Körömgomba
A körömgombásodás napjainkban népbetegségnek számít.
A felnőtt lakosság körében kb. 40% az előfordulása.
Jellemző rá a körömlemez megvastagodása, sárgás-barna elszíneződése, a körömlemez alatt kialakuló morzsalékony szarumassza.
Néha a köröm fehér, opálos elszíneződését láthatjuk, illetve előfordulhat a körömlemez körömágytól való leválása a jellegzetes szarumassza hiányában is. Egyszóval a klinikai kép változatos lehet.
Ezt a betegséget többféle kórokozó gomba okozhatja. A gombák nem az egész szervezetet betegítik meg, kifejezetten a körmökre és a környező bőrfelszínre lokalizálódik a fertőzés. A betegség emberről emberre terjed. Leginkább közös fürdőkben, munkahelyen, közös lábbeli viselése során kapható el más, fertőzött egyéntől. Néha csak lassan, évek alatt alakulnak ki a látványos tünetek. A fertőződést elősegíthetik különböző hajlamosító tényezők: Láb izzadása, tartósan zárt cipő viselése, köröm traumás sérülése, körömágy sérülése például pedikűrözés során, egyéb körömbetegség, rossz perifériás keringés, cukorbetegség stb. A köröm ilyen jellegű betegsége, megvastagodása egyrészt esztétikai probléma, másrészt fertőző forrás, és nem utolsósorban behatolási kapu egyéb fertőzések (például orbánc) számára. Az extrém mértékben megvastagodott körmök állandó fájdalmat, cipő viselése során pedig fizikai akadályt jelenthetnek. Kezelése csak minimális elváltozás esetén oldható meg önállóan helyi készítményekkel. Ha a körömlemez kevesebb, mint ¼-e érintett, gomba ellenes oldatokkal, kenőccsel, vagy körömlakkal megkezdhető a kezelés. Amennyiben a fertőzés kiterjedtebb, esetleg több köröm is érintett, javasolt a gyógyszeres terápia, keresse fel bőrgyógyászát. A jelenleg alkalmazott hatóanyagok már biztonsággal adhatók, nem okoznak májkárosodást, mint a kezdetben alkalmazott szerek. A kezelés 3-6 hónapig tart, a köröm gyógyulása viszont lassabb. A teljes lenövés kézkörmök esetén kb. fél év, lábon 10-12 hónap. Az újrafertőződést a hajlamosító tényező kiküszöbölésével, megelőző gomba ellenes kezeléssel és a lábbelik formalinos kezelésével kerülhetjük el.
Forrás: http://benottkorom.ewk.hu/egy-ket-szo-a-koromgombarol/
Körömgomba fajták
Fonalas gomba: mosoly vonal felöl támad, a vonal szinte nem is látszik
Sarjadzó gomba: körömágy felöl támad, elemelkedik a körömlemez, felrostozódik alatta
Penész gomba: bárhonnan támadhat, szinelváltozással jár, fájdalmas is lehet
Nagyon fontos , hogy zuhanyzás, fürdés után töröljük szárazra a lábujj közöket, mert ez a gomba 15 perc alatt kialakul. Kezelésére szaliciles cinkpasztát ajánlunk, mely recept nélkül kapható a gyógyszertárakban. Minden fürdés után, bekenjük a krémmel a gombás felületet. Vigyázzunk, ha túl sok krémet használunk, akkor a szalicilsav megégeti a bőrt!!
Forrás: http://benottkorom.ewk.hu/–labujj-kozotti-gomba/
Láb bőr betegségei
– Bőrgomba
– Keményedés
– Sarok repedés
– Izzadás
A láb- és körömgombásodás tünetei rendkívül sokrétűek. A bőrön viszkető, fájdalmasan berepedt, vöröses kiütések keletkeznek. A gombásodás a talpakon száraz pikkelyes hámlást okoz. A körmök érintettsége esetén a lábköröm elszíneződik, és töredezetté válik, bizonyos esetekben fájdalmassá is válhat.
Bőrgomba
Szinte hihetetlen, de ma már a lábgomba igazi népbetegségnek számít, egyes adatok szerint a mérsékelt övben a városlakók 70%-a szenved tőle. Nem szabad elhanyagolni, mert egyéb betegségek (visszér, ekcéma, stb.) kiinduló forrása is lehet. Akik nem veszik komolyan a lábgombát, azok a családjukat és a közvetlen környezetüket is veszélybe sodorhatják
A lábgomba tünetei
Mivel a gombák a nedves, meleg, sötét helyeket kedvelik, ezért érthető, hogy előszeretettel telepszenek meg a rosszul szellőző cipőbe bújtatott izzadó lábon. A lábgomba tünetei először a lábujjak közötti részen, majd a talpon jelennek meg kiütések, kivörösödések, égő érzések, viszketések formájában, majd hámlás és fájdalom is fellép. Rosszabb esetben, ha a lábgomba elleni védekezést nem kezdjük el idejében, nedvedző felszínek, fájdalmas, mély repedések is kialakulhatnak a fertőzött bőrön, amik további fertőzéseknek nyithatnak utat.
A lábgomba ellen a leghatásosabb a megelőzés
Ha meg akarjuk előzni a lábgomba tüneteinek kellemetlen hatásait, a későbbi kezelések árát és a ráfordított időt, akkor érdemes az alábbi könnyen betartható higiéniai szabályokat, tanácsokat megfogadni:
- Ügyeljünk arra, hogy a lábunk lehetőleg mindig tiszta és száraz legyen. Mossuk meg a lábunkat minden nap, de lehetőleg kevés mosdószert (tusfürdő, szappan, stb.) használjunk, és azt is alaposan öblítsük le, a hab ne maradjon a lábunkon. Lehetőleg bőrkímélő, PH5-ös mosdószert használjunk. A fürdés után a lábtörülközővel alaposan szárazra kell törölni még a lábujjak közét is. Esetleg egy hajszárító is szóba jöhet.
- A lábgomba elleni védekezésnek nagyon fontos alapkövetelménye, hogy mindenkinek a családban külön lábtörölközője legyen, így elkerülhető az egymás megfertőzése.
- A műszálas zoknik kerülendőek, csak természetes alapanyagú (pl. pamut, gyapjú) zoknit használjunk és legyen nálunk tartalék zokni is a táskánkban.
- Hordjunk gyakran ezüstszálas zoknit. Bizonyított tény, hogy az ezüstnek többek között gombaölő hatása is van.
- Padlószőnyegen ne járkáljunk mezítláb, mert az melegágya a kórokozóknak. Ezzel szemben jól szellőző papucsban, szandálban mezítlábasan is lehetünk,hiszen a jól szellőzött lábon nem alakul ki nedves, meleg, sötét környezet, amiben – mint már említettük – a lábgomba szívesen szaporodik.
- Közös helyiségekben (zuhanyzó, öltöző, stb.) mindig a saját papucsunkban – és sohasem mezítláb – járkáljunk.
- A száraz, hámló szaruréteget távolítsuk el a lábról, áztatás után reszeljük le a bőrkeményedéseket is.
- A cipő kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy lehetőleg se a bélése, se a külseje ne legyen műbőr, mert az nem szellőzik és így megteremti a lábgomba szaporodásának a lehetőségét.
- A természetes alapanyagú zoknikat és törölközőket 60 fokos vízben mossuk. A zoknikat érdemes mosás előtt kifordítani, így a lábgombával fertőzött bőrrétegek kimosódnak belőle.
Kiket fenyeget a lábgomba leginkább
- A gyenge, vagy hosszú antibiotikumos kezelés miatt legyengült immunrendszerű emberek hajlamosabbak elkapni minden gombás fertőzést, így a lábgombát is. Tehát az egészségi állapottól nagyban függ a lábgomba „elkapásának” az esélye. Az ilyen emberek esetében a lábgomba kezelése is körülményesebb.
- Bizonyos betegségek hajlamosíthatnak a megfertőződésre. Pl. a cukorbetegek vagy az alsó végtag keringési rendellenességben szenvedők könnyebben kapják el a lábgombát és nehezebben is tudnak tőle megszabadulni.
- Akiknek fokozottan izzad a lábuk, azok ugyancsak hajlamosabbak a lábgombára.
- Akiknek korábban már volt lábgombája, azok ugyancsak veszélyeztetettebb helyzetben vannak, ők hajlamosabbak az újrafertőződésre.
- A fertőződés azokat fenyegeti a legjobban, akik gyakran megfordulnak nyilvános helyen lévő zuhanyzókban, strandokon, szaunákban, fürdőhelyeken.
Lábgomba kezelése, vagyis mit csináljunk, ha már elkaptuk a lábgombát
Ha észleljük a tüneteket, akkor a lábgomba elleni első teendőként az A lábgomba házi kezelése című oldalon leírt természetes módszert ajánljuk. Ez egészüljön ki a már említett higiéniai szabályok fokozottabb betartásával.
Egyéb természetes gombaölő szerek:
teafa-olaj,
fokhagyma vagy körömvirág kivonatos készítmények,
grépfruitmag cseppek,
rozmaring-, majoranna-, fahéj-, levendula-, szegfűszeg-, mirha-, borsmenta-olajok.
Lábgomba elleni használatuk lábfürdőként a meleg vízbe cseppentve szokásos (10-30 csepp/lábfürdő). Ha pedig a készítmény az olajat krém formájában tartalmazza, akkor értelemszerűen a lábgombával fertőzött részre kell kenni. Hasznos lehet a lábgomba ellen a szerek váltogatott használata is, így a kórokozók nem tudják megszokni az esetleg már régen használt lábgomba elleni szert.
A gyógyszertárakban rengeteg szer kapható lábgomba ellen (vény nélkül is és orvos által felírt receptre is), amik nagyon hatékonyak, de tudni kell, hogy a legtöbbjüknek mellékhatásaik lehetnek. Pl. a legújabb kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a szájon át szedhető lábgomba elleni szerek némelyike májkárosodást okozhat.
Minden szemölcs fertőző! Mit tehetünk ellenük?
A bőrön, nyálkahártyákon sokaknál keletkeznek szemölcsök, amelyek kisebb-nagyobb kellemetlenségeket okoznak. A bőrgyógyász eltávolítja őket, ám gyakran újra visszatérnek.
Mit lehet hát tenni, és miért alakulnak ki?
A szemölcsök olyan bőrkinövések, amelyeket valamelyik humán papilloma vírus (HPV) okoz. Ez a vírus a bőr külső rétegét támadja meg. A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) a test bármely részén megjelenhet, de leggyakrabban az ujjakon, a kézen és a karon fordul elő. Általában a harmincas és az annál fiatalabb korosztály panaszkodik erről a megbetegedésről, ám gyakorlatilag minden korban és bárhol a világon megjelenhet. Másféle szemölcsök is léteznek, például a lapos szemölcs, a nemi szervek szemölcsei, a gégepapilloma.
Melyek a szemölcs tünetei ?
A szemölcsök megjelenése és mérete az előfordulási helyüktől és az irritáció vagy trauma mértékétől függ.
- A közönséges szemölcsélesen elhatárolódik a környezetétől, érdes felületű, kerek vagy szabálytalan formájú, kemény tapintású, világosszürke, sárga, barna vagy szürkésfekete színű. Általában 2–10 mm közötti átmérőjű, apró csomó.
- A talpon található szemölcsökellapulhatnak, és rendkívül érzékennyé válhatnak.
- A lapos vagy futószemölcs, amely elsősorban gyerekeken és fiatal felnőtteken fordul elő, puha, lapos felszínű, sárgásbarna kiemelkedés, leginkább az arcon és horzsolások környékén.
- A nemi szervek szemölcsei(condyloma acuminata) lágy, nedves, apró, rózsaszín vagy szürke polipok, melyek jócskán megnőhetnek. Az ilyen szemölcsök leggyakrabban csomókban jelennek meg a végbél környékén, valamint a női és a férfi nemi szerv melegebb, nedvesebb részein. A HPV okozta, nemi szervek környéki szemölcsöket a méhnyaki diszplázia és a méhnyakrák egyik fő okaként tartják számon.
Fontos tudni! Minden szemölcs fertőző!
Hogyan kezelhetők?
A recept nélkül kapható szemölcs elleni gyógyszerek általában szalicilsavat tartalmaznak, ezeket napi gyakorisággal kell alkalmazni. Receptre elsősorban a nemi szervek szemölcseire kapható gyógyszer. Ezek hatóanyagai között szerepel a podofilox- és a podophyllumgyanta. Az utóbbi gyógyszert kizárólag orvos alkalmazhatja.
A talpon lévő szemölcsök által okozott fájdalom enyhítésére védőszivacsokat hoztak forgalomba. Egyes esetekben az orvos javasolhatja a szemölcs eltávolítását különböző eljárások segítségével, mint például folyékony nitrogénnel történő fagyasztás (kryoterápia), hagyományos műtét, lézeres műtét vagy elektromos árammal végzett leszárítás (leégetés, azaz kaparás formájában történő elektromos leszárítás).
Étkezési tanácsok
- Heti 2-4 üveg alkoholos ital (például sör) elfogyasztása csaknem megduplázza a nemi szemölcsök kialakulásának rizikóját. Azoknál, akik öt alkoholos italnál többet fogyasztottak, több mint a kétszeresére nőtt ez a kockázat.
- Egy esettanulmányban szereplő 19 éves lánynak azok után szívódott vissza a húgycsőnyílás környékén kifejlődött szemölcse, hogy jelentősen lecsökkentette étrendjében a disznóhúst.
Mire ügyeljünk?
A szemölcsök fizikai érintkezés útján terjednek, és a terjedés nemcsak két ember között, hanem ugyanannak a személynek a különböző testrészei között is megtörténhet. A nemi szervek szemölcsei szexuális érintkezés útján fertőznek. A nemi szervek szemölcsei szexuális érintkezés útján fertőznek.
Figyelem! A vírus terjedésének megakadályozása érdekében a szemölcsöket tilos kapargatni!
Egy kísérlet során, melyben egyébként HIV-pozitív és HIV-negatív nőket teszteltek, fény derült arra, hogy a rendszeresen dohányzók körében ötször akkor gyakorisággal fordul elő szemölcsös megbetegedés a nemi szerveken, mint a nemdohányzók körében.
Jótékony hatású gyógynövények
- A gyógynövényszakértők gyakran ajánlják a vérehulló fecskefüvet (Chelidonium majus) a szemölcsök helyi kezelésére. A friss, zöld növény tejszerű nedvét általában naponta egyszer alkalmazzák a szemölcsökön, majd hagyják megszáradni.
- Mivel a szemölcsök kialakulásának különösen kedvez a legyengült immunrenszer, ezért minden olyan gyógynövény használata javasolt, amely támogatja a szervezet önvédelmi erőit: kasvirág, noni, grépfrútmagcsepp, la pacho kéregtea, macskakarom.
Egyéb hasznos szerek
A homeopátiás szerek közül a következők alkalmazását javasoljuk:
- Acidum nitricum: lágy, cakkos szélű és kocsányos szemölcsöknél
- Thuja occidentalis: relatíve nagy, lágy és izoláltan előforduló szemölcsökre, főleg, ha sötétebb a színük.
- Antimonium crudum: elszarusodott, nagyon kemény, inkább lapos szemölcsre (pl. talpon található verrucára).
- Causticum: elszarusodott, repedezett, előreugró, kidomborodó testfelszíneken lévő, sérülésnek kitett területeken található szemölcsökre.
Jó tanács: a felsorolt szereket D12-es hígításban használja, és 2×5 golyócskát szedjen a kiválasztott anyagból. Makacs esetben legjobb, ha homeopátiához értő szakember választja ki az Önnek leginkább megfelelő alkati szert.
Mit tehetünk tyúkszem ellen?
A bőr egy rétegének megvastagodása, középen egy keményebb maggal. Bőrápolási tanácsok az eltávolításra.
Rohanó mindennapjaink az évek múlásával számos nyomot hagynak testünkön, ezek közül az egyik igen gyakori a tyúkszem: a lábfej azon területein, amely nagy nyomásnak, dörzsölésnek, egyszóval bármilyen irritációnak van kitéve, kisebb-nagyobb „bőrdugók” jönnek létre.
Panaszt elsősorban azért okoz, mert minden egyes érintéskor ez a kis kemény magocska nyomást gyakorol az alatta-körülötte elhelyezkedő idegvégződésekre. Gondoljunk csak bele, hány lépést is teszünk meg egy átlagos napon? Érthető tehát, hogy a kialakult tyúkszemeket mindenki minél hamarabb szeretné eltüntetni. A jó hír pedig az, hogy ezek a bőrelváltozások kis odafigyeléssel akár meg
is előzhetők.
Mivel a tyúkszemek leggyakrabban a helytelenül megválasztott cipők miatt jönnek létre, első körben érdemes nem túl szűk, nem túl magas sarkú topánkát választani, vagy, ha már mindenképpen beleszeretünk egy ilyenbe, azt csak a lehető legrövidebb ideig hordani, és amilyen hamar csak lehet, lecserélni egy kényelmesebb fazonra (pl. a munkahelyre menet, vezetés közben nem érdemes a tűsarkút viselni, elég csak az iroda ajtaja előtt belebújni).
Bizonyos, elsősorban az alsó végtag keringési zavarát okozó betegségek is „megkönnyíthetik” a tyúkszemek kialakulását. Ilyen többek közt a cukorbetegség / diabétesz, vagy az érelmeszesedés. Ezekkel kapcsolatban érdemes szakorvosaink javaslatait betartani, s a rendszeres lábápolás mellett a kontrollvizsgálatok során a lábfejeket is megvizsgáltatni.
Vannak, akiknél a lábfej anatómiája (pl. magas rüszt, kiálló csontok) miatt az átlagosnál könnyebben jönnek létre tyúkszemek. Ők a rendszeres, gondos lábápolással, talpbetétek viselésével próbálhatják meg a fájdalmas bőrtünet kialakulását akadályozni.
Heti egy-két alkalommal érdemes a lábfejet alaposan kiáztatni, és habkővel, vagy reszelővel az elhalt hámréteget lekaparni. Frissítő pakolás, a lábak felpolcolása, majd könnyítő-hidratáló krémes kezelése sokat segíthet a tyúkszem megelőzésében.
Ha már kialakult
Ha már kialakult a tyúkszem, eltávolítására számos különféle készítmény érhető el a gyógyszertárak polcain, a különféle házi praktikákról nem is beszélve. A tyúkszemtapaszok lényege, hogy felpuhítják a megkeményedett bőrt, peremüknél fogva pedig védelmet nyújtanak a nyomó terheléssel szemben. A különféle „hámlazító” szerek (pl. szalicilsav) használatánál arra kell ügyelni, hogy a kiáztatott, egyébként normál bőr különösen érzékeny erre a marószerre, könnyen sérülhet. Célszerű pl. a tyúkszem körüli részt valamilyen zsíros krémmel bekenni, hogy a hámlasztó ezt ne érhesse.
A felpuhult tyúkszem fokozatos dörzsöléssel, reszeléssel távolítható el, makacsabb esetben pedikűrösök, vagy szakorvosok segítségét kérhetjük.
A tyúkszemet, különösen a talpon kialakulót könnyű összetéveszteni a szemölccsel. Elkülönítésükben segíthet, hogy a szemölcsből rendszerint több van jelen, nem mindig ugyanott nő ki, és inkább oldalirányú nyomódáskor érzékeny (a tyúkszem a felülről való nyomatáskor okoz fájdalmat).
http://benu.hu/benu/tyukszem-ellen
Ez a házi gyógymód 10 nap alatt gyógyítja a repedt sarkakat, a tyúkszemet is eltünteti!
A leggyakoribb lábfejet érintő betegséget a kiszáradt, repedezett sarkak jelentik, amelyek „a legjobb esetben” csak esztétikai problémát okoznak, de ha nem kezelik megfelelően, akkor amellett, hogy esztétikailag kedvezőtlen látványt nyújt, még fájdalmas is lehet, ami végképp megkeserítheti az ember napjait.
Főként strandszezonban lehet kínos a sarkakon éktelenkedő, sárgás, repedezett, megvastagodott bőrréteg. Hogy ettől egyszer s mindenkorra megszabaduljunk, próbáljuk ki az alábbi házi készítményt.
A szúró fájdalom mellett a problémás sarkak sokszor begyulladhatnak, égető és viszkető érzést váltva ki. E mögött gyakran a szervezet kiszáradása, a száraz levegő, egészségtelen étrend, a lábfejek ápolásának hiánya, pajzsmirigy problémák, cukorbetegség, kényelmetlen cipők, az öregedés, a kemény felületen való sok állás, de ekcéma, pikkelysömör is állhat.
A következőkben egy otthon is elkészíthető receptet ajánlunk, amely eltünteti a kellemetlen és csúnya bőrkeményedést a sarkakról, de a tyúkszemtől is segít megszabadulni.
Elkészítés
Zúzzunk porrá 10 szem aszpirint, és töltsünk rá 250 ml 70 százalékos tiszta alkoholt. Hagyjuk, hogy a keverék 1 vagy 2 napig álljon.
Ezután mindig használat előtt rázzuk fel, egy vattapamacsot nedvesítsünk be, majd helyezzük rá a sarkakra, egy átlátszó ragasztószalaggal rögzítsük, majd húzzunk zoknit rá, és úgy bújjunk ágyba. Reggel mossuk meg a lábakat, és egy külön erre a célra használt törülközővel törüljük szárazra. Ezután glicerinalapú krémmel kenjük be alaposan, de érdemes ezelőtt egy sarokkővel az elhalt hámréteget lesúrolni.
Ha tíz napig alkalmazzuk ezt az egyszerű praktikát, a repedezett sarkak eltűnnek. Ugyanez a módszer alkalmazható tyúkszemre, visszértágulásra is.
http://filantropikum.com/ez-a-hazi-gyogymod-10-nap-alatt-gyogyitja-a-repedt-sarkakat-a-tyukszemet-is-eltunteti/