[Kezdőlap]

 

[Az úszásról általában és a gyorsúszás technikája] [Mellúszás technikája] [Hátúszás technikája] [PVK „DELFIN” ADA] [Edzések]

 

 

Pillangóúszás technikája

 

Alaphelyzet: a test enyhe, tónusos, tartásos helyzetben van, a mellúszáshoz hasonló. A víz felszínével bezárt szög néhány fokos, karok elöl, vállszélességben nyújtva, tenyerek lefelé néznek összezárt ujjakkal. A víz a homlok vonaláig ér. Lábak kissé távolabb egymástól, nyújtva, befelé fordított, lefeszített lábfejekkel a víz felszíne alatt. Csípő egy kissé süllyesztett helyzetben van a mellúszással ellentétben.

Karmunka: szimmetrikus, ciklikus mozgás. Két nagy szakasza van: víz feletti passzív- és víz alatti aktív szakasz.

 

 

       

 

   
 

1. kép: A pillangóúszás technikája több szemszögből

 

Lábmunkája: mind a két része az előrehaladást szolgálja. Az előrehaladást nagyobb százalékban előidézi a fentről lefelé történő szakasz. Lefelé mindkét láb a víz felszíne alatt enyhén befelé fordított lábfejekkel, teljesen kinyúlva helyezkedik el. A lábak indítását a csípő erőteljes, de rövid lefelé történő mozgása előzi meg. Utána a combok indulnak gyorsan lefelé. A mozgás bizonyos szakaszában a combok lefelé irányuló mozgása megáll. A mozgás alatt ellazult a lábszárak és a lábfejek, a térdek hajlító és nyújtó szerepe következtében fokozódó gyorsasággal, a combok megállását követően, befejezik a lefelé irányuló mozgásukat. Addig tart, amíg a comb vonalába nem kerülnek. Ostorcsapás mozdulat. Felfelé először a csípő erőteljes mozgása, majd a combok és a térd enyhe hajlítása következtében a lábfejek és a lábszárak.

A kar és a lábmunka összhangja: 1 karmunkára vízfogástól vízfogásig 2 teljes lábmunkát kell végrehajtani. Amikor a kar a vízben a húzás szakaszát kezdi, akkor az első lábmunka fentről lefelé irányuló része, tolás szakaszának utolsó harmadában már ismét felső helyzetben van a láb. A második lábmunka a karmunka toló szakaszának utolsó harmadában indul lefelé. A lentől felfelé történő szakasz akkor fejeződik be, amikor a kar a vízfogás helyzetéhez közeledik.

Légzés: belégzés a karmunka passzív szakaszában, kilégzés az aktív szakaszban.

Rajt: vízbeérkezési szög meglehetősen kicsi.

Forduló: átcsapások, bukóforduló.

[Ugrás a lap tetejére]