Hogyan kezdjünk hozzá a neveléséhez?
A kölyökkutya nevelése


Kutyánkat, miként a gyermekeinket is, nevelni kell!
Rossz szokásaikról következetesen le kell szoktatni őket, jó szokásaikat erősíteni kell.
Megfelelő szocializációval biztosítani kell, hogy a kutya harmonikusan beilleszkedjen környezetébe, megfelelő viszonyt alakítson ki a családtagokkal, az emberekkel és fajtársaival.


Amint hazavittük az új családtagot, el kell kezdeni a nevelést. Első lépésként tisztázzuk vele, hogy ki a falkavezér.
Barátságosan, de határozottan közeledjünk felé, ebből tudni fogja, hogy ki az úr a háznál. Ha a kutya bennünk következetlenséget, vagy bizonytalanságot érez, hamarosan átveszi a falkavezér szerepet, ezt nem engedhetjük meg!


A kutya alaptermészetéből adódóan meg akar felelni gazdájának, ezért a dicséret-szidás párossal mindenféle fizikai erőszak nélkül is elérhető a kívánt eredmény. Elég a határozott rendreutasítás ahhoz, hogy a számára tiltott dolgokkal felhagyjon. Néha még ugyan bepróbálkozik, de a következetesség meghozza a várva várt eredményt.


A rossz szokások kialakulása



Sok kutyatulajdonos panaszkodik egyébként szófogadó kedvencére néhány makacsul rögződött rossz szokása miatt. Sajnos utólag mindig sokkal nehezebb megoldani ezeket a problémákat, mint megelőzni kialakulásukat.




Rágcsálás:


Kezdjük talán a kiskutyák egyik kedvenc időtöltésével, a rágcsálással.
A kiváltó ok a kutya korától függ. A fiatal kutyáknál a fog növekedésekor érzett bizsergés miatt rágcsálnak, később pedig belép a nagy ellenség: az unalom. A gazdi cipői a legvalószínűbb áldozatai lehetnek kutyánk rossz szokásának, de újságok, könyvek, bútorok, szőnyegek, sőt sajnos az elektromos vezetékek is mind-mind potenciális rágógumik kutyusunk számára. Vegyünk kutyusunknak sípoló gumijátékot vagy műcsontot, amivel lekötheti magát, amikor az imádott gazdi távol van. A rágcsálási inger általában másfél éves kor után megszűnik.

Elcsenni a gazdi jó illatú papucsát, és alaposan átalakítani, ez minden valamirevaló kölyökkutya álma. Csak az a baj, hogy a gazdi nem mindig örül, ha fáradtan hazaérkezve kedvenc lábbelijét sok apró darabban látja viszont. Ilyenkor aztán hirtelen haragjában esetleg jól elveri a kiskutyát. Ez pedig nemcsak igazságtalan, de többnyire teljesen hatástalan módszer is. Igazságtalan, mert minden büntetés előtt illik végiggondolni, nem mi hibáztunk-e valamiben. Márpedig a kölyök számára elérhető helyen hagyni ilyen rágásra csábító dolgot, több mint provokáció. Azon kívül hatástalan is az utólagos szidás, mert ha nem sikerül rajtakapnunk őkelmét, amint épp ellopja vagy rágja a papucsot, fogalma sincs, hogy miért büntetjük meg.



Sokakat megtéveszt az, hogy a kutya szemmel láthatóan szégyelli magát, és félelmet mutat, mikor leszidják, mint aki pontosan tudja, hogy miért kap ki. Pedig egyszerűen arról van szó, hogy a gazda hangjából, mozdulataiból érzi, hogy valamiért haragszanak rá, és ez bőven elég ahhoz, hogy meglapuljon. Nem szabad ugyanis abból a feltételezésből kiindulni, hogy kutyánk tudatában van annak, ha rosszalkodik. Egészen más számít „rossznak" a kutyák és az emberek értékrendjében. A kölyök számára teljesen rendjén való, hogy fogváltáskor vagy egyszerűen unalmában arra alkalmas anyagú és szagú dolgokat rágcsáljon. Fogalma sincs arról, miért szabad a régi elnyűtt cipőt szétcincálni, és miért jár büntetés az új bőrkesztyű hasonló módon történő feldolgozásáért. Ne is várjuk tőle, hogy ezt megértse. Inkább adjunk neki sok bőrből, fából készült játékot, és zárjuk el előle azokat a tárgyakat, amelyek kísértésbe vinnék.



Az is segíthet, ha sokat játszunk vele, és rendszeresen sétáltatjuk. Az a kutya ugyanis, amelyik gyakran van egyedül, és sokat unatkozik, bizony hajlamos még felnőttkorában is megrágcsálni dolgokat. Ha mást nem talál, hát a padlót vagy a bútorokat. Az ilyen állatot szokták néha gyenge idegzetűnek, „túltenyésztettnek" kikiáltani, pedig szegény egyszerűen csak játék- és mozgásigényét próbálja meg valahogyan levezetni.

Ugyanez a probléma másképpen jelentkezik a kertben tartott kutyáknál. Nincsenek veszélyben a cipők és a szőnyegek, viszont előfordulhat, hogy a kölyökben kertészkedési ambíciók ébrednek föl. Gyakori a fák, bokrok meglehetősen szakszerűtlen, tövig történő visszametszése, esetleg a kert részleges felásása. Az előbbi szabályok ugyanúgy érvényesek ebben az esetben is:

1. Szidni, büntetni csak tettenéréskor szabad!

2. El kell látni a kutyát megfelelő rágcsálnivalóval!

3. Naponta többször alaposan ki kell fárasztani játékkal, sétával!

Notórius gödörásók esetében lehet, hogy az előbbi szabályok betartása sem segít. Ilyenkor két másik, speciális ok is szóba jöhet. Egyrészt figyeljük meg, nem rejt-e el kutyánk valamit - többnyire ételt, csontot - a gödör mélyére. Ha így áll a dolog, nem árt lecsökkenteni a napi adagját, hogy ne legyen fölösleg, amit félre lehet tenni rosszabb napokra.

Nyáron, nagy melegben azonban egészen másféle, igen egyszerű magyarázata lehet a nagyméretű gödrök keletkezésének. A kutyák ilyenkor ösztönösen keresik a száraz, forró talaj alatt a hűvösebb, nedves rétegeket. Ezért érdemes rendszeresen fellocsolni a kert egy árnyékos részét, ahol kényelmesen hűsölhet, és így nem kell a maga módján megoldania a problémát.



Ugatás:


Egy másik, rendkívül bosszantó szokása alakulhat ki a kertben és lakásban tartott kutyáknak egyaránt, a túl sok, fölösleges ugatás.

A lakásban tartott kutyák többnyire gazdájuk távollétében tépázzák a szomszédok idegeit folyamatos ugatásukkal. Újra csak azt kell hangsúlyoznunk, hogy a megoldás főként a megelőzésben keresendő. Ne hagyjuk a kutyát túl sokáig magára. Hogy pontosan mennyi is az az idő, ami egyedül már nehezen elviselhető, fajtánként és főként egyedenként változik. A másik fontos szabály, hogy a kölyköt fokozatosan kell hozzászoktatni az egyedülléthez. Eleinte csak néhány percre hagyjuk magára, méghozzá egy kiadós séta és játék után. Adjunk neki valami rágcsálnivalót, műcsontot, játékot, hogy legyen mivel elfoglalnia magát. Ha csöndben marad, néhány perc távollét után térjünk vissza és dicsérjük meg. Fokozatosan növeljük az időt, amíg egyedül hagyjuk, de később se feledkezzünk meg előtte a sétáról, utána pedig a dicséretről.

Egyáltalán nem biztos azonban, hogy a magára maradt kölyök nem kezd azonnal hangos nyüszítésbe, ugatásba, ahogy becsukódik mögöttünk az ajtó. Ilyenkor bizony nem szabad lágyszívűnek lenni, hiszen ha megsajnáljuk, és azonnal visszamegyünk hozzá, azzal mindent elrontunk. Akkor ugyanis megerősítjük benne azt a hitet, hogy visszacsalogatásunkra az a leghatásosabb módszer, ha kitartóan nyüszít vagy ugat. Tehát inkább várjunk egy kicsit, hátha magától abbahagyja a reklamálást. Ha így történik, a továbbiakban alkalmazhatjuk az előző módszert. Néhány percnyi csönd után menjünk be, simogassuk meg, játsszunk vele egy kicsit, vagy esetleg adjunk neki jutalomfalatot.

De mit tegyen az, akinek a kutyája kitartóan, sőt egyre hevesebben ugat, sír utána? Először is vegyen egy mély lélegzetet, és készüljön föl lelkileg az előtte álló feladatra. A leghatékonyabb megoldás ugyanis ilyenkor visszamenni a kölyökhöz, haragosan a helyére parancsolni, csöndre inteni, majd határozott léptekkel újra eltávozni. Valószínűleg ezt a kis színjátékot többször elő kell adni, mire megmutatkozik a hatása, de mindenképpen érdemes kitartani. Kutyánk nevelése során még sokszor előfordulhat, hogy a siker azon múlik, ki bírja tovább türelemmel. Ha egyszer is a gazda marad alul, a kutya legközelebb sokkal magabiztosabban próbálkozik majd.

A kertben tartott, „fölöslegesen" sokat ugató kutyák motivációi általában mások, mint lakásban élő társaiké. Először is lássuk be, hogy ami számunkra érthetetlen, fölösleges ricsaj, az kutyánk számára teljesen normális magatartás lehet. Hiszen egy forgalmasabb utcában elég egy lelkiismeretes házőrző, aki igazán „csak" azt ugatja meg, aki, és ami a rábízott terület környékén mozog. Ha bírja szuflával, hát majdhogynem reggeltől estig ugathat. Es ha a szomszéd macskája pimasz módon úgy üldögél a kerítés túloldalán, hogy épp nem lehet hozzáférni, az bizony bosszantó. Meg kell tehát ugatni! Vagy ha a távoli domboldalról egy szegény, magányos kutya tutul, annak illik együtt érzően válaszolgatni. Akár egész éjszakán át.

Még ha a gazda el is viseli az állandó zenebonát, a szomszédok már rendszerint nem ilyen béketűrők. És őket is meg lehet érteni. Mit lehet hát ilyenkor tenni? A tapasztalatok szerint a rendszeres séta, futtatás, játék, ha nem is szünteti meg a bajt, de enyhíthet rajta. Sajnos meglehetősen nehéz az ugatás közvetlen büntetése, hiszen ilyenkor fontos és hangos elfoglaltsága miatt kutyánk nem könnyen hallja meg a hívó szót. Ha pedig akkor büntetjük meg, mikor nagy nehezen mégiscsak előkerül, esetleg azt érjük el, hogy legközelebb végképp nem jön oda hozzánk, csak ha már biztos benne, hogy elmúlt a vész.

Talán furcsán hangzik, de ugatás ellen sok esetben hatásos módszernek bizonyul a kerti locsolócső használata. Viszonylag messziről is könnyen meg lehet célozni a vízsugárral a kutyát, kárt nem tesz benne, de egy időre biztosan lecsöndesíti. Természetesen ilyenkor mindig határozottan rá is kell szólni, hogy a kutya összekapcsolja a szidást és a hideg zuhanyt. Valószínűleg egy idő után elég lesz a vezényszó, és csak nagy ritkán kell kissé „megnedvesíteni" a magáról megfeledkező kutya bundáját.




Ugrálás:


Végül nézzük az egyik legjellemzőbb, általunk „rossz szokásnak" titulált viselkedést, amely ugyanakkor a kutyák számára ősidők óta az örömteli üdvözlés genetikailag kódolt módja. A hazaérkező gazdára lelkes farkcsóválással felugráló kutya a falka szabályainak megfelelő módon viselkedik, hiszen a másik kutyát egyáltalán nem zavarja az, ha a ceremónia közben bepiszkolódik a bundája. Így aztán, különösen a rendkívül temperamentumos kutyák, ha mégoly fegyelmezettek is, sokszor újra meg újra elfeledkeznek a számukra érthetetlen emberi illemszabályokról.

A nevelés során legyünk következetesek! Vagy soha ne engedjük meg, hogy kutyánk ily módon üdvözöljön minket, vagy tegyük minden egyes alkalommal egyértelművé számára. hogy akkor éppen szabad-e felugrania. Nem várhatjuk el még a legokosabb kutyától sem, hogy meg tudja különböztetni az ünneplő ruhát a hétköznapitól vagy a sáros időt a száraztól.

Semmiképpen nem javasoljuk a felugrálás megakadályozására azt a köztudatban élő módszert, hogy a felugró kutya hátsó lábára kell lépni. Kisebb termetű, gyengébb csontozatú kutyáknál könnyen sérülést okozhat, ha kemény talpú cipővel az apró praclira taposnak. Nagyméretű, erős fajták esetében pedig meglehetősen nehéz a művelet végrehajtása anélkül, hogy az ember hanyatt ne essen. Vannak kölykök, amelyeket néhány határozott korholó szóval rövid idő alatt le lehet beszélni az üdvözlés ilyen viharos formájáról. Természetesen ez csak akkor sikerülhet, ha megpróbáljuk megelőzni a bajt, és a kutyához lehajolva megsimogatjuk, mielőtt még megpróbálna ránk ugrani.

Mindeközben tudnunk kell, hogy az ugrálásról nem fog sajnos leszokni, amíg egyértelműen tudomására nem hozzuk, hogy legyen szíves, ne így kedveskedjen. A lenevelésben csak a következetesség segít. Ha nem akarjuk, hogy ugráljon, akkor soha ne hagyjuk ezt! A későbbiekben sok bajt okozhat, ha kutyánkat nem neveljük le a felugrálásról, óvatlanul, pusztán játékból véletlenül fellökheti gyermekünket, vagy sáros időben összepiszkolja a legszebb ruhánkat, amikor éppen munkába, vacsorázni, színházba indulnánk! Szoktassuk le erről!




Szobatisztaság

Az egyik legnehezebb feladat a szobatisztaságra való nevelés. Alapvetően minden kutya terület-tiszta, ami azt jelenti, hogy a saját helyére soha nem piszkít.
A kölyökkutyákat meg kell tanítanunk arra, hogy hova kell menni, ha rájuk jön a szükség. A szoktatás a nevelés része, és nem megy varázsütésre. A kölyökkutyák csak pár óráig tudják visszatartani vizeletüket. Ezért az az optimális, ha 2-3 óránként levisszük őket sétálni. Mivel ez az esetek többségében megoldhatatlan, legalább evés és játék után azonnal vigyük le sétálni a kiskutyát. Nem messze a kölyök helyétől tegyünk le újságpapírt vagy rongyot és szoktassuk rá, hogy amikor nem tudjuk levinni, erre végezze a dolgát. Fontos, hogy ha séta közben végzi el a dolgát, mindig dicsérjük meg, esetleg jutalmazzuk is jutalomfalattal. Ha kialakul a kedvenc helye a dolga végzésére, igyekezzünk mindig oda vinni. Fontos, hogy ne üssük meg a kiskutyát, ha „baleset” történik. Ezzel ugyanis többet ártunk, mint használunk. Megszidni persze lehet és kell, de csak rögtön azután, hogy megtörtént az eset (később már nem tudja, hogy miért kapta a letolást).
Ha máshova végezte a dolgát, itassuk fel újságpapírral, hogy a szag érezhető legyen rajta, majd tegyük a megszokott helyre. Ezután szagtalanítsuk a rossz helyre végzett foltot.
Amikor már minden alkalommal a megfelelő helyen végzi el a dolgát, fokozatosan tegyük közelebb az ajtóhoz az újságpapírt.



_____________________________________________________________

"Champion Box Boxer Kennel"
Minden jog fenntartva!
Hungary
2836 Baj; Tóvárosi út 19. 4. 19.
Mobile: +3630/ 468 - 0620; +3630/ 226 - 4012
 
 
 
 
 

"A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál." "Legbelül minden újfundlandi, boxer, véreb és dán dog aprócska szőrgombóc, mely alig várja, hogy ölbe vedd." "A kutya az ember legjobb barátja: Nem ad tanácsokat, nem kér kölcsön és nincs rokonsága." "A kutyám jön, hogy kitöltse a hűtlen barátok által hagyott űrt a szívemben. Nincs benne irigység, rosszakarat vagy gyűlölet. Nem árulja el a titkaimat, nem lesz féltékeny a sikereimre és nem leli örömét a bánatomban." "Az ember se nem angyal, se nem állat, s a balvégzet úgy akarta, hogy aki angyalnak akar mutatkozni, az állatnak mutatkozik." "Bárcsak megértenék az emberek, hogy az állatok ugyanolyan kiszolgáltatottak, s ugyanúgy függenek tőlünk, mint a gyerekek; ezt a gyámságot ránk ruházták." "... egyszer és mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." "Nincs a világon jobb lélekgyógyász az arcunkat nyalogató kiskutyánál." "Azt mondják, hogy szeretetet és barátságot vásárolni nem lehet... Pedig elég, ha egy kutyát vásárolsz." "Ha befogadsz egy éhező kutyát és gondoskodsz róla, nem fog megharapni. Ez a legfőbb különbség egy kutya és egy ember közt." "Kutyád rajongását ne értelmezd annak döntő bizonyítékaként, hogy csodálatos ember vagy!" "Qei me amat, amat et canem meum. - Aki engem szeret, szereti a kutyámat is." "Ha a kutyád úgy véli, te vagy a legnagyszerűbb ember a világon, ne kételkedj benne!" "A kutya valóságos szent. Természeténél fogva tiszta szívű és őszinte. Ösztönszerűen tudja, mikor nincs rá szükség: Órákig képes nyugodtan feküdni, mikor királya belemerül a munkába. Ám amikor a király szomorú és szorong, odalopakodik hozzá, hogy az ölébe hajtsa a fejét. Ne félj. Sose bánd, ha mindenki más el is hagy. Én itt leszek Neked. Gyere sétáljunk egyet, és felejtsd el az egészet." "A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé. Társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket!" "Nem kell külön elnyernünk bizalmát vagy barátságát, mert ő születésétől fogva a barátunk: Behunyt szemmel is bízik bennünk; még születése előtt elkötelezte magát az ember mellett." "Az eb szerfelett meggondolatlan szerzet. Fittyet hány rá, vajon igazad van-e vagy sem, milyen magasságokba kapaszkodtál fel az élet szamárlétráján, nem kérdi, gazdag vagy-e vagy szegény, buta vagy bölcs, bűnös vagy szent. Bárhogy is forduljon azonban Fortuna kereke, akár jó, akár rossz hírnek örvendj, lehetsz köztiszteletben álló polgár vagy a család fekete báránya - ő akkor is ragaszkodik hozzád, a végsőkig védelmez - és az életét is odadobja érted..." "Idejön szépen a kiskutya!" - és odajön hozzám, hogy kitöltse azt a tátongó űrt, amit a hamis és kicsinyes barátok hagytak maguk után. Én már tudom, hogy híján van minden irigységnek, haragnak vagy rosszindulatnak, hogy nem fogja kifecsegni egyetlen titkomat sem, s nem érez majd mardosó fájdalmat sikereim, sem pedig kéjes örömöt kudarcaim láttán." "Nem számít, milyen kevés pénzed vagy tulajdonod van. Ha kutyád van, gazdag vagy." "Dicsérjék mások hálaadó lélekkel tanítójukat, az élet felé nekem egy KUTYA mutatta meg az UTAT." "A legtöbb kutyatulajdonosnak hosszas tanulás árán sikerül elérnie, hogy engedelmeskedjen a kutyájának." "Egy jól nevelt kutya nem tesz rá kísérletet, hogy rávegyen, oszd meg vele az ebédedet. Egyszerűen csak olyan bűntudatot ébreszt benned, hogy képtelen vagy jóízűen enni." "A kutya nemesebbé teszi a nemest és aljasabbá az aljast!" "Milyen jó végigsimítani a bundáját! Ez a testi kapcsolat, egy eleven, lélegző lény érintése az, ami kis kedvencét oly értékessé teszi a magányos ember számára." "Vásárolj egy kutyust, és a pénzedért feltétel nélküli szeretetet kapsz." "Nincs az a hit, mely töretlen maradna, kivéve egy igazán hűséges kutyáét." "Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik." "A kutya nemesebb lény mint az ember. A kutya hűséges, önfeláldozó és mindenek előtt feltétel nélküli szeretete a legirigylésre méltóbb tulajdonsága amit az ember soha nem tudhat magáénak." "A kutya jobb ,mint egy feleség: kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem tetszik meg neki jobban a barátod, nem szeret vásárolni, sőt már bundája is van." "A macska vendég a háznál. A kutya családtag." "Aki képtelen szeretni egy kutyát, nem szereti az embereket sem." "A kutyák, akikkel megosztható a létezés, különös és csodálatos lények, s nem lehet teljes az élet kutya nélkül..." m"Mások nevezzék csak gyöngeségnek az állatszeretetet, gúnyoljanak ezért - te sétálj csak nyugodtan a kutyáddal. Jó társaságban maradsz, s Isten is tudja ezt." "Ne szégyelld te azt, hogy szereted az állatokat. Ne röstelled, ha egy kutya közelebb van a lelkedhez, mint a legtöbb embert, akit személyesen ismersz." "Már nem vadkutya, hanem a legjobb barát a neve, mert barátunk lesz örökre, örökre, örökre." "Egy jó kutyának, halála után, a legjobb helye a gazdája szívében van." "Egy kutya nagyon fontos szerepet játszik a gyermeknevelésben. Az eb kis gazdája barátja segítségével megtanulja, hogy vannak feladatai, felelősséget kell vállalnia értük, társasági emberré válik, és megtanul vigyázni a körülötte élőkre!" "Ne féltsük túlzottan az újszülöttet, egy rendben tartott kutya baktériumflórájához könnyen hozzászokik. A nagyobb testvér, aki iskolába, óvodába jár, sokszor nagyobb veszélyt jelent! Ha a gyerekek kutya mellett nőnek fel, az immunrendszerük is sokkal erősebb lesz. Arról nem is beszélve, mennyivel izgalmasabb egy négylábú, szőrös, mozgó valamit figyelni, mint a tapétamintát a falon vagy az ágy fölött lógó játékokat. Az eb a gyermek igazi társává válhat, lehet bohóc, testőr vagy jó barát egy személyben." "Egy gyereknek egy kutya nem csupán társat, igaz barátot jelent. Több vizsgálat utal arra, hogy a kutya fontos tényező lehet a gyermek személyiségfejlődésében. Kedvező hatással van a gyerekek szociális és érzelmi fejlődésére. A kutya - gyerek kapcsolat segít a helyes társas viselkedés elsajátításában, a közösségbe való beilleszkedésében. A kutyával rendszeresen kapcsolatban lévő gyerekek konfliktuskezelési képessége is jobb, mint "kutyátlan" társaiké. Stresszhelyzetben pedig érzelmi támaszt nyújthat egy kutya."