top left image
top right image
bottom left image
bottom right image

Porceláncsészékről a makacs kávé, és teafoltokat is só vagy szódabikarbóna segítségével tüntethetjük el. De a só és az ecet egyenlő arányú keveréke is leszedi.Tovább ...

Szappan

Mosáshoz: én mosószappant reszeltem sajtreszelővel, és azzal mostam, 60 fokon, a fehéreken tökéletes az eredmény, 40 fokon, a színeseken is, bár azon nem olyan látványos... mióta a mosószappant keverem a mosószódával, olyan fehérek a ruhák, mint soha!

Tovább ...

Bórax

Súrólószer, fertőtlenítő hatású.

Fuga takarítás: egy kis meleg vízbe tegyünk 1 ek. mosószódát, 1 tk. szódabikarbónát és 1 tk. bóraxot, s ezzel mossuk át.

Tovább ...

Ecet

Az ecet fertőtlenítő-, és vízkőoldószer. Az utolsó öblítővízbe keverve lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit. Az öblítőtartályba az előzőleg vízzel háromszorosára higított húsz százalékos ecetet önts, a jelzés szerint, vagy egy csészényit! A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas.

Ruha öblítéshez:
3:1 arányú víz-citromsav keverék vagy ecet (10%-os). Illatosítani illóolajjal lehet: enyhébb illatúból 10-15 csepp/mosás (narancs illóolaj), erősebből 4-6 csepp/mosás (ilang-ilang illóolaj).

Házi készítésű WC tisztító
: némi ecetes víz a vízkőoldásra és pár csepp cédrus illóolaj a jó illat kedvéért.

Tovább ...

Mosószóda

A mosószóda (nátrium-karbonát) általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. Igen kis mennyiség is elegendő belőle. Áztatáshoz 15 liter vízhez kb. 1-2 evőkanál mosószódát adjunk. Ha a mosóporunkhoz mosószódát keverünk, kevesebb mosópor, az ajánlott mosóporadag akár egyötöde is elegendő.
Ajánlott adagolás tehát: 50 ml mosópor + 50-100 ml mosószóda.
Mosópor-felhasználásunk csökkentésével már sokat tehetünk környezetünk megóvásáért. Akinek azonban még van egy kis ideje és energiája, az készíthet mosószappanból szappanpelyhet sajtreszelő segítségével, amellyel a mosóport lehet helyettesíteni. A szappanpehely gyapjúkímélő mosásra is alkalmas. Az élővizekben teljesen lebomlik, ezért a mesterséges detergensekhez képest környezetkímélő. Mosószappant bármely illatszerboltban beszerezhetünk.

1. VÍZLÁGYÍTÓ, ezáltal a mosópor valóban hatékonyan tisztít (köztudott, hogy a kemény vízben nehezen oldódik a mosópor)
2. TISZTÍTÓ, ZSÍROLDÓ hatása miatt erősen szennyezett ruhák, felületek tisztítására kiválóan alkalmas, általános tisztítónak is használható
3. KÖRNYEZETBARÁT, mert olyan körfolyamatban állítják elő, amelynek nincs káros mellékterméke. Túl nagy mennyiségben a talaj szikesedését okozhatja, ezért azokon a csatornázatlan területeken, ahol magas a talajvízszint, nem ajánlott. Másutt kiválóan helyettesítheti a foszfátos tisztítószereket.

Mosás: A mosóporadag 1/3- a, tetszés szerint 1/2 - e helyettesítendő mosószódával. Nem veszi ki a textíliák színét, minden puhább, tisztább lesz. Ajánlott hőfok: 60 oC, 40 oC

Áztatás: Az erősen szennyezett, foltos, olajos ruhát mosás előtt egy éjszakára áztasd langyos, szódás vízben! Ügyelj itt a textília színtartósságára!

Mosogatás: 5 liter forró vízben feloldott egy evőkanál mosószóda eltávolítja az edényekről a zsiradékot, az égett foltokat. Az üvegedényeket utána ecetes vízzel öblítsd, különben foltosan száradnak. Alumínium edényeket ne moss vele!

Általános tisztítás

1 liter meleg vízben oldott 1 evőkanál mosószóda a legszívósabb tűzhelyeket, a legzsírosabb csempét, linóleumot is tisztává varázsolja. A piszkos keféket, konyharuhákat, rongyokat meleg, mosószódás szappanos vízben tisztíthatod, szagtalaníthatod. Általános tisztítófolyadék: 1 liter forró víz, 3 evőkanál mosószóda. A tisztított felületet vízzel öblítsd utána!

Padlóra
pedig mosószódás vizet illóolajjal tarkítva használjunk.

Felmosáshoz: 1 ek. mosószóda 1 vödör meleg vízbe + fertőtlenítőnek levendulaolaj vagy teafaolaj a felmosáshoz. (csak 2 csepp!!!!!!!)


Tovább ...

Mosódió

Törjön fel 3-5 szem diót (a szennyezettség mértékétől, ill. a dió nagyságától függően).

- Emelje ki a magját, erre nem lesz szüksége. A héjakat tördelje kisebb darabokra, tegye az erre a célra rendelhető textilzsákocskába és kösse össze.
- A tasakot egyszerűen tegye a szennyessel együtt a mosógépbe.
- Mindenfajta textíliához és minden mosási hőfokon használható. Mosás után a mosódió héjakat a kis zacskóban szárítsa meg, s egy következő mosáshoz újra felhasználhatja őket. A második használat után a héjakat a szemétbe vagy a komposztba dobhatja.
- Ugyanazt a mosódiót akár 3x is lehet használni. Először a 30 fokos mosáshoz, aztán a 40 fokosra, végül egy kis mosószódával kiegészítve 60 fokon. De minden használónak előbb-utóbb saját metódusa lesz, hogy pontosan mihez, mennyit használ, mivel egészíti ki, s meddig használ egy adagot.
- További mosószer vagy öblítőszer hozzáadása, sem előmosás nem szükséges.
- Fehér mosásnál ajánlatos természetes fehérítőszer (perkarbonát) hozzáadása, de az is megteszi, ha 1-2 ek szódabikarbónát tesz a mosópor-adagolóba.
- A mosódióval mosott ruhák semleges illatúak. Ha szeretné, hogy frissen mosott ruhái illatosak is legyen, javasoljuk, hogy a mosódiót tartalmazó textilzsákocskára a gépbe helyezés előtt cseppentsen egy kevés illóolajat (pl. levendula, narancs, rózsa, citromfű stb.). Ha viszont ragaszkodik a megszokott öblítője illatához, nem kell megválnia tőle, de használja gazdaságosabban: elég a korábbi mennyiség egy töredéke, hiszen a ruha lágyításáról a mosódió gondoskodik, Önnek csak az illat a fontos.
Az indiai mosódióból főzetet is készíthetünk, a következő módon:
3-6 dióhéjat kb. 1 l vízben 5-10 percig főzünk, majd a kapott lét átszűrjük.

- Sampon ill. hajszesz: A fenti főzet kiváló bőr- és hajápoló szernek bizonyult. A mosódió-főzet nemcsak tisztítja, ápolja is a hajat. Használatával a haj könnyen fésülhetővé válik és kevésbé gyorsan zsírosodik. Gátolja a korpaképződést, emiatt a tulajdonsága miatt alkalmazzák eredményesen a psoriasis (pikkelysömör) kezelésében is.

- Állatsampon: Kutyája vagy egyéb házikedvence szőrét is tisztíthatja a mosódióból készített "samponnal", anélkül, hogy az állat érzékeny bőrét kitenné a vegyi alapú mosószerek szárító vagy irritáló hatásának.

- Általános tisztító: ugyanez a főzet használható koncentráltan vagy hígítva általános lemosó szerként, konyhában vagy fürdőszobában, ill. felmosáshoz.

Tovább ...

Szódabikarbóna

A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) hatásában a mosószódához hasonlít, de annál gyengébben lúgos, vízben jól oldódó fehér por. Élelmiszerüzletekben 50 g-os, patikában 200 grammos csomagolásban kapható.

Konyha
: egy mikroszálas kendővel és szódabikarbónaával töröljük át a tisztítandó felületeket.

Tűzhelyre
ráégett szennyeződést a szódabikarbóna leviszi, csak dörzsöljük át vele.

Hangyák ellen: sütőpont kiszórni. (a sütőpor szódabikarbóna és keményítő némi csomósodásgátló adalékkal, inkább csak szódabikarbónát és lisztet keverünk össze hozzá)

Fehér ruháknál 1-2 kanál szódabikarbóna a gépbe, így nem szürkülnek be a ruháink.

Zsírfolt: forró vizes átmosás után öntsünk rá szódabikarbónát.

Tovább ...

Citromsav

Ruha öblítéshez: 20%-os citromsav (egy literes üvegbe 20 dkg citromsav és rá víz), nagyon finom puhák tőle a pelusok.
3:1 arányú víz-citromsav keverék vagy ecet (10%-os). Illatosítani illóolajjal lehet: enyhébb illatúból 10-15 csepp/mosás (narancs illóolaj), erősebből 4-6 csepp/mosás (ilang-ilang illóolaj).
Tovább ...

Citromlé

A citromlé gyenge, természetes sav. Fehérítőszerként használhatod. A természetben lebomlik.

Levegőfertőtlenítő spray
: 10 csepp citrom- + 10 csepp levendulaolaj feloldva 10 ml alkoholban. Ezt 1 liter vízzel elkeverni, szétpermetezni a betegszobában, wc-ben...

Légfrissítőnek: szórófejes flakonba tettem vizet, és fahéjas illóolajat, kevés citrommal

Penészes fal
: egy kis citromé + cédrus illóolaj oldattal, aztán felmostam egy kis levendula illóolajjal (mindegyik jó fertőtlenítő)

Tovább ...

Illóolajok

Illóolajok: felmosásnál, mosásnál az öblítővízbe, szekrénybe vattapamacsra vagy szárazvirágra cseppentve, WC kagylóba 1 csepp, testillatosításra, cipőbe, sportcipőbe 1 csepp, a párnádra éjszakára 1 csepp.

Teafaolaj
: semmi különös, csak minden felmosó vízbe és lemosó vízbe teszek 2-3 csepp teafaolajat. Meg a wc tisztítása után is az ülőkét áttörlöm nedves vattára cseppentett teafaolajjal.

A fabútorokat mikroszálas kendővel és levendula + teafa illóolajas vízzel szoktam simán lemosni.

Bútor: egy kis lavór vízbe tenni illóolajat, és ezzel a vízzel átitatott mikroszálas törlőkendővel áttörölni a bútorokat. A laminált parkettát is fel lehet ezzel mosni - persze nagyon kevés vízzel -, nagyon szép tőle!

Bútorfényezéshez használhatjuk bármelyik illóolajat lenolajban oldva.

Tovább ...