Ez a menüpont lenne hivatva arra, hogy megmutassa: miért volt annyira eredményes a József Attila Gimnázium. A tanulmányi versenyeken elért eredmények (1961 és 1997 között) és az egyetemi felvételi arányok (1975 és 1985 között) száraz statisztikai adatok, de nem hagyhatók ki.
Az iskola életéről számos nyomtatott kiadványban olvashatunk. Rendszeresen jelentek meg évkönyvek, időnként jubileumi kiadványok. Utóbbiak általam ismert listája megtalálható „A honlapról” menüpontban.
A Tanárok menüpontban már szerepeltek olyan tanórákon kívüli programok, mint a színjátszás (Lukácsi Huba vezetésével), illetve a zenei események, ezen belül is operaelőadások (Sass József vezetésével).
Zebi anyagai között számos olyan időszakos kiadvány is megtalálható, melyeket maguk a diákok készítettek. Úgy tűnik, hogy két lap is van/volt, ami hosszabb életet élt meg. Az egyik a Fiatalok című kiadvány, ami az impresszuma szerint „A József Attila Gimnázium KISZ szervezetének lapja”. A nálam lévő példányok felelős szerkesztője Nobel Iván tanár úr volt. (Róla sajnos nincs bejegyzés a „Tanárok” menüpontban.) Valószínűleg 1965-től 1974-ig létezett.
A másik újság a „Tiszta szívvel”. Ennek első száma 1987 tavaszán jelent meg, és valószínűleg ma is létezik (az utolsó Zebinél fellelhető szám 2019-es). Ezt a kiadványt mindig az adott évben végzősök szerkesztik.
Az alább olvasható írások túlnyomó része valamelyik fenti kiadványban jelent meg. Nem mindegyikről tudom ezt biztosan állítani, mert Zebi anyagai között található másolatok forrása nem minden esetben egyértelmű. De talán nem is ez a lényeg, hanem az, hogy mindegyikük diákok keze alól került ki. Vannak köztük önálló munkák és hírességekkel készült interjúk is. Kezdjük az utóbbiakkal, az interjúkkal (vagy majdnem interjúkkal). Ezek mind azt mutatják, hogy az iskolai élet nem volt elszigetelve a társadalmi környezettől, a diákoknak volt élő kapcsolata a „felnőtt társadalommal”. Az írásokat az interjúalanyok neve szerint rendeztük abc sorrendbe, és az ő nevük alatt szereplő link egy releváns külső hivatkozás (leginkább Wikipédia cikk), míg maguk az írások a szövegen belüli linkeken keresztül érhetők el.
- Amerigo Tot szobrászművész – ez az interjú nem a JAG valamelyik lapjában, hanem a Valóság 1982-es évfolyam 10. számában jelent meg abból az alkalomból, hogy a művésznek kiállítása volt Budapesten. A riportot a gimnázium diákjai, Králl Csaba, Miss Zoltán és Tímár Ferenc (1978-82, A osztály, of.: Farkas Ágnes) készítették.
- Balczó András – öttusa olimpiai bajnok, Zebi meghívására látogatott el a Budapesti Művelődési Központba 1986. február 11-én, ahol a beszélgetésen az akkori negyedikesek vettek részt. A beszélgetés magnófelvételének leirata olvasható itt. Apropója a Küldetés című dokumentumfilm volt. Az írás megjelenésének helye számomra ismeretlen.
- Borsos Miklós szobrászművész – ez nem interjú, hanem csak egy levél Lukács Andráshoz (1982-1986, C osztály, of.: Vasbányai Ferenc), aki Németh Lászlóról az osztály névadójáról kérdezte a szobrászt, aki személyesen ismerte az írót.
- Császár Ákos akadémikus, matematika professzor, a Szent Imre Gimnázium volt tanulója. A riport Lathwesen Orsolya (1992-96, G osztály, of.: Bessenyei Ilona) munkája, és a Tiszta Szívvel 1995-ös számában jelent meg.
- Fenyő Miklós rockzenész – az írás Németh Attila (1966-70, C osztály, of.: Kárpáti Ferencné) munkája, és a Fiatalok IV. évf. 1. számában (1968. október) jelent meg.
- Füles alias Tóth József grafikus, fotográfus – Kurutz Márton (1984-88, B osztály, of.: Karvázy Balázsné) egy utazása során beszélgetett vele a régi jóskás időkről (Füles a JAG tanulója volt - 1954-58, C osztály, of.: Szentes Ervinné.) Az írás valószínűleg a Tiszta Szívvel valamelyik számában jelent meg.
- Gyöngyössy Katalin színésznő - Németh Attila (1966-70, C osztály of.: Kárpáti Ferencné) riportja a Fiatalok IV. évf. 1. számában (1968. október) jelent meg.
- Kádár János - Blahó Miklós és Budai György (1967-71, E osztály, of.: Dunay Marianna) riportja a Fiatalok VI. évf. 3. számában (1971. március) jelent meg.
- Kamarás István szociológus korábban JAG diák – ismeretlen szerzővel való, 1989-ből származó beszélgetés, a megjelenés helye is ismeretlen.
- Kányádi Sándor költő – az írás eredete és megjelenési helye ismeretlen.
- Kass János grafikus - Bán András (1965-69, B osztály, of.: Korompay Ede) riportja a Fiatalok II. évf 3. számában (az impresszumban nincs dátum feltüntetve) jelent meg.
- Latinovits Zoltán édesanyja, Freinreisz Istvánné Gundel Katalin – A riport Böhm Ágnes (1990-94, G osztály, of.: Kovács Edit) írása.
- Lyka Károly Egy 1962-ből származó levél az akkori II D osztálynak, ahol Vasbányai Ferenc volt az osztályfőnök.
- Pozsgay Imre – ez ugyan csak egy levélváltás, ami a Tiszta Szívvel 3. számában jelent meg. Az írás dátuma érdemes a megjegyzésre: 1989. február 7. (Fiatalabbak utánanézhetnek, hogy miért.)
- Wigner Jenő fizikus – 1987. november 16-án látogatott el a gimnáziumba, a beszélgetés leirata olvasható itt.
Az írások másik csoportja önálló diákmunka. Ilyenből rengeteg van, hiszen ha azt vesszük irodalomból (Zebi ugye leginkább irodalmat tanított) rengeteg dolgozatot írtunk az évek folyamán. De születtek ezeknél igényesebb munkák is, azok száma is óriási. A következőkben ezekből válogattam ki néhányat (egyiket-másikat Zebi érdemesnek látott külön lemásolni). Az összeállítás így is nagyon szubjektív és hiányos.
- A legtekintélyesebb munka Lengyel Dorottya (1987-91, G osztály, of.: Oláh Ferenc) Pilinszky tanulmánya. De van itt néhány verse is.
- Tatár Sándor - (1976-80, F osztály, of.: Fodor Erika) Babits tanulmánya (Zengő légypokol)
- Vétek Gábor - (1979-83, E osztály, of.: Dr. Perczel Sándorné) - Kosztolányi Dezső: Aurelius c. novellájának elemzése
- Keller Krisztina - (1981-85, C osztály, of.: Szabó Attiláné) iskolai dolgozata (Az ideális iskola)
- Horák Andrea (1985-89, G osztály, of.: Kovács György) novellája, "Levél" címmel, ami a Jeles Alma materi Gondolatok 1989.december 20-i számában jelent meg.
- Rimóczi Gabriella (? - Almanachban nem találtam) novellája, "5 perc (meghökkentő mese)" címmel, ami szintén a Jeles Alma materi Gondolatok 1989.december 20-i számában jelent meg.
- Tallum Eszter 18 éves korában írt tanulmánya Egry József Káin és Ábel (1919) festményéről. (Tallum Eszter egy másik írása a Zebi menüpontban olvasható.)
- Néhány fiatal (Dietz Andrea, Frank-Kiss Ágnes, Kertész Nóra és Nagy Zsombor - 1985-89 B osztály, osztályfőnök: Badó Katalin) Várongon,
egy Tolna megyei kis községben jártak, ahol szociológiai felmérést végeztek.
- 1987 és 1991 között között érettségizett diákok tanulással, iskolával kapcsolatos véleményéről készült egy felmérés. Sajnos Zebi anyagából nem derült ki, hogy kik a szerzői.
- Végül két nagyon rövid szösszenet (novella? - annak rövid – egyperces – ez már foglalt – szóval legyen műfaji megjelölés nélküli írás): A Fa és Az ő békéjük. Az első Nagy Marietta (1987-91, G osztály, of.: Oláh Ferenc) írása, és a Tiszta szívvel V. számában (1991) jelent meg. A második Németh György (1970-74, G osztály, of.: Haraszty Éva) írása, ami a Fiatalok VI. évf. 3. számában (1971. március) jelent meg.
- Befejezésül legyen itt egy rövid mókás film az 1960-ban végzett B osztály ballagásáról. A tablón látható az osztályfőnök, Vasbányai Ferenc 2 éves korában.
A gimnáziumi évek alatt gyakran összekovácsolódtak az osztályok, és az érettségi után is megőrizték a kapcsolatokat. Különleges példája ennek az 1967-ben végzett H osztály, melynek osztályfőnöke Perczel Sándorné (Vera néni) volt. A volt osztálytársak közös kirándulásokon találkoztak, részt vettek egymás házasságkötési ceremóniáján. Ezekről és az öt évenkénti találkozókról videófelvételek készültek. Ezen a linken ezekből a DVD-kből (összesen nyolc ilyen van) összeállított egy órás anyag látható. Természetesen kimaradtak a személyes, csak erre az osztályra tartozó információk, de talán így is meg lehet érezni az osztályközösség összetartását. Nem szerepelnek a találkozókon a tanárok által mondottak sem (Vasbányai Ferenc, Palotás János, illetve Vera néni gondolatai), ezeket a Tanárok menüpont alatt lehet megtalálni. Kivétel csak Vera néni 81 éves korában tartott osztályfőnöki órája a 45 éves érettségi találkozón, mely itt is megtalálható: ez az anyag második felét teszi ki.