Függvények szabályai

Függvények Érintő Függvények szabályai  

Rekurzív szabályokat a sorozatoknál általánosabb függvényekre is meg lehet adni, de ilyen szabályokkal az iskolában nem foglalkozunk. Amikor adva vannak egy függvény bizonyos helyeken vett értékei vagyis bemenő és a nekik megfelelő kijövő adatok, akkor a függvény szabályán olyan utasítást értünk, amelyet követve mindegyik bemenő adattól éppen a neki megfelelő kijövő adatig jutunk el. Ilyen utasítást adnak meg a sorozatok n n -edik tagjára kapott képletek. Ilyent adnak meg a fejezet második ábráján látható nyilak is.

Ahogy a véges sorozatokat nemcsak egyféle szabály szerint lehet végtelen sorozatokká kiterjeszteni, úgy a függvényekhez sem csak egyféle szabályt találhatunk, amely mindegyik bemenő adattól éppen a neki megfelelő kijövő adathoz vezet. Erre az általános esetre is érvényes tehát az a megjegyzés, hogy a szabály helyett mindig egy szabályt keresünk a sok közül, vagy nem is egyet, hanem lehetőleg többet, ha már egyszer úgyis tudjuk, hogy több van.

Ha a függvény bemenő és kijövő adata is egyetlen szám (például: Be 3, Ki 5), akkor a gyerekek is könnyen találnak sok olyan szabályt, amely ezt a hozzárendelést létesíti. Példaképpen megadunk itt néhányat:
x 3 y 5 y=x+2 y=8 x y=x24 y=(15/x) y=2x1 y=112x y=2x2 13 y=(20/x+1) y=3x4 y=14 3x y=2x3
x 3 y 5 y = x + 2 y = 8 - x y = x 2 4 y = 15 x y = 2 x 1 y = 11 2 x y = 2 x 2 13 y = 20 x + 1 y = 3 x 4 y = 14 3 x y = 2 x 3

Ha nemcsak egész számokra gondolunk, hanem bármilyen pozitív vagy negatív számokra, akkor ezek egy-egy vonal egyenletei. (Néhányat közülük a következő ábrán láthatunk.) Az utolsó két oszlopban levők görbe vonalak egyenletei. Néhány pontjuk ábrázolásával a tanulók megsejthetik, hogy melyik esetben vannak a pontok egy egyenesen, melyik esetben nem. Semmit sem kell tudniuk az exponenciális függvényről, elég ismerniük a hatványjelölés értelmét ahhoz, hogy három helyen ábrázolva a 2 x 2 x kifejezés által felvett értékeket, észrevegyék, hogy ezek nincsenek egy egyenesen. Meglepő módon az egyszerűbbnek tűnő eset okoz több gondot: azt, hogy az első két oszlopban levő és más hasonló típusú egyenletek grafikonja egyenes, megsejteni könnyű, de belátni sokkal nehezebb, mint a többiről azt, hogy nem egyenes a grafikonjuk. Harmadikként még megkülönböztethetjük azokat az egyváltozós szám szám függvényeket, amelyeknek a grafikonja nem egyetlen egyenes ugyan, de csak egyenes vonalakból félegyenesekből, szakaszokból áll. Ilyen például az abszolútérték függvény. Ezeket szakaszonként lineáris függvényeknek nevezzük.

A rövidség kedvéért beszéltünk itt egyenletekről és mindegyiknek a grafikonjáról. Ha pontosabbak akarunk lenni, akkor azoknak a függvényeknek a grafikonjáról kell beszélnünk, amelyeket ezek a kétismeretlenes egyenletek megadnak, olyan értelemben, hogy x x meghatározott értékeihez y y -nak egy-egy értékét rendelik. (Maguk a jobb oldalon álló csak az x x ismeretlent tartalmazó kifejezések is megadják ezt a hozzárendelést, tekintve, hogy a bal oldalon egyedül áll az y y .) Másképpen azt mondhatjuk, hogy ezeknek a kétismeretlenes egyenleteknek a megoldásai más szóval: gyökei számpárok, és a grafikonok azokból a pontokból állnak, amelyeknek a koordinátái ezek a számpárok, vagyis a grafikonok ezeknek a kétismeretlenes egyenleteknek a gyökeit ábrázolják.

 

Csajozási tippek, trükkök, módszerek!

Pasizási tippek, trükkök, módszerek!

websas.hu
Magyar Honlap Linkek
Google PageRank
Több, mint 60 kategória között kereshet érdeklődési körének megfelelő honlapokat. Ha népszerűsítené honlapját akkor is látogasson el ide! A legnagyobb bannercsere-portál!
EU domain, HU domain név, webhosting, kamera, zászló, videomegfigyelés, antikvárium, baseballsapka
 
Honlapot tervezte és készítette
 
Copyright (C), 2003-2010 Ildimanó // Webmester //