A számítógép részei

Periféria csatlakozók

Vezetékes csatlakozók

RS-232 (Recommended Standard 232)

Ez a szabvány csak egy irányba volt képes bináris jeleket továbbítani. Az adatokat nemcsak továbbította, hanem ellenőrizte is azokat.

Számítógépeknél főleg egér csatlakoztatására használták.

RS-232 csatlakozó

RS-232 csatlakozó

PS/2 (Personal System 2)

A billentyűzet és egér csatlakozási lehetősége. Elsősorban PC kompatibilis számítógépes rendszerekhez alakították ki. A PS/2 egér csatlakozó felváltotta a régi RS-232 "soros egér" csatlakozót A PS/2 billentyűzet és az egér interfészek hasonlóak, és alkalmazhatják ugyanazt a kommunikációs protokollt. Így később színekkel is megkülönböztették, a billentyűzet csatlakozója lila, az egéré pedig zöld színű lett.
A PS/2 csatlakozóval ellátott egeret vagy billentyűzetet csak a gép kikapcsolt állapotában érdemes csatlakoztatni, ellenkező esetben nem fog működni, csak a gép újraindítása után.

PS/2 csatlakozó

PS/2 csatlakozó

LPT (Linear Print Terminal)

Az LPT port egy párhuzamos adatátvitelre alkalmas port PC-ken. Eredetileg nyomtatók csatlakoztatására tervezték.
A kép baloldalon látható részét kellett a nyomtatóhoz, jobboldalon látható végét pedig a PC párhuzamos portjához csatlakoztatni.

LPT csatlakozó

LPT csatlakozó

SCSI (Small Computer System Interface)

A SCSI olyan szabványegyüttes, melyet számítógépek és perifériák közötti adatátvitelre terveztek. A SCSI szabványok definiálják a parancsokat, protokollokat, az elektromos és optikai csatolófelületek definícióit.
Leggyakoribb felhasználási területe a merevlemezek és mágnesszalag-meghajtók, de sok más perifériánál is alkalmazzák (pl. szkennerek, CD-meghajtók).

SCSI csatlakozók

SCSI csatlakozók

A SCSI eszközök az ATA és SATA eszközöknél nagyobb átviteli sebességet tesznek lehetővé, viszont azoknál sokkal drágábbak, ezért az otthoni felhasználók SCSI eszközöket szinte egyáltalán nem használtak.

USB (Universal Serial Bus)

Az univerzális soros busz manapság nagyon elterjed számítógépes csatlakozó. Előnyös tulajdonsága, hogy teljeskörűen Plug and Play, az összes modern operációs rendszer részére is.
A számítógép nagy adatátviteli sebességet igénylő egységeivel használták eleinte, de mára nagyon sok perifériát gyártanak ilyen csatlakozó felülettel, az adatok egymás után, azaz sorosan küldi át.

USB 1.0 adatátviteli sebessége: 12 Mbit/s = 1,5 MB/s
USB 2.0 adatátviteli sebessége: 480 Mbit/sec = 60 MB/s
USB 3.0 adatátviteli sebessége: 5 Gbit/sec = 640 MB/s
USB 3.1 adatátviteli sebessége: 10 Gbit/s
USB 3.2 adatátviteli sebessége: 20 Gbit/s

Egyéb jellemzők: több eszköz fűzhető össze (hub-digitális jelek frissítése, továbbadása), működés közbeni csatlakozás, tápellátás biztosítása, a kábel legfeljebb 5 méter lehet, a csatlakoztatott eszköz automatikus felismerése (Plug and play), max 127 eszköz csatlakoztatható.
Az „A” típusú csatlakozó az alaplapon található USB vezérlőhöz, vagy a hub-ba csatlakoztatható. A „B” típusú csatlakozó a perifériák csatlakozója.

USB „A” és „B” csatlakozó

USB „A” és „B” csatlakozó

FireWire - IEEE 1394

A FireWire soros kommunikációs szabvány, a párhuzamos SCSI leváltására hozták létre. Legfeljebb 63 eszköz kapcsolható össze vele kör nélküli topológiába (azaz sorba lehet kötni, visszacsatolni viszont nem). Támogatja a Plug and Play-t és a hot swapping-et.
A FW400 400 Mbit/s, a FW 800 800 Mbit/s sebességű adatátvitelt tesz lehetővé.
A FireWire-busz egyaránt használható PC perifériák egymás közötti kommunikációjához, illetve a perifériák és a számítógép, valamint a PC belső egységei közötti adatcseréhez. Lehetővé teszi az eszközök csatlakoztatását, illetve eltávolítását üzem közben, a számítógép újraindítása nélkül is.
A port célja alapvetően a számítógép multimédiás képességeinek javítása (pl.: kamerák).

FireWire csatlakozó

FireWire csatlakozó

eSATA (External SATA)

Az eSATA külső tárolók csatlakoztatására szolgál.

eSATA csatlakozó

eSATA csatlakozó

Monitor csatlakozók

VGA (Video Graphics Array) / D-SUB (D-Subminiature)

VGA képernyõ rendszer, mely eredetileg 16 színt tudott megjeleníteni 640x480 képpontos felbontás mellett.
A D-Sub az egyik legelterjedtebb elektronikai csatoló felület, melynek különféle változatait leggyakrabban a számítástechnikában használják.

VGA csatlakozó

VGA csatlakozó

DVI (Digital Visual Interface)

A DVI jobb képminőséget biztosít mai modern megjelenítőkön. Ez a csatolófelület már digitális jeleket továbbít szemben a régi analóg VGA csatlakozóval. Csúcssebessége 1,65 Gbps csatornánként.

DVI csatlakozó

DVI csatlakozó

HDMI (High Definition Multimedia Interface)

A HDMI egy korszerű csatlakozófelület tömörítetlen audio-video adatfolyamok átvitelére. A HDMI-t elsősorban digitális jelforrások által küldött digitális jelek tökéletes – azaz teljességgel torzítás- és tömörítésmentes átvitelére – tervezték. Szükségessé vlt egy olyan kábel, és hozzátartozó csatolófelület megalkotása, amely ezt az élményt nem rontja le azáltal, hogy a video- és hanganyagot csak tömörítve képes szállítani.

HDMI csatlakozó

HDMI csatlakozó

Egyéb csatlakozók

Jack csatlakozó

A rózsaszín a mikrofon, a zöld színű a fejhallgató vagy hangszóró csatlakozója.

Jack csatlakozó

Jack csatlakozó

RJ45

Az Unshielded Twisted Pair (UTP) egy árnyékolatlan, csavart érpáras hálózati kábeltípus a számítástechnikában. Leggyakrabban alkalmazott kábeltípus az Ethernet hálózatokon.
A kábel végein 8P8C (gyakran RJ-45-nek nevezett) csatlakozók találhatók, amellyel a hálózati interfészekhez csatlakozik. A kábeleket kategóriákba sorolják és CAT+szám típusú jelzéssel látják el, pl.: CAT5 - 100 Mb/s adatátviteli sebességű.)

RJ45 csatlakozó

RJ45 csatlakozó

Vezeték nélküli csatlakozók

Infravörös

Az egér vagy billentyűzet egy infravörös led segítségével kommunikál a számítógéppel. A számítógéphez egy infravörös adaptert csatlakoztatunk, ami vevőként funkcionál. Az egér maga az adó. Jeleket küld a vevő felé, ami a számítógépnek értelmezhető parancsokat továbbit. Általában USB csatlakozó felületen keresztül csatlakozik a számítógéphez. Hátránya, ha a vevő és az adó közé valamilyen közeg kerül, a jel jelentősen csökken, vagy nem valósul meg.

IrDa csatlakozó

IrDa csatlakozó

Rádióhullám

A rádiótechnikai összeköttetésekre szolgáló elektromágneses hullám, amelyet rádióadóval keltenek és rádióvevővel vesznek. Egy elektromágneses tér elektromágneses hullámként terjed tova. Nagy előnye, hogy nem kell közvetlen rálátás az adó és vevő között.

A képen láthatü gyűrű-egér 4 GHz-es rádiófrekvenciás kapcsolaton keresztül kommunikál a parányi USB 2.0-s vevőegységgel, ami asztali számítógéphez, noteszgéphez és egyéb konfigurációkhoz is passzol. A vezeték nélküli kapcsolat hatótávolsága nagyjából 9 méter.

Rádiófrekvenciás gyűrű-egér

Rádiófrekvenciás gyűrű-egér

Bluetooth

A szabvány vezeték nélkül működik. Hatótávolsága általában 10 méter. A számítógéphez USB porton keresztül csatlakozik az vevőegység, amely átalakítja az érkező jeleket a számítógépnek értelmezhető adatokká.
Rövid hatótávolságú, adatcseréhez használt, nyílt, vezeték nélküli szabvány. Alkalmazásával számítógépek, mobiltelefonok (telefonkihangosítók) és egyéb készülékek között automatikusan létesíthetünk kis hatótávolságú rádiós kapcsolatot.
Az 1.2-es verzió 1 Mbps-os, a 2.0-s Bluetooth pedig 3 Mbps-os adatátviteli sebességet tesz lehetővé a világszerte szabadon elérhető 2,4 gigahertzes frekvenciasávban.
A Bluetooth alacsony energiafogyasztása miatt különösen alkalmas hordozható eszközök számára. A Bluetooth-nak nem jelentenek akadályt a falak.

Bluetooth csatlakozó

Bluetooth csatlakozó