Iskolai élet

(Diákmunkák)
A honlapról Iskolatörténet Zebi Öregdiákok Tanárok Iskolai élet

Ez a menüpont lenne hivatva arra, hogy megmutassa: miért volt annyira eredményes a József Attila Gimnázium. A tanulmányi versenyeken elért eredmények (1961 és 1997 között) és az egyetemi felvételi arányok (1975 és 1985 között) száraz statisztikai adatok, de nem hagyhatók ki.

Az iskola életéről számos nyomtatott kiadványban olvashatunk. Rendszeresen jelentek meg évkönyvek, időnként jubileumi kiadványok. Utóbbiak általam ismert listája megtalálható „A honlapról” menüpontban.

A Tanárok menüpontban már szerepeltek olyan tanórákon kívüli programok, mint a színjátszás (Lukácsi Huba vezetésével), illetve a zenei események, ezen belül is operaelőadások (Sass József vezetésével).

Zebi anyagai között számos olyan időszakos kiadvány is megtalálható, melyeket maguk a diákok készítettek. Úgy tűnik, hogy két lap is van/volt, ami hosszabb életet élt meg. Az egyik a Fiatalok című kiadvány, ami az impresszuma szerint „A József Attila Gimnázium KISZ szervezetének lapja”. A nálam lévő példányok felelős szerkesztője Nobel Iván tanár úr volt. (Róla sajnos nincs bejegyzés a „Tanárok” menüpontban.) Valószínűleg 1965-től 1974-ig létezett.

A másik újság a „Tiszta szívvel”. Ennek első száma 1987 tavaszán jelent meg, és valószínűleg ma is létezik (az utolsó Zebinél fellelhető szám 2019-es). Ezt a kiadványt mindig az adott évben végzősök szerkesztik.

Az alább olvasható írások túlnyomó része valamelyik fenti kiadványban jelent meg. Nem mindegyikről tudom ezt biztosan állítani, mert Zebi anyagai között található másolatok forrása nem minden esetben egyértelmű. De talán nem is ez a lényeg, hanem az, hogy mindegyikük diákok keze alól került ki. Vannak köztük önálló munkák és hírességekkel készült interjúk is. Kezdjük az utóbbiakkal, az interjúkkal (vagy majdnem interjúkkal). Ezek mind azt mutatják, hogy az iskolai élet nem volt elszigetelve a társadalmi környezettől, a diákoknak volt élő kapcsolata a „felnőtt társadalommal”. Az írásokat az interjúalanyok neve szerint rendeztük abc sorrendbe, és az ő nevük alatt szereplő link egy releváns külső hivatkozás (leginkább Wikipédia cikk), míg maguk az írások a szövegen belüli linkeken keresztül érhetők el.

Az írások másik csoportja önálló diákmunka. Ilyenből rengeteg van, hiszen ha azt vesszük irodalomból (Zebi ugye leginkább irodalmat tanított) rengeteg dolgozatot írtunk az évek folyamán. De születtek ezeknél igényesebb munkák is, azok száma is óriási. A következőkben ezekből válogattam ki néhányat (egyiket-másikat Zebi érdemesnek látott külön lemásolni). Az összeállítás így is nagyon szubjektív és hiányos.

A gimnáziumi évek alatt gyakran összekovácsolódtak az osztályok, és az érettségi után is megőrizték a kapcsolatokat. Különleges példája ennek az 1967-ben végzett H osztály, melynek osztályfőnöke Perczel Sándorné (Vera néni) volt. A volt osztálytársak közös kirándulásokon találkoztak, részt vettek egymás házasságkötési ceremóniáján. Ezekről és az öt évenkénti találkozókról videófelvételek készültek. Ezen a linken ezekből a DVD-kből (összesen nyolc ilyen van) összeállított egy órás anyag látható. Természetesen kimaradtak a személyes, csak erre az osztályra tartozó információk, de talán így is meg lehet érezni az osztályközösség összetartását. Nem szerepelnek a találkozókon a tanárok által mondottak sem (Vasbányai Ferenc, Palotás János, illetve Vera néni gondolatai), ezeket a Tanárok menüpont alatt lehet megtalálni. Kivétel csak Vera néni 81 éves korában tartott osztályfőnöki órája a 45 éves érettségi találkozón, mely itt is megtalálható: ez az anyag második felét teszi ki.