A távoktatás csodái

A távoktatás

    A távoktatás megjelenése a 19. századra tehető. Megjelenésének célja az oktatást megakadályozó, vagy hátráltató távolságok leküzdése. Elemei a hagyományos távoktatás, a modern távoktatás, a hibrid képzés és az online oktatás. Az információs forradalomnak, az internet elterjedésének köszönhetően a távoktatás napjainkban egyre nagyobb szerepet játszik a képzések között.

    A távoktatás módszere elsősorban a felnőttoktatásban és a szakmai továbbképzésben alkalmazható. A távoktatási forma rugalmas, a hallgatók központilag kialakított tematika alapján, önállóan megszervezett tanulási rendjüknek megfelelően végezhetik tanulmányaikat. Nincs létszám korlát, pénz és időtakarékos, így többen tudják igénybe venni, mint a klasszikus oktatási formákat. Kezdetben levelezés, telefon és a televízió voltak az eszközei. Az az egész életen át tartó tanulásra való törekvésnek megfelelően a távoktatás folyamatos fejlesztése tapasztalható. Az internet és a többi multimédiás eszköz elterjedésének köszönhetően létre jött az e-learning, ami számítógépes hálózaton elérhető nyitott, tér és időkorlátoktól független képzési forma. Igényel alapvető számítógépes ismereteket, de ez a mai digitális nemzedéknek nem okoz problémát. Lehetővé teszi a valós időben történő tanulást a kapcsolattartást az oktatóval és a többi tanulóval is.
Előnyei mellett azonban hátrányokkal is kell számolnunk. A kérdésekre érkező válasz időben eltolódhat így a tanulás folyamata, valamint a visszaigazolás lelassulhat. A gyakorlat centrikus tanulmányoknál alkalmazása kevésbé hatékony, mert gyakorlatot még nem lehet távolról teljesíteni.
    Magyarországon a 90-es években kezdett terjedni.
Több egyetem és főiskola keretei között szerezhető távoktatás formájában felsőfokú végzettség, de található középfokú tanfolyam is, a gazdaképzőtől a vállalkozási tanfolyamig, a nyelvoktatástól a számítógépes oktatásig. 
   

    A távoktatás elterjedése előnyeinek köszönhetően pozitív hatással van az oktatás egészére. A jövőben várható a rendszer kibővítése és folyamatos fejlesztése, így a legkorszerűbb technikák segítségével könnyítheti meg a tanulást.
(Marosi Balázs)