A testépítő versenyeken semmiféle "sporttevékenység" nincs, nem fizikai teljesítményt hasonlítanak össze. Ez egy esztétikai sport, ahol a megfelelő esztétikai tulajdonságokat kőkemény edzéssel és diétával érik el.
Mérlegelés és magasságmérés van, aminek célja a sportolók kategóriákba sorolása súlycsoport vagy magasság szerint.
A testépítő versenyen a versenyzők versenyformában vannak, amely több a szálkásnak nevezett állapotnál, szakmai berkekben ezt száraz állapotnak mondják. Ennek jelentése az, hogy a versenyzőn se zsír, sem víz nem látható. Ezt az állapotot a verseny napjára időzítik a versenyzők és már másnapra sem tartható meg. Ebben az állapotban tudják a bírók értékelni a munkát, a vízzel-zsírral fedett test izomzata ugyanis nem látható.
A versenyeken 3 forduló van:
1. szimmetria forduló: versenyzők arányosságát nézik. Ez sok mindent magába foglal: az izmok egymáshoz képest meglévő arányossága, de még a genetikai tényezők, mint váll-csípő szélesség, végtagok hossza, alsó-felsőtest hossz aránya, izmok hossza is számít.
2. izmossági forduló: itt az izmok nagysága, egyes izmok fejlettsége, izomsűrűség, szárazság a döntő. A szárazság alap, két kb. egyforma izomzatú versenyző közül mindig a szárazabb győz. Ebben a körben értékelik az izomzat egyes részeinek fejlettségét és az össztömeget, szárazságot, érettséget.
3. szabadpóz forduló: ebben a fordulóban egy saját zenére előadott koreográfiát kell bemutatni a kötelező pózok és egyéb szabadon kitalált pózok használatával. A versenyzőnek felkészültségéhez méltó szabadpózt kell bemutatni, szórakoztató módon. A szabadpóz értékelésénél a bírák figyelembe veszik a testi adottságokat is, tehát hiába jó pózoló valaki, ha nem megfelelően felkészült, nem nyerheti meg ezt a fordulót.