gyürükurahobbit.atw.hu
<vissza

A kép saját készítésű. Másolni tilos!

Bejárt helyszínek
A hobbit: Egy váratlan utazás
 
Nagy Keleti Országút
Megye/Hobbitdfalva/Zsáklak
Trollháza
Völgyzugoly
Ködhegység
Koboldváros
Gollam barlang - Gollam tava
warg-hajsza
Szirtfő
 
A hobbit: A sárkány pusztasága
 
Beorn háza
Bakacsinerdő
óriás pókok
Erdőtündék
Tóváros
Rhudaur magas fennsíkjai
Dol Guldur
Erebor - A Magyányos Hegy
Titkos ajtó
Smaug fészke a Magányos hegy belsejében
 
A hobbit: Az öt sereg csatája
 
Korábbi történések helyszíne/Említett helyszínek
 

Észak-Középfölde

 

Nagy Keleti Országút/Kelet-Nyugati Országút - Szürkerévből ered, a Megyén keresztül, Brítől Völgyzugolyig, a Ködhegységen át Bakacsinerdőig.

Megye
Hobbitfalva
Zsáklak

Nagyüreg (Csak a térképen jelenik meg) Város a Nyugati Fertályon, a Fehérdombon. A Megye fővárosa, legnagyobb települése.

Trollháza/Trollbozót - A társaság itt találkozik a 3 hegyi trollal, Tommal, Bertel és Williammal. Erdő a Folyóközben, a Nagy Keleti Országúttól északra.
Trollbarlang - Itt találnak rá a kincsre és tündekardokra. Thorin és Gandalf elvesznek egy-egy kardot, az Orcristot és a Glamdringot. Gandalf egy gyalogsági kardot is elvesz, amely később a Fullánkként válik ismertté, és átadja azt Bilbónak.
Völgyzugoly - (A tündék nyelvén Imladris) - Rejtett Völgy
Ködhegység
Koboldváros - Az orkok lakóhelye volt a Ködhegységben, délre az Angmari-hegységtől. Egy elágazó barlang- és alagúthálózat, amely a hegyvonulat északi részén, Magashágóból nyúlik ki. (Tolkien A Hobbitban az "ork" fordításaként használta a "kobold" szót.) Az alagutak nagy részét a koboldok vágták maguknak, de korábban már fennálló barlangokat és átjárókat is felhasználtak.

Gollam barlangja - A Ködhegység mélyén, Koboldváros mellett található, közel a Nagy Kobold barlangjához, egy körülbelül 50 kilométer hosszú, sötét, keskeny alagúttal elválasztva.

Gollam tava A barlangban egy kis, föld alatti, jéghideg vizű tó található, amelyben egy aprócska sziget szolgált Gollamnak némi védelemmel a közeli Koboldtanya elől. Ebben a tóban vak halfajták élnek, amelyek Gollam fő élelemforrásaként szolgáltak ott töltött évei során.

  Warg hajsza helyszíne

Szirtfő/Szögszikla - Itt rakják ki a sasok a megmenekített társaságot. Egy sziklás folyami sziget az Anduin-folyó felső szakaszán, a Beorn tanyájától pár kilométerre nyugatra elterülő Öreg-gázlótól északra.

Beorn háza - Beorn alakváltó (medve alakjában jelent meg) házában lelt menedéket a társaság.
Bakacsinerdő - Gandalf nélkül
A Barna mágus lakhelye. Középföldén Vadonföld keleti területeinek hatalmas erdeje, a Szürke-hegység (Ered Mithrin) és Gondor között. A Nagy Zöld Erdőként, vagy Taur-e-Ndaedelosként is ismert volt, később pedig elnevezték Eryn Lasgalennek.
Óriás pókok tanyája- Gandalf nélkül
Erdei Kapu - Bakacsinerdő északi részének Tündeösvénnyel induló nyugati bejárata. Két nagy boltíves, zuzmóval borított borostyánfa, amelyen pár összefonódott, megfeketedett levél sötét, szűk alagutat formáz.

Vadonfölde - Gandalf nélkül
Tündeföld, Thranduil királysága a Bakacsinerdő északi részén, melyet a Másodkor elején alapítottak. Határai bizonytalanok. Hozzá tartozik Eryn Lasgalennek a Bakacsinerdő hegyeitől északra elterülő része. Az itt élő tündék folyamatosan háborúztak a törpökkel, Harmadkor 1000 után pedig az erdőben élő orkokkal és óriáspókokkal.

A Vadonfölde erdeit lakó Erdőtündék királysága a Második Korszaktól kezdve. Az itt élő tündék a többi tündével ellentétben kevésbé bölcsek, de erősek és legendás harcosok.
A Fák Éveinek és az Első Korszak az utolsó felében a Nandorin és Avarin tündék a Ködhegység és a Távolkeleti Földek közöti erdőben laktak, és az ő keveredésükből jöttek létre az Erdőtündék. Nem ismert, hogyan éltek, de valószínűleg kis törzsi csoportokban járták az erdőt.

Thranduil Csarnoka - Hatalmas tündecsarnok Észak-Bakacsinerdőben, Bakacsinerdő Hegyeitől nem messze.

Tóváros - Gandalf nélkül
Egy kis település és emberi közösség a feltérképezett Középfölde északkeleti részén. A várost teljes egészében fából építették, a Long Lake-be(?) eresztett fapilléreken áll, délre a Magányos Hegytől (Erebortól), keletre Bakacsinerdőtől. A jelek szerint a város megélhetését az emberek, tündék és törpök közötti, észak-középföldi kereskedelem biztosította.
 

Rhudaur Magas Fennsíkjai - Gandalf
Középfölde északi részén helyezkedik el. Ide temették a Nazgúlt. Rhudaur Arnor keleti partját alkotta, a Széltetőt (Amon Súl) magába foglaló Szeles-domboktól egészen a Bruinen-folyóig (Hangos-folyó). Közös hosszú határon osztozott Cardolannal a Nagy Keleti Országút mentén, valamint Arthedainnal a Szeles-dombok vonalán.

Dol Guldur/Varázslat dombja - Gandalf
Torony a Bakacsinerdõben. Bakacsinerdő déli részén található. Szauron erődje Bakacsinerdő déli részén, ahol titkon a Fekete Mágusként élt, míg a Bölcsek fel nem fedezték. Amikor megtámadták, Mordorba menekült, de a Nazgúl hamarosan visszatért, hogy Dol Guldurt elfoglalja.

Erebor - A Magyányos Hegy - Gandalf nélkül

Thrornak, Hegymély Királyának, a leghatalmasabb törp úrnak az erődítménye volt.

Titkos ajtó

Erebor csarnokai

A Hegy Alatti Királyság csarnokai, ahol Smaug is fészkelt.

   
Korábbi történések helyszíne/Említett helyszínek

Suhatag - Középfölde legnagyobb királyságának kapuinál terül el.

Magányfölde - A társaság átvonul rajta. Ide vezet a társaság útja a hobbitföldek után.

 

Azanulbizar völgye - A Khazad-dűm Nagy Kapui előtt lévő völgy, a Köd-hegység nyúlványai között. Itt található a Khaled-záram és az Ezüstér. Harmadkor 2799-ben az itt lezajlott csata volt a törpök és az orkok háborújának legnagyobb ütközete. Azog vezetésével itt zajlott az a csata, melyben a Pusztító lefejezte a törp királyt, majd Tölgypajzsos levágta az ork vezér fél karját. Sinda neve: Nanduhinon. Nyugonul Fekete-patak völgyének nevezik.

 

 

Brí - A Megyétől keletre fekszik.
Pajkos Póni Fogadó - Brí fogadója
Rhosgobel - Bakacsinerdő délnyugati határán, az Anduin völgyében fekszik, Radagast otthonául szolgál.
   

Gondolin (Csak megemlítve) (Jelentése: sziklába rejtett)
A Tündék titkos városa Beleriand északi területén Tumladen rejtett völgyében. Elpusztult város, a hegyek között Minas Tirith-től délkeletre. Az Echoriath veszi körül. Csupán keleti irányból lehet megközelíteni egy tündék által őrzött átjárón. Nevei: Ondolindé, Titkos Királyság, Rejtett Királyság.

Eriador - A Ködhegység és a Kék-hegység között elterülő terület. Jelentése: föld. Délen a Gwathlo és a Glanduin folyók határolják, északon a forodwaithok földje.
Kék Hegység - Középfölde legnyugatibb részén fekszik.

Amon Súl - Széltető, egy hegy Középfölde eriadori területén, a Szeles-dombok legdélibb és legmagasabb csúcsa.

Hátsó kapu- Koboldkapunak is hívják. Egy kőből készült ajtó a Ködhegység keleti részén. Vészhelyzet esetén menekülőútvonalként használták, és ezen keresztül lehetett az azon túl elterülő földekhez eljutni. A Nagy Kobold barlangjából és a Gollam barlangjából jövő alagúton keresztül, egy kis teremből lehet elérni.Ezen keresztül szökött meg Bilbó Harmadkor 2941-ben az orkok fogságából. A kapu a Carrok nyugati oldalán volt. Másik neve: Hobbit-ajtó.
Ettenszík - A Ködhegység és a Gram-hegy között fekszik, Trollházától északra. A Troll-szirtként is ismert Ettenszík Eriador felföldi területe, amely a Ködhegységtől nyugatra található, északra Hideggorondtól és Völgyzugolytól, délkeletre a Gram-hegységtől. A föld vad, megszelidítetlen, ködös és vészjósló, és sok gonosz lény lakta.
Fornost - Arthedain fővárosa. Dúnadán királyság. A Lhun és Borbuggyan közötti területet, a Nagy Keleti Országúttól északra, a Széltetőig terjedő vidék. (Csak a térképen jelenik meg)
Rhudaur (Csak megemlítve) Jelentése: kelet.
Az Északi Királyság három részre oszlott birodalmának egyike. A Deres folyó és Hangos folyó közötti területet is Rhudaur részének mondták. A terület határai: Szeles-dombok, Etten-szik, Köd-hegység, Folyóköz.
 
Sarn-gázló (Csak a térképen jelenik meg)
A Baranduin-folyó kőgázlója, a Megye messzi, déli határain. Gázló a Borbuggyanon, a Megyétől délre. A Kószák őrizték, mivel a Megyén áthaladó déli út itt szelte át a folyót.
 

Morotva (Csak a térképen jelenik meg)

Falu a Nyugati Fertályon, a Nagy Keleti Országút mentén, a Háromfityinges-kőtől három mérföldre nyugatra. Harmadkor 3019-ben itt vívták a Gyűrűháború utolsó haáborúját, a morotvai csatát. Legfontosabb fogadója a Zöld sárkány.

 
Vas-dombok (Csak megemlítve)
Dombok Erebortól keletre. Harmadkor 2590 táján itt telepedett le Grór és Durin népe, miután el kellett hagyniuk Ered Mithrint. A vas-dombi törpök jól éltek, bár nem voltak gazdagok. Nem aranyat, hanem vasat bányásztak.
  Sasfészek
 
Magas Hágó - Hágó a Köd-hegységben, Völgyzugolytól keletre. A Harmadkor vége felé ez volt az egyik legfontosabb hágó, mert úgy hitték, idáig nem jutottak el az orkok. 2940-ben azonban az orkok megnyitották alagútjaikat a hágóra, és Thorin, csapatával együtt a fogságukba esett Harmadkor 2941-ben. Ezután a Beornfiak őrizték. A Gyűrűháború idején fontos kereskedelmi út volt.
Mória (Khazad Dûm) - A törpök bányája a Ködhegységben.

Gundabad-hegy (Csak megemlítve)
Az orkok hegye, a Szürkehegység és a Ködhegység találkozásánál. Hatalmas hegycsúcs Középfölde északi részén. A Harmadkorban az orkok fővárosa (az egyetlen ismert ork település) és legészakibb erődje volt. 2793-99 között a törp-ork háború során a II. Thráin és fia II. (Tölgypajzsos) Thorin, és II. (Vaslábú) Dáin vezette törpök elfoglalták, az erődöt lerombolták.

 

Halhatatlanok Földje (Csak megemlítve)
Ainur és a tündék által lakott terület volt. Aman kontinens és Tol Eressëa szigete is ide tartozott. A Belegaer-óceán választja el Középfölde nyugati partjaitól.

 

Régi Erdei Út / Ó Út - Sindarinul Men-i-Naugrim, azaz "Törpök Útja", az Öreg-gázlónál az Anduinon keresztül, majd Bakacsinerdőn keresztül vezető keleti út. Az Elvarázsolt Folyó kettészelte a Sebes-folyótól nem messze lévő mocsaras területen. Körülbelül 500 kilométer hosszú.

 

Erdei Folyó - Egy körülbelül 300 kilométer hosszú, a rhovanioni Szürke-hegységből eredő, Bakacsinerdő északi területein és Thranduil földalatti birodalmának hegyein keresztül áramló, a Sebes-folyónál és a Hosszú-tónál összekapcsolódó folyó. Bakacsinerdő Elvarázsolt Folyója körülbelül 17 kilométerrel a Tündekirály Csarnokától nyugatra az Erdei Folyóba ömlik.

 
Bakacsinerdő Hegyei - Hegyek a Bakacsin- erdőtől északra, itt ered az Elvarázsolt folyó. A Gyűrűháború után ez a hegysor képezte Vadonfölde déli határát.