A rastafarizmusról

A rasták nagyon vallásos emberek. Vallásuk alapja a kereszténység, s útmutatójuk a Biblia. A rasták elképzelése szerint, ha fehér embernek fehér istene van, akkor a feketéknek is van saját, fekete istenük, akit Jah-nak hívnak. Az igazi rasták csak vegetáriánus ételeket fogyasztanak, minden fűszer /só, bors.../ mellőzésével, és inni is csak természetes italokat, elsősorban teákat isznak. Melyből kitűnik, a rasta vallás egyik legfőbb alapeszménye, a természet tisztelete, és a természettel való harmónia.

A rastafarizmus nevét Ras Tafariról, Haile Selassieről I. -ról kapta, aki Etiópia császára volt /nem mellékes tény, hogy a bibliai Dávid királynak egyenes ági leszármazottja/. A rasták benne látták az élő fekete istent. Ras Tafari nem volt rasta, csupán egy igen vallásos keresztény ember, aki társadalmi rangja ellenére nem feledkezett meg az elesettekről, a szegényekről. Selassie halálakor az egész rasta társadalom megrendült, és nem akarta elhinni, hogy meghalt az istenük, s úgy vélték, hogy mindez csupán a média cselszövése, babylon megtévesztő ármánykodása. Selassiet halála után sem feledték a rasták, s Ő úgy él tovább, mint aki a császárnével Zion hegyének /ahol majd a végítélet napján a zsidók és a keresztények újra egyesülnek/ legmagasabb csúcsán ülve várja az igazság órájának eljövetelét, s akkor alászáll, és ismét a rasták élére áll.

Ras Tafari oroszlános gyűrűjét Bob Marley örökölte. A rasták jelképrendszerében az oroszlánábrázolás Selassiet jelképezi, a nagy császárt, Júda hódító oroszlánját, a mindenség királyát, míg az Etióp trikolor zászló színei a vörös a mártírok vérét, az arany az anyaföldet míg a zöld Etiópiát jelképezi. A rasta jelképek között még a fekete szín is megjelenik, mely a rasták borszínét, és fekete Afrikát szimbolizálja. A rasta hajviselet Júdea oroszlánának szimbóluma.

A rasták legfőbb célja a tökéletes életvitel, mely harmóniában van a természettel, valamint a Babylon elleni küzdelem fel nem adása semmi áron. Babylon a feketék elnyomását, a globalizációt jelképezi. A rasták nem fehérellenesek, csupán az egyenrangú bánásmódért küzdenek. A jamaikai rasták 98%-a afrikai származású, így a fő célok sorában az Afrikába, Etiópiába való visszatérés a legfőbb. Erre a célra Jah Ras Tafari még életében egy nagy földterültet a hazatérő rastáknak adományozott, de eltekintve pár családtól nem nagyon települtek vissza Jamaikából, mivel inkább szellemi, mint fizikális visszatérésről van szó a rastafarizmusban.

0.011 sec