Palacsinta

Hozzávalók:

2 tyúktojás
kb. 20-30 dkg bio teljeskiőrlésű búza liszt ( III. fázis ) esetleg részben ( II. fázis ) vagy egészben ( I. fázis ) bio fehér liszt
annyi házi ( teljes ) tej, amennyit felvesz ( minimum fél liter )
kevés víz
késhegynyi konyhasó

Készítés:

A keverőtálba beleütjük a tojásokat, elkeverjük egy kevés sóval, adunk hozzá 1-2 ek lisztet, elkeverjük, majd egy kis tejet és lisztet, újra simára keverjük, s a továbbiakban adunk 2 ek lisztet, s egy kis tejet és simára keverjük. Addig folytatjuk, amennyi tésztát szeretnénk. Utána apránként hozzáöntjük a tejet, s mindig kevergetjük, hogy csomómentes legyen. A végén egy kevés vízzel higítjuk készre. Sűrű palacsinta tésztát kell kapnunk. Sütés elött ellenőrizzük, s higítsunk, ha kell. Inkább egy kicsit sűrű legyen, mint híg, mert higítni könnyebb. Az első palacsinta kisütésekor ellenőrizzünk.
Ha részben, egészben fehér lisztet is használunk, akkor hígabb lehet egy kicsit. Ugyanis a teljeskiőrlésű lisztben lévő korpa könnyebben szakadóssá teszi, ezért nem süthető belőle olyan vékony tészta, s ugye minél hígabb, anál vékonyabbra süthető.

Sütés-tapasztalat:

Most saját hagyományos lemez serpenyőben alkalmam nyílik kipróbálni, hogy miben különbözik ez, a teflonos serpenyőben való sütéstől. A hagyományosban több zsíradékkal süthető, s 5-10 alkalom után kialakuló réteg már nem tapad. Ezért emlékezhetünk, hogy nagyanyáink palacsintasütője fekete volt. A fokozatosan ráégő zsírtól egy fekete, tapadásgátló réteg képződik az edényen.
Az első alkalmakkor a hőtágulástól domborodó alját vissza kell ütni homorúra, azaz, a közepe emelkedjen ki és el a főzőlaptól, ezért kicsit erősebb fokozaton is kell sütni, viszont minél használtabb, annál jobb sütni vele. Míg a teflonnál a használattal el is használódik a sütő, s egy idő után ki is kell dobni, addig a hagyományosnál csak egyre jobb lesz az eredmény a használattól.
Emlékszem anyukám gyerekkoroban olvasztott sírt használt, s kb. 1/3 evőkanalanként adagolta a serpenyőbe.

Palacsinta titkok:

Ha felpuposodni látszik, azonnal fordítsunk, mert kezd odaégni azon a részen.
Ha még csak szikkad a teteje, akkor egy picit várhatunk a fordítással.
Már sötétebb aranybarna színnél is égett izű lesz.
Forró zsírbankell sütni, szinte füstönie kell, a serpenyőt megdöntve egyik felébe öntve a masszát, már rögtön döntve tovább végigfuttatjuk, hogy beterítve az egészet kör alakot formázzon.
Sercegnie kell, ahogy a tészta zsírba cseppen.
Teljeskiőrlésű lisztből, ha túl vékonyra öntjük, vagy hígabb tésztát készítünk, könnyebben szakad.
Ha kevés a zsír, jobban odaég, odaragad, ha túl sok, akkor vonza a serpenyő, feldobva nehezebb megfordítani.
Teljeskiőrlésű lisztből lapáttal fordítani nehezebb, vagy nagyon vastagra kell hagyni, de akkor lassabban kell sütni, mert megég, belül pedig nyersebb marad.

Töltelék - hagyományosan:

kajszi lekvár
túró ( áttört házi tehéntúró, házi tejföl, bio nádcukor, bio citrom reszelt héja, bio mazsola )
dió ( darált dió, bio nádcukor )
kakaós ( bio kakaópor, bio nádcukor )