Ezen az oldalon Vasbányai Ferenc tanár urat szeretném bemutatni. Ez még nehezebb feladat, mint az iskola története. A tanár úr ugyanis a mindenséget egyszerre tudja uralni, azt mondja, minden mindennel összefügg. Ez tökéletesen visszatükröződik a tőle kapott anyagokban, melyeket én a korlátozott képességemmel csak rendszerezés után tudok átlátni – vagy még úgy sem. De hát végül is itt van az Einsteinnek tulajdonított mondás: “Csak egy őrültnek van szüksége a rendre, egy zseni uralja a káoszt.” Vagy eszembe jut egy mondat a Holt költők társasága című filmből is, amikor az első óra után az egyik növendék ijedten kérdezi: és ebből felelés is lesz?
Talán szabad nekem is Zebinek hívni őt. Ennek a becenévnek eredetéről a Jóskás öregdiákok Facebook csoportban is vitatkoztak, úgyhogy megkérdeztem a tanár urat, mi az igazság. Az tudta jól, aki az angol polgári forradalom egyik csatájára a naseby-i csatára utalt. Zebi szerint ez úgy történt, hogy elfogyott a kréta, ezért nem tudta felírni a táblára a csata helyszínét, inkább lediktálta. Másnap már Zebinek hívták.
Első tájékozódásra ajánlom a „Alkalmi találkozás útközben” című írását. Ez egy „szokásos” önéletrajzzal kezdődik, majd pár oldalnyi dokumentum után az „Igazságkereső úton” című írás olvasható. Itt Zebi elemében van, nem örülnék, ha ebből kellene felelnem... A „Visszapillantás” című írás egy Magyar Nemzetben 2008-ban megjelent cikk, amire később még hivatkozni fogok. (Egyébként még ezen oldalon belül is számomra elkerülhetetlen ismétlésekkel fog találkozni a türelmes olvasó.) Ezt követi egy diákok által készített interjú 1999-ből. Végül egy – szerintem pesszimista kicsengésű – „Epilógus” zárja ezt a dolgozatot. Azaz dehogy. Évekkel a honlap elkészülte után jutott hozzám a teljes anyag. Mint kiderült ezt Láng Tamás (1969 C osztály - "Michelangelo") és húga, Marita összeállítása, ami a 27. oldal után is folytatódik, és 115 oldal hosszú. A világnézeti és irodalom oktatás kiegészítő anyagaiként nagy magyar és egyetemes alkotók gondolatait tartalmazza.
Akkor kezdjünk szemezgetni a dokumentumokból. Szüleiről nagy szeretettel emlékezik meg. Iskoláit a mátyásföldi Corvin Mátyás Gimnáziumban végezte, de közben zeneiskolai tanulmányokat is folytatott. 1955-ben lett történelem szakos tanár. Később megszerezte a diplomát a magyar nyelv és irodalom, illetve a könyvtáros szakon is. Szakmai önéletrajzából kiderül, hogy művészettörténeti diplomája is van. Dokumentumok utalnak arra, hogy földrajzból és lélektanból is folytatott tanulmányokat, sőt doktorálni is készült.
A Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban kezdett tanítani, ahol kollégiumi nevelőtanár is volt. Innen engedte el vért adni és sebesülteket menteni Magyar Katalint, a 16 éves diáklányt. Ez történt 1956. november 7-én is, amikor Magyar Katalint egy szovjet tankból halálos lövés érte. 1957 tavaszán Vasbányai tanár úr elkísérte Katalin szüleit a Tétényi útra, a kórház kertjében ideiglenesen eltemetett diáklány exhumálására. Ezért Vasbányai tanár urat elbocsájtották, így került 1957-ben a József Attila Gimnáziumba. De mielőtt innen folytatnánk, emlékezzünk meg Magyar Katalin történetére, illetve az emlékére 2005-ben rendezett kiállításra, ahol Vasbányai Ferenc mondott beszédet. Mindezek a dokumentumok itt olvashatók. A megemlékezésről film is készült.
De ebben a kollégiumban volt diákja Fejes István , a későbbi festőművész is. Évtizeden átívelő levelezés alakult ki köztük. 2011-ben a Budai Klub Galériában rendezett emlékkiállításról készült filmen Vasbányai Ferenc is megszólal.
Zebi a József Attila Gimnáziumban 1957-től 1997-ig tanított, leginkább irodalmat. Kilenc alkalommal osztályfőnök is volt, osztályai számára névadót választott (Széchenyi István, Michelangelo, Rotterdami Erasmus, Albert Schweitzer, Ady Endre, Németh László, Latinovits Zoltán, Márai Sándor). 1968 és 1995 között vezető tanár volt az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban és az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziumban. Dokumentumai között szülőktől kapott leveleket is megőrzött (egy másik csomag itt), ahogy régi diákok vele kapcsolatos írásait is. Tallum Eszter munkáját érdemes külön is megemlíteni, mert ezen a grafika is megtalálható. Nagy gyűjteménye van a diákok neki írt leveleiből is, melyeket 2013-ban egy egykötetes, míg 2017-ben egy kétkötetes kiadványban adott közzé. Fiatal korától naplót is ír, amiből részletek itt olvashatók. 1992-ben az Országos Lelkipásztori Intézet Katolikus Társadalomtudományi Akadémiáján hosszú előadásban számol be pedagógiai hitvallásáról. A témáról egy rövid írása is található a JAG Almanachban. 1995-ben a Tiszta Szívvel (1987-től a végzős diákok által szerkesztett éves kiadvány, persze Zebinek is volt része benne) „Osztályfőnöki kérdések” címmel a diákok 11 kérdésére adott válaszát adja közre. 1997-ben megszűnik munkaviszonya a József Attila Gimnáziumban. Aki ismeri ennek részleteit (az Iskolatörténet menüpont alatt lehet erről olvasni), megérti, hogy a Magyar Nemzet 2008-as cikke (ami már szerepelt ezen az oldalon egy összeállításban) miért Brisits Frigyes naplójegyzetével kezdődik. (A cikk eredeti képe itt található.) 1997 után Zebi tanított még a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnáziumban, a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumban és a Budapesti Ward Mária Gimnáziumban is.
Zebi anyagai között található még két ( 1988, illetve 1993) Csizmazia Placidtól származó, illetve egy 1997-es bizonyos Józsi által írt levél is, mindkettő Amerikából. A Tiszta szívvel kiadványban 2019-ben is jelent meg róla cikk "Egy élő legenda: Vasbányai Ferenc, a Tanár" címmel.
2003-ban iskolatörténeti kiállítást szervezett, aminek helyszíne az immár a Váli úton működő József Attila Gimnázium. Az előkészítő munkálatokról ezekben a dokumentumokban olvashatunk. Néhány kép a kiállításról látható itt. Minden bizonnyal ő az, aki a leginkább szívén viselte a gimnázium történetének megörökítését. Az ő nevéhez fűződnek még az alábbi munkák is:
2023-ban a gimnázium dísztermében köszöntötték Zebit 90. születésnapja alkalmából. Kovács Gábor beszéde olvasható itt. Az ünnepségen számos fénykép is készült, köztük egy csoportkép az 1979-ben végzett D "Ady" osztályról, illetve egy távoli videó Szovik Tamás jóvoltából. Persze az ünnepség csúcsa Zebi beszéde volt. A videót Oltvai Bálint készítette, és "A felejthetetlen látomás" címet adta neki.
Zebi számos birtokomban lévő hang- és videófelvételen is hallható-látható:
Néhány korábbi fénykép Zebiről látható itt.
Válogatás elismerésekből, kitüntetésekből:
Befejezésül egy duplacsavar. Zebi anyagai között találtam egy újságcikket „Érettségi” címmel. Kő András írta. Vasbányai tanár úr felelteti történelemből. Persze semmire sem emlékszik. A tanár úr mentőkérdést ad fel, de fociból: Kocsis Sándor melyik válogatott mérkőzésen szerezte a legtöbb magyar gólt? Ezt már tudja (négyet). Ezután záporoznak a még vadabb kérdések, és a rájuk adott pontos feleletek. Jeles!- mondja az elnök. Az iskola kapujában a tanár úr halkan a fülébe súgja: ugye tudod, hogy csak kettes? Miért tanár úr? Mert elfelejtetted, hogy Kocsis Sanyi a B válogatottban öt gólt rúgott. Első csavar: az újságíró felébredt álmából. Második csavar: gondoltam, megkeresem a cikket az Arcanum adatbázisban, hogy pontosan tudjak rá hivatkozni (a másolatról nem derül ki sem az újság, sem a dátum.) Nem találtam. Találtam viszont négy másik, szinte azonos cikket. A történelmi hűség kedvéért a teljes újságoldalakat linkeltem be ide. Kő András (legalább) ötször álmodott Zebivel! (Kő András 1959-ben érettségizett a B osztályban, osztályfőnöke dr. Fajcsek Magda volt. A tablókép szerint Zebi is tanította. Nagy hatással lehetett rá Zebi. Még szerencse, hogy nem a rémálmaiban jön elő :-) ).
És ha valakit érdekel, hogy nézett ki Zebi két éves korában, nézze meg figyelmesen ezt a videót.