Spirulina Platensis Chlorella Vulgaris Lithothamnium Calcareum Haematococcus alga


Spirulina platensis mikroalga

Bevezetés

A Spirulina botanikai megnevezése „kis spirálvonalat” jelent - valószínűleg azért kapta ezt a nevet, mert a mikroszkóp alatt formája egy spirálvonalra emlékeztet. A kis kék alga valójában egy baktérium. Az épp hogy 1 miliméter méretű, alig látható élőlény rendkívül gazdag klorofilltartalommal bír, így elősegíti az organikus anyagok szintézisét, ezáltal ez az első olyan élőlény, amely elősegítette az oxigén termelését. Így valóban igaz az állítás, hogy életet ad.

A Spirulinát egyedülálló vitális anyagok-tartalma által vált ismerté. Ez a kis zöld erőmű rendkívüli tápanyagsűrűséggel rendelkezik. Kiemelkedő mennyiségű egészségünk számára nélkülözhetetlen anyag rejlik benne, mindehhez az emberi szervezet számára leghatásossabb anyagokat egyedülálló összetételében tartalmazza.

A Spirulina-fogyasztók nem csak jobb iskolai, munkahelyi és sportteljesítményről számolnak be, hanem nagyobb ellenállóképességgel bírnak, emésztési gondjaik megszűnnek, és vércukorszintjük is helyreáll. A termék fogyasztóinak lelkivilágára is kedvező hatással van, mivel a zöld „power-étel“ serkenti az agyműködést. Ezáltal észlelőképességük érzékenyebbé válik, kiegyensúlyozottabbak lesznek, és megnő a koncentrációs képességük. A Spirulina alga savtalanítja, regenerálja és immunizálja a sejteket.



Vitális anyagok

A Spirulina a lehető legkisebb területen egyesíti a legnagyobb tápanyagtartalmat:

A Spirulina a 60-70 százalékos fehérjetertalmával a legértékesebb, nem állati eredetű fehérjeforrás, amelyet az állati eredetű fehérjével ellenben a test rendkívül jól hasznosít.

Ezen felül kiemelkedő mennyiségű B-vitamint, vasat és különböző zsírsavat tartalmaz, amelyek kedvezően befolyásolják a sejtek anyagcseréjét. A feniletilamin serkenti a szellemi teljesítőképességet, a karotionid – elsősorban a béta-karotin – erősíti az immunrendszert. Mindemellett megtalálható benne számos vitamin, enzim és többszörösen telített zsírsav, például mucco-polisacharid és omega-3-zsírsav, amely a tengeri halakban megtalálható tartalom többszöröse.

A Spirulina alga vérnyomás-, vércukor- és koleszterincsökkentő, gyulladásgátló, izomregeneráló, anyagcsereserkentő tulajdonságát számos tanulmány bizonyítja.



Spirulina tanulmányok

A spirulina és a rák

A spirulina dunaliella algákból készült kivonat 28 hetes időszak alatt heti három alkalommal történő lokális alkalmazása megakadályozta a hörcsögök pofazacskóiban a daganatok fejlődését. A kezelésben nem részesülő kontrollcsoport állatainál a jobb pofazacskóban nagy daganatok fejlődtek ki. A Canthaxanthinnel kezelt állatoknál a daganatok száma és mérete a kontrollcsoporttal összehasonlításban jóval és statisztikailag szignifikánsan alacsonyabb volt. A béta-karotinnal etetett állatoknál a daganatok számának és méretének alacsonyabb, de statisztikailag szignifikáns csökkenése volt megfigyelhető. Az algákkal kezelt állatoknál teljesen hiányoztak a daganatok. Az algákkal kezelt csoport pofazacskóinak mikroszkópos metszetei azonban diszplázia lokalizált területeit és roncsolódásban lévő, korai stádiumú helyi karcinómákat mutattak.

Schwartz, G. Shklar, és mtsai. 1988. Harvard School of Dental Medicine. Pub. in Nutrition and Cancer 11, 127- 134. 1988. USA.


A spirulina és a rák

A spirulina dunaliella algákból készült kivonat a 7,12-dimetilbenz[a]antracén (DMBA) 0,1%-os oldatának ásványi olajban történő heti három lokális alkalmazása mellett egy 28 hetes időszak alatt megakadályozta a daganatok fejlődését a hörcsögök pofazacskóiban. Az algakivonatot hetente három alkalommal folytatólagos 140 mug-os dózisokban, 0,4 ml ásványi olajban szájon át adták be. 28 hét elteltével a hordozóanyagot minden további kezelés nélkül kapó hörcsögök jobb pofazacskójában jól kifejlődött daganatok voltak. A Canthaxanthinnel kezelt hörcsögöknél a daganatok száma és mérete a kontrollcsoporttal összehasonlításban jóval alacsonyabb volt. A béta-karotinnal etetett hörcsögöknél a daganatok számának és méretének csökkenése nem volt ilyen mértékű, de még mindig jelentős. Az algákkal kezelt hörcsögöknél teljesen hiányoztak a daganatok. Az algákkal kezelt csoport pofazacskóinak mikroszkópos metszetei azonban diszplázia lokalizált területeit és roncsolódásban lévő, korai stádiumú helyi karcinómákat mutattak.

Schwartz,-J; Shklar,- G; Reid,-S; Trickler,-D; Department of Oral Medicine and Oral Pathology (Szájgyógyászati és szájpatológiai osztály), Harvard School of Dental Medicine, Boston, MA 02115, USA. In vivo tanulmány.


A spirulina és a daganatsejtek

A spirulina poliszacharidja 200 mg/kg koncentrációban gátolhatja az egerek asciteses májdaganatsejtjeinek szaporodását. Az in vitro érintkezés megtörténte utáni 24 órás időszakban meggátolhatja a H-thymidin, a H-uridin és a H-leucin DNA-ba, RNA-ba történő beépülését, valamint a szarkóma-180 és az asciteses májdaganatsejtek proteinszintézisét. A gátlás foka a lappangási idő meghosszabbodásával nő. A spirulina poliszacharidja meggátolhatja a szarkóma-180 és az asciteses májdaganatsejtek DNA-szintézisét. A gátlás mechanizmusa a DNA anyagcserezavarhoz tartozik.

Lisheng és mtsai. 1991. Megjelent: Marine Sciences, Qingdao, N.5. pp 33- 38. Kína.


A spirulina és az immunrendszer

A spirulina hatása immunmodulátorként: A vizsgálat tárgyát egy diéta proteinnel és vitaminokkal való gazdagításához alkalmazott kékeszöld alga képezte. Megvizsgálták a spirulina (száraz por formájú, egészséget javító étrendkiegészítő) 3 citokin (interleukin -1béta (IL-1béta), interleukin- 4 (IL4) és a stimulálatlan és stimulált mononukleáris perifériás vérsejtekből (PMBC) származó interferon-gamma (IFN) szekréciójára gyakorolt hatását; a PMBC-ket 72 órán keresztül 1:4 és 1:8 arányban hígított spirulinával kezelték 20 mug/ml fitohemagglutinin (PHA) jelenlétében és távollétében. A citokin-szintet minden esetben az ELISA módszer segítségével mérték. Nyugvó PMCB esetén a spirulina az IL-1béta, az IL-4 és az INT szekrécióját az alapszint mindenkor 2,0-, 3,3- és 13,6-szorosára stimulálta. A spirulina következtében kialakuló IFN-szint (229 plusz/mínusz 104 pg/ml) a PHA-stimuláció után elért értékekkel (476 plusz/mínusz 121 pg/ml) hasonlítható össze. A spirulina alkalmazása folytán kialakuló IL-4 értékek azonban jóval alacsonyabbak voltak, mint a PHA által kiváltott értékek (0,34 plusz/mínusz 0,1 ill. 13,1 plusz/mínusz 6,9 pg/ml). A PHA-stimulált sejtek esetén a spirulina az IL-1béta, az L-4 és az INT szekrécióját mindenkor 2,9-, 4,0- és 1,6-szoros értékre növelte. Ebből következik, hogy a spirulina az IFN potens indukálója és az IL-4 és az IL-1 béta mérsékelt stimulátora.

Mao-TK; Water-J-van-de; Gershwin-ME; Correspondence (Reprint) address, M. E. Gershwin, Div. of Rheumatology, Allergy and Clinical Immunol., Sch. of Med., Univ. of California, Davis, CA 95616, USA. Email: megershwin@ucdavis.edu. In vivo-Studie.


A spirulina és az immunrendszer

Ez a kutatómunka három nagy molekulasúlyú poliszacharid-készítmény azonosítását írja le, melyeket emberi fogyasztásra rendeltetett, a humán monocitákra/makrofágokra erős aktiváló hatást gyakorló mikroalgákból izoláltak: immulina a C. platensis-ből, immunon az A. flos-aquae-ból és immurella a C. pyrenoidosa-ból. Ezek a poliszacharidok bonyolult felépítéssel rendelkeznek és mindegyikük több mint tíz millió Dalton becsült molekulasúllyal rendelkezik. Mindhárom poliszacharid jól oldódott a vízben és a mikroalga szárazanyagsúlyának 0,5 - 2,0%-t tette ki. Az immunstimuláló aktivitást a kappa B nukleáris tényező THP-1 humán monocitákban/ makrofágokban való aktiválását célzó transzkripciós faktoron alapuló biotesztek segítségével mérték. A rendszer segítségével a mikroalgákból származó poliszacharidok EC50-értékei 20 és 110 ng/ml között voltak (kb. 10pM). A THP1 aktiválását az immuncitokin mRNA-indukció reverz transzkiptáz-polimeráz láncreakció alkalmazása mellett történő mérésével erősítették meg. Minden poliszacharid jelentősen növelte az interleukin-1 béta mRNA-szintjét és a tumornekrózis faktor alfát. Ezek a poliszacharidok a monociták in vitro aktiválásában százszor - ezerszer aktívabbak voltak a klinikai immunterápiában jelenleg alkalmazott rák elleni poliszacharid-készítményeknél.

Pugh-N; Ross-SA; ElSohly-HN; ElSohly-MA; Pasco-DS; Nationales Zentrum für Naturproduktforschung, 40 Forschungsinstitut der pharmazeutischen Wissenschaften, Pharmazieschule, Universität Mississippi, MS 38677, USA. In vivo-Studie.


A spirulina és az allergia

Megvizsgáltuk a porformájú spirulina platensis (SPP) anafilexiás reakciókra gyakorolt hatását. 0,5 és 1,0 mg/g testsúly (BW) közötti dózisokban az SPP 100%-ban meggátolt egy 48/80 jelzésű vegyület által előidézett anafilexiás sokkot. Az SPP jelentősen gátolta a patkányokban a 48/80 jelzésű vegyület által kiváltott szérumhisztamin szintet. Az SPP (0,5 mg/g testsúly) 68,7%-ban gátolta az anti-dinitrofenil (DNP) által IgE-aktivált passzív bőrallergiát. A mindenkori dózis függvényében az SPP gátolta a hisztamin 48/80 jelzésű vegyület által kiváltott felszabadulását a patkány peritoneális hízósejtjeiből (RPMC). Ezen túlmenően az SPP figyelemreméltó hatást gyakorolt az anti-DNP IgE által kiváltott hisztaminfelszabadulásra vagy az alfa daganatelhalás faktor (TNF-alfa) termelésére. Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy az SPP tartalmazhat olyan vegyületeket, melyek a patkány hízósejtjeiben meggátolják a degranulációt.

Yang-H-N; Lee-E-H; Kim-HM; Dep. Oriental Pharmacy, College Pharmacy, Wonkwang Univ., Iksan, Chonbuk 570-749, South Korea. In vivo-Studie.


A spirulina koleszterincsökkentő hatása

A spirulina szérumlipidekre gyakorolt hatását 30, csekély mértékben hiperlipémiás vagy enyhe magas vérnyomásban szenvedő férfin vizsgálták. A vizsgálati alanyoknak 8 héten keresztül naponta 4,2 g spirulinát, illetve csak az első 4 hétben adtak spirulinát. A spirulina szedése mellett drasztikusan csökkent a teljes szérumkoleszterin szint; a kezelés megszakítása után az érték újra visszaállt a kiindulási szintre. A csökkenés jelentősebb volt a hiperkoleszterinémiás vizsgálati egyéneknél és azoknál, akik nagy mennyiségű koleszterint fogyasztottak. Noha a nagy sűrűségű lipoprotein koleszterin nem mutatott szignifikáns változást, egy enyhe növekedés megfigyelhető volt. Nem változott a szérumtriglicerid vagy a testsúly és nem léptek fel hátrányos hatások.

Nakaya,-N; Homma,-Y; Goto,-Y; 1st Department of Internal Medicine, Tokai University, 1-2-5 Yoyogi, Shibuyaku, Tokyo 151, Japan. In vivo-Studie.


A spirulina és a vérzsírértékek

A spirulina zsíranyagcserére gyakorolt hatásának, oxidációgátló kapacitásának és az idősebb koreai állampolgárok immunfunkciójának értékelése céljából intervenciós tanulmány elvégzésére került sor. 24 héten át hat-hat 60 és 75 év közötti férfi és nő kapott naponta fejenként 7,5 g spirulina étrendkiegészítőt. Az intervenciós időszak előtt és közben a táplálékfelvétel mellett antropometrikus és biokémiai paramétereket is mértek, valamint értékelték a plazmalipid-szintet, az antioxidáns státuszt és az immunfunkciót. A vizsgálati alanyok egészségi állapota a tanulmányban való részvétel előtt viszonylag jó volt. Táplálékfelvételük kielégítőnek tekinthető, az antropometrikus értékek és a plazmatápanyag-szint a normál tartományban voltak. Az étrend 24 hétig tartó, spirulinával történő kiegészítése nem volt negatív hatással a táplálékfelvételre és az antropometrikus értékekre. Jelentős változásokat állapítottak meg azonban a vérzsír-profilokban, az oxidációgátló kapacitás és az immunindexek terén. Az étrendkiegészítők négy hetes szedése után csökkent a trigliceridek plazmakoncentrációja, valamint a koleszterin és az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL-koleszterin) összszintje.

Amint azt a növekvő teljes antioxidáns-státusz és a tiobarbitúrsavval reakcióba lépő szubsztanciák csökkenése mutatja, javult az oxidációgátló kapacitás. A perifériás limfociták szaporodási arányának és a plazma C3-szintnek a növekedésével javult immunfunkció volt megállapítható. A spirulina étrendkiegészítő fenti hatásai tekintetében nem volt különbség a mérsékelt hiperkoleszterinémiás és a normokoleszterinémiás vizsgálati alanyok között. Ez a tanulmány bizonyítja, hogy étrendkiegészítőként a spirulina a táplálkozásfiziológiai szempontból hajlamos csoportok esetében alkalmazható a tápláltsági és egészségi állapot javítására és az olyan krónikus betegségek, mint a hiperlipidémia illetve az oxidáció következtében kialakuló betegségek megelőzésére. E téren különböző népességcsoportokkal végzett további vizsgálatokra van szükség.

Kim-WhaYoung; Park-JiYea; Kim-WY; Park-JY; Abteilung Nahrungsmittel der Ewha Womans University, Seoul, Republik Korea.


A spirulina antivirális hatása

A kékes-zöldes Arthrospira platensis (korábban spirulina platensis) fonálalga vizes kivonata meggátolta a HIV-1 szaporodását a humán T-sejtvonalakban, a perifériás vér mononukleáris sejtekben (PBMC), valamint a Langerhans sejtekben (LC). A 0,3 és 1,2 mug/ml közötti kivonat-koncentrációk a perifériás vér mononukleáris sejtekben (PBMC) kb. 50%-kal (50% effektív koncentráció (EC50)) csökkentették a vírustermelődést. A PBMC-növekedés 50%-os gátlásához (IC50) szükséges kivonat koncentrációja 0,8 és 3,1 mg/ml között volt. A mindenkor alkalmazott sejttípus függvényében a terápiás indexek 200 és 6000 között voltak. A kivonat a HIV-1-re való hajlamot közvetlenül deaktiválta egy vírusokkal való előinkubáció esetén a humán T-sejtvonalakhoz való kötődés előtt. A kivonat frakcionálása során felismerhetővé vált a vírus elleni védekezés a poliszacharid-frakcióban, valamint egy extrém alacsony hányadban poliszacharidokat és tanninokat tartalmazó frakcióban. Ebből azt a következtetést vonjuk le, hogy az A. platensis vizes kivonatai antiretrovirális aktivitást fejtenek ki, ami potenciális klinikai jelentőséggel bír.

Ayehunie-Seyoum; Belay-Amha; Baba-Timothy-W; Ruprecht -Ruth-M; Dana-Farber Cancer Inst., Harvard Med. Sch., Lab. Viral Pathogenesis, 44 Binney Street, Boston, MA 02115, USA. In vivo-Studie.


A spirulina és a diéta

Két 4 hetes időszakon keresztül naponta háromszor 14 spirulina tablettát, illetve egy placebót kapott az étkezések előtt egy férfi és 15 nő. Mindegyikük életkora 18 és 64 év között volt, közepes testtömeg-indexszel (30,5 n 5,2) rendelkeztek és legalább 3 hónapig testsúlycsökkentő diétát tartottak. Minden spirulina tabletta 200 mg spirulinát tartalmazott, a placebo-tablettában spenótpor volt. A placebo szedése közben az átlagos súlyveszteség 0,7 n 0,4 kg volt, a spirulina 4 hetes szedése alatt pedig 1.4 n 0.4 kg. A spirulina nem gyakorolt negatív hatást a klinikai és biokémiai értékekre.

Becker,- EW; Jakober,-B; Luft,-D; Schmulling,- RM; Inst. Chemische Pflanzenphysiologie der Univ., Corrensstr. 41, 7400 Tübingen, Bundesrepublik Deutschland. Nutrition-Reports-International. 1986, 33: 4, 565-574; 15 ref. Doppelblind-Kreuzstudie.


A spirulina és a nehézfémek

Patkányok egy csoportjának 30 napon keresztül duplán deionizált vízben ólmot (100 ppm) adtak. A többi csoport hasonló időszakon keresztül olyan exogén antioxidánsokkal együtt kapta a táplálékban az ólmot, mint az E-vitamin (50 IU/kg), a C-vitamin [aszkorbinsav] (800 mg/kg) vagy a spirulina (1.500 mg/kg). A kezelt patkányoknál a májban, a tüdőben és a vesékben meghatározták a lipidperoxidációs termékek, úgymint a malondialdehid, a konjugált dién és a hidroperoxid tartalmát. Az ólommal kezelt állatok esetében szignifikánsan nőtt az említett lipidperoxidatív termékek tartalma. Az exogén antioxidánsok ólommal kezelt állatoknak történő adása csökkentette a malondialdehid, a konjugált dién és a hidroperoxid tartalmat. Ez arra utalt, hogy az E-vitamin, a C-vitamin [aszkorbinsav] és a spirulina szignifikáns antioxidációs aktivitással rendelkeztek, melynek következtében védelmet nyújtottak az állatoknak az ólom toxikus hatásával szemben.

Khera-A; Balaraman- R; Gyógyszerészeti osztály, Műszaki és mérnöki tudományok kara, M S – Barodai Egyetem, Kalabhavan, Baroda 390.001, India. In vivo tanulmány.


A spirulina és az emésztőrendszer

50 felnőtt, nőstény Wilstar patkányon vizsgálták az S. platensis száraz biomasszájának heveny gyomorfekélyek hegesedésére (naponta egyénenként 2 g szájon át történő adása mellett) kifejtett hatását. A kísérleti állatok 75-80%-ánál 40 órás böjtöléssel, melynek során két alkalommal (3 óráig 13°C mellett 2 napon) hideg általi stressznek tették ki az állatokat, gyomorfekélyes elváltozásokat idéztek elő. 1, 4, 7, 10, 15 és 20 kezelési nap elteltével minden csoport 4-5 állatát feláldozták és jegyzőkönyvbe foglalták a gyomornyálkahártya elváltozásainak számát, lokalizációját, méretét és megjelenésformáját. 20 nap elteltével a spirulinával kezelt állatok esetében az elváltozások 100%-a el volt hegesedve, mellyel szemben a kontrollcsoportba sorolt állatok 38%-ánál vérzéses daganatképződés volt megfigyelhető. A gyomorfal elváltozást mutató fragmentumainak szövettani vizsgálata megerősítette a makroszkópikus adatokat.

Petrescu-Raianu- A; Barbu-L; Popovici-E; Stanca-D; Popovici- G; Biológiai intézet, Splaiul Independentei 296, Bukarest, Románia. Revue-Roumaine-de-Biologie.-Serie- de-Biologie-Animale. 1995, 40: 2, 117-122; 20 ref. In vivo tanulmány.


Az itt látható információk forrása: http://www.algae-facts.com







Impresszum 2013. Minden jog fenntartva! Kapcsolat
Cégháttér Szállítási információk Tudomány és áttekintés Terméktapasztalatok