Info

MENÜ

LINKEK


HÍRDETÉS


ÜZENET

Üzenet

Te ugyan nem látsz engem, de én szívesen látlak...




Image




Image




Image




Image




Image




Image




Image




Picture

50-es évek | 60-es évek | 70-es évek | 80-es évektől |


Rock külföldön

50-es évek

Image A háború után, az ötvenes években megjelentek a 45-ös fordulatszámú bakelit lemezek. A fiatalok a külső feszültségek és a hirtelen jött jólétnek köszönhetően eltávolodtak szüleiktől. A zeneipar ezt használta ki, a saját gazdasági céljaira. Eddig szinte csak néger zenéről beszéltünk, mégis 1954 április 12-én Bill Haley Rock Around The Clock számával a múzeumba küldte az addig uralkodó zenestílust és előadókat. A lázadó életérzést jelenítette meg, egész viselkedés- és öltözködési-kultúrájukat megváltoztatta. Futó tűzként terjedt az Egyesült Államokban és Európában. A hatvanas évekre teljesen meghódította az egész világot. Ez volt a Rock and Roll, a zene új műfaja. Bár Hailey volt a R&R atyja, mégsem tudta elérni a később startoló Elvis Presley sikerét.

Hallgasd meg Elvis egyik számát! Bár a dal feldolgozás, mégis bizonyítja, hogy sohasem avul el egy zene, csak megújul. Elvis soha sem volt magasságba emeli a zene eladási rekordokat. Több, mint háromszáz milliós eladási példányban adják el lemezeit. Arany-, és platinalemezei száma eléri a százat. Új táncot hozott be, ami teljesen megbotránkoztatta a sznobokat. A fiatalok viszont követték, és igazi idol lett belőle. Számos zenés filmben is játszott, ami bizonyítja karizmatikus alakját. Amikor meghalt a rádió így mondta be a szomorú hírt: "Meghalt a Király!". Alan Freed volt, aki elsőként használta a Rock and Roll kifejezést. Természetesen a fiatal fekete-zenészek is nagy sikert arattak ebben a műfaj ban is. A technikai újdonságok is segítették a fejlődést. 1952-ben Gibson bevezette a tömörtestű elektromos gitárt, amit Les Paul talált fel az előző évben. 1953-ban Leo Fender előjött a "Strat" gitárral. És a trnzisztoros rádiók feltalálása is sokat segített. A fiatalok bárhol jártak, hallgathatták a kedvenc zeneszámukat a rádióban. Az olcsó lemezjátszók pedig segítették a különbejáratú zenehallgatást, sőt 1958-ban megjelentek a sztereó hangzású lejátszók.

Álljon itt néhány előadó ebből a korból, akik a legsikeresebbek voltak: Jerry Lee Lewis "The Killer" (az őrült zongorista); Chuck Berry "The Duck" (a gitárt domináns hangszerré tette); Little Richard (a lábbal is zongorázó); Buddy Holly (az SZTK szemüveges - 22 évet élt csak); Ray Charles ( a vak zongorista); Chubby Checker; Fats Domino (a kövér); Cliff Richard (a kisfiú); Roy Orbison (a vak gitáros).

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Ugrás a lap tetejére


60-as évek

Image A 60-as évek elején egy új stílus alakult ki, a popzene. A szó eredete az angol 'popular', aminek jelentése népszerű, tömegízű. Most inkább csak ezt használom, itt nem fogom elválasztani egymástól a beat-pop-rock stílusokat. Ezeket köthetjük akár egy új zenekar feltűnéséhez is. A Beatles, a Rolling Stones olyan tömegeket vonzottak, amit az előtt elképzelni sem tudtak. A lányok önkívületben sikoltoztak, ha meglátták őket. Ekkor már Amerikában is elnevezték Beatles-mániának. A zenekarok témája a következők voltak. "Szabad szerelem", ami szabad szexet is jelentett. A téma azóta is minden stílusban a legfőbb mondanivaló. A másik a 60-as években a "Kábítószer" volt, ami önkívületet, szabadságot hirdetett. (Ami szerintem csak menekülés, nem egy stílus) Ezt kihallhattuk mindkét együttes számaiból, pedig a Beatles fiúknak nem volt ilyen image. De a Bee Gees, David Bowie, Frank Zappa, Doors is bevalottan használt ekkor még kábítószereket. De magával hozta sok sztár halálát is, ami nagy ellenérzést váltott ki széles környezetében. Néhány név, akik a kábítószer mellett prédikáltak: B Jones-1969; J Hendrix-1970; J Joplin-1970; K Moon-1971; J Morrison-1971; Sid Vicious-1979; Elvis-1979; M Hutchence-1997; M Jackson-2009; ... Sajnos ma is sokan a kedvencüket követik, mert ők is használják. A harmadik téma volt a "Keleti misztika", ami a különböző szektákat Európába is behozta. A következő az "Okkultizmus" - Fekete Mágia, ami megjelenik a Led Zeppelin, Rolling Stones és ebben is benne volt a Beatles, csakúgy, mint az előzőekben.

Image Nézzük a tényeket. 1962-ben egy hamburgi lemezkiadótól átigazolták az addig nem túl ismert Beatles együttest, amit Németország egyik legrosszabb üzletének titulálnak azóta is. Ekkor elkészítették első kislemezüket a "Love me do"-t, majd sorban a többit is, egyre nagyobb sikerrel. Aztán az első nagylemezük után előfordult már az is, hogy a slágerlista első 5 száma az ő számuk volt, sőt további 7 számuk is a legjobb ötven-ben volt. ekkor már elutazhattak az Egyesült Államokba is. Meghódították őket is, pedig a média eleinte fanyalgott a négy gombafejű miatt. A nép akarata azonban itt is döntő volt. Itt is megkezdődött a Beatles-mánia. Annyira elfogadta az angol társadalom is,hogy a királynőtől lovagrendet kaptak. Amikor csendesedett a hisztéria, ismét az Egyesült Államokra figyelt a világ. A Woodstocki fesztivál állt a figyelem középpontjába. Itt számos amerikai rockegyüttes fellépett a 4 nap alatt. Pár név álljon itt közülük: Joan Baez; Canned Heat; Santana; Janis Joplin; The Who; Joe Cocker; Jimmy Hendrix; és még sokan mások. A hippivilág népünnepélye volt ez a rendezvény.

A Beatles mellett a Rolling Stones volt, aki versengett állandóan no1. helyért a listákon. Elsőként jutottak el a vasfüggöny mögé Varsóba. Ha a Beatles volt a 'Yes', akkor a Rolling Stones a 'No'. Elvis, Beatles után harmadikként, ők is bekerültek a Guiness Rekordok Könyvébe. Melletük még egy együttest érdemes megemlíteni. Jim Morrison korai haláláig is maradandót tudtak alkotni. A másik nagy amerikai zenész Jimmy Hendrix volt. Aki szintén korán elment közülünk, így nem teljesedhetett ki kreatívitása. Olyan gitártechnikát mutatott be, amelyet azóta is példaként emlegetnek. Blues-ra épülő kemény zenéjét a heavy metal alapjaként is emlegetik. Női megfelelője pedig a szinté fiatalon elhunyt Janis Joplin volt. Ő olyan szinten énekelte a fekete blues zenét, fehér létére, ahogy elődei sosem. Fekete női zenészként Tina Turner említhető, aki azóta is hasonló sikereket ér el. Ma már a beceneve nem véletlenűl 'Rocknagyi', bár ezt jól takarja.

Ugrás a lap tetejére



70-es évek

Image A hetvenes években színesebb lett a zenei élet. A diszkóláz hozta lázba a világot. Az ABBA nevezetű formáció, csak hazájukban Svédországban volt eleinte népszerű. Az Eurovíziós fesztivál hozta meg az áttörést. A "Waterloo" cimű számuk a kellemes, dallamos zenét szerető közönséget meghódította, csakúgy, mint a slágerlistákat egész Európában. A másik híres együttes a Boney M volt. Frank Farian hozta össze a csapatot, hogy elénekeljék sajaát szerzeményeit. Jamaicai énekeseket verbuvált össze, 76-os első lemezük nem volt nagy durranás. Utána viszont a "Daddy Cool"-lal meghódították a diszkóközönséget. Számos dallal vezették a slágerlistákat, de diszkóőrület után eltűntek. A diszkóvilág egyik legkreatívabb tagja a "BEE GEES" együttes volt. A három Gibb-fivér kemény, funky-s zenéjüket először először a "Saturday Night Fever" című filmben mutatták be. Azóta is számos albumuk jelent meg. Ekkor már a sok zenei stílus békésen megfért egymás mellett, számtalan együttes alakult ebben az időben Ilyen volt a QUEEN is, Freddy Mercury utánozhatatlan hangjával és egyéniségével. Korai halála után is fennmaradt óriási rajongó táboruk. "We Are The Champions" című dalukat azóta is játszák a sportünnepélyeken. De több számos daluk is siker azóta is.

Ugrás a lap tetejére



80-as évektől napjainkig

Image A nyolcvanas években egyre nagyobb lett a harc a piacokért. Aki USA-ban nem érvényesült, megpróbálta Európában. A palettán már nehezen fértek el az új arcok. Az egyre idősödő sztárok pedig nem akarták átadni helyüket. Tehát fokozódott a nemzetközi feszültség, ahogy Bástya elvtárs is mondta. Az első fiatal fiúkból álló zenekar talán a "New Kids on The Block" volt, aki Európában próbált betörni. Nekik sikerült is, még alig múltak 18, amikor már sikeresek voltak. Németországban pedig egy tehetséges nemzedék kezdte bontogatni szárnyát. A leghíresebb /nem a legjobb/ a Modern Talking lett. Bár angolul énekeltek, de nem csak ezért lettek Angliában híresek. Rengeteg fübemászó slágerük vezette a slágerlistákat. Szinte számolatlanul jöttek az újabb és újabb dalaik. Híresebb német talentumok: Nena; Falco; Trio; Sandra; stb... Angliában viszont megjelent az elektronikus-pop, ennek élső képviselője a "Depeche Mode". Sötét hangulatú zenéjüket mindig fel tudták dobni valami új hangzással. A hard-rock is népszerű volt ebben az évtizedben. A "Bon Jovi" képviseli a stílust. Ők profi menedzseri munkával is büszkélkedhetnek. A videóklipekben is megmutatkozik, amely ekkor kezdte térhódítását. Az évtized énekese, táncosa mégis egy utánozhatatlan egyéniség lett. Ő volt "Michael Jackson". Már hat évesen énekelt a Jackson Five nevű formációban, testvéreivel. Korán megmutatkozott tehetsége, mert 8-10 évesen már az együttes vezető-énekese lett. Már kiskorában is remekül táncolt, és a nyolcvanas években, szólókarrierje kezdetén ezt be is bizonyította. 1982-ben megjelent "Thriller" című albuma mindenidők legsikereseb albumaként vonult be. Az MTV megindulása nagyban segítette mindenfajta karakterének bemutatását. Az album minden dala felkerült a 10-es listákra, és hetekig vezette a slágerlistákat. Minden lemeze remekül sikerült, de állandó plasztikái és a nem ismert tények, felemésztették szervezetét. 2009-ben turnéja előtt hunyt el váratlanul. A másik amerikai állócsillag "Madonna" lett. Ő is egy mindig megújulni tudó művész, aki ma is aktív.

Image Nem akarom kihagyni a sorból a nagyszerű U2 együttest, kicsit könnyedebb változatát az "A-HA"-t. Valamint egy nagy formátumú énekest, George Michaelt sem, mert gyönyörű számaik vannak mindannyiuknak. A kilencvenes években 'Whitney Houston' volt a legszebb hangú énekes. Filmekben is bizonyította tehetségét. A fent említett, azóta már feledésbe merült fiúcsapat után Angliában újra feltűnt egy fiúbanda. Ők a "Take That" nevet vették fel. Dallamos zenéjük sok fiatal lány szívét dobogtatta meg. 1996-os feloszlásuk után egyedül Robbie Williams tudott sikereket elérni szólóként. Velük párhuzamosan futottak még:"Backstreet Boys"; "N'Sync"; "Boyzone"; "Westlife"; és női társuk a "Spice Girls". Utánuk a palettán megjelentek a brit-gitár együttesek. Az "Oasis", A "Blur", a "Verve", a "Radiohead" is egy-két albumukkal sikeresek voltak, de nem tartósak. Én is nagyon szerettem őket, de nem tudtak megújulni. Nagyon sok egyszámos énekes is volt ebben az időben. "Britney Spears", "Jennifer Lopez", "Ricky Martin". "Enrique"-t nem sorolom ezek közé , mert ő folyamatosan gyártja slágereit. Rengeteg rap, és elektronikus zene is megjelent, de ezeket sajnos nagyon nem ismerem. Valahogy ők már nem tudnak megfogni, talán öregszem. Mostanában felerősödött a retro-őrület mindenfajta zenét újra mixelnek, sőt lemeznyi anyagot fűznek össze megamix néven. Főleg a régebbi számokból készültek a sikeresebbek, találja ki mindenki, mi lehet az oka.

Ugrás a lap tetejére


Info

A legkedvesebb videóm

HÍRDETÉS


"Gondolkodik, tehát nem tudja, hogy mit csináljon. Én segítek, hogy ne egyedül tegye."

Tel: 06/90/1000-000




Image




Image




Image



Image




Image




Image




Image




Rock-lexikon Megpróbáltalak levegőnek nézni, de rájöttem, levegő nélkül nem tudok élni. (John Lennon)

reklám

Image

Főnökének mindig igaza van!


Nem lesz büdös a munka ezután. A "LIBELLA" parfüm állandóan kéznél van. Főnöke nem szeret dolgozni, ezért ajánlja magának.

parfum


Tudja meg most!


Két eszköz - egy áron, soha vissza nem térő alkalom. Bevezető áron csak - 99.90,-$ !!! Nem fog csalódni, felettese sem.

map
Cégünk központja
Szombathely, Kossuth L. u. 7. Az iroda és az oktatási központ
Telefonon bármikor elérhet
Hétfő
10:00 - 16:00
Kedd
12:00 - 17:00
Szerda
10:00 - 18:00
Csütörtök
09:00 - 17:30