövetelményt a munkáltató előzetes - objektív mérésen és számításon alapuló - eljárás alapján köteles meghatározni.

Az előzetes eljárás végrehajtása előtt, ki kell dolgozni annak módszertanát, az objektív méréshez és számításhoz szükséges rendszert. Mindehhez természetesen a meghatározott célok és lehetőségek összehangolására, a rendelkezésre álló adatok összegyűjtése, rendezése, elemzése is szükséges a vállalkozás szintű teljesítménybérezési rendszer kialakításához.

Emellett figyelembe kell venni azt, az új törvényi előírást, hogy az eljárásnak ki kell terjednie a követelmény rendes munkaidőben történő százalékos teljesíthetőségének vizsgálatára. Ez nem csak azt jelenti, hogy az előírt követelménynek teljesíthetőnek kell lennie, hanem azt is, hogy a 100 % elérése lehetőségét a munkaszerződés szerinti törvényes munkaidő alatt kell biztosítania. (A továbbiakban nem képzelhető el olyan megoldás, amelyben a munkavállalók "saját érdekükben" azért dolgoznak szabadidejük terhére, hogy teljesítsék a teljesítménykövetelményt azaz csak kifizetetlen túlórákkal érjék el személyi alapbérük kifizetését.)



b./ A teljesítménykövetelmény megállapítása során tekintettel kell lenni a munkáltató működési körébe tartozó feltételekre, így különösen a munkavégzés, a munkaszervezés és az alkalmazott technológia objektív körülményeire. Ez annyit tesz, hogy az olyan munkaszervezési illetve technológiai hiányosságok pótlására melyekre a munkavállaló nem lehet befolyással, nem alkalmazható a teljesítménybérezés. Emellett például a kereskedelemben szinte értelmezhetetlen a forgalmi jutalék alkalmazása, olyan esetekben amikor az árubeszerzés választékkialakítás, ármegállapítás, akciószervezés, stb. központilag meghatározottan történik.

c./ A teljesítménybér rendszer alkalmazásakor külön figyelmet érdemel - az Mt 142/A. §-ában részletezett - az "egyenlő munkáért egyenlő bérezés" elvét biztosító szabály érvényesítése. Eszerint: az egyenlő, illetve egyenlő értékűként elismert munka díjazásának meghatározása során tilos a munkavállalók között indokolatlan megkülönböztetést tenni.
E tekintetben munkabérnek minősül minden, a munkavállaló részére a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott juttatás pénzbeli vagy természetbeli juttatás. Így nem csak a munkaköri besoroláson hanem a teljesítményen alapuló munkabért is úgy kell megállapítani, hogy az a munkavállalók között hátrányos megkülönböztetést ne eredményezhessen.
Mindez összességében azt jelenti, hogy a teljesítménybérezés alkalmazásával kialakuló összkeresetben sem lehetnek indokolatlan eltérések az azonos kategóriába tartozó munkavállalók között. (A bérek különbségét csak az elvégzett munka természete, minősége, mennyisége, a szükséges szakképzettség, fizikai vagy szellemi erőfeszítés, tapasztalat illetve felelősség eltérései okozhatják.)
Mindezek alapján a teljesítménybér-rendszer kialakítása és módosítása során olyan eljárásra kell törekedni, amelyek alkalmazása a hátrányos megkülönböztetés elkerülését szolgálja.
A kereskedelemben gyakran előforduló hiba, hogy pl. a többszöri jutalékkulcs módosítás során éppen az alacsonyabb létszámot foglalkoztató boltok dolgozóinak keresete marad el kevésbé leterhelt "szerencsésebb" munkatársaikéhoz képest.

d./ Az új szabály kiemelten jelzi, hogy a munkáltató eljárása nem csak számszakilag kell megfelelőnek lennie, de nem sértheti a jóhiszeműség és tisztesség követelményeit sem. Ennek alapján nem védhető az olyan eljárás, amelynek eredményeként a kizárólag bérköltség-takarékossági szempontok alapján meghatározott teljesítménykövetelmény nem teljesíthető, és mindez bércsökkenést eredményez. Így például a minimálbér kifizetésének elkerülésére alkalmazott teljesíthetetlenül magas követelmény megállapítása (pl. az egy főre jutó forgalmi-terv 50 %-os emelése) az új szabályok szerint a jóhiszeműség és tisztesség követelményeit sértve, egyben törvénysértő is.

e./ Fontos előírás, hogy a teljesítménykövetelményt és a teljesítménybér tényezőket alkalmazásuk előtt, írásban közölni kell a munkavállalóval.
Mindez annyit jelent, hogy a teljesítménybér-rendszer bevezetése (illetve módosítása) csak úgy történhet meg ha az alkalmazási időszak kezdete előtt az írásos tájékoztatás megtörtént. Jelen esetben az október 1-jétől alkalmazandó új eljárás leírását, a munkavállalók által érthető formában legkésőbb szeptember vége előtt ki kell adni az érintetteknek.

f./ Nem változott, de a fentiek alapján új értelmezést nyert az a szabály, mely szerint: "Ha a teljesítménykövetelmény teljesítése jelentős részben nemcsak a munkavállalón múlik, garantált bér megállapítása is kötelező." Mivel a kereskedelmi tevékenység egyértelműen - a bírósági gyakorlat szerint is - ilyen, a garantált bér megállapítása elkerülhetetlen. A kialakítandó eljáráskor az erre vonatkozó szabályokat is meg kell határozni.

A törvény összefüggéseiből egyértelműen adódik, hogy a garantált bér nem lehet kevesebb mint a munkavállaló személyi alapbére. Ezt támasztja alá az a
szabály, hogy az állásidőre - mely alatt - munkát egyáltalán nem végez a dolgozó, személyi alapbér jár. Az alapbérrel kombinált teljesítménybérformánál a személyi alapbér egyben garantált bérként is funkcionál, a jutalék csak e felett alkalmazható. A tiszta teljesítménybér (pl. tiszta jutalék) esetében ugyanígy fennáll annak az indoka, hogy a munkavállaló legalább a személyi alapbérét megkapja, hiszen teljes munkaidejét ledolgozza és rajta kívül álló okok miatt nem éri el a 100 %-os teljesítményt.

3./ A törvény új szövege biztosítékot nyújt arra, hogy minimálbér alatti kifizetésre a teljesítménybér rendszer rosszhiszemű alkalmazásával ne kerülhessen sor. A törvény kimondja: "Személyi alapbérként, illetve teljesítménybérként a meghatározott feltételeknek megfelelően - legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) jár, ettől érvényesen eltérni nem lehet." Ennek biztosítását a következő előírás szolgálja: "A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóra irányadó teljesítménybér -tényezőket úgy kell megállapítani, hogy a teljesítménykövetelmény százalékos teljesítése és a teljes munkaidő ledolgozása esetén a munkavállalónak járó munkabér legalább a kötelező legkisebb munkabér mértéket elérje, ettől érvényesen eltérni nem lehet."
Mindez összefüggéseiben annyit jelent, hogy jóhiszeműség és tisztesség követelményeinek megfelelő eljárásnak általában is biztosítania kell a személyi alapbér elérését. Már ez is közvetetten utal a minimálbér alatti kifizetés tilalmára. Emellett a kötelező legkisebb munkabérre vonatkozó külön szabály közvetlen módon, szövegszerűen is megerősíti mindezt.
Egyértelmű az is, hogy nem felel meg a törvény előírásainak az az eljárás, melynek során a teljesítménybér rendszer alapján az eltérő kategóriába tartozó nagyobb munkavállaló csoportok azonos -- a minimálbérnek megfelelő mértékű - keresethez jutnak.
Mostantól nem csak súlyosan érdeksértő de törvénybe ütköző is ha pl. egy boltban az eltérő munkakörű, végzettségű, felelősségű, stb. munkakört betöltők mindegyike azonosan, a minimálbérnek megfelelő összeghez jut.

4./ A törvény módosításnak nem titkolt célja az is, hogy egyértelmű eligazítást nyújtson a jogalkalmazók számára. Azon túl, hogy a munkáltató számára pontos eljárási és tartalmi szabályrendszert fogalmaz meg, előírja, hogy mindez a munkavállalók számára is átlátható és értelmezhető módon történjen.
Emellett a szakszervezet számára is többoldalú lehetőséget teremt a bérezéssel kapcsolatos jogainak újraértelmezéséhez és ezek alkalmazásához. A korábbi szabály túlzottan leegyszerűsített megfogalmazása - mely szerint; a teljesítménykövetelményt és a teljesítménybér - tényezőket a munkáltató állapítja meg - lehetőséget adott a szakszervezet megkerülését biztosító értelmezésre. Az új szabály összefüggései bizonyítják, hogy a teljesítménybér rendszer alkalmazása, egyes elemeinek megváltoztatása a szakszervezeti joggyakorlás megkerülhetetlen terepe, a béralku elválaszthatatlan része.

Ezen belül a szakszervezeti ellenőrzési jog gyakorlását is nagyban segíti az új szabályrendszer. Az új Mt módosítással az állami ellenőrzés szintén támpontot kap a bérezéssel összefüggő tevékenységéhez, miközben a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény is kiegészül egy, az e területre vonatkozó új szabállyal:
"A munkaügyi ellenőrzés kiterjed a teljesítménykövetelmény megállapítása tekintetében az előzetes foglalkoztatói eljárás lefolytatásának tényére, valamint a teljesítménykövetelmény és a teljesítménybér-tényezők alkalmazása előtti közlésére vonatkozó szabályok megtartására."
Fontos és a jogalkalmazást átfogóan segíti az az új Mt szabály mely szerint, a teljesítménykövetelmény megállapításával kapcsolatos vita esetén a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy eljárása nem sértette a törvényben részletezett szabályokat, továbbá a jóhiszeműség és tisztesség követelményeit. Mindez a munkavállaló, a szakszervezet, ill. a munkaügyi ellenőr és a munkáltató között felmerülő vitára is igaz, de elsősorban az esetleges bírósági eljárás során a tartalmi kérdések vizsgálatakor nyer különös jelentőséget. (A bizonyítási teher a munkáltató oldalán áll fenn pl. a hátrányos megkülönböztetéssel, vagy az egyenlő munkáért járó bérrel kapcsolatos jogvita esetében.)

5./ A munkáltatók és a szakszervezet munkahelyi szervezeteinek feladatai:

a./ Minden munkáltatónál ahol teljesítménybér rendszert működtetnek, 2003. október 1-jétől ez már csak a törvény új szabályai alapján megállapított teljesítménykövetelmény és teljesítménybér - tényező alkalmazásával történhet.

b./ Új rendszer jogszerű alkalmazásának előfeltétele az objektív mérésen és számításon alapuló eljárás kidolgozása, amely magában foglalja a teljesítménykövetelmény és bértényező megállapításának módszertanát, a rendszer működését, az elszámolás, kifizetés módját, stb.
Mindehhez át kell tekinteni a vállalkozásnál kialakult bérszerkezetet, ösztönzési rendszert, a szükséges változtatások irányát, az elszámoláshoz rendelkezésre álló személyi és (számítás) technikai feltételeket stb.

c./ A célokhoz rendelt eljárásrend alapján meg kell határozni teljesítménybérezésbe bevont területek egyes egységei, munkavállalói csoportjai számára a számszerűsített követelményeket és bértényezőket.
Mindezeket olyan próbaszámításokkal célszerű alátámasztani, amelyek alapján megállapítható, hogy az egyes egységek, munkaköri csoportok között nem történik-e hátrányos megkülönböztetés vagy megalapozatlan béregyenlőtlenség, illetve egyenlőség. Itt kell tisztázni, hogy a követelmény rendes munkaidőben száz százalékban teljesíthető-e, illetve biztosítja-e minden munkavállaló tekintetében a személyi alapbér (és legalább a minimálbér) elérését.

d./ Be kell építeni az eljárásba annak lehetőségét, hogy a teljesítménybér rendszer tényleges bevezetését követően felmerülő, előre nem ismert hiányosságok kiküszöbölhetőek legyenek.

e./ El kell készíteni és írásban a bevezetést megelőzően minden érintett számára elérhetővé kell tenni - a munkavállalók számára értelmezhető tartalommal - a teljesítménybérezési rendszer leírását.
Ennek tartalmaznia kell a teljesítménykövetelményt, a teljesítménybér - tényezőket, az ennek alapján járó bér kiszámításának módját, az elszámolás rendszerét és időszakát, a kifizetés időpontját.

f./ A munkáltatónak a felsorolt tevékenység minden fázisában megfelelő mélységig biztosítania szükséges, hogy a szakszervezet álláspontját kifejthesse.
Az ehhez nélkülözhetetlen adatokat, dokumentum tervezeteket időben át kell adnia, hogy a szakszervezet munkahelyi szerve érdemi javaslatokat tehessen.
Mindez nem jelenthet többletmunkát, hiszen a törvény értelmében a teljes folyamat írásos dokumentációját a munkáltatónak el kell készítenie. Csak részben technikai kérdés, hogy ugyanezek a dokumentumok képezik a munkaügyi ellenőrzés törvény által előírt alapbizonylatait is.

Szakszervezeti álláspont szerint megfontolást érdemel a kereskedelemben hagyományosan alkalmazott teljesítménybér rendszerek átalakítása, új alapokra helyezése, a hatásukat vesztett módszerek megszűntetése.



A hatályos törvényi előírások betartása, olyan terheket ró a munkáltatókra, hogy az ösztönző hatást már alig biztosító, illetve alapvetően bérköltség takarékossági szempontból alkalmazott módszerek fenntartása nagyobb ráfordítással jár mint amennyi hasznot eredményez.

Javasoljuk - és ennek képviseletére hívjuk fel munkahelyi szervezeteinket -, hogy a munkáltatók alakítsanak ki egyszerűbb, elsősorban személyi alapbér középpontú bérrendszereket. Ehhez viszonylag könnyen kialakítható az adott vállalkozáson belüli, a rendelkezésre álló bértömeghez is igazodó besorolási és tarifabér rendszer. A fennmaradó ösztönzésre szánt bértömeg az egyes egységek között objektív alapon "igazságosan" felosztható, és ezek az összegek az egyes munkavállalók közötti további differenciálásra fordíthatóak.


V. Biztosított bér


Munka Törvénykönyve 143.§.(3)bek.:
"Ha a teljesítménykövetelmény teljesítése jelentős részben nem csak a munkavállalón múlik, garantált bér megállapítása is kötelező."
A kereskedelemben foglalkoztatott munkavállalók jelentős hányadánál - jellemzően a hálózati dolgozóknál - a kereset nagysága a teljesítménybér függvénye.

Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a teljesítmény nem kizárólag a bolti dolgozótól függ, hiszen kialakulását, nagyságrendjét a munkavállalótól független körülmények (bolti profil, áruösszetétel, árukínálat, vevőáramlás, az üzlet telepítettségének körülményei, a munkáltató üzletpolitikája, ezen belül nem utolsó sorban: árpolitikája stb.) jelentős mértékben befolyásolják.
Mindezek egyértelműen szabják meg a törvényi rendelkezésbe foglalt biztosított bér (garantált bér) megállapításának követelményét.

A törvény a biztosított bér mértékére nem ad konkrét eligazítást. Mindemellett indokolt, hogy ez a dolgozó személyi alapbérének megfelelő összegben kerüljön meghatározásra, ill. kollektív szerződésben rögzítésre, már abból eredően is, miután egy alapbérrel kiegészített teljesítménybér normánál maga az alapbér a keresetnek csak egy meghatározott - minimálisan elvárható - hányadát képezi. Tiszta teljesítménybér (pl. tiszta jutalék) esetében ugyanígy fennáll annak az indoka, hogy a dolgozó legalább a személyi alapbérét megkaphassa, hiszen nem teljesítménybérben foglalkoztatottak esetében a személyi alapbér garantált bérként funkcionál.

Célszerű ezért a biztosított bér mértékét valamennyi munkavállaló esetében általánosan a személyi alapbér értékében meghatározni, s az ilyen irányú rendelkezést a kollektív szerződésben rögzíteni.



VI. Minimálbér

A kötelező legkisebb munkabér tartalmát tekintve nem bér, hanem egy olyan mértékegység, amely számszerűsítheti a gazdaság fejlettségét és a munkavállalók életkörülményeit figyelembe véve a legalacsonyabb értékű munka ellentételezéseként törvényesen fizethető összeget.
Egy adott vállalkozás minőségét jellemzi, hogy mekkora a minimálbéren foglalkoztatottak aránya.

Negatív megítélést érdemel az a munkáltató, ahol az értékesebb munkaerő (beosztás, gyakorlat, stb.) munkabére ugyanúgy a minimálbér körül alakul mint a pályakezdő, gyakorlatlan és képzetlen dolgozóé.

A Munka Törvénykönyv és az évenként kiadott kormányrendeletek pontosan meghatározzák a minimálbér tartalmát és alkalmazásának követelmény rendszerét, ezért csak néhány kérdésre hívjuk fel a figyelmet.

A minimálbérnél alacsonyabb személyi alapbért nem lehet meghatározni. A személyi alapbért (munkaszerződésben, később ennek módosításában) írásba kell foglalni, időbéres formában rögzítve. A személyi alapbért minden esetben meg kell fizetni - így nem fordulhat elő olyan eset, hogy bármely időszakra vonatkozóan a munkavállaló a minimálbérnél kevesebb bért kapjon (részmunkaidőben legalább annak időarányos részét).

A munkáltatók egy része teljesítmény-bérrendszer alkalmazásával igyekszik kibújni a minimálbér megfizetésének kötelezettsége alól. Ez azon túl, hogy sérti az emberi méltóságot és szakmai szempontból káros a vállalkozás működésére (negatív ösztönzés differenciálás hiánya stb.) törvénysértő is. A kereskedelemben és általában a szolgáltatásoknál nem fordulhat elő olyan helyzet, amelyben jogszerűen minimálbér alatti összeg fizethető.

Az Mt. 144.§.(1) bekezdése szerint: "Személyi alapbérként, illetve teljesítménybérként a meghatározott feltételeknek megfelelően legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) jár, ettől érvényesen eltérni nem lehet." Ezt egészíti ki a 144.§.(2) bekezdése: "……..a teljesítmény követelményt úgy kell megállapítani, hogy ennek százalékos teljesítése……esetén a ………….munkabér legalább a kötelező legkisebb munkabért elérje, ettől érvényesen eltérni nem lehet. Az Mt. 143.§.(3) bekezdése további eligazítást nyújt: "Ha a teljesítmény követelmény teljesítése jelentős részben nemcsak a munkavállalón múlik, garantált bér megállapítása is kötelező. A szolgáltatásokban a teljesítmény és a munkavégzés mennyisége - minősége között általában és alapvetően igen alacsony az összefüggés. Természetesen egy nagy önállósággal rendelkező egységvezető esetében az átlagosnál jóval nagyobb a ráhatás (itt alkalmazható premizálás stb.), de még ebben az esetben is meghatározóak a tőle független körülmények.

Fentiek alapján összegezhető, hogy a munkáltatónak kell úgy megállapítani a teljesítmény követelményt, hogy az teljesíthető legyen és ellentételezésül legalább a minimálbért megkaphassa a munkavállaló. Ha ez nem történik meg, a fizetendő bért - garantált bért, azaz a személyi alapbért - legalább a minimálbér összegére ki kell egészíteni.
A jogszabályok összefüggésein túl a minimálbér alatti kifizetés a kialakult gyakorlat alapján sem megalapozható.
Tekintettel arra, hogy a Kormány rendelete minden munkavállalóra személy szerinti rendelkezést tartalmaz, a teljesítmény követelmény teljesítésének tényét is személy szerint kell vizsgálni és dokumentálni, ha arra hivatkozással esetleges minimálbér alatti bérkifizetésre kerülne sor. Ehhez két elengedhetetlen feltételnek kell teljesülnie:

előre meghatározott - személyre szólóan kitűzött - teljesítmény követelménynek kell lennie,

egyénileg elhatárolt teljesítmény mérést kell rendszeresíteni.

Nem megfelelő, nem elég tehát, ha pl. a bolti globális forgalom szerepel teljesítmény követelményként, s az nincs lebontva személyekre, s nem elég a követelmény teljesítésének globális mérése, mert abból nem derül ki, hogy az érintett munkavállaló teljesített-e, vagy sem. Ilyen körülmények között nincs mód, nincs jogalap a nem teljesítés címén történő bérminimum alatti kifizetésre, mert a nem teljesítés az érintett munkavállaló vonatkozásában nem dokumentált.
A követelmény-lebontás de még inkább az egyéni teljesítmény mérés számos problémát és az esetek döntő többségében megoldatlan, rendkívül munkaigényes többletfeladatot követelne.

Jelezzük, hogy az állami ellenőrző szervek (Munkaügyi Felügyelőségek) az előbbiekben ismertetett szemlélet alapján értékelik vizsgálataik során a minimálbérre vonatkozó szabályok betartását.
Ennek alapján nem fogadják el jogszerűnek a minimálbér alatt számfejtett és kifizetett bért egyetlen időszak (általában havibért vizsgálva) és egyetlen munkavállaló esetében sem.

A teljesség kedvéért említést kell tennünk arról a lehetőségről is, hogy amennyiben megfelelő anyagi fedezet áll rendelkezésre és a szándék is megvan, a központilag meghatározott minimálbér összegét magasabb szinten is kijelölhetik. Az erre vonatkozó esetleges döntést célszerű a kollektív szerződésben rögzíteni.


---------------------------------------








M I N T A

(amelynek tartalma tetszés szerint bővíthető, vagy szűkíthető)


A 200….ÉVI BÉRMEGÁLLAPODÁS


amelyet egyrészről a ………………………….(Rt, Kft., ÁFÉSZ, Takarékszövetkezet, stb.) mint munkáltató, másrészről a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete munkahelyi szervezete kötött az alábbiak szerint:

A szerződő felek megállapodnak abban, hogy a munkáltatónál:

1./ 200…évben legalább ………….% átlagkereset-növekedés valósul meg.
A 200…..évi teljes munkaidős átlagos állományi létszám terve………….fő
részmunkaidősök tervezett létszáma………………fő

Bázis: 200……évi teljes munkaidős átlagos állományi létszám ……….fő
200……évi részmunkaidősök átlagos létszáma ……….fő
200……évi bruttó átlagkereset ………Ft/fő


2./ A 200……évi személyi alapbérfejlesztés átlagos mértéke 200………………hó
………napjától……………%

Bázis: a személyi alapbérek 200….. december 31-i átlaga:………………eFt/hó

A személyi alapbérfejlesztés elvei: (például !!!)

" A szervezeti egységek a személyi alapbérek ……………………%-ának megfelelő bértömegét használhatják fel bérfejlesztésre.
" A személyre szóló bérfejlesztés differenciáltan történik. A differenciálás alapja a végzett munka minősítése. Ez a munkáltatói jogokat gyakorló vezető feladata.
" A kiadható személyi alapbérfejlesztés alsó határa ……………………Ft/hó/fő, (vagy…………….%), amely minden teljes munkaidős munkavállalót megillet (kivéve, ha a vele szemben alkalmazott hátrányos jogkövetkezmény megállapítása ezt kizárja).

A szerződő felek rögzítik, hogy a munkáltató I. féléves eredményének ismeretében 200…..augusztus 15-ig megvizsgálják a további bérfejlesztés lehetőségét.


3./ A legkisebb munkabér (minimálbér) nagysága 200………………….hó
napjától ……………….Ft/hó/fő.

4./ Az egyes munkaköri kategóriák minimális béreit alakító szorzószámok




BÉRTARIFA TÁBLÁZAT

a munkaköri kategória
kódszáma szorzószám …………….kódszám szorzószám


A szorzószám vetítési alapja a Bérmegállapodás 3. pontja szerinti legkisebb munkabér.

A bértarifa hatálybalépésének időpontja 200………………..hó ………..nap.

A bértarifa a 6/1992. (VI.27.) MüM. sz. rendelet alapján az ÁFEOSZ (OKSZ, OTSZ) és a SZAKSZERVEZET között létrejött megállapodás előírásain és kódszámain alapul.

5./ 200…………….és……………..hónapjaiban a munkavállalók ……….heti/havi alapbérüknek megfelelő jutalomban részesülnek.
Kizáró tényezők:……………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………...

A jutalom összegének alsó határa: …………………………Ft/fő.

6./ A munkavállalók 200……..hó…….napjától béren kívüli juttatásként ……………Ft étkezési térítést kapnak, amelyet a munkáltató kizárólag fogyasztásra kész étel vásárlására (vagy munkahelyi étkezésre) feljogosító ingyenes utalvány formájában biztosít.

7./ Ez a MEGÁLLAPODÁS - ha van hatályos Kollektív Szerződés - a Kollektív Szerződés 200…..évi……..számú mellékeltét képezi. Hatályos Kollektív Szerződés hiányában a Bérmegállapodás kollektív szerződéses erejű megállapodásnak minősül.



……………………………200…………………………..hó…………..nap



………………………………….. ………………………………………..
munkáltató képviseletében a szakszervezet képviseletébe



Értékelés
A munkaügyi ismeretek a kereskedelemben című tanulmánynak az ÁP Kht.-val kötött szerződés teljesítéséről.



Dr. Berán Katalin feladatául egy olyan tanulmány elkészítését szabta meg a szerződés, amely alapul szolgálhat egy nagy példányszámú, egyszerű, közérthető tájékoztató kiadványhoz. A kereskedelmi ÁPB egy terjedelmesebb mű átadását kérte, azzal, hogy a szerkesztett változatot egy szakértői bizottság állíthassa össze, és készíthesse elő a nyomdai munkálatokhoz.
A megbízott feladatát magas színvonalon, a vállalt tartalommal határidőre elkészítette és az ÁPB-nek átadta. Ennek alapján a program folytatható és a nyomdai előkészítés a szerkesztéssel párhuzamosan megkezdhető.



Budapest, 2008. június 30.


Dr. Sáling József
ÁPB Társelnök

Kereskedelmi Ágazati
Párbeszéd Bizottság


Munkaügyi ismeretek a kereskedelemben
(tanulmány)

Készítette:Dr. Berán Katalin ügyvéd

Budapest, 2008. június 30.




Back to content | Back to main menu