A testépítés, mint sportág a XVIII. század végén jött létre. Nagyon sok sportnak az alapja, mivel abszolút ellenállásos edzés a test összes izma számára.
A testépítő edzés súlyzós edzésből áll. A testépítők célzottan edzik egyes izomcsoportjaikat, hogy ott megfelelő növekedést érhessenek el, de nem az a céljuk, hogy minél nagyobb súlyt mozgassanak meg, hanem az, hogy a megedzett izmot minél jobban leterheljék.
Az edzés mikrosérüléseket és tápanyaghiányt idéz elő az izmokban. Az izmok igyekeznek tápanyagot felvenniés kompenzálnak: több tápanyagot vesznek fel, mint amit leadtak, ezáltal az izomsejtek mérete nő. Ehhez megfelelő mennyiségű pihenésre és regenerációs időre van szükség.
A testépítők edzése heti egy vagy kétszeri megedzését engedi meg az izmoknak. Az edzésprogramok eszerint vannak elosztva. Hetente 4-5, versenyzői szinten 6 napot edzenek, úgy, hogy napi 1-2-3 izomcsoportot mozgatnak meg. Az edzés nem tart órákig, egy megfelelően végzett edzés 45-90 perc.
A testépítők két ciklusban edzenek: tömegnövelés és szálkásítás.
A tömegnövelés során nagy mennyiségben visznek be szénhidrátokat és nagy mennyiségű, de a diétához képest kevés fehérjét. A diéta során lecsökken a szénhidrát és növekszik a fehérje mennyisége.
Tömegnövelés során igyekeznek a lehető legnagyobb súlyt használni, a szálkásításkor aerob edzést végeznek a testépítők, mely alkalmas a zsír eltüntetésére.