Panoráma fotózás alapjai
Nodalpont
Panorámafej
Panorámafej házilag
Képek készítése
Gömbpanoráma bemutató
VendégkönyvElérhetőség

Panorámafej házilagos kivitelben

Panorámafej és alkatrészei

 

Az előzőekben látott alkatrészekből összeállított fejre lett felcsavarozva a fényképezőgép, miután hosszadalmas kísérletezés után beállítottam a nodalpontot, az állvány tengelyvonalába.
Mivel az olcsó, egyszerű állvány nem a legstabilabb, ezért a helyszínen történő felállításakor nagyon oda kell figyelni, hogy körbeforgatáskor a fej vízszintbe maradjon. Szerencsére az állványon van vízi mérték. Ha a talaj esetleg mégis lejt, akkor a lábak hosszának változtatásával kell korrigálni, különben körbeforduláskor egyre nagyobb lesz a dőlésszög és az elkészült képeket nem fogja tudni összefűzni egyetlen profi program sem.

Ezen a sematikus rajzon látható a nodalpont, és a hozzá tartozó különböző forgatási helyzet 30°-onként. Miután beállítottam az állványt, készültek el a képek, nagyon odafigyelve, hogy el ne mozduljon, különben olyan hiba keletkezne, mintha rossz helyen lenne a panorámafej, vagy a nodalpont. Mivel 62 db kép elkészítése nem kis idő, ezért nagyon oda kell figyelni, magára a berendezésre és a fotózandó környezetre is, főleg az esetleges mozgó tárgyakra vagy alakokra, különben az utómunka is hosszadalmas lesz.

A végeredmény képkockánként valahogy így néz ki (5x12 lövés körbe 30°-onként, + 1 nadir és + 1 zenit).

sz