Főmenü:
Aktuális
A TECHEM FŰTÉSI KÖLTSÉGMEGOSZTÁSI RENDSZERE
Az alapelv
Alapelvünk a fogyasztott hőenergia mérése és tényleges fogyasztáson alapuló elszámolása. Így senki nem fizet a másik helyett, mindenki csak az általa valóban felhasznált energia árát téríti meg. A témával kapcsolatban bizonyára Önben is felmerül néhány kérdés …
Ki tud megtakarítani?
Valóban lehetséges egy központi fűtéses épületben az egyes lakások energiaásának mérése és a fogyasztás mérés alapján történő elszámolása?
Igen, lehetséges. Ennek eszköze a fűtési költségó.
Mekkora megtakarítást lehet elérni a mérés szerinti elszámolással?
bizonyított, hogy a költségek átlagosan 20-30 %-kal csökkennek.
Mely országokban kötelező a költségek fogyasztással arányos elszámolása, és hol alkalmazzák a Techem készülékeit?
Németországban és több más nyugat-európai országban törvény írja elő a fűtési költségek fogyasztás alapján történő elszámolását, mivel ezzel komoly megtakarítás érhető el. A Techem mérőkészülékeit egész Európában használják.
Az általam felhasznált fűtőenergia méréséhez egyedi fűtésmegoldást (pl. cirkó) kell alkal
Nem! A fűtés lakásonkénti mérése egyszerűen megó és készpénzben térül meg. A mérés szerinti elszámolás egyéni érdekeltséget teremt, és az energiahordozók takarékos felhasználására ösztönöz.
A mérőkészülékek
Techem EHKV optica fűtési költségó
A Techem mérőkészülékei lehetővé teszik az egyéni, lakásonkénti fogyasztásmérést. A Techem fűtőszerelhető mérőkészülékeit fűtési költségónak hívják. A költségmegosztók a hőégmérő által mért értékek felosztására szolgálnak, ezért csak akkor alkalmazhatók, ha a házban a radiátorok döntő többségére felszerelik őket. A fűtési költségmegosztók kétféle változatban, párologtató és elektronikus kivitelben készülnek. Az elektronikus fűtési költségmegosztó a korszerűbb mérőtípus. A EHKV optica új, esztétikus formában jelenik meg. A készülékben egy 10 éves élettartamú lítium elem biztosítja a folyamatos működést. A készülék két hőérzékelővel rendelkezik, ami a nagy pontosságot biztosítja. Az egyik érzékelő a fűtőtest, a másik a légtér hőmérsékletét méri, a kettő különbségéből határozza meg a műszer a leadott hőmennyiségre vonatkozó arányszámot.
Megtakarítás
Bizonyított tény, hogy mérésen alapuló, fogyasztásarányos elszámolással, és a bevezetésével egy időben elvégzett fűtéskorszerűsítési munkákkal (termosztatikus radiátorszelepek felszerelésével) várhatóan 20 % energiát lehet megtakarítani, egyes esetekben még ennél is többet. Mindezt nagyobb összegű befektetések nélkül, csupán a fűtési szokások megváltoztatásával. Az energia tudatos felhasználása óvja tartalékainkat, és kevésbé terheli környezetünket.
A kijelző
A folyadékkristályos kijelzőn három adat felváltva jelenik meg. A kijelzőn látható első számsor az aktuális mérőállást jelenti. Fűtési szezonban ez a szám általában folyamatosan nő. A következő, amelynél a kijelző bal oldalán egy ceruza jele látható, a tavalyi mérőállást mutatja. A harmadik számsor, amelyben középen kötőjel szerepel, a gyári azonosító. Ennek az utolsó két számjegye a gyári szám utolsó két jegye.
A műszer programozása
Minden műszer annak a radiátornak a típusához, teljesítményéhez van felprogramozva, amire felszerelésre kerül. Ehhez a művelethez szükség van a radiátorok méretének pontos felmérésére. Így minden fűtőtestre a teljesítményének megfelelő költségmegosztó kerül, ami a leolvasás és elszámolás helyességét biztosítja.
A leolvasás
A leolvasást a Techem szakképzett leolvasói végzik, ami a leolvasott adatok pontosságát garantálja. Leolvasáskor munkatársaink a kijelzőn látható adatokat olvassák le. A leolvasás szemmel, illetve egy hordozható számítógéppel történhet. Az utóbbi esetben egy leolvasófejet tartanak a költségosztó infraledje (a költségosztó kijelzője alatt található sötét, kisméretű gömb) elé, az adatátvitel így történik meg. Fontos tudni, hogy ennek világítania nem kell, illetve ezt megnyomni nem szabad. A EHKV optica típusú készülék lezárásáról, és a manipulációk elleni védelemről speciális plomba gondoskodik.
A leolvasott értékek alapján készül a hőás elszámolása
A készülékek által mutatott értékek a fogyasztással arányos egységek. Ezek az adatok az Ön által fizetendő összeget csak közvetve jelzik. Ez annyit jelent, hogy a költségek pontos meghatározására csak az épületben található összes költségmegosztó leolvasása és az adatok kiértékelése után kerülhet sor.
A leolvasás és az elszámolás
Évente egy alkalommal, egy előre bejelentett időpontban felkeresi Önt a Techem leolvasója, aki néhány perc alatt leolvassa a szükséges fogyasztási értékeket. Munkatársunk a leolvasott értékeket a leolvasási nyugtára jegyzi fel, melynek egyik példányát Önnél hagyja. A fogyasztók számára a fűtési-költségelszámolást a Techem a leolvasott adatok alapján készíti el, melynek során munkatársaink szorosan együttműködnek a lakóközösségek képviselőivel, akiktől az épület fűtésével összefüggő másodlagos költségekkel kapcsolatos adatokat kapjuk. A Techem gondosan előkészített formanyomtatványokkal igyekszik segíteni a lakóközösségek képviselőinek munkáját és meggyorsítani az adatgyűjtést.
Az épület teljes elszámolása, valamint a lakásonkénti fűtéselszámolás a fűtési- és másodlagos költségek ismeretében és a lakásonként leolvasott fogyasztási adatok alapján készül el. Az elszámolás elkészítésekor a Techem munkatársai minden, az elszámolással kapcsolatos adatot gondosan ellenőriznek. Az elszámolások többlépcsős ellenőrzőfolyamaton haladnak át. Mind a teljes elszámolás, mind pedig a lakásonkénti elszámolás áttekinthető és bárki által jól követhető. A leolvasási nyugta segítségével Ön ellenőrizheti saját elszámolása helyességét. Mindez együtt elégedettséget vált ki a fogyasztókból és hozzájárul a Techem által elszámolt épületek nyugodt légköréhez. Mivel az elszámolást egy korrekt és semleges partner, a Techem készítette, így senki sem vethet a szomszédja szemére semmit.
Példa a kiértékelésre
A leolvasott adatok kiértékelése során azt határozzuk meg, hogy a lakóháznak átadott hőmennyiségből a fogyasztók milyen arányban részesednek. Például ha az összes leolvasott egység alakulása a következő:
Kovács család: 48 fűtési egység,
Kis család: 70 fűtési egység,
Nagy család: 82 fűtési egység,
és példánkban a teljes fizetendő fűtési díj 100.000 forint, akkor ezt az adatok alapján 48+70+82=200 részre kell felosztani. Ennek ismeretében már kiszámolható, hogy esetünkben 1 fűtési egységre (100.000 Ft / 200 egység) = 500 Ft / egység jut. A példa szerint a lakásonként fizetendő fűtési díjak az alábbiak szerint alakulnak:
Kovács család:
A nagy lakóépületekben a felosztás a példában bemutatott elv alapján történik, természetesen a nagyszámú költségmegosztókra figyelemmel.
Az előzőekben részletezett leolvasás és elszámolás költsége a várható megtakarításnál jóval kevesebb. Díjaink a következőképpen alakulnak a 2001/2002. évi fűtési szezonban:
lakásonkénti nyilvántartási díj: 140 Ft + ÁFA,
radiátoronkénti leolvasás, kiértékelés: 360 Ft + ÁFA.
(Egy két radiátorral rendelkező lakás esetében ez évi 860 Ft + ÁFA, azaz 1.075 Ft kiadást jelent.)
Néhány aktuális kérdés
Lehet-e következtetni a számla nagyságára?
Az egyes fűtőtestek (lakások) különálló leolvasási adataiból nem! A kiértékelés csak az összes fűtőtest leolvasása után lehetséges.
Összehasonlíthatók-e az egymást követő évek fogyasztási adatai?
Igen, mivel az előző évi adat a kijelzőn leolvasható, így a fogyasztások nagyságrendileg összeők.
Hogyan ellenőrizhető, hogy helyes volt-e a leolvasás?
Azon túl, hogy a kijelzőn továbbra is látható a leolvasott érték, természetesen a leolvasási ív másolatát is megkapja a fogyasztó.
Gondot okoz-e, hogy a konyhai radiátor a sütő közelében van?
Nem, mert a költségosztó gyors hőmérsékletváltozás hatására átkapcsol egyérzékelős üzemmódba és a radiátor felületi hőmérsékletét érzékeli.
Milyen elszámolási alapon fizeti a távfűtés szolgáltatás díját az, akinél nincs felszerelve költségmegosztó?
Az azonos fekvésű lakások fogyasztásának összeítása alapján kell meghatározni azon az alapon, hogy a mért fogyasztás esetén a lakás átlaghőmérséklete a jogszabályban meghatározott hőmérsékletű, a méretlen fogyasztási helyen pedig a hőszolgáltató által garantált maximális üzemi hőfok van. Ez szélsőséges esetben akár 25 %-os díjnövekedéssel is járhat.
Nem okoz gondot a termosztatikus radiátorszelepek beépítése az épület fűtésében?
Ellenkezőleg, az épület úgynevezett hidraulikai egyensúlya a beszabályozás eredményeként jobb lesz, mint előzőleg, nem lesznel túl- és alulfűtött lakások.
Bízunk abban, hogy a Techem által készített elszáások mindenki megelégedésére szolgálnak.
Őszinte tisztelettel:
Takarékoskodhat az energiával anélkül, hogy fáznia kellene!
A következő tél biztosan beköszönt. Ez azonban nem ijeszti meg a tudatos energiafelhasználót, aki tudja, miképp takarékoskodhat az energiával anélkül, hogy fáznia kellene. Az energiatakarékosság a helyes szellőztetésnél kezdődik. Ehhez kapcsolódóan a legfontosabb tanácsok.
Szellőztessen röviden és intenzíven
Csináljon huzatot: tárja ki ablakait, de csak rövid időre. Így a helyiség fala és berendezése nem hűl le, és rövid idő alatt felmelegíti a friss levegőt. Ablaknyitás előtt ne felejtse el termosztátszelepeit lezárni.*
Csak a szükséges hőmérsékletet állítsa be
Csökkentse helyiségeinek hőmérsékletét éjszakánként, vagy ha nem tartózkodik otthon, illetve a nem használt szobákban. Fontos azonban, hogy ne hagyja teljesen lehűlni a helyiségeket – ezek ismételt felfűtése jelentős energia-felhasználással jár.*
Tegye szabaddá radiátorait
Ne akadályozza radiátorai hőleadását. A fűtőtestet eltakaró vastag függönyök és az elé helyezett bútorok akadályozzák a hőleadást. Ne használja a radiátort ruhaszárításra. Ha a radiátorból buborékoló hangot hall, gondoskodjon annak légtelenítéséről.
Használja termosztatikus szelepeit
A helyesen beállított termosztatikus szelepek automatikusan biztosítják a kívánt hőmérsékletet. Változtasson a szelep beállításán, amennyiben az szükséges: éjszaka, ha nem használja a helyiséget, ha szellőztet, vagy ha egyszerűen csak melege van. Gondoskodjon róla, hogy a termosztatikus szelep helyesen működhessen – a letakart vagy huzatos helyen levő termosztatikus szelep nem működik megfelelően.*
Gondoskodjon ablakainak szigeteléséről
Szigetelje az ablak réseit. Éjszakánként engedje le a redőnyöket, és húzza be a függyönyöket (de ne a radiátor elé). A bukóablakok ideálisak – de csak akkor, ha csukva maradnak.*
Csukja be az ajtókat
Akadályozza meg a meleg levegő kiáramlását a fűtött helyiségekből. Tartsa csukva az ajtókat a lakásban. Ezzel elejét veheti a nem fűtött szobák penészesedésének is.
Döntő szempont a levegő páratartalma
A nedvesebb levegőt melegebbnek érezzük, és ezzel a porterhelést is alacsonyabban tarthatjuk. A növények és légnedvesítők növelik a komfortérzetet. Figyelem: a fürdőből és a konyhából származó gőzöket igyekezzünk kivezetni a lakásból.