_MENÜ____________ _DOKUMENTÁCIÓ___ |
Budapesti
Mûszaki és Gazdaságtudományi
Egyetem |
|||||
A hálózati
réteg szintjén az Internet
autonóm rendszerek (Autonomous System, AS) összekapcsolt
együttesének tekinthetõ. Nincs igazi szerkezete, de létezik
számos fõbb gerinchálózata, amelyek nagy
sávszélességû
vonalakból és gyors routerekbol állnak. A gerinchálózathoz
csatlakoznak a területi vagy regionális hálózatok, és
ezekhez a hálózatokhoz csatlakoznak az egyetemeken, vállalatoknál és
internetszolgáltatóknál lévú LAN-ok. Az
2. ábrán [2] ennek a kvázi-hierarchikus szervezõdésnek
egy vázlata látható.
A TCP az általa feldolgozott datagramokat átadja az IP-nek. Persze ezzel együtt közölnie kell a rendeltetési hely Internet címét is. Az IP-t ezeken kívül nem érdekli más: nem számít, hogy mi található a datagramban vagy, hogy hogyan néz ki a TCP fejléc. Az IP feladata abban áll, hogy a datagram számára megkeresse, a megfelelõ útvonalat és azt a másik oldalhoz eljuttassa. Az útközben fellelhetõ átjárók és egyéb közbülsõ rendszereken való átjutás megkönnyítésére az IP a datagramhoz hozzáteszi a saját fejlécét. A fejléc fõ részei a forrás, és a rendeltetési hely Internet címe (32 bites címek, pl. 128.6.4.94), a protokollszám és egy ellenõrzõ összeg. A forrás címe a küldõ gép címét tartalmazza. (Ez azért szükséges, hogy a vevõ oldal tudja honnan érkezett az adat). A rendeltetési hely címe a vevõ oldali gép címét jelenti. (Ez, pedig azért szükséges, hogy a közbensõ átjárók továbbítani tudják az adatot). A protokollszám kijelöli, hogy a datagram a különbözõ szállítási folyamatok közül melyikhez tartozik. A TCP egy biztos választási lehetõség. Végül az ellenõrzõösszeg segítségével bizonyosodik meg a vevõ oldali IP arról, hogy a fejléc az átvitel során nem sérült-e meg. A TCP és az IP különbözõ ellenõrzõösszegeket használ. Az IP-nek meg kell tudnia gyõzõdni a fejléc sértetlenségérõl, különben rossz helyre küldhet el adatot. A TCP és az IP a biztonság és a hatékonyság növelése miatt tehát külön ellenõrzõösszegeket használ. Az IP fejléc hozzátétele után az eredeti üzenet a 3. ábra [2.] szerint néz ki.
A Datagram-eltolás és a DF, MF mezõk a datagramok részeinek nyomon követésére használatosak (a bevonalkázott bitet nem használják). Egy datagramot például akkor kell széttördelni, amikor az egy olyan hálózaton halad keresztül, amely számára nagy falatnak mutatkozik. Az Élettartam mezõben lévõ szám mindig csökken, amikor a datagram egy rendszeren halad keresztül. Amikor eléri a nullát, a datagram megsemmisül. Ezt az eljárást a rendszerben esetleg felépülõ végtelen ciklusok miatt építették a protokollba. Persze ezek felléptének valószínûsége az ideális esetben nulla, de a jól megtervezett hálózatoknak a bekövetkezhetetlen eseményekkel is el kell tudniuk bánni. Amikor a hálózati réteg összerak egy teljes datagramot, tudnia kell, hogy mit tegyen vele. Végül az Azonosítás mezõ ahhoz kell, hogy a célhoszt meg tudja állapítani, hogy egy újonnan érkezett csomag melyik datagramhoz tartozik. Egy datagram minden egyes darabja ugyanazzal az Azonosítás mezõ értékkel rendelkezik.
Az Interneten minden hosztnak és routernek van egy IP-címe, amely a hálózat számát és a hoszt számát kódolja. A kombináció egyedi, elméletileg nincs két olyan gép, amelynek ugyanaz az IP-címe. Minden IP-cím 32 bit hosszú és az IP-csomagok Forrás címe és Cél címe mezõiben hordozzák. A hálózati címeket (amelyek 32 bites számok) rendszerint pontokkal elválasztott decimális jelölésrendszerben írják. Ebben a formátumban minden 4 bájtot tízes számrendszerben írnak ki, 0-tól 255-ig. A legkisebb IP-cím a 0.0.0.0 és a legnagyobb a 255.255.255.255. A 0 és 1 értékeknek speciális jelentéseik vannak. A 0 érték jelentése: ez a hálózat vagy ez a hoszt. Az 1-et adatszóró címként használják, és a jelzett hálózat összes hosztját értik azt. A 0.0.0.0 IP-címet a hosztok az elindulásuk alatt használják. Az olyan IP-címek, amelyeknek a hálózatszáma 0, az aktuális hálózatra vonatkoznak. Ezek a címek lehetõvé teszik a gépeknek, hogy a saját hálózatukra hivatkozzanak anélkül, hogy tudnák a számát. A csupa 1-bõl álló cím az adatszórást teszi lehetõvé a helyi hálózaton, jellemzõen egy LAN-on. A helyes hálózatcímmel és csupa 1 hoszt mezõvel rendelkezõ címek lehetõvé teszik adatszóró csomagok küldését az interneten bárhol elhelyezkedõ távoli LAN-okra.
Az Internet szállítási protokollja a TCP, melynek mûködésérõl az alkalmazási rétegrõl szóló részben már lehetett olvasni. Most viszont az IP-fejrészhez hasonlóan szeretném ismertetni a TCP (4. ábra [2.]) felépítését is.
Minden szegmens
egy fix kiosztású 20 bájtos fejrésszel
kezdõdik, amit fejrészopciók követhetnek.
Ezek után
legfeljebb 65535 – 20 – 20 = 65495 bájt adat állhat.
A kivonandók közül az elsõ 20 bájt az
IP-, a második 20 bájt a TCP-fejrészt jelenti.
A Forrásport és
a Célport mezõk azonosítják az összeköttetés
helyi végpontjait. A TCP-fejrészhossz mondja meg, hány
32 bites szóból áll a TCP-fejrész URG bit értéke
1, ha sürgõsségi mutatót használt.
Ez a mutató a
sürgõs adat bájtban mért helyét jelzi
a jelenlegi bájtsorszámhoz viszonyítva. Ez a mechanizmus
a megszakítás üzeneteket helyettesíti, lehetõséget
adva a küldõnek, hogy jelzést küldjön
a vevõ felé anélkül, hogy a TCP-nek külön
megszakításokkal
kelljen foglakoznia. Az ACK bit 1 értéke jelzi a nyugta
mezõ érvényességét. Ha ez 0 akkor
a nyugta mezõ figyelmen kívül hagyható. A PSH bit
jelzi a késedelem nélküli adat továbbítását.
Az RST bit egy hoszt összeomlása, vagy más okból összezavart összeköttetés
helyreállítására szolgál. Ha valaki
RST = 1értéket viselõ szegmenst kap, akkor felkészülhet
valamilyen probléma megoldására. SNY bit összeköttetés
létesítésére szolgál, míg
a FIN bit összeköttetés bontására szolgál.
Jelzi, hogy a küldõnek nincs több továbbítandó adata.
A TCP forgalomszabályozása változó méretû
csúszóablakkal történik. Az ablakméret
mezõ határozza meg, hogy a nyugtázott bájttal
kezdõdõen hány bájtot lehet elküldeni. |
D
O
K
U
M
E
N
T
Á
C
I
Ó
-
D
O
K
U
M
E
N
T
Á
C
I
Ó
-
D
O
K
U
M
E
N
T
Á
C
I
Ó |
|||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |