MENÜ
LINKEK
HÍRDETÉS
ÜZENET
Te ugyan nem látsz engem, de én szívesen látlak...
A Rock and Roll több műfaj keveredése. A rythm and blues, a hillibilly vagy rockabilly és a western swing elemiből alakult ki. Amerikából indult, majd átterjedt nemsokára Európába is. Egy Cleveland-i lemezlovas Alan Freed használta először ezt a kifejezést 1953-ban. Főként gitárokból álló hangszerelést kiegészítették a dobok, a fúvosok és a zongora. A Rrock and roll, mint tánc a boogie-woogie és a Lindy Hop swing elemeiből alakult ki. Az akrobatikus R & R már inkább sport, mint tánc. Összehangolt kéz- és lábmunka jellemzi. Jellegzetes csípőmozgása volt Elvis-nek, valamint gitár koreográfiája volt Chuck Berry-nek, a kacsatánc.
A popzene a 20. század ötvenes éveiben, a rock and roll kialakulásával az Egyesült Államokban létrejövő szórakoztatóipari ág, a popkultúra része és paradox módon annak létrehozója. Újdonság, hogy a gyártás, a terjesztés, az eladás szakaszában egyaránt minden addiginál tudatosabban számol a lehetséges célcsoport(ok) gyorsan változó igényeivel, mi több, igyekszik formálni azt. A popzene a fiatalokat is komoly szokásokkal rendelkező, addig nem látott keresletet generáló fogyasztóknak tekintette, átalakítva ezzel az addig csak felnőttekre alapozott szórakoztatóipart. A kifejezés utal a populuxe-ra is, amely az Amerikai Egyesült Államokban az 1950-es évek elejétől az 1960-as évek elejéig vezető stílusirányzat volt és amely az ipari formatervezés és az ergonómia eredményeinek elterjesztésével elérhető áron, korszerű árukhoz kívánta juttatni a kisembert is. Ha ezt nézzük, nem is egy stílus, de gyakran használjuk a zene típusára.
A rockzene alapvetően az Amerikai Egyesült Államokban született, ahol a behurcolt fekete rabszolgák zenéje a blues keveredett az európai telepesek főleg country stílusú zenéjével. Mindez ráadásul egy technikailag és társadalmilag rohamosan változó környezetben történt. A rock mindig a lázadást és a nem beletörődést szimbolizálta és szimbolizálja ma is. Alapvetően kemény gitár zenéje van, dobbal, basszus gitárral, de a zongora is fontos szerep tölt be némely stílusnál. A rock stílusai ezen belül: hard rock, heavy-metal, progresszív rock, pszichedelikus rock, punk rock, jazzrock. Más műfajokkal keveredve: rockopera, rockmusical, rockoratórium, rockkabaré. Életérzést fejez ki, ami sokszor nem pozitív. A drogok is szorosan összefüggenek a rockkal, nem véletlenül számos sztár így fejezte be pályafutását.
A disco tulajdonképpen a dance zene. Népszerűsége a hetvenes évek végén tetőzött. Egy könnyed stílus, lágy és dallamos, de kötött ritmusa van. A rock zenére adott választ ez a stílus, ami a klubok életére volt nagy hatással. A fiatalok itt zárt helyen, csillogó gömbök között táncolhatták át az éjszakát, és szórakozták ki magukat. Különböző válfajai vannak: euro-, italo-, spanish-, german-, amerikai disco. Látszik, hogy többfajta nemzet saját kultúráját építi be a disco zenéjébe. Népszerű stílus ma is a retro korában, mert rengeteg slágert dolgoznak fel a mixekben. Ma már alapvető hangszere a szintetizátor, és a keverőpultok. A DJ kifejezés is ebből alakult ki, hiszen saját izlésüket vitték bele az előre összeállított listákba. Sőt, gyakran maguk is belekeverték saját ötleteiket, és már külön mixlemezeket állítanak össze.
A gépzene a 80-as években alakult ki, ami eleinte az elgépesedést jelentette. A szintetizátor felfedezése indította útjára az irányzatot. Sokan új hangokat kerestek, és találtak is. Nem volt nagy keletje a zenének, de szívesen használták egyre többen. Talán a Pink Floyd útkeresése volt a legfontosabb az első használói közül. A hetvenes évek végén a Kraftwerk nevű együttes, és a Trio próbálta meg, egy végtelenül leegyszerűsített dallamokkal. Ez már sikeresebb volt. Majd a számítógépek segítségével sokkal bonyolultabb hangzásvilágot hoztak létre. Ma már elfogadott, hogy a gépeket is emberek vezérlik, tehát nem az ember ellensége, hanem segítője. Jeles képviselője volt Jean-Michel Jarre, Tomita, és hazánkban is kipróbálta ezt a lehetőséget Presser "Pci" vagy éppen Benkő Laci, Balázs Fecó. Természetesen vannak gyengébb végtermékei is, mint a karaoke-k, lakodalmas zenék.