Nagy-Pálné Pádár Ágnes

gyapjúszövő-kunhímző



Kék csillagos szõnyeg

Gyermekkoromban a Nagykunságon - Karcagon a birkapörkölt ünnepi „nemzeti ételnek” számított. A nagy családi összejöveteleken ez került az asztalra, természetesen volt jelen a birkafõzés hagyománya, a kunság jellegzetes racka juh fajtája, melyekrõl családi történeteket meséltek… belém ivódott a birkák alakja, a gyapjú illata, amikor a kikészített birkabõrt megszagoltam, s a nyers fehér színe - melynél a hófehér sem tisztább számomra. Most már naponta „gyapjú közelben” lehetek, hiszen munkáimat csak ezzel az alapanyaggal készítem.


Szivárványos szõnyeg
Szivárványos szõnyeg

Rozmaringos futó
Rozmaringos futó

Minden emlék az után vált jelentõssé, amikor Budapestre költözve 19-20 évesen megismertem Tóth Sándor textiltervezõ iparművészt, aki szintén Karcagról származik. Leültetett a szövõszéke mellé, engedte, hogy kipróbáljam a szövést, és sokat mesélt a kunokról. Akkor még nem tudtam azonosulni a népcsoporttal, amelyiknek leszármazottja vagyok – csak próbáltam budapestivé válni. Sok év vargabetűi után értettem meg, hogy a beilleszkedésre való képtelenségem és a ,,konok kun” természetem között erõs összefüggés van…


Csillagos asztalfedél
Csillagos asztalfedél

Barna-sárga párna és szõnyeg
Barna-sárga párna és szõnyeg

2001-ben Budapestrõl Karcagra visszaköltözve, elkezdtem a Hagyományok Háza kézi szövõ szakképzését. Visszajártam Budapestre miközben belevettettem magam szülõvárosom hétköznapi és kulturális életébe. Hamar megismertem a Karcagon kiemelkedõen nagyszámú kézműveseket és képzõművészeket, akiket 2002-ben összehívtam egy közös kiállításra – a Református Nagytemplom felújítása javára szánt jótékony céllal. Ekkor erõsödött meg bennem a népművészet iránti elkötelezettség. 2002-ben részt vettem a Nagykunsági Népművészek Egyesülete megalapításában, melynek elvállaltam a titkári feladatait. Ekkor érett meg az önazonosságom a gyapjúszövõként, és 2003-ban kézi szövõ szakképesítést szereztem.


Futó és párna
Futó és párna

Betlehemi fenyõ
Betlehemi fenyõ

A vásznak csíkritmusán és a csíki festékes szõnyegek szigorú szabályain nõttem fel, ezek megismerése, határaik feszegetése alakítja, formálja szõnyegeimet, párnákat, falvédõket tarisznyákat, táskákat. Munkáimat - már a vizsgadarabjaimat is - folyamatosan zsűriztetem.

2005-tõl újra Budapesten élek – jászsági származású férjemmel. A kapcsolat nem szakadt meg a Nagykunsági Népművészek Egyesületével és szülõföldemmel. Tudatosan kutatom gyökereimet, õrzöm a barátságokat.

2006 óta vagyok tagja a Pest-Budai Egyesületnek.


Kálvinkehely
Kálvinkehely

Kicsi párna
Kicsi párna

Életemben összefonódik a szövés mestersége, a magyar néphagyományok ápolásával, gyökereink kutatásával. Szeretném ajánlani, hogy mindenki keresse meg gyökereit – szülõkön, nagyszülõkön, dédszülõkön, olvasmányain, tárgyakon keresztül. Meg fogja találni azt a helyet, amelyet otthonának nevezhet – ha nem is él éppen ott. Gyökerei megismerése nélkül az ember nem találhatja meg értelmét az életének, és igazi helyét a világban.


Kunhímzés

Kunhímzés

Kunhímzés

Kunhímzés

Kunhímzés


Mesterségek Ünnepe 2009.
Mesterségek Ünnepe 2009.


Elérhetõségem:

Telefon: 30/280-5373
E-mail: gyapjumuves@gmail.com
Honlap: www.gyapjumuves.hu
www.tulipanoslada.com