| FŐOLDAL | RENDSZEREZÉS | ÉLETMÓD | ELŐFORDULÁS | FELHASZNÁLÁS | GOMBA VÉDELEM | FAJOK |





A gomba kedvelt és gyakori alapanyag a konyhában. Egész évben kapható és felhasználható, de a tipikus gomba szezon az ősz. Szedhetjük akár magunk az erdőben, de megvásárolhatjuk a piacon, zöldségesnél, vagy élelmiszerüzletben is. Sokoldalúan felhasználható, a gyors receptekhez is kiváló alapanyag, hiszen nem igényel hosszú előkészítési és főzési időt. Íme néhány tipp, amit sok finom gombás recept követ..

A hazánkban legelterjedtebb, és főzéshez leggyakrabban használt gombafajták a (fehér és barna) csiperke, laskagomba, vargánya, de kapható shiitake, portobello, rókagomba is. A gombákat fajtától függően megvásárolhatjuk egészben, de akár szeletelve, sőt vegyes gombatál kiszerelésben is. A leggyakrabban használt gombafajták:

  • A csiperke (sampion) gomba egész évben, gond nélkül beszerezhető. Vásároljunk egészséges (nem foltos, száraz) példányokat. Ha a gombát citromlével meglocsoljuk, nem barnul be. Akár nyersen is fogyasztható, kalóriaszegény, sok fehérjét, D vitamint, vasat, káliumot, cinket és folsavat tartalmaz. Kiváló fűszere a bors, zöldpetrezselyem, fokhagyma, citromlé, kakukkfű.  Szintén kapható üzletekben a portobello gomba, amely tulajdonképpen egy óriási sampion gomba. Ideális, ha töltött gombát kívánunk készíteni.
  • Vargányát szedhetünk az erdőben, vagy vásárolhatjuk piacon, csarnokokban gombaárusoktól. Igazi delikátnak számító gombafajta. Leginkább kefével tisztítsuk, de legalábbis ne érintkezzen sok vízzel, hogy aromáját megőrizze. Egy kis adag is elég belőle ahhoz, hogy az ételeknek különleges ízt adjunk. A friss gombát lehetőleg azonnal használjuk fel. Ha erre nincs mód, vékony szeletekre vágva fagyasszuk le, vagy szárítsuk meg a szabad levegőn, de akár ecetes-olajos öntettel is konzerválhatjuk.
  • Laskagomba: szürkés színű, kagyló formájú gomba. Nyersen ne fogyasszuk. Ázsiai ételek gyakori alapanyaga. Papírba csomagolva hűtőszekrényben néhány napig tárolható. Igazi protein bomba.
  • A shiitake gomba japán eredetű, általában Kelet-Ázsiai ételek készítéséhez használjuk. A szárát mindig vágjuk le. Bár egyre gyakrabban vásárolható friss shiitake gomba is, leginkább szárított formában beszerezhető, amit  elsősorban kínai receptekhez használunk.
  • Rókagomba: ritkán kapható szezonális ínyenc gombafajta, amely enyhén borsos ízével kiválóan alkalmas szószok, és vadételek készítéséhez. Nyersen ne fogyasszuk! Lefagyasztani és szárítani nem ajánlatos, de fadobozban, konyharuhával letakarva hűtőszekrényben napokig eltartható Rókagomba receptek>>
  • Igazi ínyencségnek számít a szarvasgomba, ennek megfelelő az ára is. Egy darab (kb. 1 dkg) gomba azonban elegendő 4 főre szóló szarvasgombás spagetti elkészítéséhez is, hiszen néhány nagyon vékony szelet is elegendő az ízhatáshoz. Ha nem is vásárolunk friss szarvasgombát, próbáljuk ki a szarvasgomba ízesítésű olajat. Ezzel az olajjal ízesíthetünk például krumplipürét, de akár pármai sonkás-rukkolás pizzát is. Egy kis üveg is hosszú időre elegendő a szarvasgombás olajból.

Tippek:

  • A gombák tárolása és tisztítása: a gombát lehetőleg frissen használjuk fel és fagyasszuk le. Ha erre nincs mód, tároljuk száraz, hűvös helyen, lehetőleg papírzacskóban, vagy fadobozban, konyharuhával letakarva.
  • A foltos, hibás gombákat szortírozzuk ki. A tisztításhoz ne használjunk túl sok vizet, használjunk inkább speciális gombakefét, ecsetet, papír kéztörlőt. A sérült, vagy foltos részeket, szárat vágjuk le.
  • A vadon termő gombák elkészítésénél tartsuk be a gombaszakértő tanácsait!
  • A gombával készült ételeket tároljuk hűtőszekrényben, javasolt mihamarabb elfogyasztani.
  • Gombával változatos és ízletes ételeket készíthetünk. Az egyszerűbb változat az olajon-fokhagymán pirított gomba, vagy egy gombás rántotta,omlett. De készíthetünk gombapörköltet, gombamártást, levest, rántott és töltött gombát, használhatjuk saláták készítéséhez, zöldséges lepényhez, köretekhez, húsételekhez, akár a hús mellé téve sütéskor, akár tölteléket gazdagítva. Nagyon ízletes lesz a gombás ételünk, ha különböző gombafajtákat használunk fel.
  • Vásárolhatunk természetesen friss helyett mélyhűtött és szárított gombát is, nagy a választék továbbá ecetes-olajos öntetben eltett, szeletelt gombákból is.
  • A szárított gombát felhasználás előtt áztassuk be meleg vízbe. Ez megkönnyíti a gyors és hirtelen jött ötletek megvalósítását.
  • A gomba okozhat emésztési problémákat, az arra érzékenyek ne vigyék túlzásba  gombaételek fogyasztását.

Figyelem!!!

A rét és az erdő kiváló gombalelőhely, de! A vadon termő gomba saját szedése és elkészítése fokozott elővigyázatosságot igényel. A gombát valóban ismerők, és legalább alapfokú gombaismeretekkel rendelkezők vállalkozzanak csak erre. Ha bizonytalanok vagyunk (de leginkább mindig), vizsgáltassuk be a szedett gombákat gombaszakértővel, mielőtt elkészítjük. A bevizsgálás ingyenes. Minden figyelmeztetés ellenére továbbra is rendszeresen előfordulnak – részben halálos kimenetelű - gombamérgezések. Sajnos mérgező gombánál a leforrázás sem segít, ezért legyünk valóban körültekintőek és tartsuk be a gombagyűjtés szabályait. Egyébként pedig csak kijelölt, gombaárusítási engedéllyel rendelkező árustól vásároljunk vadon  termő gombát! Mindkét esetben, azaz saját szedés és árus esetében is igaz, hogy csak egészséges, fiatal, friss gombát használjunk fel. Különösen a vadon termő gombával készült ételekre igaz, hogy a szedés napján készítsük és fogyasszuk el az ételt, a gombát alaposan tisztítsuk le. Hívjuk fel a gyerekek figyelmét is arra, hogy véletlenül se vegyenek szájukba játék közben udvaron, vagy réten talált gombát. Ha vadon termő gombával készült étel fogyasztása után bármilyen tünetet tapasztalunk (fejfájás, izzadás, hányinger, hasmenés), azonnal forduljunk orvoshoz, és lehetőleg vigyünk mintát a fogyasztott ételből! A gombavizsgálatok helyszínéről érdeklődjünk lakóhelyünkön (Budapesten: vásárcsarnokokban, piacokon).