top left image
top right image
bottom left image
bottom right image

Költségcsökkentés



A költségeket látványosan csökkenthetjük, ha a rezsiköltségekre koncentrálunk első körben. Adottság az, ahol lakunk. Ha társasházi lakásunk van, távfűtéssel és minden jóval, akkor a kérdés az, hogy elköltözünk-e. Ott ugyanis kevés a lehetőségünk, ha vissza tudjuk venni a fogyasztást, a szolgáltatók emelik a rendelkezésreállási díjat. A családi háznál már sokkal több lehetőségünk van, de tanya-jellegű, vagy tanya a lehetőségek tárháza ebből a szempontból is.
Tudni kell, hogy a rezsi 70%-át átlagosan a fűtésköltség teszi ki éves viszonylatban. Ha ezt lefaragjuk, akkor jelentős összeget takaríthatunk meg. A meglévő rendszer átgondolásával kezdjük, majd nézzük, hogy hol nagyok a rendszer veszteségei, mi az amit feltétlenül meg kell változtatni, ha van ilyen. Ezután nézzük meg mi az, amit nem lényeges átépíteni, s ahhoz optimalizáljuk az új, költségkímélő megoldást. Olyan megoldást válasszunk, ami nem túl drága, s a folyamatos üzeme mindig biztosítható, s olcsó, vagy ingyenes az energiahordozó, amit használunk. Ismernünk kell saját kvalitásainkat is, mert a rendszert tudnunk kell üzemeltetni és karbantartani. Ne divatos, horribilis bekerülési költséggel bíró megoldást válasszunk, s mindig számoljunk utána a megtérülésének. Tudjuk meg, hogy mennyi a berendezés élettartalma, mekkorák a bekerülési és karbantartási és üzemeltetési költségek. Ezt állítsuk szembe a jelenlegi megoldásunk költségeivel. Ha 1 esetleg 2 éven belül már megtérül, akkor nyugodtan vágjunk bele. Általában gázfűtéses rendszer az, amiről áttérünk egy másikra. A gáz árát annak növekedési tendenciáját és energiatartalmának romlását figyelembe véve elmondhatjuk, hogy az a legdrágább megoldás a széleskörben elterjedt módozatok között. Ennél csak talán a villanyfűtés drágább, de az kevésbé elterjedt megoldás.

A mi adottságaink egy felújított családi ház fűtési rendszere volt, mely épp átalakításra került, de a hagyományos központi fűtést megtartva. Tehát a radiátorok kicserélődtek, de megmaradt az elve.
Ami becsempészésre került, az a digitális szobatermosztát, a termosztátos radiátorszelepek a radiátorokra, törölközőszárító radiátor és elektromos padlófűtés a fürdőszobába, egy duplakémény, ami lehetőséget biztosít egy kandalló üzembe helyezésére. A gázkazán maradt a rendszer része, de energiatakarékosabb készülék lett üzembe helyezve.
Ez eddig nem energiatakarékos, de mivel a férjem kalorikus gépészként dolgozott, egyik gyengéje a fűtési rendszer. Az egész működtetést megspékelte egy vegyes kazánnal. A bonyolultságát nem a kazán adja, hanem, az, hogy egy műhely is fűthető vele, s válaszható, hogy melyik kazán fűtsön, s mit. Sőt a nyáron még a melegvíz készítés is rácsatlakozott erre a rendszerre.
A vegyes kazán egyébként speciális, egyedi gyártású. Jellemzője, hogy hengeres a teste, és csőrostélyos. Bármivel fűthető, ami a vegyeskazánokban szokásos ( darabos fa, lapszabászati darabos hulladék, papír hulladék, nyesedék ) , sőt a rendszer része az apríték adagoló, ami a kazánhoz illeszthető, így minden 2 cm-nél kisebb éghető anyag elégethető benne ( faforgács, csiszolatpor, lapszabászati fűrészpor, fafűrészpor, dióhéj, szecskázott szalma ) . Mindig azzal fűtünk, ami rendelkezésre áll, illetve ami minimális költséggel beszerezhető.
Amint előkerül a főiskolai szakdolgozatom digitális változata, melléklem, mert ott a fűtési rendszerről egy igen részletes leírás szerepel, sőt az üzemeltetéséről is.
Most ( 2009-05-25 ) előkerült, így a
letölthető fájlok között már szerepel. :-)

Mivel csökkenthetjük még a rezsiköltségeinket? Nézzük meg, hogy meglévő rendszereink, berendezéseink mennyire takarékosak az árammal, vagy a vízzel. Mi az amire tényleg szükségünk van? Ha olyan övezetben lakunk, ahol kevés a kötöttség, igazi öko-otthont varázsolhatunk. Ha kötnek a helyi rendeletek, mint egy családiházas övezetben a kötelező szemétszállítás, vagy csatornabekötés, akkor takarékos megoldásokat válasszunk, s részesítsük előnyben a környezetkímélő megoldásokat.
A melegvíz-készítés egy összetett kérdés, ugyanis mind a víz, mind a melegítése pénzbe kerül alapesetben. Jelenleg már ott tartunk, hogy a kúthasználat és az esővízgyűjtés is a hivatalok látókörébe került, így a víz használata költségként jelentkezik, s nem is kevés. Itt célszerű a fogyasztás visszafogása, a takarékoskodás. Itt számos házi praktikát bevethetünk, csak a reklámokra ne figyeljünk!
Melegvíz-készítés megoldható bojlerrel is, ami viszonylag sok energiát használ el, akár villany- akár gázbojlerről van szó. Megoldható napkollektorral is, de inkább készítsünk házilag. De egy fűtési rendszer átalakítást is megbolondíthatunk azzal, hogy a melegvíz-készítést is belevesszük.
Az áram esetében célszerű lehet, ha egy fogyasztásmérővel minden berendezésünket leellenőrizünk, de legalábbis a nagyobb fogyasztókat, és utána mérlegelünk. Mi az amire feltétlenül szükségünk van? Például nézzük meg, hogy mekkora a fagyasztónk, ténylegesen szükséges akkora, vagy kisebb is elég lenne? Több van-e, mind megy egyszerre, vagy csak időszakosan? Mit tárolunk benne? Van-e más mód azoknak a tárolására, illetve meg tudjuk-e oldani másképp? Például a gyümölcsök fagyasztása helyett aszalhatjuk is őket. Kevesebb helyet foglalnak el, így is eláll a következő szezonig, változatosan felhasználhatók, így is tartósítószermentes. Ha mesterségesen aszaljuk, akkor is kevesebb költséggel tesszük, mintha fagyasztanánk. Zöldségek is aszalhatók. Számos befőzési technika létezik, sok-sok recepttel. Télitárolású terményekhez csak egy ( jó ) pince kell. Ha húsokat fagyasztunk, akkor gondoljuk át. Vásároljuk, akkor biztosan egyszerre kell nagyobb mennyiséget beszerezni? Ha magunk vágunk disznót, baromfiakat, egyebeket, akkor mekkora fagyasztóra van szűkség? Milyen csomagokat készítünk, tárolható-e másképp is? Félkész-, készételek fagyasztóban való tárolását ne hosszútávon valósítsuk meg, ne halmozzunk fel mennyiségeket. Erre a célra egy fióknyi hely is elég lehet, hisz ezek tárolása nem is célszerű sokáig.
De nemcsak a fagyasztó használatát érdemes átgondolni. Nézzünk körül! Nézzünk körül a műhelyünkben is!
Általában elmondható, hogy a célgépek energiatakarékosabbak, mint az általánosan használhatóak, de győződjünk meg róla. A kényérsütőgép például kevesebbet fogyaszt, mint egy sütő. De gondoljuk át azt is, hogy szükség van-e arra a gépre, vagy kézzel is elvégezhető-e a feladat? Például kézi- vagy gépi dagasztás, kézi- vagy gépi mosogatás stb.
Nézzük meg, hogy mivel világítunk. Manapság divatos az energiatakarékos izzó, de sajnos sok a silány gyártmány. De itt is érvényes, hogy a központi ( általános ) világítás helyett takarékosabb, barátságosabb, funkcionálisabb a helyi ( cél ) világítás.