Benőtt köröm

Benőtt köröm

Benőtt  köröm

Akkor mondjuk, hogy a lábköröm benő, amikor a széle befúródik a körömsánc alá. Folyamatosan irritálja a bőrszövetet, ezáltal gyulladás keletkezik. A körömszél fájdalmasan megduzzad, és a köröm alól genny szivárog.

benott_korom_5

 Kialakulásának oka

A legtöbb esetben a nem megfelelő körömvágás okozza. Nem keletkezik benövés, ha a lábaidon is ugyanúgy ívesre vágod a körmöket, mint a kezeiden.  

A keskeny orrú cipők is előidézhetik ezt a problémát.
Amikor ilyen cipő van rajtad, a lábujjaid egymáshoz préselődnek, és bőrkeményedés jön létre. A bőrkeményedés miatt nehéz ideális formájúra vágni a körmöket, ezért azok növés közben becsúszhatnak a bőr alá.

 

 


 

BENŐTT KÖRÖM KEZELÉSE

AMIKOR MÁR A CIPŐ VISELÉSE IS FÁJDALMAS!

Mit tegyünk? Mi a legbiztosabb megoldás?

Ha valakinek valaha is benőtt, begyulladt már a körme, nagyon jól tudja, mennyit kell miatta szenvedni. Sokan legtöbbször csak későn jönnek rá arra, miért fáj jó ideje a lábuk a cipőben, miért kellemetlen, ha bármi hozzáér. Amikor azonban már az is kiderült, hogy benőtt a körmünk, akkor kezdődik csak az igazi kalamajka.

Először az öngyógyítással próbálkozunk ezerféleképpen, majd jön a pedikűrös, gyógypedikűrös, a nagymama tanácsai, de tapasztalatból írom Önöknek: végleges megoldást sebész tud nyújtani!

A kulcsszó tehát, hogy forduljunk mielőbb szakemberhez! Ne hagyjuk, hogy levegyék az egész körmünket, hiszen annak semmi értelme, mint ahogyan annak sem, hogy újra és újra magunk vágjuk ki a köröm szélét! Nem beszélve arról, hogy egy teljes új köröm növekedési ideje 8–9 hónap.


 

Tévhit, hogy csak a nem megfelelő higiénia okozhat ilyen jellegű problémákat! A benőtt, gyulladt köröm okai között leggyakrabban a láb boltozatainak süllyedése miatt az „összetorlódó” ujjak egymásra kifejtett nyomása, valamint a nem megfelelő pedikűr szerepel, például a körömsarkok túl mély kivágása.

200x250xingrown.jpg.pagespeed.ic.jcCb0aD1Qy

Dr. Gajdos Gábor természetgyógyász, akupunktőr, traumatológus szakorvos, sebész szakorvos gyakran végez ilyesfajta beavatkozásokat, jól tudja, miként lehet legkönnyebben megszabadulni ettől a kellemetlen problémától.

Bár a spange-technika kivitelezése a benőtt, gyulladt köröm kezelése során a külső szemlélő számára könnyen elsajátíthatónak látszik, az eredményesség az apró részletek ismeretében és a rutinban rejlik.

 


 

 

– Általában mikor fordulnak orvoshoz az emberek az ilyesfajta betegségekkel?
– Tapasztalataim szerint azt lehet mondani, hogy későn. Leggyakrabban akkor szoktak jönni, amikor erősen fáj, amikor nem tudnak cipőt viselni, amikor zavarja a váladékozás a pácienseket, amikor már vadhús képződik.

– Milyen beavatkozással tudnak segíteni? Melyik jelent végleges megoldást?
– Számos módon próbálják ezt már régóta megoldani. Itt a teljes körömlevételtől az úgynevezett köröm-plasztikai műtétig – amikor ugye kivágnak egy nagyobb darabot a köröm széléből, és utána tulajdonképpen levarrják a bőrt – millióféle megoldás van. Leggyakrabban körömszél kimetszést szoktunk alkalmazni, ami azt jelenti, hogy érzéstelenítésben azt a részét vágjuk ki a körömnek, ami már a lágyrészek alá esik, és aminek a nyomása tulajdonképpen fenntartja a gyulladást. Amikor megnyugszik – ez körülbelül 4–6 hét – akkor szoktunk körömszabályozást végezni, amivel az új köröm növekedését próbáljuk megfelelő irányba terelni. Elvileg a körömszabályozást enyhébb gyulladás esetében lehet önmagában is használni, tehát sebészi kezelés nélkül, de súlyosabb esetben az első lépés mindenképpen a körömszélnek a kitisztítása sebészileg.

benottkorom

– A vadhús képződését hogyan lehet megszüntetni, és mi miatt alakul ki egyáltalán?
– A vadhús tulajdonképpen a gyulladás következtében jön létre. Olyan speciális szövetnedvek szaporodnak fel, amelyeknek a feladata elvileg a gyógyulásnak, a regenerációnak a segítése lenne, és ilyenkor ez a folyamat túlnő a „normális kereteken”, annak ellenére, hogy a körömnek a nyomása fenntartja a gyulladást. Úgy nevezzük ezt, hogy sarjszövet-képződés. Ha van egy mély seb, akkor annak a gyógyulása úgy történik, hogy először sarjszövet képződik, ami kitölti a sebüreget, és utána tud csak a bőr ráfutni, amikor már szintben van. Ugyanez történik itt is, csak nem a megfelelő helyen és mértékben. Ezért alakul ki a körömre ráboruló, nedvedző vadhús. A szervezet próbál egy regenerációt beindítani, csak hát ez így nem működik jól. Igazából a vadhús kezelése önmagában semmit nem ér, ha a gyulladás, a körömnyomás fennáll. Ha kivágjuk a körömnek a szélét, akkor megszűnik a nyomás és ezáltal a gyulladás is. Ilyenkor magától is visszahúzódik a vadhús, de ha szükségesnek tartjuk, akkor a beavatkozással párhuzamosan levesszük a felesleget.


 

SPANGE

Sajnálatos módon, akinél egyszer már előfordult gyulladt, benőtt köröm, annál nagy valószínűséggel többször is fog jelentkezni e kellemetlenség. A láb boltozatának egyénre szabott betéttel történő helyreemelése mellett – amit számítógépes talpvizsgálat alapján készítenek, és ami elengedhetetlen a benőtt köröm kezelése esetén a tartós megoldáshoz – most forradalmian új lehetőséget nyújt a benőtt köröm kezelésére az úgynevezett spange alkalmazása. E módszert egy skót fogorvos fejlesztette ki – a fogszabályozásból vett ötlet alapján – az 1960-as években.

1

A 3TO spange két apró, orvosi fémből a beteg körmeihez méretezett dróthorog és a köröm hátán ezeket összehúzó feszítő hurok, melynek segítségével teljesen fájdalommentesen emeli meg a köröm széleit, segít kivezetni a köröm sarkait abból a lefelé irányuló lágyrész vályúból, amit a korábbi körömszél-gyulladás okozta hegesedés gyakran elzár, és amely a növekvő körmöt ismét eltérítheti, újabb és újabb gyulladás lehetőségét előre vetítve. Olyan spange is alkalmazható, amelyiket a körömlemez tetejére kell ragasztani – ez az ún. Podofix –, és utána feszíthető meg egy beépített dróthurokkal.

A benőtt, gyulladt köröm spange technikával történő kezelés teljes időtartama alatt lehet cipőt viselni, dolgozni, sportolni, lábat mosni, fürdeni.


753x440

– Hagyományosan történik önöknél a beavatkozás, vagy lézerrel?
– Hagyományosan végezzük, de a tapasztalatok alapján azt kell, mondjam, hogy sokkal sikeresebb a végeredményt illetően. Ez azon kevés dolgok közé tartozik, ahol a lézer nem biztos, hogy a legszerencsésebb segítség. Az is fájdalmas, ott is el kell érzésteleníteni az ujjat, de az ollóval kettő perc alatt túlvagyunk az egészen, ráadásul alaposabban ki tudjuk tisztítani a sebet. A lézernek legfőképpen az a hátránya, hogy az eljárás során könnyen maradhat egy-két sejt, és hegesedni fog a lézeres égetés után a környezet, így újra sebészeti beavatkozásra lesz szükség. Most nem azt mondom, hogy mindenkinél így van, de találkozunk mi ilyen szövődményes esetekkel.

Mivel az első kötés a vérzéscsillapítás miatt mindig kissé vastagabb, érdemes olyan lábbelit – elsősorban papucsot – vinni magunkkal, amelybe a sebészeti kezelés után könnyedén be tudunk bújni.

– Ha megtörténik a beavatkozás, mire figyeljünk oda, hogyan kell védeni a sebet?
– Figyelembe véve, hogy nagyon sokszor nemhogy napok, hetek, sőt hónapok óta viselt gyulladásokkal jönnek a páciensek, így ez már eleve egy fertőzött állapotot jelent, de hál’ Istennek a lágyrészek ott lezárják a környezetet, tehát ritkán szokott ebből komolyabb baj lenni. A beavatkozás után azt szoktuk javasolni, hogy a rendelőben felhelyezett gyógyszeres kötés két napig maradjon a lábon, utána már egy gyors zuhanyozást meg lehet engedni. Uszodába természetesen addig nem lehet menni, amíg teljesen meg nem gyó­gyul a seb. Csak addig kell kötni, ragasztani, ameddig váladékozik! Ez kisebb felület gyógyulása esetén 2–3 nap, nagyobbnál 1 hét, 10 nap lesz körülbelül.

– Miben tud segíteni egy gyógypedikűrös?
– A pedikűrös annyit tud csinálni, hogy kicsit megemeli a körömnek a szélét, esetleg ki tudja csípni a sarkát, de olyan mélységekben nem tudja kitakarítani, mint ahogy erre egy sebésznek lehetősége van. A pedikűrös helyezhet fel körömszabályozót, ami enyhébb esetben elég is lehet. Ezért is kellene ilyen panaszokkal minél előbb szakemberhez fordulni, hogy ne kelljen feltétlenül vágni.

Sokan rettegnek a sebészi beavatkozástól, akár saját korábbi rossz tapasztalat, akár mások elriasztó beszámolói miatt, pedig a szakszerűen elvégzett beavatkozás inkább megkönnyebbülést, mintsem további panaszt eredményez.

– Hogyha megtörténik a beavatkozás, és ha meggyógyultunk, akkor mivel előzhetjük meg az újabb benövést?
– A körömbenövésnek több kiváltó oka lehet: a leggyakoribb a rossz cipőviselet, amikor nyomja a szűk cipő a lábat, ennél valószínűleg még gyakoribb az ujjak összetorlódása. Fontos a gondos lábhigiénia, főleg kamaszkorban, amikor pl. a gyakorta viselt tornacipőben befülledhet a láb. Na és persze legfőképp figyeljünk oda a körömvágásra. Nem célszerű a körmünk sarkát kikanyarítani. Egyenesen kell vágni, még ha nem is tetszik a fazon.

http://www.mmmonline.hu/rovatok/egeszseg/amikor-mar-a-cipo-viselese-is-fajdalmas