1-2 oldal

Hírek a nagyvilágban

3-4 oldal

Szövetséges — de milyen?

5-6 oldal

Igaz ügyért áldozta életét

7-8 oldal

Iskolások, óvodások együtt játszanak

9-10 oldal

A tapasztalat gazdagít

7.oldal

„Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is”

(Kodály Zoltán)

VIII. Kárpátaljai Magyar Dalverseny

Október 25-én a Deák-évforduló jegyében immár nyolcadszor került megrendezésre a Kárpátaljai Magyar Dalverseny. A rendezvény döntőjének idén is a Beregszászi Művelődési és Szabadidőközpont adott otthont. A döntőbe kategóriánként — népdal, egyházi ének, mai dal — 10-10 versenyző került be.

A résztvevőket, vendégeket Pirigyi Béla, az UMDSZ beregszászi városi szervezetének elnöke, a művészeti iskola igazgatója köszöntötte. Örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a nyolcadik dalversenyre is szép számmal jelentkeztek, tehát a fiatalok érdeklődnek a zene iránt, sőt a megmérettetésen bizonyítani is akarnak. A köszöntő szavak után Pirigyi Béla bemutatta a zsűri tagjait: Németh Zoltánt, az Apostol együttes billentyűsét, Homonyik Sándor előadóművészt, Zsupán Józsefet, Beregszász Megyei Jogú Város polgármesterét, a zsűri elnökét, Zárug Péter Farkast, a Budapesti Pannon Rádió főszerkesztőjét, valamint Imre Józsefet, a városi művelődési, ifjúsági és sportfőosztály vezetőjét, majd kezdetét vette a verseny.

Először az egyházi ének kategória tíz legjobbja bizonyított a zsűrinek. Néhányan kiemelkedően jól szerepeltek, meg is kapták érte a maximális tíz pontot. Őket a népdalosok követték, akik szintén kitettek magukért — a zsűri bevallása szerint ebben a kategóriában volt a legtöbb tehetség. A könnyűzene kategóriában is sokan színpadra léptek. Itt próbált szerencsét a dalverseny egyik legfiatalabb résztvevője, a mindössze hétesztendős Soós Emese is, méghozzá nem is akárhogyan: karácsonyi dalával belopta magát a zsűri tagjainak szívébe. Az Émen együttes, valamint a Laskoti Renáta—Háger Sándor kettős is nagy sikert aratott a mai dal kategóriában.

A késő délutáni órákban jöttek el a várva várt percek, amikor is kihirdették a 2003-as dalverseny győzteseit.

Pirigyi Béla felkérte a rendezvény fő támogatóinak képviselőit — Zubánics Lászlót, az UMDSZ OT elnökét, Dupka Györgyöt, a MÉKK elnökét, valamint Zsupán Józsefet —, adják át a díjakat a győzteseknek.

Az egyházi ének kategória győztese Varga Katalin (Ungvár) lett, a második helyre Józan László (Mezővári) került, míg a harmadik ebben a kategóriában Csákány Dóra (Kisgejőc) lett.

A népdal kategória első helyezettjeként Fodor Beátát (Mezővári) köszöntötték, a második helyre Bajnok Judit került, a harmadik Fehér László (Nagymuzsaly).

A mai dal kategóriában a dobogó első fokára Fábián Beáta (Beregszász) került, a második Hidi Erika (Nagydobrony), a harmadik pedig Solymos Tünde (Nagydobrony) lett.

A dalversenyről senkit nem engedtek haza üres kézzel, minden résztvevő ajándékban részesült.

A versenyt gálakoncert követte, amelyen először Homonyik Sándor lépett fel, majd Zsupán József, Beregszász polgármestere énekelt el két csodálatos dalt.

 

 

Az alkalommal élve felkértem Homonyik Sándort — aki tavaly is zsűritag volt —, ossza meg a Krónika olvasóival a dalversenyen szerzett tapasztalatait.

— Szerintem semmivel nem volt rosszabb a színvonal a tavalyinál, sőt volt egy-két egészen kiemelkedő produkció. Ami nekem személy szerint igazán tetszett, az, hogy a népdal kategóriában több tehetséget lehetett hallani, mint a múlt évben. Elszomorító viszont, hogy a rendezvény nincs kellően hirdetve, reklámozva. Nagyon meglepett, hogy ezek a tehetséges fiatalok félház előtt léptek fel, ezenkívül hiányoltam a tévéseket is. Szerintem az ilyen s a hasonló rendezvényekbe jobban be kellene kapcsolni a médiát. Manapság reklám nélkül semmit nem lehet eladni, még egy fogkrémet sem… Ezért egy ilyen nemes, szép rendezvényt már hónapokkal előtte reklámozni kellene, mert szerintem sokan nem is tudnak róla, hogy ilyen is van.

A produkciókkal kapcsolatban szeretném megjegyezni: nagy öröm volt hallani, hogy tizenéves gyerekek milyen szépen énekelnek népdalokat, egyházi énekeket vagy éppen popdalokat.

— Fedeztél fel a versenyzők között igazi tehetséget?

— Természetesen. Nem is egyet. Két kislánnyal is beszélgettem, akik, ahogy mondani szoktuk: ősi vénás tehetséggel rendelkeznek — ez a legfontosabb az egészben.

Ha párhuzamot kellene vonni a magyarországi és a kárpátaljai magyar gyerekek között, akkor azt kell mondjam, hogy ugyanezen korosztályból Magyarországon nem sokan tudnának így előadni például egy népdalt. Sajnos, nálunk egyre erősebb a globalizáció, a Nyugat teljesen elnyomja a magyar kultúrát. Itt legalább egyelőre ez még nem tapasztalható, aminek nagyon örülök.

S nincs kizárva, sőt, merem állítani, hogy a mostani dalverseny résztvevői között van egy-két olyan, akiből akár sztár is lehet.

Hegedűs Csilla

8.oldal

“Krisztinások” jótékonysági körúton

A Beregszászban működő Krisztina modellügynökség tehetséges ifjú tagjai eddig nem egyszer szerepeltek jótékonysági céllal. Szórakoztatták már a Beregszászi Bennlakásos Iskola tanulóit, nemrégiben a Mezőváriban működő öregek otthonában léptek fel, október 24-én pedig a Bátyúi (Beregszászi járás) Gyermekotthonba látogattak el, hogy színt vigyenek az ott élő gyermekek mindennapjaiba, egy-két órára elfeledtessék velük szomorú sorsukat. A Vjacseszlav Saligin vezette modellügynökség tagjai táncokkal, énekekkel szórakoztatták az otthon lakóit. Fellépett például Vitalina Babkina, aki először Malvina baba táncát, majd egy keleti táncot adott elő. A „gumitestű” Pálóczi Viktória szintén két tánccal kedveskedett közönségének. Az ügynökségen belül kisebb tánccsoportok is alakultak, így a Kis Fehér Medvék tánccsoport, valamint a Sztárgyerekek, akik szintén két-két számmal léptek színpadra. Végül, de nem utolsósorban Borka Beáta három új számot adott elő.

Az otthon lakói nagyon jól érezték magukat, örültek a vendégszereplőknek, hiszen nemcsak előadásukkal lepték meg őket, hanem édességekkel is.

A “krisztinások” jótékonysági körútja ezzel még nem ért véget, hiszen, amint arról az ügynökség vezetője beszámolt, a közeljövőben a munkácsi és az ungvári gyermekotthonokba terveznek ellátogatni.

-hcs-

 

Iskolások, óvodások együtt játszanak

Több településen az elemi iskola egy helyen van az óvodával. Nem rossz ötlet ez, hiszen a kis ovis, amikor első osztályos lesz, nem kerül új környezetbe, nem kell újra beilleszkednie, s a tanítónéni sem ismeretlen. A beregszászi járási Macsolán is ezt a módszert választották. Utóbb, amikor a településen jártunk, felkértük Budera Ilona igazgatót, beszéljen az iskola-óvoda-komplexumról.

Budera Ilona egyébként 1985 szeptemberétől vezeti a macsolai óvodát. Már annak idején több érdemleges dolgot véghezvitt a közintézményben. Például akkoriban vezették be az épületbe a vizet, a háromfázisú áramot, elvégezték a szükséges tatarozást: kifestették a helyiségeket, megcsináltatták a kerítést stb.

— 2002-ben vonták össze az elemi iskolát az óvodával, s én lettem az igazgató. A két intézmény addig külön-külön funkcionált. Az iskolai részre is jócskán ráfért egy alapos felújítás, így önkormányzati segítséggel kimeszeltük a belső teret, lefestettük a padlót, ajtókat, ablakokat, átrakattuk a kályhákat és még sorolhatnám — mondta az igazgatónő.

Igaz, az épület elég régi (100 éves), de ha folyamatosan karbantartják, még jó néhány évig működhet tanintézményként. Az udvar csodálatos: kis erdőre hasonlít, ahol az ovisok együtt játszhatnak az iskolásokkal. Nyári lak, különböző mászókák állnak a gyerekek rendelkezésére. Négyen foglalkoznak az apróságokkal.

— Az elemi iskolában Máté Gabriella és Botos Katalin tanítónők vezetik be a tudomány világába a 13 kis alsóst, a 22 ovissal szintén ketten — Bíró Marianna, Medve Ibolya — foglalkoznak. A zenére Rácz Enikő tanítja a kicsiket. Sok rendezvényt szervezünk a gyerekeknek: legutóbb szüreti bált tartottunk számukra, amire nagyon készültek, műsoruk után mini diszkón táncolhattak. Most pedig már a Mikulás- és a karácsonyi ünnepségek előkészületei folynak. Természetesen iskolások és ovisok együtt lépnek majd fel — tudtam meg Budera Ilonától.

A tanárok a nyáron sem tétlenkedtek: azon törték a fejüket, hogyan lehetne kialakítani egy olyan termet, ahol különböző rendezvényeket bonyolíthatnak le. Az elképzelést tett követte, így az addigi könyvtárat saját költségen rendbe hozták. A gyerekek télvíz idején is kellemes körülmények között szerepelhetnek itt, s ami a legfontosabb: a nézőközönség is nyugodtan elfér a teremben.

Macsolára ugyan eljutott már a földgáz, de a tanintézményben még kályhával fűtenek. Egyelőre ez is megteszi, hiszen a termekben meleg van. Az igazgatónő elmondta: ahhoz, hogy az iskolában is földgázzal fűtsenek, először kazánházat kell építeni — ehhez szponzorokat kell találni —, s erre legfeljebb a jövő évben kerülhet sor.

-csillag-

 

Drávai Gizella Helyesírási Verseny Beregszászban

Október 27-én a Beregszászi 6. Sz. Általános Iskola adott otthont a hagyományos Drávai Gizella Helyesírási Versenynek, amelyre a Beregvidéki Magyar Kulturális Szövetség és a járási közoktatási osztály közös szervezésében került sor. A versenyt rövid megemlékezés előzte meg, amelyen Zubánics László, a BMKSZ ügyvezető elnöke emlékezett Drávai Gizellára, a pedagógusra, tankönyvíróra és közéleti személyiségre. Ezután a diákok elhelyezték a tisztelet virágait Drávai Gizella emléktáblájánál, majd kezdetét vette a verseny. A közel egyórás megmérettetés során a diákoknak feladatlapokat kellett kitölteniük: a 10 feladat megoldásából maximum 100 pontot lehetett összegyűjteni. Egy-két kivételtől eltekintve a verseny dobogós helyezettjei 80-93 százalékban oldották meg a feladatokat. De lássuk a végeredményt:

5. osztály: 1. Mindák Melinda (Beregszászi Zrínyi Ilona Középiskola), 2. Sütő Réka (Kaszonyi Középiskola), 3. Pál Kitti (Beregszászi Zrínyi Ilona Középiskola);

6. osztály: 1. Bárdos Dávid (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium) és Bodnár Dóra (Beregszászi Kossuth Lajos Középiskola), 2. Vorcsák Viktória (Beregszászi Kossuth Lajos Középiskola), 3. Váradi Vivien (Kaszonyi Középiskola);

7. osztály: 1. Kiss Julianna (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium), 2. Török Enikő (Gecsei Általános Iskola), Lőrinc Szilvia (Kígyósi Általános Iskola);

8. osztály: 1. Oláh Szilvia (Vári II. Rákóczi Ferenc Középiskola), 2. Tóth Bettina (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium), 3. Balla Edina (Kaszonyi Középiskola);

9. osztály: 1. Salánki Ágnes (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium), 2. Balla Kitti (Kaszonyi Középiskola), 3. Hamar Renáta (Jánosi Középiskola);

10. osztály: 1. Tóth Viktória (Beregszászi Zrínyi Ilona Középiskola), 2. Pógyor Mária (Karácsfalvai Sztojka Sándor Görög Katolikus Líceum), 3. Marsalek Csilla (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium);

11. osztály: 1. Homa Katalin (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium), 2. Somi Katalin (Nagyberegi Középiskola), 3. Tar Tímea (Nagyberegi Református Líceum);

12. osztály: 1. Sass Melinda (Nagyberegi Református Líceum).

A nyertesek oklevelet, illetve könyvcsomagot vehettek át a zsűritől.

Tudósítónk

Ugrás a lap tetejére